Niektoré podujatia posledného októbrového víkendu sa budú niesť už v znamení Halloweena. No v ponuke sú aj skvelé koncerty, pekné rozprávky pre deti, filmové predpremiéry a podujatia s rôznymi lákavými vôňami a chuťami.

Piatok 25. október

Dva dni s kávou a čokoládou

Europa SC, B. Bystrica – 9:00 h

Začať víkend sladko a chutne by nebolo od veci. Banskobystrickú Europu SC v piatok a v sobotu ovládnu úžasné vône a fantastické chute kávy, čokolád ale i čajov, zákuskov či iných dobrôt. Na Festivale kávy a čokolády sa predstavia známe, menej známe aj nové značky dobrôt či pochutín, slovenské i zahraničné, chutné a pritom zdravé, no najmä poctivé a čerstvé.

Kapustové hody

Relaxáčik, ZŠ Moskovská, B. Bystrica – 14:00 h

Na Fončorde bude pre zmenu rozvoniavať kapusta. Súkromné centrum voľného času Relaxáčik pripravilo pre deti Kapustové hody. Kapustové disciplíny budú tradičné aj zábavné – nakladanie kapusty a čalamády, športovanie s kapustou, kapustový kvíz aj skladačka, ochutnávka kvasenej kapusty a ďalšie. Bude aj výstavka odrôd kapusty a každý, kto na hody donesie vlastný výtvor z kapustnej hlavy alebo listu, bude odmenený. Podujatie sa koná v školskej jedálni ZŠ na Moskovskej 2.

Jesenné upratovanie

Vybrané lokality, B. Bystrica – 16:00 h

Nielen čokoládou a kapustou je človek živý, treba si aj upratať okolo seba. Do jesenného upratovania s Fridays for Future sa môžete zapojiť v piatok od 16:00 do 18:00 h. Odpadky sa budú zbierať v dvoch lokalitách – od Mestského parku po Gymnázium J. G. Tajovského a od Hlavnej vlakovej stanice po Malú stanicu. Vrecia na smeti sú zabezpečené, rukavice si prineste.

Veronika Rabada s kapelou

Aula SZU, B. Bystrica – 18:00 h

Veronika Rabada a jej skvelá kapela na svojom premiérovom koncertnom miniturné zamieri aj do Banskej Bystrice. Na piatkovom koncerte v Aule SZU zaznejú najznámejšie skladby z jej debutového albumu Lúka ako aj ďalšie známe hity.

Hoffmann otvára

Pod Červenou studňou, B. Štiavnica – 17:00 h

V Banskej Štiavnici sa v piatok o 18:00 h otvoria pre verejnosť dvere rodného domu Deža Hoffmanna, dvorného fotografa The Beatles. Prehliadky domu na ulici Pod Červenou studňou 10 sa uskutočnia ešte pred slávnostným otvorením, v čase od 17:00 do 18:00 h. Vstup na prehliadky je voľný. Na večernej after party od 19:00 h v RUINbare kapela The Backwards zahrá a zaspieva slávne piesne slávnych Beatles (vstupné 16 eur, rezervácie: rodnydom@dezohoffman.com, 0902 477 085).

Večer s tromi kapelami

Klub 77, B. Bystrica – 19:00 h

Tri kapely budú koncertovať v piatok večer v Klube 77.  Trenčianske hudobné zoskupenie štyroch mladíkov, ktoré, ako naznačuje ich názov Random Choices, vzniklo náhodou,  nezávislá slovenská multižánrová kapela Ja, Ty a Rolo, ktorá dominuje tvorbou originálnych videoklipov a rozmanitosťou hudobných skladieb, a banskobystrická kapela Čo Už, ktorá sa vo svojej tvorbe snaží skĺbiť nápadité gitarové melódie spolu s textami, rozprávajúcimi o zážitkoch bežných dní. Koncertovanie začína o 19:00 h.

Tanec v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Antoinette Helbing je nemecká tanečnica pôsobiaca v Kodani. Jej choreografické dielo How to be/loved bolo uvedené v Holandsku, Rusku, Dánsku, Švédsku, Nórsku, Grónsku, Faerských ostrovoch a na Filipínach. A uvidia ho aj diváci v banskobystrickej Záhrade, kde  Antoinette vystúpi v piatok večer. Tanečná inscenácia How to be/loved je o rodinných väzbách. Zložitých a rozporuplných.

Ôsmy svetadiel sa vracia

ŠH Štiavničky, B. Bystrica – 19:00 h

Áno, najúspešnejší slovenský muzikál všetkých čias Ôsmy svetadiel sa vracia, a vracia sa aj do Banskej Bystrice. Dokonca na dva večery. V piatok aj v sobotu o 19:00 h si diváci v Športovej hale na Štiavničkách môžu vychutnať  hudbu legendárnej slovenskej kapely Elán, umocnenú pútavými textami Borisa Filana a Petra Pavlaca. To všetko pod režisérskou taktovkou Jána Ďurovčíka a so skvelými hereckými a speváckymi výkonmi.

Sobota 26. október

Na farmu Hiadlovských

Farma Hiadlovských, Slovenská Ľupča – 8:30 h

Nielen za vínom láka na Podbarište v Slovenskej Ľupči jesenný vínny a gurmánsky festival Na farmu Hiadlovských. Uskutoční sa v poslednú októbrovú sobotu a milovníci dobrého vína, jedla a zábavy sa môžu tešiť na gurmánske špeciality, ochutnávku vín, krásne prostredie farmy aj dobrú muziku.

Sobotná bašta na zámku

Zvolenský zámok – 10:00 h

Fullov koník je názov sobotnej bašty pre rodiny s deťmi, ktorá sa koná na Zvolenskom zámku. Ľudovít Fulla navrhoval aj detské hračky a vystrihovačky a účastníci podujatia si vlastnoručne vyrobia suvenír, magnetku.

Súťaž v pečení chleba

Hrušov – 10:00 h

V Hrušove sa v sobotu koná Stretnutie troch generácií. Sprievodným podujatím stretnutia je súťaž Chuť domáceho chleba. Chlieb sa bude piecť pri kultúrnom dome, v kamenných peciach a bude sa o ňom hovoriť aj na workshope o pečení kváskového chleba a o výrobe múky. O dobrú náladu sa postará Ľudová hudba Hruška z Hrušova a ľudoví rozprávači Kmotrovci z Príbeliec.

Piata Pivná míľa

Banská Bystrica – 12:00 h

Pivná míľa sa v Banskej Bystrici koná už piaty raz. Tento rok s malou zmenou – prevádzok, ktoré treba prejsť, je pätnásť a pív, ktoré treba vypiť, by malo byť minimálne dvanásť.

Galériou ako krajinou

SSG – Bethlenov dom, B. Bystrica – 13:00 h

Tvorivá dielňa Galériou ako krajinou sa koná v rámci festivalu Prvý človek bol umelec 4 a je jedným zo sprievodných podujatí k výstave Ako na umenie…2 (príroda a krajina). Na krajinu zobrazenú na umeleckých dielach sa účastníci dielne nebudú len pozerať, ale hmatateľne si ju sprítomňovať v zážitku. Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Rodina Addamsovcov

CINEMAX, B. Bystrica – 14:20 h

Na plátna kín opäť prichádza ikonická rodina Addamsovcov, ktorá každý rok na Halloween vyhráva všetky súťaže. Tentoraz sa členovia tejto vtipnej a výstrednej rodinky predstavia v animovanej podobe. Malí aj veľkí diváci sa môžu tešiť na skvelú zábavu, pretože Addamsovci sa budú snažiť silou-mocou dokázať, že dobrí susedia sú pre svoje okolie na nezaplatenie… V sobotu aj v nedeľu o 14:20 h si Addamsovcov môžete pozrieť v predpremiére v kine CINEMAX.

Priadka a kráľ

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Veselé rozprávkové  predstavenie s takmer detektívnou zápletkou, bábkami a pesničkami. Príďte si do Divadla pod balkónom pozrieť príbeh o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo.

Halloween v Point-e

SC Point, B. Bystrica – 17:00 h

V banskobystrickom SC Point bude v sobotu vládnuť halloweenská atmosféra. Deti aj rodičia môžu popustiť uzdu fantázii pri výrobe masiek a vyrezávaní tekvíc. Pripravené sú tvorivé dielne, súťaže, fotokútik a bohatý sprievodný program.

Ples príšer s Action sisters

Národný Disco Club, B. Bystrica – 19:00 h

Pekelne dobrá halloweenska zábava sa chystá v Národnom Disco Clube. Vítané sú všetky strašidlá! Ale nielen strašidlá. Do tanca bude hrať DJ Drobček a tešiť sa môžete na hrozivú drag queen show v podaní skupiny Action sisters. Každá maska dostane drink zdarma a súčasťou podujatia bude aj  súťaž o najlepšiu masku. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Jorge Torrecillas Ensamble

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Milovníci džezu si zrejme nenechajú ujsť vystúpenie argentínskeho jazzového kvarteta Jorge Torrecillas Ensamble v sobotu večer U Francúza.

Pigs On The Wing

Klub 77,  B. Bystrica – 20:00 h

Známe a svojrázne hudobné zoskupenie Pigs On The Wing podáva, reprodukuje a aktualizuje tvorbu britských Pink Floyd už od viac ako desať rokov. Klub 77 je predposlednou zastávkou ich aktuálneho turné Wish You Were Tour 2019. Súčasťou turné, okrem kvalitného podania progresívnej hudby, je už tradične aj videoprojekcia, ktorá potvrdzuje tematickosť skladieb.

Strigy, duchovia, strašidlá aj tekvice

Ak ste fanúšikmi Halloweena, máme pre vás pozvánky na hrady, kde sa budú v sobotu pohybovať strašidlá a iné halloweenské (po)tvory.

Duchovia a svetielka na hrade Modrý Kameň

Rozprávkovo-strašidelné podujatie s pravou dušičkovou atmosférou začne o 15:00 h prehliadkami v kaštieli, ktorý sa premení na Hotel Transylvánia. O 17:00 h Loutkové divadlo z Písku zahrá hru Červená Karkulka a o 18:00 h sa pohne lampiónový sprievod. Nebudú chýbať ani temné tvorivé dielne a súťaž o titul Kráľa alebo Kráľovnej duchov a svetielok 2019. Víťaz(ka) vyhrá lego Harry Potter. Viac informácií nájdete na webe.

Noc duchov, tekvíc a strašidiel na hrade Strečno

Návštevníci Hradu Strečno sa nielen stretnú s rôznymi desivými postavami, ale dokonca sa dozvedia, ako sa im brániť. Na vlastné oči uvidia, či pomôže cesnak, drevený kôl alebo svätená voda. Stretnú hradného kapitána, zopár upírov aj…  bosorky! A to nie hocijaké. Kto podľahne ich tancu, nemusí sa už vrátiť domov. Zaujímavá bude i medzinárodná škola strašenia, v ktorej vyučuje profesorka Hrôzostrašná. A ešte… večerné pozorovanie oblohy, magická ohňová šou, tajomný koncert v kaplnke a ochutnávka bosoráckych nápojov a jedál v Strašibare. Vstupy sú každú polhodinu od 17:30 do 21:00 h.

Stridžie dni na hrade Beckov

Počas dní zimného slnovratu, keď sa skracuje deň a predlžuje noc, na hrad Beckov prichádzajú jedny z posledných stríg na našom území. Ak sa teda chcete dobre zabaviť, trochu báť a niečo dozvedieť o tradíciách spätých so Stridžími dňami, vyberte sa na hrad Beckov. Tešiť sa môžete na zlet posledných známych bosoriek na území Slovenska aj bylinkárku s vareným lektvarom, ktorý vám dodá energiu proti negatívnym silám zla. Tradície späté s obdobím zimného slnovratu predstavia mládežníci z Folklórnej skupiny Trúfalci. Vstupy sú o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00 h.

Nedeľa 27. október

Farbatolárium a Princezná na hrášku

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov Farbatolárium o 10:00 h a Princezná na hrášku alebo ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali o 16:00 h. V nedeľu sa chodí do divadla na rozprávky. A basta!

Škola mágie a kúziel

Klub Hudby a Divadla, B. Bystrica – 16:00 h

Keďže sa už blíži ten Halloween, taká škola, kde sa deti naučia rôzne kúzla, by nemusela byť na škodu. V Škole mágie a kúziel, ktorá sa túto nedeľu otvorí v Klube Hudby a Divadla, profesorka Minerva McGonagallová a jej asistentka Alexandria Wisgerchandengerová prevedú študentov prvou lekciou čarovania a tajných trikov. Deti, ktoré sa zapoja do deja, majú možnosť získať diplom Harryho Pottera.  A kto príde v kostýme, dostane aj darček! Vyučovanie sa začína o 16:00 h.

Bisťu dedina – Voľby

Kultúrny dom, Nemce – 16:00 h

Komédiu zo života súčasnej dediny Bisťu dedina – Voľby príde v nedeľu do Nemiec zahrať Divadelný ochotnícky súbor Ráztočan z Ráztoky. Predstavenie, ktoré je voľným pokračovaním rovnomennej hry Bisťu dedina, humorným spôsobom hovorí o problémoch jednej dediny, kde sú konflikty, intrigy a závisť na dennom poriadku. A hoci sú situácie a postavičky vymyslené, veľmi pripomínajú bežný život.

Amnestie v predpremiére

CINEMAX, B. Bystrica – 19:00 h

Film Amnestie sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou, venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom, scenáristom Marošom Hečkom. Film v predpremiére uvedie CINEMAX v nedeľu o 18:00 h, za účasti tvorcov a hercov.

Zvuková explózia Ghost-Note

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Po Trixie Whitley a Ide Nielsen prichádza do banskobystrickej Záhrady ďalší veľký koncert.  Ghost-Note je zvuková explózia, na čele ktorej stojí rytmická sekcia Snarky Puppy-Robert Sput Searight, Nate Werth a na basovej gitare famózny Mononeon. Členovia skupiny sa môžu pochváliť niekoľkými cenami Grammy a spoluprácou s takými menami ako Prince, Herbie Hancock, Erykah Badu, Kendrick Lamar, Marcus Miller, Snoop Dog. Ghost-Note posúva funk do budúcnosti. Je to inštrumentálna smršť, ktorá nenechá nikoho len tak postávať na mieste.