Tento víkend bude skutočne výnimočný. Veď parlamentné voľby máme len každé štyri roky a 29. február je takisto len každý štvrtý rok. Tak voľme zodpovedne a srdcom a nezabúdajme ani na oddych a zábavu.

Piatok 28. február

Princezná na hrášku

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 15:00 h

Posledným predstavením v rámci jarných prázdnin v Bábkovom divadle na Rázcestí bude Princezná na hrášku. Rozprávkový príbeh o tom ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali, začína o 15:00 h.

Krňačky Chopok

Brezno, Jasná – 17:00 h

Kopec zábavy si môžete užiť na svahoch v Jasnej (južná strana Chopku) kde sa v sobotu koná 3. ročník medzinárodných krňačkových pretekov o Veľkú cenu Jasnej. Podujatie sa však už v piatok podvečer začína otváracím ceremoniálom na námestí v Brezne. V programe je krňačkový sprievod, jazda na tradičných krnohoch aj konskom záprahu či bubnová show. Štart pretekov je v sobotu o 12:00 h  v lokalite Kosodrevina a cieľ v lokalite Krupová. Vyhodnotenie je naplánované na 14:00 h.

Zo srdca priateľom

Aula Beliana UMB, B. Bystrica – 18:00 h

Nezabudnuteľný večer plný vynikajúcich umelcov a telies zo stredného Slovenska. Krásy folklóru vo všetkých jeho podobách a obmenách a posolstvo, ktorým je pomoc ľudí ľuďom. Na benefičnom koncerte Zo srdca priateľom vystúpia: Čendeš, Temperament cimbal orchestra, UFS Mladosť, Elegance, Martin Vetrák, Ľudová hudba Jána Maka, Trnki, Veronika a Alžbetka Bodnárikové, Pohorelskí chlopi, Jozef Mak, Ján Chabada, Jozef Martinský, Iveta Budinská, Leonóra a Juraj Súdiovci.

Silná hudba, strhujúci tanec

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19:00 h

Výnimočné spojenie art rockovej hudby a súčasného tanca a nevšedný umelecký zážitok sľubuje piatkové predstavenie v Divadle Štúdio tanca. Zvolensko-bratislavská skupina Secret Session vystúpi v multidisciplinárnom dialógu s medzinárodným umeleckým súborom DŠT. Môžete sa tešiť energický koncert, nevídané vizualizácie, originálne piesne a strhujúce tanečné výkony.

Punk je hned! Live koncert

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Film Punk je hned! so živou hudbou Davida Kollara. Príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojim impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád… Súčasťou večera bude diskusia s režisérom filmu Jurajom Šlaukom a hudobníkom Davidom Kollarom. Viac informácií nájdete na  Facebooku.

Punk je hned (2019) trailer

Pražské kapely v Bosorke

Klub Bosorka, B. Bystrica – 20:30 h

Na poslednom februárovom koncerte v Bosorke sa predstavia dve kapely z Prahy, a to skvelý emoposthardcore 0100 (Nulajednanulanula) a našľapaný hardcorepunk ZMAR. Ako support vystúpi v Bosorke už známa kapela Samorast.

Sobota 29. február

Sobotná bašta na zámku

SNG, Zvolenský zámok – 10:00 h

Sobotňajšia tvorivá dielňa na Zvolenskom zámku má názov LUMOS ! Hry svetla. A bude sa na nej naozaj hrať so svetlom, hľadať odpovede na otázku  čo skúmali veľkí majstri Dominik Skutecký a Ladislav Mednyánszky a maľovať obraz inšpirovaný slovenským impresionizmom zvaným luminizmus.

Swap v 365.labb

365.labb, B. Bystrica – 13:00 h

Swap, zameraný na výmenu dámskeho, pánskeho aj detského oblečenia, kabeliek, topánok a doplnkov, sa uskutoční v sobotu od 13:00 do 18:00 h v priestoroch 365.labb na Lazovnej 5. Priniesť môžete dve tašky vytriedeného a čistého oblečenia.  Podrobné informácie nájdete na Facebooku.

Ako išlo vajce do sveta

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V Divadle pod balkónom sa v sobotu odohrá hravý a vtipný príbeh o múdrosti, šikovnosti a kamarátstve Ako išlo vajce do sveta.

Dracula Fight Night 2

ŠH Štiavničky, B. Bystrica – 17:00 h

Po vlaňajšej úspešnej prvej noci bojovníkov sa túto sobotu chystá jej ešte pokračovanie – Dracula Fight Night 2, na ktorom odštartuje Proffesional Muaythai League WMC. Medzi mnohými skvelými bojovníkmi nebudú chýbať zápasníci svetovej extratriedy, majstri sveta v thajskom boxe Jakub Benko a Jozef „Joky“ Janotík. Sobotňajším bojom v ringu predchádza piatkové váženie bojovníkov, od 17:00 h v Europa SC.

DFN 2: Professional Muaythai League

Jana Filová & HuMan Hills

Piváreň Červený Rak, B. Bystrica – 20:00 h

Príjemný sobotný večer môžete stráviť v Pivárni Červený Rak v spoločnosti speváčky Jany Filovej a jej kapely HuMan Hills.

Krst U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Gitarista Peter Palaj nedávno vydal svoj debutový album News For Peter. Pokrstí ho v sobotu U Francúza. Spolu s ním vystúpia aj Martin Uherek (saxofón), Ľudovít Kotlár (klavír),  Róbert Ragan Jr. (kontrabas) a Kristián Kuruc (bicie). Po koncerte nasleduje neformálna debata o budúcnosti našej krajiny a bude aj mini volebná lotéria, v ktorej na výhercu čaká fľaša kvalitného francúzskeho vínka!

Peter Palaj Trio – U Francúza, 2019

Balkan Bashavel

Klub 77, B. Bystrica – 21:00 h

MALALATA je už trinásť rokov synonymom pre jedinečnú fúziu balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Každé vystúpenie tohto DJ dua je nespútanou show plnou nákazlivej energie a stopercentného nasadenia. V sobotu večer sa MALALATA v Klube 77 pokúsi „krepčením“ privolať jar. Do krepčenia sa zapojí aj ich hosť, ružomberský čajovník a príležitostný DJ Libčo.

Nedeľa 1. marec

Knihy v Pointe

SC Point, B. Bystrica – 9:00 h

Mesiac knihy v SC Point sa začína už v nedeľu. Počas celého mesiaca tu nájdete knižnicu s množstvom zaujímavých kníh, ktoré si môžete na mieste prečítať. Chystá sa aj bazár kníh, kde môžete doniesť knihu a vymeniť ju za ľubovoľnú knihu z knižnice SC Point. Všetky knihy budú po akcii darované detským domovov a domovov dôchodcov.

Tvorivé dielne

SSG Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

V nedeľných tvorivých dielňach v Tihányiovskom kaštieli sa deti zoznámia s krásne sfarbeným hýľom, ktorý si v zime rád pochutná na slnečnicových semienkach či ovocí. Vytvoria si ho z papiera a bavlniek. Tihányiovský kaštieľ je v nedeľu otvorený od 9:00 do 12:00 h a od 13:00 do 17:00 h. V nedeľu je tiež posledná možnosť navštíviť výstavu 30 (k)rokov (do) múzea a dozvedieť sa, čo sa ukrýva za múrmi prírodovedného múzea a ako vznikala prvá expozícia v Tihányiovskom kaštieli.

Batolárium aj Červená čiapočka

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Prázdniny končia, ale krásne rozprávkové nedele v bábkovom divadle pokračujú. V prvú marcovú nedeľu sa malé detičky aj s rodičmi zahrajú v Batoláriu (10:00 h) a tie staršie sa stretnú s obľúbenou Červenou čiapočkou (16:00 h).  Alebo to bude Večer u Madame d`Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky?

Minidisco v maskách

Kultúrny dom, Ponická Lehôtka – 15:00 h

Trošku oneskorený fašiangový, ale iste veselý karneval si užijú deti v Ponickej Lehôtke. Mini diskotéka so súťažami a občerstvením bude peknou bodkou za jarnými prázdninami.

TEMPOS a Rytmus v kine

CINEMAX, B. Bystrica  – 15:30 h

Hudobný dokument TEMPOS rozpráva príbeh Patrika „Rytmusa“ Vrbovského a jeho 30-ročnej rapovej kariéry. Príbeh filmu je mapovaním cesty z nuly na vrchol – prehry, výhry a fakty. Po premietnutí filmu príde divákov osobe pozdraviť samotný Rytmus a bude aj autogramiáda, ktorá sa uskutoční v priestoroch nákupných centier.

Rytmus Tempos – trailer

Ešte jedna pozvánka: Za orchideami do Nitry

Nežnú krásu orchideí môžete tento víkend obdivovať na rovnomennej výstave v Botanickej záhrade SPU v Nitre (skleníky, Tr. A. Hlinku 2). Výstava, ktorá sa začala 26. februára a končí 11. marca, je otvorená každý deň od 9:00 do 16:00 h. Tento víkend si môžete vychutnať aj Tajomstvá nočných trópov, večernú prehliadku skleníkov s príjemnou hudbou a občerstvením (od 17:00 do 20:00 h).