Tí, čo chcú tento víkend prežiť „zážitkovo“, si určite vyberú z ponuky podujatí, ktoré sa od piatku do nedele konajú v Banskej Bystrici aj Štiavnici a Kremnici, či v blízkych aj vzdialenejších obciach.

Piatok 10. august

Banskoštiavnické 4živly

Banská Štiavnica – kinosály, amfiteáter, Starý zámok

V Banskej Štiavnici sa v stredu 8. augusta začal jubilejný 20. ročník obľúbeného Letného filmového festivalu 4 živly. Festival, ktorý potrvá do nedele 12. augusta, a nesie sa v znamení témy Happy End, sa koná na rôznych miestach v meste – kinosály, amfiteáter, Starý zámok, kaviarne, kluby… Program nájdete tu…

V piatok 10. augusta sa festival začína o 10:00 h filmom Incident v hoteli Nile Hilton (Kino Akademik). V tento deň sa v Kultúrnom centre (19:00 h) premieta aj film Úlet nemeckého režiséra Phillipa Eichholtza, ktorý sa nakrúcal aj v Banskej Štiavnici.

Jubilejné 4 živly uvedú aj Úlet, ktorý sa nakrúcal aj v Banskej Štiavnici

Keď papier rozpráva príbehy

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 13:00 h

V detskej predstavivosti ožíva aj taký obyčajný každodenný predmet, akým je kus papiera. V predstavení Pejprbój ju rozochvie malý vyprávač s veľkou papierovou rolkou. Objavuje príbehy, ktoré papier rozpráva. Nonverbálna rozprávka s minimalistickou scénou pracuje s diváckou predstavivosťou. V predstavení Pejprbój sa pod rukami skúseného bábkoherca a míma Radima Vizváryho papier mení na fantastické výjavy z rozprávkového sveta a svojou otvorenou hereckou expresiou pozýva do deja aj detské obecenstvo.

Škodovky na letisku

Letisko Čerín-Čačín – 17:00 h

škodovky všetkých druhov, od veteránov cez nové autá až po tie tunningovo upravené, sa v piatok 10. augusta zídu na letisku Čerín-Čačín na 2. celoslovenskom zraze Škoda Fans. Brány letiska sa otvárajú o 17:00 h, no ešte predtým si škodovky môžete obzrieť pri banskobystrickom Tescu, odkiaľ o 16:30 h odštartujú spanilú jazdu smerom k letisku. V programe dvojdňového stretnutia sú, okrem iného, súťaže v slalome a šprintoch podľa kategórií a tiež hlasovanie o top vozidlo zrazu alebo najkrajšieho veterána.

https://bbonline.sk/priaznivci-skodoviek-sa-stretnu-na-letisku-cerin-cacin/

Husľovo-klavírny koncert

FUN zóna Zvolen, Námestie SNP – 19:00 h

Tóny huslí a klavíra zaznejú v piatok večer na zvolenskom námestí. Mladé, talentované dievčatá Nasťa Kopyl a Martina Výbohová predvedú umenie, ktoré je na letných terasách nevídané.

Špania Dolina bude divadelná

Špania Dolina – 19:00 h

Špania Dolina bude tento víkend festivalová, divadelná, zábavná, veselá aj hravá. Divadelný festival ŠpanDiv 2018 vo svojom už 15. ročníku uvedie divadlá a divadielka z rôznych kútov Slovenska. Festival v piatok 10. augusta otvorí komédia Zabíjačka v podaní popradského Divadla Commedia. Viac o festivale sa dozviete tu:

https://bbonline.sk/spandiv-2018-spania-dolina-opat-ozije-divadlom-na-svoje-si-pridu-deti-dospeli-aj-dospelaci-s-vecne-detskou-dusou/

Očovská folklórna hruda

Očová – 19:30 h

Celý víkend, od piatku do nedele, sa bude v Očovej vyhrávať, spievať a tancovať. Už 15. ročník prehliadky tradičnej ľudovej kultúry Očovská folklórna hruda otvorí v piatok o 19:30 h Uvítanka v podaní FsK Očovan a Matičiarov. Sobotné dopoludnie, ale aj popoludnie, bude patriť detským folklórnym súborom. Predvedú sa v programoch Aj tak, všelijak (10:00 h) a Na zelenej pažiti (15:00 h). V sobotu na podujatí sprístupnia výstavu Stredoslovenského múzea Búvajže mi, búvaj, ktorá mapuje zvyky pri narodené dieťaťa. Vernisáž výstavy je o 9:30 h. Zo sobotňajších účinkujúcich spomenieme ešte FsK Kýčera, FS Jánošík a ĽH Ďatelinka, Ján Berky Mrenica, FS Ekonóm, FS Gymnik. V nedeľu 12. augusta sa predstaví aj FS Šafárik z Nového Sadu, FS Mladosť či FsK Hrochoťan. Nenechajte si ujsť ani program venovaný pastierskym píšťalám Píšťalôčka moja (nedeľa, 9:30 h), výstavu Očovské kroje, tradičnú kuchyňu, výrobu ovčieho syra a žinčice, halušky s urdou, brúsenie nožov, tkanie pokrovcov, vyšívanie krivou ihlou, pečenie kváskového domáceho chleba, pletenie z prútia, či expozíciu Mateja Bela Funtíka a tradičného zariadenia domácnosti.

Sobota 11. august

Jasenské baranie hody

Jasenie – 8:30 h

Ak chcete vedieť, ako sa varia baranie hrče, mali by ste si v sobotu privstať. Jasenské baranie hody sa totiž začínajú práve varením hŕč a to už o 8:30 h. A kým sa hrče uvaria, môžete sa zabaviť pri muzike či rôznych súťažiach pre deti aj dospelých. Popoludní, po vyhodnotení súťaže vo varení baraních hŕč, vystúpi FS Mostár z Brezna a rozosmeje vás Ander z Košíc. Bude aj tombola a tanečná zábava.

Maškaráda v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 10:00 h

Páčilo by sa vám stať sa aspoň na jeden deň rozprávkovou bytosťou? Nebojácnym Popolvárom, bláznivým Martinkom Klingáčom, Popoluškou či Ježibabou? Oblečte si masku obľúbenej rozprávkovej postavičky a príďte do rozprávkovej dedinky Habakuky. Tento víkend sa tam koná Maškaráda. Bude sa súťažiť o najkrajšiu masku a všetky deti, ktoré prídu v kostýme, majú vstup do dedinky za polovicu a malý darček k tomu.

Zrodenie stredovekej Kremnice

Múzeum mincí a medailí, Kremnica – 10:00 h

V múzeách, okrem toho, že sa tam môžete počas týchto horúcich dní schladiť, objavíte aj veľa zaujímavého a tajomného. Kremnické Múzeum mincí a medailí vás v sobotu 11. augusta (a potom aj v sobotu 25. augusta) zavedie do čias stredoveku. Divadelné prehliadky z histórie Kremnice pripomenú mimoriadnu udalosť prvej polovice 14. storočia – založenie Kremnice a získanie mestských a hospodárskych výsad. Jednotlivé scény priblížia aj stredoveký každodenný život, dobové remeslá či dobroty stredovekej kuchyne. Hrané prehliadky sú o 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 h.

Aj bičom sa bude plieskať

Sihla – 11:15 h

Veselo bude v Sihle, kde sa v sobotu koná 18. ročník Pretekov volských záprahov Jarmo 2018. Popri samotných pretekoch si obyvatelia a návštevníci Sihly prídu na svoje aj čo sa muziky, jedla a zábavy týka. Čaká ich jarmok ľudových výrobkov, jazda na koči, Hriňovský dvor a aj bičom sa bude plieskať. A na záver to bude poriadna Furmanská zábava.

Do Telgártu za čučoriedkami

Telgárt – 12:00 h

Čučoriedkový deň v Telgárte jednoducho musí byť! A v sobotu aj bude. Vypekať a tvoriť sa začne o 12:00 h. Treba ísť pozrieť a zacítiť tú vôňu a chuť. Viac tu sa dočítate v článku.

Čučoriedky opäť lákajú do Telgártu

Aj Baláže majú svoj deň

Baláže – 14:00 h

Baláže sú ďalšou obcou, ktorá má v sobotu svoj deň. Už tradične si v tento deň Baláže pripomínajú oslobodenie obce (73. výročie) a tiež tradične si na tomto podujatí merajú sily pilčíci a pilčíčky. Súťaž v pílení dreva (12. ročník) sa začína o 15:45 h. Pripravené sú aj rôzne súťaže pre deti a Deň krásy s Mary Kay. Zahrajú a zaspievajú FS Priechoďan, Kysucký prameň a country skupina Ranč.

Keď Mičinskô tak na Mičinej

Horná Mičiná – 14:30 h

Na Mičinskom v Hornej Mičinej sa v sobotu opäť stretnú (nielen) obyvatelia obce, aby si pripomenuli svoje tradície. Mičinskô aj tento rok ponúka príťažlivý kultúrny program aj tradičné domáce jedlá. V areáli futbalového ihriska pri obecnom úrade vystúpia Kmotry a Kmotrovia z Detvy s FS Podpolianski vrchári z Korytárok a FS Ekonóm z Bratislavy. Tradičné domáce jedlá z kotla sa budú podávať počas celého podujatia, samozrejme, chýbať nebude ani tekuté občerstvenie.

Mičinskô 2018

Nasťa Kuzminová pokrstí losíčatko

Zveropark, Revištské Podzámčie – 10:00 h

Zveroparkové slávnosti v Revištskom Podzámčí (Žarnovica) potrvajú dva dni a potešia malých aj veľkých. Ideálny tip na rodinný víkend. V sobotu sa deti môžu tešiť na rozprávky o lienke aj losíkovi (od 14:00 h), navyše sa môžu zúčastniť aj kŕmenia losov (17:00 h). V nedeľu naša olympionička Nasťa Kuzminová pokrstí losíčatko (10:30 h). Aj nedeľa bude rozprávková a prídu aj sokoliari kráľa Svätopluka (16:30 h). Počas celého víkendu sa vo Zveroparku môžete zapojiť do „pátračky“, tvoriť v tvorivých dielňach, modelovať balóny, jazdiť na koni či obdivovať rezbárske remeslo. Zveropark je tento víkend otvorený od 10:00 do 19:00 h.   

Pohorelá – Dedina ako klenotnica

Amfiteáter, Pohorelá – 12:00 h

Rázovitá horehronská obec Pohorelá bola v súťaži Dedina roka 2017 ocenená titulom Dedina ako klenotnica. Toto ocenenie dostala za udržiavanie jedinečného nehmotného kultúrneho dedičstva s dôrazom na naturel, miestnu hrdosť a tradičnú ľudovú kultúru. Folklórne podujatie Pohorelá – Dedina ako klenotnica, ktoré sa uskutoční v sobotu na pohorelskom amfiteátri, nesporne potvrdí, že Pohorelá si toto ocenenie zaslúži. Na pódiu vystúpia Veronika Bodnáriková, ĽH Jána Maka, ĽH Borsuckí gadi, Horehronskí chlopi, DFS Mladosť, Tanečná skupina Partia a FS Šarišan. Podujatie obohatí sprievodný program pre deti, hokejová akcia Kanta Cup a guláš, ktorý pripravia pohorelskí poľovníci.

Krv jej pristane

Starý zámok, Banská Štiavnica – 20:00 h

Ten, kto sa nebojí, nech si príde vypočuť príbeh plný napätia, čiernej mágie, alchýmie, humoru a strachu… Netradičné nočné prehliadky banskoštiavnického Starého zámku pod názvom Krv jej pristane, pokračujú. Takže aj túto sobotu sa na zámku môžete osobne stretnúť s jej šľachtickou maličkosťou, samotnou krvavou grófkou a bio drakuloterapiou ako novým zdrojom nekonečnej krásy. Predstavenie Krv jej pristane má „na svedomí“ Divadelná skupina teatro ORLUS. Nočné prehliadky sa uskutočnia o 20:00, 21:00 a 22:00 h.

Dračie noci na Chopku

Chopok, Rotunda – 17:30 a 19:00 h

Pod Chopkom sa opäť chystajú Dračie noci – nočná jazda lanovkami na Chopok, trojhlavý drak chrliaci oheň a dym, dobrodružná cesta dračími príbehmi, bohatý animačný program. Lanovky na Chopok pôjdu o 17:30 a 19:00 h, späť sa vracajú podľa potreby, posledná jazda z Chopku bude o 21:30 h. Témou tohtoročných Dračích nocí budú usilovné včielky. Deti sa zábavným spôsobom dozvedia všeličo o včelárstve, o tom ako sa vyrába med a medové úle, naučia sa spoznávať aj liečivé rastliny. Malí aj veľkí gurmáni si budú môcť pochutnať na medových špecialitách v panoramatickej reštaurácii Rotunda (2 004 m n. m.). Pripravené je aj originálne divadlo Dračí príbeh v podaní hereckého zoskupenia Divadelná spoločnosť.

Nedeľa 12. august

Divoký západ v Mestskom parku

Mestský park, Banská Bystrica – 17:00 h

Áno, presne tak. Banskobystrický Mestský park sa v nedeľu podvečer premení na Divoký západ – kovboji, Indiáni, country hudba aj tance a veru aj ryžovanie zlata. O zábavu sa postarajú skupiny Idyla, Prameň, Túlaví vlci, country tanečná skupina Arizona a SUPH (Strana umierneného politického hyenizmu) zo Slovenskej Ľupče. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Robotníckom dome.

Viac informácií o jednotlivých podujatiach sa dozviete aj z priložených plagátov vo fotogalérii.