Máme tu posledný februárový aj posledný fašiangový víkend. A keďže sa v Banskobystrickom kraji začínajú jarné prázdniny, môžete sa vybrať aj ďalej než len za hranice mesta. Navyše, v sobotu je magický dátum 22.02.2020.

Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia… Fašiangové obdobie vrcholí. Počas tohto víkendu sa v Banskej Bystrici a na mnohých miestach v blízkom aj vzdialenejšom okolí konajú fašiangové sprievody, zábavy, karnevaly, zabíjačky… Popolcovou stredou 26. februára čas zábav a hojnosti končí a začína sa štyridsaťdňový pôst, ktorý potrvá až do Veľkej noci. Nuž, bavme sa, kým sa dá!

Piatok 21. február

Snow Volleyball

Park Snow Donovaly – 8:00 h

Na Donovaloch sa v piatok koná tretí ročník majstrovstiev Slovenska v Snow Volleyballe. Súťažiť bude 18 mužských a 8 ženských volejbalových tímov. Prvé zápasy sa začínajú hrať už o 8:45 h ráno. Viac informácií nájdete vo Facebook evente.

Mikrofestival Percepcia

Záhrada CNK, B. Bystrica – 11:00 h

Banskobystrická Záhrada ožije v piatok dielami mladých vizuálnych umelcov. Druhý ročník mikrofestivalu Percepcia bude živým pomníkom venovaným Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.

Koledníci na Fončorde

ZŠ Moskovská, B. Bystrica – 14:00 h

Deti, rodičia a ďalší koledníci sa v piatok vyberú koledovať po Fončorde. Začínajú o 14:10 h pri Vzdelávacom centre Múzea SNP, pokračujú k Penziónu Jeseň, na Kyjevské námestie a končia pri Základnej škole na Moskovskej, ktorá toto podujatie organizuje.

Už sa fašiang kráti

Čierny Balog – 17:00 h

Na 35. ročník folklórneho festivalu Už sa fašiang kráti sa oplatí zájsť do Čierneho Balogu. Festival potrvá od piatku do nedele a v utorok 25. februára ešte pokračuje pochovávaním basy (20:00 h, Vlčie diery). V piatok o 17:00 h v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu vystúpia detské folklórne súbory a deti z tamojších materských škôl. V sobotu už ráno o 8:00 h sa otvára fašiangový jarmok remeselníkov, kde nebudú chýbať ani zabíjačkové špeciality. Počas dňa sa predstavia folklórne súbory, súťažiť sa bude v rezaní dreva aj o najchutnejšie trhance a budú aj pochôdzky po miestnych častiach Balog, Jergov, Dobroč, Komov, Krám a Fajtov. Samozrejme, za sprievodu muziky, spevu a tanca. Po večernej škole tanca sa v kultúrnom dome rozprúdi fašiangová zábava. V nedeľu budú mať sólo heligonkári (10:00 h), program Už sa fašiang kráti – kopa nemá vrcha! sa začína o 15:00 h.

Dva dni plné folklóru

Europa SC, B. Bystrica – 18:00 h

Aj banskobystrická Europa sa odeje do kroja a poteší milovníkov našich ľudových tradícií dvoma dňami plnými folklóru. Podujatie Objav tradíciu v piatok o 17:00 h otvorí módna prehliadka tradičných krojov s názvom V kráse odeté.

Bijouterrier a Karpatské Chrbáty

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Bijouterrier a Karpatské Chrbáty… Tri bodky a dosť. Netreba viac slov. Ich spoločné turné, ktoré má v názve päť X, má v piatok večer zastávku v banskobystrickom Klube 77.

Bijouterrier: Pozri

K Francúzovi na Gonsofus

U Francúza – JazzKlub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Gonsofus znamená vytvárať pozitívnu energiu. A tú do klubu U Francúza prinesie duo Gonsofus, teda multiinštrumentalisti Sasha Mamaev (gitara, basa, sax, vokály) a Gábor Tokár (bicie, perkusie, syntezátory, piano). Viac informácií nájdete vo  Facebook evente.

Interstellar 2020

Urban Spot, B. Bystrica – 21:00 h

Známy koncept banskobystrických DJs pre milovníkov kvalitnej elektronickej hudby zavíta do Urban Spotu. Návštevníkov čaká skvelý audiovizuálny zážitok a svetový zvuk. Hudobný projekt norah, ktorý tvoria umelci Rado Ka a Ekiron, si za krátky čas našiel priaznivcov v rôznych kútoch sveta. Podujatie podporí Dj Poprednny.

Sobota 22. február

Zabíjačka aj zábava

Podlavice – Skubín, B. Bystrica – 8:00 h

Podlavicko-skubínske fašiangy sa začínajú o 8:00 h pravou dedinskou zabíjačkou (pred pohostinstvom Lagúna). Večer (19:00 h) sa v podlavickom Kultúrnom dome chystá  fašiangová zábava s tombolou, kapustnicou a DJ Borisom. Masky sú vítané! Basa bude pochovaná krátko pred polnocou.

V Badíne aj s heligonkármi

Badín – 8:00 h

Fašiangový sprievod ulicami obce aj zábava v jedálni Skalica. Taká bude sobota v Badíne. Do tanca aj na počúvanie zahrá Ľudová hudba Milana Olšiaka, heligonkári z Badína aj DJ Odpor.

V Kremničke tiež pochovajú basu

Kremnička, B. Bystrica – 8:30 h

Fašiangy v Kremničke otvorí fašiangový sprievod (od 8:30 h). Popoludní sa deti môžu vyšantiť na karnevale v reštaurácii U Vinca (15:30 h), večer od 20:00 h bude kultúrny program, ktorý ukončí o polnoci pochovanie basy.

Čičmianske fašiangy

Čičmany – 9:00 h

Čarovné bývajú fašiangy v Čičmanoch. V sprievode uličkami pomedzi maľované drevenice nechýba turoň – fašiangová maska s magickou ceremoniálnou funkciou. Jej názov je odvodený od tura, zvieraťa symbolizujúceho silu a plodnosť. Návšteve turoňa sa preto rodáci aj chalupári v obci určite potešia. Ukážky fašiangových zvykov a tradičného tanca podšable budú pred Gregorovou drevenicou v strede dediny. Sprievod, ktorý začína o 9:00 h prejde najprv dolným koncom  a potom horným (od 12:30 h) a nevynechá ani lyžiarske vleky.

Svadobný veľtrh

Hotel LUX, B. Bystrica – 10:00 h

Komu  sa už fašiangy „prejedli“, môže sa pokochať pohľadom na svadobné šaty, pánsku módu, obrúčky a všeličo iné svadobné na 13. ročníku Svadobného veľtrhu. Podujatie v kongresových priestoroch Hotela Lux sa koná od 10:00 do 17:00 h.

Sprievod uličkami Kordík

Kordíky – 10:00 h

A poďme opäť fašiangovať! Tentoraz do Kordík. Tiež tam v sobotu stretnete v uliciach fašiangový sprievod v maskách (10:00 – 13:00 h). V kultúrnom dome zahrá a zaspieva Ľudová hudba Hron – Pantlíkovci, rozvoniavať budú zabíjačkové špeciality (14:00 – 18:00 h). Deti sa môžu zabaviť v tvorivých dielňach.

Fašiangy na svahu

SKI Mýto, Mýto pod Ďumbierom – 10:00 h

Keď do Mýta, tak na celý deň! V Mýto SKI & BIKE centre vás od 9:00 do 14:00 h čakajú fašiangy na svahu s rôznymi maškarádami, súťažami, živou ľudovou hudbou, ale aj gril party pod holým nebom, o ktorú sa postará šéfkuchár Vladimír Roth spolu s tímom Hotela Partizán. Nenechajte si ujsť ani večernú lyžovačku či sánkovačku a oldies party s DJ Maxi (od 18:00 h).

Pobežme pre Michala

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 11:00 h

Michal, športovec srdcom aj duchom, manžel a otec dvoch detí, pred rokom podporil bežcov charitatívneho behu. Ale Michal už pol roka nikomu pomôcť nevie. Bojuje o svoj život. Pomôžme teraz my Michalovi.  Beh pre Michala štartuje v sobotu o 11:00 h pod Pamätníkom SNP. Trasa je dlhá vyše dvoch kilometrov (dobrovoľný príspevok minimálne 10 eur).

Banskobystričania známi – neznámi

Banská Bystrica – 13:00 h

Banská Bystrica sa aj tento rok zapája do osláv Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu. Pracovníci Informačného strediska pripravili na sobotu podujatie Banskobystričania známi – neznámi. Prehliadky so sprievodcami predstavia známych aj menej známych Banskobystričanov. Uskutočnia sa na troch miestach – v Beniczkého dome, Späthovej vile a v Radnici.

DonovalyFest 2020

Donovaly – 13:00 h

Obľúbený zimný hudobný festival DonovalyFest sa po roku opäť vracia pod zjazdovku Nová Hoľa. Hudobný program začína o 14:00 h a je veľmi zaujímavý – Kali, Polemic, Smola a Hrušky, Nerieš, Funkiez aj NighTeen SevenTies. Moderuje Richard Vrablec a vstup na podujatie je voľný.

Fašiangové jazdy

Čiernohronská železnica, Čierny Balog – 14:35 h

Fašiangové jazdy parnou lokomotívou, to je zážitok pre deti aj dospelých. V poslednú fašiangovú sobotu bude vláčik premávať z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny.  Vo vláčiku bude k dispozícii bude bufetový vozeň s hriatym a všakovakým, v reštaurácii Lampáreň zas kapustnica, pampúšiky a iné dobroty. Odchod zo stanice je o 14:35 h a späť z Vydrova o 15:30 h.

Ulicami Rudlovej a Sásovej

Rudlová – Sásová, B. Bystrica – 14:45 h

Už desiaty rok sa na fašiangovú pochôdzku vyberú obyvatelia mestských častí Rudlová a Sásová, ako aj obyvatelia tamojšieho sídliska. Pochôdzka sa začína o 14:45 h pri rudlovskej muštárni, ďalšou zastávkou je parkovisko LIDL, odtiaľ sa fašiangový sprievod pohne smerom k sásovskej veži, kde by mal byť o 16:00 h.  Nasleduje parkovisko COOP Jednota a napokon reštaurácia Sopráno na sídlisku Rudlová- Sásová, kde sa po občerstvení rozprúdi fašiangová zábava. Na nej o 20:00 h pochovajú basu.  Do tanca a na počúvanie zahrá Ľudová hudba Vrštek. Vstup je voľný.

Detský karneval

Robotnícky dom, B. Bystrica – 16:00 h

Malí aj veľkí, všetci, ktorí majú radi hudbu, spev a tanec, sa môžu zabaviť na detskom fašiangovom karnevale v Robotníckom dome.  Pripravená je súťaž o najkrajšiu masku aj diskotéka pre deti, zábava s Mimoňom a škola tanca.

Fašiangy na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19:30 h

Vo fašiangovej atmosfére sa bude niesť aj tancovačka na Kopčoku, už tradične s kapelou Galaxy BB Music. Masky sú vítané!

Sto Múch

Červený Rak, B. Bystrica – 20:00 h

Banskobystrická hudobná skupina Sto Múch oslavuje pätnáste narodeniny. Príďte do Červeného Raka oslavovať aj vy.

Sto múch: Malé plusy

V sobotu sa fašianguje ešte aj tu:

Ponická Huta (zraz masiek o 12:00 h pre Gembalov, zábava o 13:00 h v kultúrnom dome), Hiadeľ (sprievod obcou od 12:00 h, zábava v kultúrnom dome od 20:00 h), Horné Pršany (sprievod o 13:00 h, zábava v kultúrnom dome o 20:00 h), Vlkanová (detský karneval od 13:00 h v sále obecného úradu ), Slovenská Ľupča (fašiangová veselica od 19:00 h v mestskom kultúrnom stredisku).

Nedeľa 23. február

Malachovské fašiangy

Malachov – 9:00 h

A kam sa vyberieme v nedeľu zrána? No predsa na fašiangy do Malachova! Počas dňa bude po dedine chodiť fašiangový sprievod s ľudovou muzikou. Na večernej zábave v kultúrnom dome sa o dobrú náladu postará DJ Dušek (od 20:00 h). Bude tombola a súťaž o naj… masku. Basu v Malachove pochovajú v utorok 25. februára.

Na Masarykovom dvore

Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 10:00 h

Súťaž o najlepšie podpolianske zabíjačkové špeciality je súčasťou fašiangovej nedele na Masarykovom dvore. V programe od 12:00 h zahrajú, zaspievajú aj zatancujú Ľudová hudba Kučeravý javor z Pohronskej Polhory, ZUŠ Očová a detské folklórne súbory Ratolesť z Detvy a Hviezdička z Hriňovej. Predstavia sa aj ľadové medvede a deti sa môžu tešiť na bohatý program

O malej sove, ktorá sa bála tmy

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Kto sa bojí, musí do lesa. Na čarovnú cestu, na ktorej svietia sovie oči, sa deti vydajú v nedeľu v bábkovom divadle.  O malej sove, ktorá sa bála tmy, je svetoznáma rozprávka britskej autorky Jill Tomlinson.

Pri muzike v Ponikách

Poniky – 16:30 h

Víkendové fašiangové pochôdzky ukončíme v Ponikách. O veselú fašiangovú náladu v kultúrnom dome sa postarajú malí aj veľkí folkloristi, hudobníci a deti z ponickej škôlky. Chýbať nebude fašiangové pohostenie.