Tento víkend sa začína polročnými prázdninami. Hoci trvajú len jeden deň, užiť si ich môžeme počas celého víkendu. A nemusíme sedieť doma.

Piatok 2. február

Prázdninové dobrodružstvo v múzeu

Program na polročné prázdniny už tradične pripravilo Stredoslovenské múzeum. V Thurzovom dome a v Tihányiovskom kaštieli bude rušno a „dobrodružno“ už od rána.

Tihányiovský kaštieľ rozvonia levanduľa, šalvia – deti si v tvorivej dielni môžu vyrobiť voňavé vrecúška (9. – 10.00 h a 11. – 12.00 h). Tiež sa môžu vybrať za vôňou a chuťou korenia. Populárno-náučná prednáška spojená s hravou prehliadkou výstavy Vôňa a chuť korenia, sa koná v čase od 10.00 do 11.00 h).

V Thurzovom dome čaká deti prehliadka Zelenej siene (9.30 – 11.00 h), tvorivá dielňa, v ktorej si vyrobia magické bábky (9.30 – 10.30 h) a dobrodružná cesta výstavou Keď zubatá kosu brúsi (13. – 14.30 h).

Hamletiáda pod balkónom

Prvým februárovým predstavením v sídliskovom Divadle pod balkónom bude premiéra pôvodnej hry na motívy Shakespearovho Hamleta Hamletiáda. Divadlo ju uvedie v piatok 2. februára (18.30 h) v rámci divadelných piatkov pre dospelých.

Február v Divadle pod balkónom – premiéra Hamletiády, karneval a rozprávkové soboty

David Kollar v Záhrade

Medzinárodne uznávaný prešovský hudobník, gitarista a autor filmovej a divadelnej hudby David Kollar, tvorí hudbu pre divadlá a filmy v Poľsku, Čechách a na Slovensku. Jeho hra je nezaraditeľná. Za hudbu k filmu Stanko (2016) bol nominovaný na cenu Slnko v sieti. Hrá s Gergom Borlaiom, Eivindom Aarsetom, Arve Henriksonom, Paolo Rainerim či Lenkou Dusilovou. Je členom medzinárodných formácií The Blessed Beat a KoMaRa, kde pôsobí aj Pat Mastelotto, bubeník King Crimson. Spolupracoval na troch skladbách nového albumu uznávaného anglického hudobníka, speváka, producenta a multiinštrumentalistu Stevena Wilsona (Porcupine Tree). V kultúrnom centre Záhrada si umenie Davida Kollara môžete vychutnať v piatok večer od 19. h.

Tujamo roztancuje Ministry of Fun

Banskobystrický klub Ministry of Fun v prvý februárový piatok roztancuje nemecký DJ a producent Tujamo. O support sa postarajú DJ Dave, DJ eMTy, DJ Mustee & DJ Anndy. Zábava sa začína o 21. h.

Brezno otvorí brány mestskej veže

Za jedinečným podujatím spojeným s históriou, tradíciami a životom predkov, sa oplatí vycestovať do Brezna. Večerný pochod s Bomburom navráti späť časy dávno minulé. V programe, ktorý sa začína o 17. h, bude ukážka šermiarstva, večerná prehliadka zvonice s čelovkou a s príbehom o živote strážnika mestskej veže, povesť o rytierovi Bomburovi, videoprojekcia Brezno v premenách času ale aj hudba a dobré jedlo.

Sobota 3. február

Roadshow slovenského olympijského tímu

Len niekoľko dní pred blížiacimi sa XXIII. zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu poputuje symbolický olympijský oheň cez celé Slovensko. Zastaví sa aj v Banskej Bystrici. Návštevníci jedinečnej roadshow v Europa SC zažijú ceremoniál zapaľovania olympijského ohňa a prežijú nezabudnuteľný olympijský športový deň. Na simulátoroch virtuálnej reality a trenažéroch si môžu vyskúšať atraktívne športy ako cyklistika, biatlon a vodný slalom. Určite zaujme aj výstava s názvom 25 rokov SOV, 33 medailí, 26 medailistov či testovanie zdravia a kondície v Zóne zdravia. A chýbať nebude ani autogramiáda s úspešnými slovenskými olympionikmi Matejom Tóthom, Jakubom Grigarom a Martinou Kohlovou, ktorá sa bude konať od 16. do 18. h. Sobotňajšia Roadshow slovenského olympijského tímu v Europa SC sa začína o 10. h.

Skoky na lyžiach v Selciach

V Selciach, v lokalite Dubiny, sa v sobotu uskutočnia Medzinárodné majstrovstvá Slovenska žiakov v skokoch na lyžiach. Milovníci tohto zimného športu si iste prídu na svoje a ocenia aj renovovaný areál a príjemnú atmosféru. Začiatok pretekov je o 11. h.

Malý veľký Havo Slavo

V Divadle pod balkónom sa v sobotu deti zoznámia s príbehom malého psíka Slavka, ktorého zo všetkého najviac trápi to, že mu každý hovorí, aký je malý. Vyberie sa preto do sveta, aby všetkým dokázal, že je už veľký. Rozprávka Havo Slavo začína o 17.00 h.

Na Štiavničkách proti Šamorínu

Banskobystrické basketbalistky nastúpia na domácej palubovke proti ŠBK Šamorín. Začiatok zápasu v Športovej hale na Štiavničkách je o 18.00 h.

Gazdovská zabíjačka v Podkoniciach

Fašiangový sprievod, zabíjačka s koštovkou zahltanca a ďalších špecialít a skvelá muzika, ktorá zahrá do skoku aj do spevu. Pečené klobásky, jaternica, kapustnica, mäsko na grile, hriatô i Podkonickô. Jazda konským záprahom vo voze, varenie bryndzových halušiek, výroba drevených korýtok a vahančokov aj majstrovstvo cukrárky. To všetko v sobotu na Gazdovskej zabíjačke v Podkoniciach! Ak nechcete nič premeškať, príďte o 10. h na Námestie pred Krochmelov.

Krnohy v Beňuši

V rámci Slovenského pohára pretekov v krňačkách sa túto sobotu uskutoční už 14. ročník pretekov Krnohy Beňuš. Štart pretekov je o 11.00 h. Nebude chýbať tombola, občerstvenie guľáš a ľudová hudba.

Nedeľa 4. február

Tvorivé dielne aj v znamení Valentína

Nedele bez tvorivých dielní pre deti v Stredoslovenskom múzeu si už mnohí nevedia ani predstaviť. Prvá februárová nedeľa v Thurzovom dome sa bude niesť v znamení sviatku zaľúbených – Valentína a anjelov lásky, ktoré si deti vyrobia napríklad aj pre svoje mamičky (13. – 17. h). Z tvorivej dielne Maľované čítanie v Tihányiovskom kaštieli si deti odnesú vlastné knižky s pestrofarebnými ilustráciami z kníh o prírode (9. – 12.00 h a 13. – 17.00 h).

Nádherný utorok môže byť aj v nedeľu

Farbatolárium a Nádherný utorok zažijú deti v nedeľu v Bábkovom divadle na Rázcestí. Dopoludňajšie predstavenie Farbatolárium je tretím pokračovaním jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov. Začína sa o 10. h a trvá 30 minút.

Nádherný utorok, poetický príbeh o nevyspytateľnej náhode, ktorá spraví mnohých šťastnými, môžete so svojimi deťmi prežiť v nedeľu popoludní od 16. h.