Smrtná nedeľa je druhá pôstna nedeľa pred Veľkou nocou. Tento rok pripadá na 7. apríla. Je to deň vynášania Moreny symbolizujúcej zimu, choroby, biedu, smrť  a vítania jari a nového života. Užite si prvý aprílový víkend!

Piatok 6. apríl

Papuša

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 17:00 h

V rámci Týždňa občianskej participácie, ktorý organizuje Centrum komunitného organizovania, sa v piatok v Komunitnom centre Sásová uskutoční inscenované čítanie Bábkového divadla na Rázcestí o živote a diele poľskej rómskej poetky Bronislawy Wajs Papusze – Papuša.  Okrem osudu poetky sa dotýka tém histórie rómskeho etnika v Európe a rómskeho holokaustu. V čítaní vystupujú hosťujúce interpretky, študentky Janka Plešková a Janka Balková. Po predstavení bude nasledovať diskusia a tanečné predstavenie detí z OZ Nádej deťom.

Glosa Igora Šimega

Hotel Národný dom, B. Bystrica – 19:00 h

Hosťami tradičnej Hudobnej glosy Igora Šimega tentoraz budú herečka zvolenského DJGT Danka Karolová, speváčka, herečka a moderátorka Petra Sabová a hudobné zoskupenie Trio Dolce.

Klimaktérium… a čo?

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Babská jazda plná humoru. Taká je inscenácia Klimaktérium… a čo? Trefné bonmoty, postrehy zo života, zábava a relax v podobe postáv, ktoré sú také isté, ako ste vy! V inscenácii dominujú skvelé herečky, „tigrice v menopauze“: Zuzana Kocúriková / Zuzana Tlučková, Gizka Oňová, Katarína Brychtová / Daniela Kuffelová, Zuzana Vačková / Jeannete Švoňavská, Jana Valocká.

Soirée franco-espagnole

Robotnícky dom, B. Bystrica – 19:00 h

Na štvrtej edícii Soirée franco-espagnole, ktorá sa bude konať v piatok večer sále Robotníckeho domu, zaznejú francúzske a španielske piesne a predstavia sa tanečníci a tanečníčky z banskobystrických gymnázií, ale aj z Brna.

Vystúpi tiež flamenco tanečná skupina El Fuego. Chýbať nebude ani malé sladké prekvapenie a pohár špeciálneho nápoja bretónskych rybárov „nanard“. Afterparty po skončení programu (23:00 h) bude U Francúza (Jazz Klub 12).

Kurt Cobain žije

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Mnohými milovaný, talentovaný muzikant a spevák Kurt  Cobain by sa tohto roku dožil 52 rokov. V Klube 77 sa už tradične uskutoční spomienka na Nirvanu, jednu z najzásadnejších rockových kapiel všetkých čias a jej frontmana Kurta Cobaina. Vystúpi najlepší revival kapely Nirvana (a nielen v Čechách) In The Name Of Cobain (Nirvana Czech Tribute Band).

Sobota 6. apríl

Veľkonočné parkúrové preteky

Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 9:30 h

Jazdecký a športovo-rekreačný areál Masarykov dvor ožije tento víkend parkúrovými pretekmi. V sobotu od 9:30 do 14:00 h to bude verejný tréning, samotné parkúrové preteky sa uskutočnia v nedeľu od 9:00 h.

Zveropark otvára brány

Revištské Podzámčie – 10:00 h

Zveropark v Revištskom Podzámčí otvára tento víkend sezónu 2019. Okrem niekoľkých noviniek v areáli parku sa návštevníci a návštevníčky môžu tešiť aj na zaujímavý program, ktorý sa v sobotu aj v nedeľu začína o 10:00 h.  Počas dňa budú deti s animátorkami modelovať zvieratká z balónov, vyrábať malé Morenky ako symbol odchádzajúcej zimy,  spolu oblečú veľkú Morenu, ktorú neskôr spoločne hodia do potoka a rozlúčia sa so zimou (15:30 h). Nebude chýbať ani maľovanie na tvár, Zveroparková pátračka a komentované kŕmenie losov (15:00 h). Viac info nájdete na Facebooku.

Zápasy v klietke

Telocvičňa ZŠ Magurská, B. Bystrica – 12:30 h

MAMMAL je nová slovenská amatérska MMA liga (Mixed Martial Arts, Zmiešané bojové umenia). Predposledné, siedme kolo sezóny 2018/2019 MAMMAL ligy,  sa koná v sobotu v telocvični ZŠ na Magurskej.

Zápasy sa uskutočnia v oktagone, podľa amatérskych pravidiel MMA. Začínajú sa o 13:00 h. Viac info na: www.mammal.sk

Ferdo Mravec

Štátna opera, B. Bystrica – 16:00 h

Tanečná rozprávka o mravcovi, ktorého nebavilo mravenisko a chcel spoznať aj iné chrobáčiky. Že prečo? No predsa aby mal viac kamarátov.

Maratón slovenského filmu

CINEMAX, B. Bystrica – 16:30

Prehliadka slovenských filmov ocenených národnou cenou Slnko v sieti v troch najsledovanejších kategóriách – hraný film, dokumentárny film a animovaný film. Ktoré filmy to budú, sa dozvieme v piatok 5.  apríla večer v priamom prenose z odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti (o 20.30 h na Jednotke). Zoznam nominovaných filmov si môžete pozrieť tu…

Šaško a kráľ

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Kráľ vyženie Šaška z kráľovstva, aby hľadal novú rozprávku. Takú, čo ešte nikdy nepočul ani nevidel. Podarí sa Šaškovi nájsť novú rozprávku? Ak mu v hľadaní pomôžu deti, tak určite.

Žiadne šarvátky, len láska

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Žiadne bitky, žiadne šarvátky. Len láska… Sobotný večer v Klube 77 s kapelami Anthems (Praha), Secrets of Separation (Valašské Meziříčí) a I Am The Verdict (Banská Bystrica), je možno práve to, čo chcete. Romantickú hudbu a slaďáky však nečakajte!

Lady Praga U Francúza

U Francúza /Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Premiérový koncert českej pop-jazzovej skupiny Lady Praga  v Banskej Bystrici. Lady Praga tvoria basgitarista Martin Knesl, speváčka Veronika Bergmanová, pianista Jan Kubín a bubeník Karel Kříž. Kapela stavia svoj repertoár na autorských skladbách Martina Knesla, doplnených o niekoľko originálne poňatých cover verzií.

Nedeľa 7. apríl

Čiarkolárium, Pa a Gu

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Čiarkolárium je štvrtým pokračovaním interaktívneho cyklu Batolárium. Deti od 18 mesiacov do troch rokov, spolu s rodičmi, sa budú s čiarkami hrať od 10:00 h. Popoludní o 16:00 h prídu do divadla Pa a Gu, teda  PAlička a GUlička pomotané.

Ak máte chuť uletieť si

Záhrada CNK, B. Bystrica – 11:00 h

Rozprávkové dopoludnie bude aj v kultúrnom centre Záhrada. Tam si prídu na svoje malí aj veľkí, všetci, ktorí majú chuť si uletieť.

Predstavenie Divadla Odivo s názvom Areo je ako  vzdušné laboratórium, je o vzťahu k lietaniu, k pohybu vo vzduchu. Účinkujú Mária Danadová a Juraj Smutný. Vstupenky si môžete zarezervovať na odivotheatre@gmail.com alebo na 0902 395 956.

Basketbal na Štiavničkách

ŠH Štiavničky, B. Bystrica – 12:30 h

V 8. kole prvej basketbalovej ligy mužov sa na palubovke Športovej haly na Štiavničkách postavia proti sebe ŠKP BBC Banská Bystrica KB Slávia TU Košice. Zápas začína o 12:30 h.

Vynášanie Moreny

Thurzov dom, B. Bystrica – 14:00 h

Smrtná alebo tiež Čierna nedeľa je druhá pôstna nedeľa pred Veľkou nocou a je obdobím symbolického vynášania zimy a smrti z chotára obce a prinášania jari. Zimu  a smrť symbolizuje staroslovanská bohyňa Morena. Tradičný rituál vynášanie Moreny a jej upálenie, alebo utopenie sa zachoval dodnes. V nedeľu vynesú zimu – Morenu aj z chotára Banskej Bystrice. Pred Thurzovým domom budú od 14:00 h spievať hrať a tancovať deti z DFS Matičiarik. Ak máte kroj, oblečte si ho a príďte!

Na koho to slovo padne

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Jedna z najúspešnejších slovenských divadelných hier Na koho to slovo padne je postavená na pätici oduševnených výkonov. Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab a Vladimír Kobielsky sa predstavia v grotesknom príbehu piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti v spoločnosti jedného revolvera. Kto ho má, ten má moc. Avšak každý má o nej svoju vlastnú predstavu

Kubo

Kino Palace, Kúpele Sliač – 19:00 h

Muzikál Kubo v modernej a divácky príťažlivej podobe, s originálnymi piesňami Simy Martausovej, hudbou Petra Uličného, kostýmami Adrieny Adamíkovej a v réžii Ivana Blahúta. Plejáda skvelých hercov a tanečníkov, bravúrne herecké a tanečné výkony.  V nedeľu večer sa s Kubom môžete stretnúť v Kine Palace na Sliači.