Večerné a nočné programy v kostoloch, farebný beh ulicami mesta, ale aj množstvo hudobných či divadelných programov. Od piatka až do nedele sa v Bystrici a okolí neoplatí zostať sedieť doma, prišli by ste o množstvo zážitkov.

ZÁLA – 2. ROČNÍK FESTIVALU MALÝCH DIVADIEL

Divadlo pod balkónom, Rudohorská 37, piatok 9. až nedeľa 11. júna

Okrem domáceho Harry Teater sa predstaví aj Teatro Pimprlo, Teáter Komika, Divadlo Commedia, Company Tanyasan, Divadlo Babscénus, Bábkové divadlo Animare Silva. Vstupenky sú v predaji na mieste. Jednotlivé predstavenia podľa programu.

CYKLISTICKÉ PRETEKY OKOLO SLOVENSKA

Námestie SNP, piatok 9. jún o 13.00 h

Štart druhej etapy 61. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska na banskobystrickom Námestí SNP a v akcii aj cyklisti CK Dukla Banská Bystrica či Banskobystričan Marek Čanecký v drese Amplatz-BMC tímu. Slávnostný štart etapy do Nitry je na Námestí SNP o 13.00 h, ostrý štart prebehne na Zvolenskej ceste okolo 13.10 h.

NA FARMU HIADLOVSKÝCH ZA VÍNOM

Mliečna farma Braunvieh, Ľupčianska 719/18, Slovenská Ľupča, piatok 9. a sobota 11. jún

Podujatie Na farmu Hiadlovských za vínom má už päťročnú tradíciu, avšak pod týmto názvom a priamo na Mliečnej farme Braunvieh v Slovenskej Ľupči, sa koná druhý rok. Predtým to počas troch rokov bol Ľupčiansky vínny festival a konal sa v centre Slovenskej Ľupče. Farma Hiadlovských otvorí tento rok svoje brány 9. a 10. júna.

Na farmu Hiadlovských v retro štýle za vínom a atmosférou farmárskeho života

PRINES STARÉ A ODNES SI NOVÉ – TVORIVÉ DIELNE

Komunitné centrum Fončorda, Havranské 9, piatok 9. jún od 16.30 h do 19.00 h

Pokiaľ máte radi tvorenie a už sa Vám nepáči vzhľad, farba či využitie vašich vecí, prineste si ich sem. Budú pripravené štetce, farby, servítky, laky, lepidlá. A ak si nič nedonesiete, určite sa pre Vás niečo nájde. Záleží len na tom aký vzhľad starým veciam dáte. Vstup voľný.

NOC KOSTOLOV 2017

Banská Bystrica, piatok 9. jún od 17.50 h

Program Noci kostolov je aj tento rok veľmi pestrý a bohatý. Bude sa odohrávať vo všetkých troch hlavných kostoloch v centre nášho mesta.V Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici, vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie a v Katedrále sv. Františka Xaverského.

Po roku prichádza opäť Noc kostolov

STREDOSLOVENSKÝ URPÍN CUP V AGILITY

Areál cvičiska BAK pri futbalovom ihrisku v Rudlovej, sobota 10. jún od 8.00 h

Súťaž v agility psov. Športové podujatie je určené ako pre mládež, tak aj pre dospelých a ich psov. Podujatie organizuje Banskobystrický agility klub.

PRETEKY V SKOKU NA LYŽIACH O POHÁR MESTA BANSKÁ BYSTRICA

Skokanský areál Žlté piesky, sobota 10. jún od 8.00 h

Medzinárodné preteky mládeže a veteránov sa uskutočnia v sobotu v skokanskom areáli na Žltých Pieskoch v Banskej Bystrici, na Uhlisku. Preteky sa začnú približne od 8.00 h, pričom predpokladaný koniec by mal byť okolo 16-tej hodiny. Bojovať sa bude aj tentokrát o pohár mesta Banská Bystrica.

Skokani na lyžiach zabojujú o pohár mesta už v sobotu

CYKLOMARATÓN BYSTRICKÝ ANJEL

Štart na Huštáku pri budove Allianz, sobota 10. jún o 9.30 h

Maratón Bystrický anjel je určený pre širokú verejnosť, pričom je možné absolvovať aj kratší úsek vyznačenej trasy. Za účasť na podujatí sa neplatí žiadny poplatok. Trasa maratónu opíše kresbu anjela okolo Banskej Bystrice.

Amatérski cyklisti si môžu cez víkend prejsť trať Bystrického anjela

TVRĎÁK SLOVENSKO

Areál Ski Králiky, Králiky, sobota 10. jún o 10. hod.

Beh cez prekážky v krásnom prostredí Králikov pri Banskej Bystrici. Okrem samotného prekážkového behu budú pripravené aj ďalšie náročné disciplíny, ako ťahanie auta na čas, zhyby na hrazde na čas, prevracanie pneumatiky,… Tvrďák B.Bystrica je kvalifikačný pretek na ME v Holandsku. Viac na webe podujatia.

AUTOKROS MÔLČA

Autokrosový areál Môlča, sobota 10. a nedeľa 11. jún

Majstrovstvá zóny strednej Európy v autokrose, ale zároveň aj pretek Majstrovstiev Slovenska, Slovenského autokrosového pohára a Regionálneho autokrosového pohára, sa uskutočnia už počas víkendu v autokrosovom areáli v Môlči pri Banskej Bystrici.

Víkend bude v Môlči patriť autokrosu

KUTLIARSKY DEŇ

Futbalové ihrisko, Selce, sobota 10. jún o 12.00 h

Obec Selce Vás srdečne pozýva na súťaž vo varení kutlového gulášu. V priebehu celého dňa na Vás čakajú výrobky ľudových remeselníkov, expozícia Gazdovského dvora, skákací hrad, koníky, lukostreľba, záchranári a veľa dobrej zábavy.

V sobotu budú v Selciach variť kutlový guľáš

BEH FARBÁM NEUJDEŠ

Park pod pamätníkom SNP, sobota 10. jún o 12.00 h

Ďalší ročník farebného behu v uliciach Banskej Bystrice so sprievodným programom a samozrejme množstvom farieb. Ak ste nevyužili predbežnú registráciu, zaregistrovať sa bude možné ešte na mieste akcie od 9.30 do 11.30 h. Viac v našom staršom príspevku:

Farbám neujdete už najbližšiu sobotu

5. MEDZINÁRODNÝ FUJAROVÝ FESTIVAL – DETVA

Dom kultúry Andreja Sládkoviča Detva, sobota 10. jún o 13.30 h

Druhý deň medzinárodného fujarového festivalu. Začína Fujarovými rozprávkami. Do života uvítame Fujarový a píšťalkový spevník.  Program zavŕši slávnostný program slovenských i zahrančných fujaristov. Vstupné je dobrovoľné.

ŠTÁTNA OPERA: NABUCCO

Štátna Opera, Národná 1, sobota 10. jún o 18.30 h

Túto zborovú operu skomponoval Verdi na námet zajatia Židov v Babylónii. V starozákonnom príbehu sa ukrýva politický inotaj, vyjadrenie zápasu talianskeho národa v dobe risorgimetna. Dielo nadväzuje na veľkú tradíciu talianskej opery prvej polovice 19. storočia. Modlitba zajatých Židov „Va pensiero sull’ali dorate…“  sa stala tajnou národnou hymnou Talianov. Napriek tomu, že dobový politický podtext opery dnes už nie je naliehavý, riziko utláčania slabších národov silnejšími a potreba ochrany národnej identity sú vždy aktuálne. V rámci podujatia Hviezdny jún stvárni postavu Nabucca Massimiliano Fichera z Talianska, postavu Abigaille Jolana Fogašová a postavu Zaccariu Jozef Benci. Predstavenie bude dirigovať Fabrizio Da Ros. Vstupné 10 eur, vstupenky sú ešte k dispozícii.

5. MEDZINÁRODNÝ FUJAROVÝ FESTIVAL – HRIŇOVÁ

Hriňová, Mestské kultúrne stredisko, sobota 11. jún o 13.00 h

V tretí deň medzinárodného fujarového festivalu si učinkujúci si budú môcť vymeniť skúsenosti a diskutovať. Zúčastní sa Radim Zenkl a jeho hostia a deň zakončí fujarová muzika Dušana Holíka a hostia. Vstupné je dobrovoľné.

POTULKY MESTOM: LETO V MESTSKOM HRADE – 1. ČASŤ

Námestie SNP – Mariánsky stĺp, nedeľa 11. jún o 14.00 h

Pri príležitosti 575. výročia prvej písomnej zmienky o mestskom hrade bude na podujatí priblížená história dominanty Banskej Bystrice. Účastnícky poplatok 2 €.

BDNR: ŽIDOVSKÉ ROZPRÁVKY

Bábkové Divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14, nedeľa 11. jún o 16.00 h

Hlupáci z Chelmu a Príbehy pre deti autora I. B. Singera, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Rabín bez hlavy, autora Menachema Kipnisa. Pre deti od 3 rokov. Vstupné 3,50 eur.

Najprv prišli Indiáni, potom Afričania a teraz prídu Židia…

KONCERT SPEVÁCKEHO ZBORU DOLCE CANTO

Robotnícky dom, Robotnícka 3, nedeľa 11. jún o 18.00 h

Dievčenský spevácky zbor Dolce Canto jubiluje. Práve pri príležitosti desiateho výročia prebehne koncert speváckeho zboru, ktorý bude verejnou nahrávkou relácie Musica vocalis Rádia Devín.