Letné prázdniny otvárajú náruč novým koníčkom. Využiť voľný čas môžete s parkouristami, na korčuliach, tancom na folklórnom festivale či jazdou na chrbte koní. Okrem iného si môžete pozrieť filmy na amfiteátri či pochutnať si na haluškách.

PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA 2016

Park pod pamätníkom SNP a Zimný štadión – hala B, piatok 15. júl, sobota 16. júl a nedeľa 17. júl

Od štvrtku v Banskej Bystrici prebieha medzinárodné stretnutie parkouristov. Viac sa dozviete v našom staršom príspevku.

Parkouristi sa vracajú do Bystrice, plánujú obsadiť aj Námestie SNP

2016_halusky_plagat_programHALUŠKY FEST TURECKÁ 2016

Turecká, piatok 15. júl a sobota 16. júl

Majstrovstvá Slovenska a Európy vo varení a jedení halušiek. Tento rok je to už v poradí 22. ročník. Program začína remeselným jarmokom a kultúrnym programom v obci Turecká už v piatok 15. júla popoludní. Samotná súťaž a hlavný program je tradične na programe v sobotu. Viac nájdete na stránke Halušky Fest Turecká.

FOLKLÓRNY FESTIVAL NA BIELYCH HANDĽOCH

Braväcovo – amfiteáter, piatok 15. júl o 17.30 hod., sobota 16. júl o 14.30 hod.

Bielohandeľské kultúrne združenie Bukovinka pozýva na XV. Ročník folklórneho festivalu v Braväcove. Čakajú na vás mnohé vystúpenia slovenských, ale aj zahraničných hostí, či už ochotníckych divadiel alebo tanečných súborov.

MARTIN GEIŠBERG & NANY HUDÁK

Záhrada CNK, piatok 15. júl o 19. hod

Koncert dvoch slovenských pesničkárskych kamarátov. Vstupné je päť eur, zľavnené je za cenu tri eurá.

PREHLIADKA PANORAMATICKÝCH FILMOV

plagát_ppf 2016Amfiteáter,  piatok 15. júl o 21. hod. a sobota 16. júl o 21. hod.

Jediné premietanie svojho druhu v Európe a 70mm filmy na amfiteátri po 25 rokoch. Príďte sa pozrieť na premietania na celú šírku premietacej plochy banskobystrického amfiteátra. V piatok sa bude premietať film Interstellar (USA/GB, 2014, 169 min, Ch. Nolan) a v sobotu film Osem hrozných (USA, 2015, 167 min, Q. Tarantino). Vstupné sú 3 /4 eurá.

PARKÚROVÉ PRETEKY – MASARYKOV DVOR

Vígľaš – Pstruša – Masarykov dvor, sobota 16. júl o 9. hod.

Zaujímavé podujatie pre milovníkov koní a jazdeckého športu pripravili v Jazdeckom klube Masarykov dvor vo Vígľaši-Pstruši. Parkúrové preteky bude dopĺňať bohatý sprievodný program v duchu leta. Na podujatí vystúpi slovenský herec a spevák, nadšený obdivovateľ koní a hráč konského póla Karol Csino. V Masarykovom dvore môžete využiť i služby reštaurácie či odpočinúť si vo wellness zariadení so saunami a soľnou jaskyňou.

FESTIVAL VIACHLASNÉHO CHRÁMOVÉHO A ĽUDOVÉHO SPEVU

Telgárt – Obecný úrad, sobota 16. júl o 8. hod. a nedeľa 17. júl o 10. hod.

Peší výstup na Kráľovu Hoľu – cesta za ozvenou, stretnutie pri prameni Hrona i spoločný spev účastníkov a hostí Ozvien na  Kráľovej Holi. Okrem toho je prichystaný bohatý program až do rána bieleho v Kultúrnom dome od tretej hodiny podvečer.

HIFI – FESTIVAL

Špania Dolina – penzión Klopačka, sobota 16. júl o 10. hod.

Festival filmov s baníckou tematikou 1. ročník v neďalekej Španej Doline. Súťažiť budú filmy – Doba Bronzová, Šachta Ludovinka, Vrak lode v Afrike, Bane kráľa Šalamúna a Medené mesto. Viac informácií nájdete aj v našom ďalšom príspevku.

Kultúrne leto v Španej Doline – Banícky bál a HIFI festival už túto sobotu

TARTAROS METAL CUP 10.

Radvaň – ihrisko, sobota 16. júl o 11.-19. hod.

Opäť sa chystá stretnutie priaznivcov a hudobných skupín na tento krát okrúhlom 10.ročníku TARTAROS Metal cup. Na Futbalovom turnaji, kde si spoločne zahrajú proti sebe. Prichystaný bude guláš a pivo. Po turnaji je pripravená afterpárty k 10.výročiu turnaja. V Tartarose RC bude koncert kde zahrajú tri kapely. Na turnaji sa zúčastnia: FC Tartaros, Pyopoesy, N.C.O., Socka Fans, FC Montéri, Boris Filanthropy, Death Sentence. Turnaj sa bude hrať o rôzne ceny a putovný pohár RC Tartaros. Tak isto v prestávkach budú rôzne súťaže, či už v kopaní na bránku, pití piva na rýchlosť, držaní krígľa, pití so slamkou 1m, karaoke a rôzne iné.

SLOVENSKÝ NÁRODNÝ POKLAD

Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 16. júl  

Festival nehmotného kultúrneho dedičstva našich predkov. Vyšívané sukničky, ľanové gate, doneste si so sebou ak ich doma máte. Ľudový súbor Urpín, rozprávkové predstavenia, šikovní remeselníci či tvorivé dielne. To všetko a ešte viac v Habakukoch.

WEDDING FEST

ĽupčaSlovenská Ľupča – Nám. SNP 61, sobota 16. júl

Opäť obľúbený Wedding Fest z rúk Cult Clubu aj tento rok v neďalekej obci. Príďte sa zabaviť, čaká na vás bazén, guľáš, pivo a kapely Los Massakeros z Košíc, Miro Pazdera z Banskej Bystrice, Dreitagebart z Bratislavy a taliansky Roberto D´Aiello.

SPOMIENKOVÝ AKT

Brezno – Chata gen. M. R. Štefánika, sobota 16. júl o 12. hod.

Stretnutie turistov pri príležitosti 136. výročia narodenia gen. M. R. Štefánika. O 12. hod. si účastníci pripomenú 136. výročie narodenia slovenského velikána rôznymi príhovormi a položia veniec na symbolické miesto.

RYTIERSKY TURNAJ V BANSKEJ BYSTRICI

Aqualand – plážové kúpalisko, sobota 16. júl o 16. hod. a 18. hod.

Rytiersky turnaj na plážovom kúpalisku (vstup od Zaaresu). Historické popoludnie so spoločnosťou veselých šermiarov Cassanova a ich hosťami. Viac o rytierskom turnaji sa dočítate v našom staršom príspevku.

V sobotu sa na kúpalisku usídlia stredovekí rytieri

INLINE DNI S EUROPA SC

Europa SC, sobota 16. júl od 16.00 h

Inline pelotón sa už druhýkrát tento rok vydá ulicami Banskej Bystrice. Registrácia účastníkov prebieha na stránkach Europa SC a bude možná aj priamo na mieste od 16.00 h. Samotný štart sobotňajšej jazdy bude o 18.00 h. Ďalšie dve jazdy sú naplánované aj v auguste.

FOTO+VIDEO: Inline dni s Europou začali trasou do Radvane

BANÍCKY BÁL

16_Banícky bálŠpania Dolina – Šachta Ferdinand pri Penzióne Klopačka, sobota 16. júl o 19. hod.

Banícky bál v Španej Doline okrem zábavy ponúka večeru, tanečnú zábavu, odovzdávanie ocenenia za najlepší film na filmovom festivale HIFI a tombolu. Cena vstupenky je 20 eur.

FO Ž ŠPORT PODBREZOVÁ – FC SPARTAK TRNAVA

Podbrezová – Zelpo aréna, sobota 16. júl o 19. hod.

Úvodné kolo jesennej časti Fortuna ligy medzi Podbrezovou a Trnavou.

COLECTIVO PRIEKOPNÍK VEVERIČKA: PRACH / POLVO

Záhrada CNK, sobota 16. júl o 20. hod.

Performance. Energické predstavenie o témach, ktoré sú aktuálne, zabudnuté či predpovedané. Vstupné je päť eur, zľavnené tri eurá.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 17. júl o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Mamut s Csabom. Zahrajte sa na malých výskumníkov a poskladajte si kostru mamuta s našim paleontológom. Popri práci sa samozrejme dozviete veľa zaujímavých informácií o týchto fascinujúcich pravekých obroch. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

KRÁĽ HABAKUK

17_HabakukyDonovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, nedeľa 17. júl

Deň v rozprávkovom svete už túto nedeľu. Spoznáte kráľa Habakuka, ktorý sa stará o zdravie a bezpečnosť svojich poddaných.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 17. júl o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Ozdobné brošne s Barborou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ DIVADIELKO PRE NAJMENŠÍCH: SOĽ NAD ZLATO

Brezno – Mestský park, nedeľa 17. júl o 16. hod.

Činoherno-bábkové predstavenie o komediantoch, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Divadlo Pod balkónom z Banskej Bystrice príde do Brezna zahrať rozprávku Soľ nad zlato. V prípade nepriaznivého počasia sa divadelné predstavenie uskutoční v Mestskom dome kultúry.