Ponuka podujatí posledného novembrového víkendu je, nielen v Banskej Bystrici, opäť bohatá. Vyberte si! A nezabudnite na svoje svokry – 23. november je ich svetovým dňom.

PIATOK 23. NOVEMBER

Legendy versus hviezdy

ŠH Dukla Štiavničky, B. Bystrica – 11:00 h

Hostiteľom exhibičného florbalového zápasu, v ktorom sa stretnú Florbalové hviezdy SR proti Olympijským legendám SR, je VŠC Dukla Banská Bystrica. Zápas sa začína o 11:00 h v športovej hale na Štiavničkách a vstup pre fanúšikov je limitovaný. Prednosť majú žiaci pozvaných banskobystrických škôl, ktorým je toto podujatie venobané. Viac informácií nájdete na tejto stránke…

Trinásty POP BB

Radnica – Cikkerova sieň, B. Bystrica – 14:00 h

Cikkerovu sieň v banskobystrickej Radnici v piatok popoludní rozozvučí 13. ročník súťaže v speve populárnych piesní pre deti a mládež POP BB 2018. Finalisti a finalistky budú súťažiť v dvoch kategóriách – základné a stredné školy. Vystúpia tiež víťazky vlaňajšieho POP BB Natália Zemanová z Nitry a Tatiana Soláriková zo Slovenskej Ľupče

Víkendový maratón s fotografiou

Múzeum SNP, B. Bystrica – 18:00 h

Víkend s fotografiou, ktorý sa nesie pod názvom Recyklácia a módna fotografia, sa začína v piatok podvečer (18:00 h) na výstavách v Múzeu SNP, kde vám spoločnosť budú robiť ich autorky Silvia Jaroš Vilčinská (výstava Príbeh košele – upcycling fashion) a Terézia Krnáčová (výstava Eko textil).

V sobotu pokračuje podujatie autorským blokom programov so Silviou Jaroš Vilčinskou (Komorná sála SOS, od 10:00 h) a v nedeľu s Teréziou Krnáčovou (Komorná sála SOS, od 10:00 h). Viac info programe nájdete na Facebooku.

Oslavy divadla v Medzibrode

Kultúrny dom, Medzibrod – 19:00 h

Medzinárodný deň medzibrodského divadla, nultý ročník divadelného festivalu pri príležitosti osláv 105 rokov divadla v Medzibrode, potrvá dva dni. V piatok sa na pódiu predstaví Medzibrodské kočovné divadlo s „paškvilom pre dvoch hercov a bábky so živou hudbou“ Legenda (Jánošíkowa?). Hrajú Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec (19:00 h). V sobotu poteší deti Škaredé káčatko v podaní Divadla Oskar (16:00 h) a večer si zas prídu na svoje dospelí diváci a diváčky. Študenti herectva 4. ročníka banskobystrického Konzervatória J. L. Bellu uvedú commediu dell´arte Lásky hra osudná (18:30 h). Festival ukončí krst CD a knihy V Medzibrode tam sa dejú veci a Piesne potulné.

Katarínske dni na Balogu

Kultúrny dom, Čierny Balog – 18:00 h

Okrúhlemu výročiu Folklórnej skupiny Kýčera, ktorej vznik iniciovala Matica slovenská v roku 1933, sú venované tohtoročné čiernobalocké Katarínske dni. Výročný program skupiny Život ide ďalej si milovníci foklóru môžu pozrieť v piatok aj v sobotu o 18:00 h v Kultúrnom dome. V nedeľu o 15:00 h bude pódium patriť mladým talentom. Podujatie budú sprevádzať výstavy aj malý jarmok domácich remeselníkov.

Debustrol a Hypnos v Tartarose

Rock klub Tartaros, B. Bystrica – 19:00 h

Československé tour part II. odštartovala koncom septembra trash-metalová kapela Debustrol z Mladej Boleslavi.  Spoločnosť na koncertoch, kde Debustrol predstaví svoj nový album Válka, im robí česká death-metalová kapela Hypnos. Po štvrtkom koncerte v Bratislave táto fúzia thrash a death metalu smeruje v piatok do banskobystrického Tartarosu.

Nová show Slovak Pink Floyd Revival

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Dlho očakávaná nová svetelno-hudobná show v podaní úspešného prešovského zoskupenia 1st Slovak Pink Floyd Revival v piatok večer v Klube 77! Zaznejú hity ako Money, Another Brick In The Wall, High Hopes, Coming Back To Life či Comfortably Numb. Ak ste fanúšikmi Pink Floyd, mali by ste byť pri tom…

Rockový sabat vo Farhofe

Farhof Art Club, B. Bystrica – 21:00 h

Noc, napätie, mystika a výbušnosť sprevádzajú výpovede o peripetiách ľudského života a spoločnosti… Banskobystrická rocková kapela NovArt rozpráva skutočné príbehy v neskutočnom šate. Aj tentoraz sa NovArt predstaví v novom šate s rozšíreným repertoárom v tmavých podzemných priestoroch Farhofu. Príďte sa ponoriť do atmosféry rockovej psychadélie, dramatična a gotiky s prímesou orientu.

https://www.youtube.com/watch?v=YXTGfYaoVQY

SOBOTA 24. NOVEMBER

Grand Prix SNP v krasokorčuľovaní

Zimný štadión, B. Bystrica

Krása, neha, jemnosť verzus pády, bolesť a slzy… To všetko budete môcť vidieť počas soboty a nedele na 56. ročníku Grand Prix v krasokorčuľovaní. Preteky sú zaradené aj do Slovenského pohára. Príďte podporiť mladé nádeje slovenského krasokorčuľovania. Vstup je voľný, od rána do večera.

Fončorďácke strukovinové hody

Komunitné centrum Fončorda, B. Bystrica – 9:00 h

Ochutnávky, tvorivá rodinná dielňa, rozprávkáreň, poradňa zdrave výživy, burza receptov, komunitná fazuľovica, ale aj súťaž o najoriginálnejšiu špecialitu z fazule, šošovice, cíceru či sóje. Komunitné hody na Fončorde sú už niekoľko rokov obľúbenou tradíciou. Každý rok iná téma, v ktorej je zostavený celý program a ktorá ľudí na sídlisku spája.

Zóna bez peňazí

Záhrada CNK – 10:00 h

Daruj, vymeň, recykluj, odnes si, urob radosť. Darujte veci, ktoré už nepotrebujete a vymeňte ich za také, ktoré sa vám páčia. Alebo si môžete zobrať to, čo by sa vám mohlo hodiť. A to všetko bez peňazí! Aj vďaka vám sa tak bude môcť naplniť hlavná myšlienka celej akcie – urobiť krajšie Vianoce všetkým nám/vám, a aj tým, ktorí si to nemôžu dovoliť. V sobotu od 10:00 do 17:00 h v Záhrade budú aj tvorivé dielničky (nielen pre deti), maľovanie na tvár, recyklácia tričiek, zdobenie medovníkov a výroba kobercov z odpadového materiálu.

V Banskej Bystrici sa už po piatykrát uskutoční Zóna bez peňazí

Zelená kvapka krvi pre zdravý les

Námestie SNP, Zvolen – 10:00 h

Stánky s lesnou pedagogikou, vystúpenie Horehronských chlopov, Mariana Greksu, FS Poľana, hudobno-zábavnej dvojice pre deti Pali a Pali, súťaž vo varení gulášov a ďalší sprievodný program ponúka celoslovenské stretnutie lesníkov na námestí vo Zvolene, ktoré bude spojené aj s darovaním Zelenej kvapky krvi za zdravý les. Viac o celoslovenskom stretnutí lesníkov tu:

Lesníci pripravili pestrý program spojený s darovaním Zelenej kvapky krvi za zdravý les

Čo je to vlastne láska?

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 17:00 h

Večerná debata s terapeutom a lektorom v oblasti osobnostného rozvoja Matejom Hlohovským a profesionálom v oblasti tém lásky a vzťahov Jurajom Tešlárom v príjemnom prostredí Komunitného centra Sásová (Tatranská 10).

Jesenné starosti Havka a Mňauky

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Havko a Mňauka sa po horúcom lete pripravujú na jeseň. Ak im chcete pomôcť, zájdite v sobotu do Divadla pod balkónom.

Gotická legenda v Banskej Bystrici

Rock klub Tartaros, B. Bystrica – 18:00 h

Gotická legenda, česká kapela XIII. století, sa vracia na Slovensko a svoj jediný slovenský koncert odohrá v Banskej Bystrici. Koncert legendárnej partie okolo bratov Štěpánovcov, ich jedinečný hudobný a textový štýl, ktorý je oslavou gotického storočia, si nenechajte ujsť.

Čardášová princezná

Štátna opera, B. Bystrica – 18:30 h

Opereta v troch dejstvách na libreto Lea Steina bola najlepším a najznámejším dielom rakúsko-uhorského skladateľa Emmericha Kálmána. Za svoj úspech vďačí nesmrteľná Čardášová princezná nielen úchvatnej hudbe, ale aj vtipnému libretu.

Pôsobivý Autumnist naživo v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Autumnist – hypnotická zmes najsúčasnejšej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. Autumnist naživo je pôsobivá päťčlenná kapela, elektroniku dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, gitarista a alternujúci saxofón s klarinetom spolu s podporou synchronizovanej videoprojekcie.

Woodstock Experience

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Sobotňajší koncert v Klube 77 bude patriť dvom stredoslovenským kapelám hrajúcim originálny autorský repertoár s vášňou a názorom – zvolenskej skupine Secret Session, pôsobiacej v Bratislave a kapele Indiánka, pôvodom z Banskej Bystrice.

NEDEĽA 25. NOVEMBER

Ako sa vyrába vtáčia búdka

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

V nedeľu od 9:00 h sa môžu malí aj veľkí v Tihányiovskom kaštieli naučiť, ako sa vyrába vtáčia búdka pre dážďovníky. Bude sa píliť, vŕtať, zatĺkať klince, skrátka pracovať vlastnými rukami. O 14:00 h ornitológ Imrich Kováč porozpráva o vtákoch v našom okolí, napríklad o lastovičkách, belorítkach a dážďovníkoch.

Akvabatolárium aj Gulliver

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 h

V nedeľu, ako vždy, sú dvere Bábkového divadla na Rázcestí otvorené lákajú deti do sveta rozprávok. Dopoludnia o 10:00 h najmenšie detičky a ich rodičia zažijú „mokré“ interaktívne predstavenie Akvabatolárium (pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov). Popoludní to bude príbeh o cestách a necestách cestovateľa Gullivera (pre deti od 6 rokov). Gulliverove cesty sa začínajú o 16:00 h.

Rodný môj kraj

Aula SZU, B. Bystrica – 16:00 h

Na koncerte s názvom Rodný môj kraj na počúvanie, do spevu aj do tanca zahrá cimbalovka bratov Kuštárovcov a zaspievajú Gizka Oňová a Dušan Grúň. V podaní tohto originálneho hudobného spojenia odoznejú hity a evergreeny ako napríklad Ružičky červené, Lístoček z breezy alebo Nečakaj ma už nikdy.

Popoludnie pre malých aj veľkých

Klub Hudby a Divadla, B. Bystrica – 17:30 h

Hudobno-rozprávkové popoludnie, ktoré poteší deti aj dospelých. Hudobne ich naladí July alias Pánko otec a muzikant v jednom, ktorý sa cez deň naplno venuje rodine a v noci je posadnutý hudbou! Vďaka tomuto spojeniu vzniká detský alebo lepšie, rodinný projekt. Príďte do HaD-u a všeličo uvidíte, zažijete a iste sa aj zabavíte. Viac info na Facebooku.

Čaj o piatej

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:00 h

Už tradičné podujatie Čaj o piatej, popoludnie pri hudbe a tanci, tentoraz spríjemní hudobné zoskupenie Sklerotic JazzBand.