Prázdniny definitívne končia. Využite posledný prázdninový víkend naplno, s rodinou, deťmi, priateľmi. Možností je veľa, niektoré z nich vám ponúkame v našich tipoch.

Piatok 30. august

Legiovlak ešte dva dni v Bystrici

Železničná stanica, Banská  Bystrica – 8.00 h

Oslavy SNP v Banskej Bystrici sprevádza aj putovné múzeum československých légií, Legiovlak. Na hlavnej Železničnej stanici je od utorka a navštíviť ho môžete už len dnes a v sobotu. Expozícia vlaku, ktorý je vernou replikou legionárskeho vlaku z obdobia rokov 1918 až 1920, kedy na Transsibírskej magistrále v Rusku prebiehali vojnové operácie československých légií, je sprístupnená od 8.00 do 18.00 h. 

Detský jarmok aj bartrovanie

CVČ, Havranské, Banská Bystrica – 10.00 h

Otvorenie nového školského roku chystajú už v piatok v Centre voľného času na Havranskom. V programe Detského jarmoku, na ktorý centrum pozýva deti aj rodičov, sú športové súťaže – atletická škôlka, cornhole aj discgolf, maľovanie na tvár, zdobenie perníkov, tvorivý stánok aj palacinkáreň či nafukovací hrad. Súčasťou jarmoku je aj komunitné bartrovanie. V stánku Komunitného centra Fončorda, ktorý tiež bude na jarmoku, bude možnosť darovať alebo vymeniť zachovalé, čisté a použiteľné školské potreby. 

Nádherné záhrady a sokoliari

ZŠ s MŠ M. Hella, Štiavnické Bane – 10.00 h

Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach  je počas celých prázdnin otvorená pre všetkých, ktorí milujú prírodu, zvieratá a najmä okrídlených dravcov. Prázdniny končia, no máte ešte dva dni (piatok, sobota) na to, aby ste v areáli tejto výnimočnej školy navštívili prírodný náučný park Aves s nádhernými záhradami – dažďovou, japonskou, provensálskou… ale aj horskou skalkou a lúkou, či prvou exteriérovou vertikálnou záhradou na Slovensku a exkluzívnou tropickou záhradou. Uvidíte, samozrejme, aj expozíciu dravých vtákov, sovy aj terárium s exotickými plazmi, a môžete aj nakŕmiť veľké papagáje. Park Aves je otvorený od 10:00 do 17:00 h, o 14.00 h vystúpia sokoliari. 

AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie

Banská Štiavnica – 17.00 h

Na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici otvoria v piatok večer 4. ročník Festivalu Amplión. Trojdňový medzinárodný festival nových foriem kabaretného divadla a pouličného umenia v interiéroch a exteriéroch historického mesta zapísaného v UNESCO, je prehliadkou divadla, hudby, literatúry, pohybu a výtvarného umenia. Z bohatého festivalového programu si môžete vybrať na webe.

Ľupčianska vatra

Futbalový štadión, Slovenská Ľupča – 19.00 h

Na počesť Dňa Ústavy SR sa v piatok na ľupčianskom ihrisku rozhorí vatra. Na podujatí, ktoré sa začína o 19:00 h, zahrajú kapely HICKS a BANDaSka, ako aj DJ Didi. 

Pod rúškom noci

Hrad Ľupča – 20.00 h

Hrad Ľupča pozýva v závere prázdnin na ďalšie kolo nočných prehliadok. Netradičná návšteva hradu pod rúškom noci je spojená s povesťami, lektorkami v historických kostýmoch a ďalšími zážitkami. Prehliadky sa konajú v posledný augustový piatok a sobotu o 20.00, 21.00 a 22.00 h. 

Kinematograf aj vo Zvolene

Nám. SNP, Zvolen – 20.30 h

Ak ste nestihli banskobystrický Bažant Kinematograf, kino pod hviezdnou oblohou a filmy s hviezdnym obsadení si môžete vychutnať na zvolenskom námestí. V piatok je to film Teroristka s Ivou Janžurovou v hlavnej úlohe a v sobotu komédia Ženy v behu. 

Sobota 31. august

Strechy Cup 2019

Tami Aréna, Banská Bystrica – 8.00 h

V šiestom ročníku turnaja v malom futbale zabojuje desať tímov – Viking Stavanger, ATAK, Amateri, WILD WOLVES, Molča Team, Bezvetrie, KEMADA, Adrenalín, Schubi Team a The Blues (ZH). Tímy sú rozdelené do dvoch skupín, hrá sa 1 x 20 minút hrubého času. V prvom zápase o 8:00 h nastúpia proti sebe The Blues a Kemada. Finále je naplánované na 16.30 h (2 x 10 minút). Bude pripravené aj občerstvenie a guláš, deti si môžu zaskákať na nafukovacom hrade. Hudobným hosťom podujatia v Tami Aréne (Tatranská 10)  je Paľo Drapák. Výťažok z dobrovoľnej finančnej zbierky poputuje Občianskemu združeniu PONS.

Generali Balans Mini Maraton

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 9.00 h

Najväčšie športové podujatie pre rodiny. Bežecké preteky pre deti všetkých vekových kategórií, medaila pre každé dieťa. Na svoje si prídu aj mamičky s kočíkmi v behu na jednu symbolickú míľu a aj tí najmenší lezúni.  Samostatný beh budú mať deti s hendikepom. Program ďalej zahŕňa prelet lietadla a žrebovanie o vyhliadkový let, koncert speváčky Simy a ustanovujúci Slovenský rekord v počte detí držiacich sa za ruky.  Pre rodiny s deťmi budú pripravené atraktívne pohybové stanovištia, na ktorých sa im budú venovať banskobystrické športové kluby, aj možnosť odfotiť sa s maskotom a veľa ďalšej zábavy.  

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Pochod k bunkru Mor ho!

Staré Hory – 9.00 h

Na Starých Horách si odkaz SNP uctia v sobotu Pochodom vďaky hrdinom SNP k bunkru Mor ho! V bunkri pod Jelenskou skalou operoval štáb brigády Pomstiteľ vedený majorom Morozovom. Pochod štartuje o 9.30 h, zraz účastníkov je o 9:00 h pred sochou partizána pri Bazilike Minor. Program osláv pokračuje od 13:00 h pred starohorským Kultúrnym domom. Nebudú v ňom chýbať súťaže pre dospelých – hod sekerou aj guľatinou, pílenie dreva, ale aj deti si prídu na svoje. O dobrú náladu sa postará country kapela Batoh a zaspieva aj Banícky spevokol Haliar. 

Rozlúčka s letom

Futbalové ihrisko, Vidiná – 9.00 h

Vo Vidinej sa s letom budú lúčiť naozaj vo veľkom štýle. Okrem už tradičnej súčasti podujatia Rozlúčka s letom, ktorou je súťaž vo varení guľášu Vidinský kotlík, čaká na návštevníkov bohatý program. Na svoje si v ňom prídu všetky generácie. V detskom pásme (od 10:00 h) vystúpi aj banskobystrické Divadielko z klobúka a vyvrcholením folklórneho popoludnia, ktoré sa začína o 12:00 h, bude vystúpenie FS Bystrina z Banskej Bystrice. Večerný program o 16:30 h otvorí Peter Stašák, zahrajú a zaspievajú aj Dominika Mirgová, Mafia Korner, Polemic a ďalší. Podujatie spestrí aj sprievodný program s jarmokom, remeselníckymi stánkami či súťažou v pečení sladkého a slaného koláča. 

Furmanská súťaž

Amfiteáter, Detva – 9.30 h

Slávnostný sprievod otvorí 17. ročník Furmanskej súťaže ťažných koní, ktorá sa koná v sobotu v areáli detvianskeho Amfiteátra. Súťažiť sa bude už tradične v sile, ťahu a rýchlosti. Podujatie bude sprevádzať Furmanský jarmok, tvorivé dielne Domu umenia Arteska, vystúpia heligonkári a Janko Kulich & Kolegium.

Festival maskotov 

Park Snow, Donovaly – 10.00 h

Aj tento rok sa najmenší návštevníci Donovál môžu tešiť na stretnutie s obľúbenými rozprávkovými postavičkami. Festival maskotov sa opäť bude konať pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu a toboganovej bobovej dráhe FunArény Donovaly. Deti sa tu stretnú s Mimoňom, Kubkom a Maťkom, Včielkou Majou a Vilkom, Patom a Matom, Mášou a mnohými ďalšími. 

O najlepší guláš v Malachove

Športový areál Viliama Lustiga, Malachov – 11.00 h

Keďže súčasťou malachovského dňa je súťaž o najlepší guláš, tí, čo ho budú variť, si musia privstať. Pre návštevníkov sa program Dňa obce Malachov začne o 11.00 h vystúpeniami domácej Ženskej speváckej skupiny Skalky a detí z malachovskej školy. Piesne Karola Duchoňa aj iné známe hity zahrá a zaspieva kapela Duchoňovci od 15.00 h. V stánkoch s občerstvením sa budú podávať langoše, palacinky, zemiakové placky, guláš, klobásky, jaternice aj domáce koláče a iné sladkosti. Deti sa zabavia na šmýkačke, nafukovacom hrade či v tvorivých dielňach a bude aj tombola. 

Víkend vo Vlkolínci

Vlkolínec – 11.00 h 

Aj vo Vlkolínci sa v poslednú augustovú sobotu budú lúčiť s letom a budú pritom spomínať na Slovenské národné povstanie. Položia veniec k pamätnej tabuli Vlkolínčanom padlým v roku 1944 a premietnu vojenské filmy nakrútené vo Vlkolínci.  O dobrú náladu sa postarajú Lúčanskí hudci. Podujatie bude sprevádzať výstava vojenských zbraní a techniky. 

Tento víkend je vo Vlkolínci aj posledným víkendom v rámci projektu Tradičné slovenské remeslo a v Dome UNESCO (9.00 – 17.00 h) ponúkne návštevníkom rozmanité remeslá. Počas soboty to bude tvorba krojárky, drotárske úžitkové a okrasné predmety a techniky predstaví drotárka. V nedeľu si budete môcť pozrieť, ale aj vyskúšať techniky pletenia zo šúpolia a pedigu.  

Badínsky pivný festival

Badín – 14.00 h

Na nádvorí Obecného úradu v Badíne sa v sobotu už po piaty raz uskutoční pivný festival, ktorý ponúka aj skvelú zábavu. Samozrejme, najmä v znamení piva – súťaže v pití piva a držaní pivných súdkov, pivné špeciály aj bohatú pivnú tombolu. Zahrajú rockové kapely zo Šurian Zakázaný prístup (14.30 h) a Dlhá Doba (15.30 h) , Ľudová hudba Jána Maka (17.00 h) a k večeru aj obľúbená banskobystrická kapela Galaxy BB Music (19.00 h). Od 22.00 h bude mať sólo DJ Michal. 

Sebečovský brok

Ihrisko, Sebedín-Bečov  – 14.30 h

Majstrovstvá obce v streľbe zo vzduchoviek Sebečovský brok sú hlavným bodom programu Dňa obce Sebedín-Bečov. Súťaží sa v kategóriách teta, ujo, junior. No bude sa hrať aj futbal – slobodní vs ženatí (14.30 h) a tiež bude muzika – FS Poľana, Police Team, Sliačske Mokváne a na heligónke zahrá Jozef Ľupták.  Deti potešia rôzne kreatívne hry a predstavia sa aj remeselníci a Klub paličkovanej čipky Riečička. 

Romano Džives

Amfiteáter P. Bielika, Banská Bystrica – 15.00 h

Horúce rómske rytmy budú znieť na banskobystrickom amfiteátri  v sobotu od 15.00 h. Rómsky deň Romano Džives ponúkne bohatý hudobný a tanečný program a po jeho skončení zábavu až do polnoci! Účinkujú Porubka, Ľudová hudba Nátura, Fronius band, Kaminiko, Ján Bendig a ďalší.

Tajný život maznáčikov

Cinemax, Banská Bystrica – 15.30 h

Vstupné len 4 eurá a pre každého školáka chutný nápoj. A k tomu ešte tombola o skvelé ceny. V sobotu a v nedeľu o 15.30 h sa na filmovom plátne v banskobystrickom CINEMAX-e bude odohrávať Život maznáčikov 2. Dvojka vznikla aj vďaka fenomenálnemu úspechu prvého dielu, kde sme sa dozvedeli, čo robia naši zvierací kamaráti, keď nie sme doma. V pokračovaní zistíme, ako sa naši miláčikovia vyrovnávajú s veľkými emóciami. A že sú to teda drámy! Nenechajte si ujsť posledné prázdninové detské kino. 

Futbal a country

Lučatín – 15.30 h

Najprv majstrovský futbalový zápas TJ Mladosť Lučatín – TJ Družstevník Strelníky (15.30 h) a potom posedenie pri country hudbe v podaní kapely Silné VE3 (18.00 h) a diskotéka s DJ Maco (22.00 h). Takéto bude ukončenie leta na lučatínskom ihrisku. 

Hurá, do školy!

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 16.00 h

Na rozlúčke s prázdninami v areáli pod Pamätníkom SNP sú pre deti, ale aj dospelých, pripravené rôzne  súťaže a atrakcie, spevácka súťaž Bystrická superstar (18.00 h), koncert Liny Mayer (20.00 h) a pyromuzikálny ohňostroj (21.00 h). Podujatie sa začína o 16.00 h.  

Koncert v záhradke

Komunitné centrum Sásová, Banská Bystrica – 19.00 h

Poézia v hudbe pod holým nebom je celkom dobrá alternatíva sobotňajšieho večera. Poéziu a hudbu prinesie do komunitnej záhradky (KC Sásová, Tatranská 10)  spevák, gitarista a skladateľ Roman Buhovecký. Na klávesoch ho bude sprevádzať Jozef Mareš.

 Nedeľa 1. september

Radvanský deň

Radvaň, Banská Bystrica – 9.00 h

Posledný prázdninový deň je zároveň Dňom Ústavy a pri tejto príležitosti sa koná aj Radvanský deň s bohatým kultúrno-spoločenským a športovým programom. Podujatie sa bude konať v areáli polyfunkčného zariadenia SZU a v parku kaštieľa Radvanských, ako aj v športovom areáli ZŠ Radvanská. Jeho súčasťou je aj predstavenie erbu rodu Radvanských a zasadenie Radvanskej lipy. Program nájdete na webe.

Výstava koní

Podzámocký dvor, Podzámčok – 9.30 h

Rodinná farma Podzámocký dvor pozýva aj tento rok na Stredoslovenskú výstavu koní a centrálny zvod kobýl plemena Hafling. 

Tvrďáci a tvrďáčky 

SKI Králiky – 10.00 h

Tvrďák, najväčší slovenský terénny prekážkový beh sa uskutoční v nedeľu v areáli SKI Králiky. Tentoraz bude viac pódiových ocenení a pribudnú nové rúčkovacie prekážky. Ako prví štartujú o 10.00 h juniori, o 11.00 h je štart elitnej vlny – Tvrďák Tsunami, od 11.30 do 14.00 h sa štartuje vo vlnách, v 30 minútových intervaloch. Pretekári a pretekárky si po skončení preteku môžu zasúťažiť aj v rôznych fitness disciplínach, ako je ťahanie auta, zhyby na hrazde či prevracanie pneumatiky. Víťazov Tvrďáka 2019 vyhlásia o 15.30 h. 

Rodinná nedeľa na ranči

Lunterov ranč, Cesta na Kráľovej, Zvolen – 11.00 h

Pohodovú rodinnú nedeľu môžete zažiť v krásnej prírode a v spoločnosti koní na Lunterovom ranči. Okrem vozenia na koňoch  (11.00 – 13.00 a 14.00 – 15.00 h) vás čaká aj súťaž o NAJ koláčik (13.00 h). Takže upečte, doneste a… vyhrajte. Hodnotiť budú diváci. Súťažiaci s koláčmi majú voľný vstup pre celú rodinu! K dobrej nálade prispeje aj kapela Silné VE3.