Blížiaci sa víkend so sebou prináša plno príjemných akcií. Aj keď k najväčším akciám regiónu jednoznačne patria Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, množstvo podujatí je pripravených aj priamo v Banskej Bystrici alebo aj širšom okolí. Naše tipy vám prinášame v tradičnom prehľade.

VLÁČIK PRETÓRIUM

Námestie SNP, piatok 10. júl, sobota 11. júl, nedeľa 12. júl

Vyberte sa na netradičnú jazdu mestom vo Vláčiku Pretórium. Od 3. júla vláčik premáva každý piatok, sobotu a nedeľu o 14. hod., 15. hod., 16. hod. a 17. hod. z Námestia SNP – od čierneho obelisku. Cestovné je jedno euro. Vláčik premáva na trase Námestie SNP, Dolná ulica, Ulica Janka Kráľa, Strieborné námestie, Katovná ulica, Lazovná ulica, Námestie SNP, Námestie Š. Moyzesa, Horná ulica, Robotnícka ulica, Park pod pamätníkom SNP, Švantnerova ulica, Národná ulica a Námestie SNP.

POHĽAD NA SVET: ČÍNSKA MAĽBA NIE WEIGU

t1_pozvanka-pohlad-na-svetŠtátna vedecká knižnica, piatok 10. júl o 16. hod.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Čínska akadémia kultúry, maľby a kaligrafie v Pekingu a Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu pozývajú na vernisáž výstavy Pohľad na svet, ktorá sa uskutoční v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici v piatok 10. júla 2015 o 16. hod. pri príležitosti 40. výročia čínsko-európskeho kultúrneho dialógu. Kurátorom výstavy bude Alan Yu z Čínskej akadémie kultúry, maľby a kaligrafie. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 19. júla 2015.

XIII.ROČNÍK COUNTRY STOPA

Dudince, Amfiteáter, piatok 10. júl od 16. hod. a sobota 11. júl od 15. hod.

V tomto roku to bude v poradí už 13. ročník medzinárodného festivalu Country stopa v Dudinciach. Každý rok sa vylepšuje úroveň festivalu kde ponúkajú celú plejádu zvučných mien interpretov. Možnosť stanovania priamo v areáli amfiteátra.

detva50. ROČNÍK FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI POD POĽANOU DETVA 2015

Detva, Amfiteáter, piatok 10. júl o 20. hod., sobota 11. júl o 16. hod. a nedeľa o 10.30 hod.

Veľký folklórny festival tento ročník oslavuje okrúhle výročie. Program bude bohatý na predstavenia, jarmok a mnoho iných sprievodných akcií.

SLIAČSKE KULTÚRNE LETO – LATINO SALSA POOL PARTY

Sliač, Letné termálne kúpalisko, piatok 10. júl o 21. hod.

Horúca noc v temperamentnom rytme salsy. Vstupné sú štyri eurá. Koncert country skupiny Pacipacifik.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: ORLIA PRŤ

Parkovisko na Huštáku pred poisťovňou, sobota 11. júl o 3. hod.

Turistika na trase Lysá Poľana, Dolina Roztoki, Sedlo Zawrat, Orlia prť (Orla Perć), Dolina Roztoki, Lysá Poľana. Veľmi ťažká vysokohorská akcia. Doba pochodu je približne 12 hodín. Orlia prť je najťažší značený turistický chodník v celých Vysokých Tatrách. No dobrá kondícia, dostatok tekutín a správny výstroj umožní absolvovať aj túto krásnu a ťažkú vysokohorskú cestu. Doprava vlastnými autami. Časový plán: Zraz účastníkov bude na Huštáku pri poisťovni o 3. hod.  a príchod do BB asi o 22. hod.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: BICYKLOM CEZ SLOVENSKÝ RAJ

Hlavná železničná stanica Banská Bystrica, sobota 11. júl o 7.15. hod.

Klub Slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na júlovú cykloakciu. Zraz v sobotu o 7.15 hod. na žel. stanici z ktorej bude nasledovať odchod o 7.38 hod. vlakom do Červenej Skaly.  Turistika na trase Červená Skala, Telgárt, Stratená, Dedinky, Dobšiná, Čuntava, Besník a Červená Skala. Dĺžka trasy je 70 km.  Podľa času a chuti sa môže potiahnuť až po Brezno. Trasa vedie z veľkej časti po asfalte, len na úseku Dobšiná, Čuntava, Besník po lesnej ceste a je vhodná pre horské bicykle. Mapa trasy na webovej stránke.

polomka15. ROČNÍK RÓDEO POLOMKA

Polomka, sobota 11. júl o 9. hod.

Ródeo v Polomke vždy patrilo k jednému z vrcholov westernovej sezóny a inak tomu nebude ani v sezóne 2015, kedy sa uskutoční 15. ročník polomského rodea. Westernová liga spolu s obcou Polomka pripravili pretek, kde sa už tradične stretávajú „westerňáci“ z celého Slovenska a okrem tradičných disciplín WHL ukážu aj niečo zo svojho umenia v práci s dobytkom.

obrazokZETOR 25 CUP 2015

Malá Lehota, okr. Žarnovica, sobota 11. júl o 9. hod.

Akcia zameraná na traktor Zetor 25 je jediná svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v rámci okolitých štátov. Podobná akcia sa koná iba vo Fínsku. V programe podujatia je zahrnuté hodnotenie originality a po ňom vyhodnotenie,  šprint na 100 metrov,  silový pretek a záver bude patriť preteku zručnosti. Počas celého dňa je pripravených množstvo sprievodných akcií.

STRIGOŇÁK – VÍKEND PLNÝ STRAŠIDIEL

Donovaly, Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 11. júl a nedeľa 12. júl o 10. – 18. hod.

Ak sa radi trošku bojíte, nenechajte si ujsť víkend plný strašidiel v rozprávkovej dedinke Habakuky. Tento víkend sa v dedinke budú diať čudesné veci. Ak chcete ostať v utajení vezmite si voľajaké strašidelné oblečenie, aby vás strigôňáci pokladali za svojich. Viac v našom článku…

den_stromu_2015final-page-001DEŇ STROMU 2015

Čierny Balog, Amfiteáter a Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline, sobota 11. júl o 10.30 hod.

Sviatok všetkých, ktorí majú radi les – XIV. deň stromu 2015. Na hlavnom amfiteátri sa predstaví a zahrá Peter Cmorík, Slávnostné fujary, herec pán František Kovár, ľudová hudba Ďatelinka, folklórny súbor Vatra, Simona Martausová, country skupina Vodopád z Brezna, David Bílek s gitarou, Dominika Mirgová a mnoho ďalších. Tiež sa môžete tešiť na rôzne atrakcie i ukážky remesiel. Vstup je voľný.

WORKSHOP S PETROM KULHÁNYM

Thurzov dom, sobota 11. júl o 16. hod.

Zažite kulinárske umenie šéfkuchára Petra Kulhányho. Každú druhú sobotu v Thurzovom dome sú pripravené dobre ochutené WORKSHOPY so šéfkuchárom Petrom Kulhánym (Bistro Smartfood, TIFFANY). V cene vstupenky na výstavu Dobrú chuť, ctihodní mešťania! je aj vstup na gastro workshop. Obmedzená kapacita max. 50 účastníkov. Video k dispozícii na stránke youtube.

filmovy vecerFILMOVÝ VEČER – NÁVRATY

Špania Dolina, Šachta Ferdinand pri penzióne Klopačka, sobota 11. júl o 17. hod.

Penzión Klopačka Špania Dolina pozýva na večer s filmom Miroslava Lubellana – Návraty. Budú sa premietať filmy s názvom Koliba, Bačovský riad, Výroba črpákov a Premeny trávy. Vstup je voľný.

KONCERT SKUPINY NEDVĚDOVCI – NA DLANI JEDNU Z TVÝCH ŘAS

Malachov, Dom kultúry, sobota 11. júl o 18. hod.

Koncert známej československej hudobnej legendy –  skupiny NEDVĚDI v Kultúrnom dome Malachov. Užite si skvelú muziku na koncerte s Františkom Nedvědom a Vojtom Nedvědom. Už desiatky rokov hrajú spolu, občas sa ich cesty rozdelia, no teraz si ich môžete vychutnať v zložení otec a syn. Ich hudba je zárukou tej najvyššej kvality a vaše srdce dostane do toho správneho rytmu. Koncert bude trvať hodinu a pol. Sedenie je voľné vo vyhradených radách. Vstupné je desať eur predpredaji a dvanásť eur na mieste.

potulkyPOTULKY MESTOM – LETO V LAZOVNEJ ULICI

Informačné centrum, nedeľa 12. júl

Pri príležitosti 60. výročia Vyhlásenia mestskej pamiatkovej rezervácie sa v Banskej Bystrici uskutoční cyklus letných Potuliek mestom s renomovaným sprievodcom Mgr. Jozefom Ďuriančíkom. V druhom  júlovom pokračovaní letných potuliek nám sprievodca predstaví evanjelické školy a kostoly. Dozvieme sa, kde do školy chodila Mária Pischlová a Andrej Sládkovič, kde stál prvý artikulárny kostol, či kedy a kto postavil najvýznamnejší evanjelický chrám v Banskej Bystrici, v ktorom krstil a sobášil Banskobystričanov Ján Bakoss.
V záverečnej – augustovej časti potuliek navštívime najväčší cintorín v Banskej Bystrici s hrobmi a hrobkami, kde svoj večný sen snívajú Ing. arch. Ladislav Hudec, Július Cesnak, Henrik Gotlieb Stadler, MUDr. Daniel Petelen, MUDr. Kamil Kollár, Terézia Vansová, Ján Botto, Martin Rázus, generáli Veselovci, Alexander Matuška, Ivan Plintovič, Viliam Figuš Bystrý, Július Flache, Andrej Stollman, Samuel Libay. Poplatok: 2,00 €, deti do 12 rokov bez poplatku.

VEĽKÁ BURZA STAROŽITNOSTÍ

gv_burza3Vígľaš, zámok, nedeľa 12. júl o 9. hod.

Veľká burza starožitností na Zámku Vígľaš. Vstup pre návštevníkov zdarma.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 12. júl o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Hrnčiari. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

SÍDLISKOVÉ VEČERNÍČKY-ZLATOVLÁSKA

Podlavice, nedeľa 12. júl o 17. hod.

Všetky deti sa môžu tešiť na Sídliskové večerníčky, ktoré pre ne pripravilo mesto Banská Bystrica. Divadlo Harry Teater, Divadlo Clipperton a Divadlo Bez Opony zahrajú priamo na sídliskách rozprávkové divadelné predstavenia. Príbeh o Zlatovláske zahrá Divadlo Harry Teater. Vstup je voľný.