Začína sa víkend, začína sa marec, začína sa mesiac knihy, začínajú sa jarné prázdniny a finišuje fašiangový čas. Ponuka podujatí prvého marcového víkendu je mimoriadne pestrá a lákavá.

Piatok 1. marec

Gajdošské fašiangy

Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany

Tri dni a v troch obciach sa bude konať 32. ročník Gajdošských fašiang. Podujatie sa začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou. Počas piatka a soboty sú na programe ranné fašiangové pochôdzky dedinami, súťaž o najlepšiu huspeninu, ponuka zabíjačkových špecialít, prijímanie učňov do cechu, jarmoky aj gajdošské hudobné programy. Obidva večery ukončia fašiangové zábavy. V nedeľu sa vo všetkých troch obciach slúžia slávnostné sväté omše za nositeľov tradícií. Program nájdete na webe.

Nebudú chýbať ani pampúšiky

Nám. M. R. Štefánika, Brezno – 16:00 h

O veselú fašiangovú zábavu nebude v piatok núdza ani na breznianskom námestí. Zahrajú a zaspievajú DC Prameň, Ženská spevácka skupina Beňušianka, Krnohári a nebudú chýbať ani pampúšiky a primátorský guľáš.

 

Veselo bude na Balogu

Kultúrny dom, Čierny Balog – 17:00 h

V Čiernom Balogu sa bude fašiangovať od piatku do nedele. Fašiangový folklórny festival Už sa fašiang kráti ponúkne vo svojom 24. ročníku jarmok, zabíjačku, pochôdzky, súťaže v rezaní dreva ale aj súťaž vo varení trhancov, školu tanca, fašiangové zábavy v piatok aj v sobotu večer a veľa jedinečného folklóru. Festival otvorí program detských folklórnych súborov My sme malí bursovníci (Kultúrny dom, piatok o 17:00 h). Program nájdete na webe.

Koncert aj výstava

Radnica, B. Bystrica – 18:18 h

Pri príležitosti štátneho sviatku Bulharskej republiky sa v piatok podvečer v Cikkerovej sieni Radnice uskutoční Slávnostný koncert. Vystúpia Ivan Kerekovski (klavír) a Ľubomíra Verbovská (violončelo). Pred koncertom o 17:30 h v priestoroch Radnice otvoria výstavu bulharskej výtvarníčky Radostiny Doganova V hľadaní identity.

Bystrické fašiangy

Gymnázium A. Sládkoviča, B. Bystrica – 19:00 h

Aj Bystrica bude mať svoje fašiangy. Udejú sa v Gymnáziu Andreja Sládkoviča, v spoločnosti folklórnych súborov a skupín Drienka zo Slovenskej Ľupče, Rakonca z Fiľakova, Dobrona z Dobrej Nivy a Mladosť z Banskej Bystrice. Tanečná zábava s ľudovými kapelami Rakonca a Mladosť sa začne o 20:30 h a potrvá do 23:00 h.

Jedinečný francúzsky večer

U Francúza/Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Naozaj jedinečný bude piatkový večer U Francúza. Môžete tu ochutnať syr a ďalšie francúzske špeciality a započúvať sa pritom do klavíra Ema Gorčiho. Vo vstupnom 2 eurá je aj pohár vína!

Dub Energy!

Farhof Art Club, B. Bystrica – 21:00 h

Steny Farhof Art Clubu opäť rozvibrujú zvuky poriadneho sound systému. Tentoraz klub navštívi prešovský Reggaenade Soundsystem a jeho rezidentní DJi. Na svoje si prídu nielen fanúšikovia klasického reggae, ska, roots či dubu, ale aj modernejších žánrov, ktoré neodškriepiteľne ovplyvnila a ovplyvňuje hudba z Jamajky.

 Sobota 2. marec

Fašiangy v Badíne

Badín – 8:00 h

Zavčasu ráno sa fašiangový sprievod masiek vyberie na pochôdzku obcou. Večernú zábavu v jedálni Skalica otvoria o 20:00 h speváčky Folklórneho súboru Urpín.

Na Kordíkoch s Makovcami

Kordíky – 9:30 h

V Kordíkoch sa fašiangovanie začne o niečo neskôr. A keď sprievod masiek pochodí po dedine, nastane čas na zábavu. V Kultúrnom dome bude od 13:00 h vyhrávať Ľudová hudba Jána Maka a koštovať sa budú zabíjačkové dobroty.

Halové lietanie

Katolícke gymnázium Š. Moysesa, B. Bystrica – 9:00 h

V telocvični Katolíckeho gymnázia (Hurbanova ul.) sa v sobotu dopoludnia bude lietať s halovými modelmi lietadiel. Lietať sa bude pre radosť ale aj súťažne.

Permakultúra v meste

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 9:00 h

Na festivale Permakultúra v meste, s témou Stavby, sa dozviete, ako na nové či staré stavby, ako pracovať s prírodnými i umelými materiálmi a ako sa medzi nimi správne rozhodnúť. Súčasťou festivalu budú aj praktické workshopy a chýbať nebude ani detský kútik a dobré jedlo. Program nájdete na webe.

Zimná rodinná hra v Starom zámku

Starý zámok, B. Štiavnica – 9:00 h

V priestoroch Starého zámku v Banskej Štiavnici je na sobotu pripravená zábavná rodinná hra s názvom Hravý Starý zámok. Deti s rodičmi budú prechádzať po areáli zámku a v jeho tajomných zákutiach hľadať indície a skladať pripravenú tajničku. Viac informácií nájdete na webe.

V záhrade sa bude swapovať

Záhrada CNK, B. Bystrica – 10:00 h

Čo je vlastne SWAP? Vzájomná výmena oblečenia, účinný a priateľský spôsob ako dať svojmu peknému, nepoškodenému a vyčistenému oblečeniu druhú šancu. V sobotu v Záhrade sa bude swapovať dámske a pánske oblečenie. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Svet naopak

Masarykov dvor, Vígľaš / Pstruša – 11:00 h

Už po štvrtý raz sa na Masarykovom dvore koná fašiangová  veselica nielen pre dospelých. Podujatie sa začína o 11:00 h fašiangovou zabíjačkou spojenou s ochutnávkou zabíjačkových špecialít. Popoludnie bude patriť fašiangovému sprievodu maškár, deti čaká tanečná školička aj maľovanie na tvár. O dobrú náladu sa postará folklórna skupina Carpona.

Festival pod Novou Hoľou

Donovaly, Nová Hoľa – 12:00 h

Pod zjazdovku Nová Hoľa sa po roku opäť vracia obľúbený zimný hudobný festival Donovaly Fest. Tohto roku sa návštevníci a návštevníčky môžu tešiť na mimoriadne kvalitný hudobný program. Nebudú chýbať ani aukcie o zaujímavé vecné ceny a zbierka pre o.z. Svetielko nádeje. Na festivale vystúpia kapely Delykvenc(12:00 h), Hrubý domáci produkT (13:30), Zoči Voči (15:00 h), King Shaolin (16:30 h), Heľenine oči (18:00h), Horkýže Slíže (19:30 h) a Polemic (21:00 h). Moderuje Rišo Vrablec.

Šaško a Kráľ

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V jednom malom kráľovstve, prekrásnom a rozprávkovom, žili Šaško a Kráľ. Kráľ zmyslel si nerozumne, že Šaškove rozprávky sú staré a veľmi nudné. Nech prinesie mu nové, krajšie a veselšie… Spolu so Šaškom budú v Divadle pod balkónom rozprávky hľadať aj deti.

Days of Madness Tour

RC Tartaros, B. Bystrica – 19:00 h

Európske turné kapiel Vanhelga (Švédsko), Deadspace (Austrália), Eyelesslight (Taliansko) a Lebenssucht (Belgicko/Nemecko/Rakúsko) nevynechá ani banskobystrický rockový klub Tartaros. Zahrá aj slovenská atmospheric black metalová kapela Zhor. Turné sa nesie pod názvom Days of Madness tour Part I. Čiže, bude to riadna vypaľovačka!

Dovi a dopo s Kalim

Ministry of Fun – 21:00 h

Len päť koncertov v Česku a šesť koncertov na Slovensku absolvuje skvelý Kali na svojom aktuálnom Kali dovi dopo tour. Jednou zo zastávok bude aj Banská Bystrica. Takže v sobotu v Ministry of Fun!

 A ešte… sobotňajšie fašiangovanie

Heľpa, Kokava nad Rimavicou, Môlča, Valaská, Horné Pršany, Ponická Huta, Ľubietová, Králiky… Aj v týchto obciach si v sobotu môžete užiť pochôdzky masiek, vychutnať si fašiangovú atmosféru aj rôzne tradičné dobroty a zabaviť sa. A v Bystrej sa bude pochovávať basa, jesť, piť a tancovať. Bližšie info nájdete na plagátikoch vo fotogalérii k článku.

 Nedeľa 3. marec

Nedeľné tvorivé dielne

Thurzov dom, Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica

Prvé marcové tvorivé dielne sú zároveň aj prvými prázdninovými. V Thurzovom dome budú deti odhaľovať tajomstvá starých rodostromov (13:00 – 17:00 h!, v Tihányiovskom kaštieli si vyrobia rodinku ježkov (9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 h).

Malachovské fašiangy

Malachov – 12:00 h

Tradičné malachovské fašiangy majú dve časti. V nedeľu to bude sprievod a koledovanie po dedine (12:00 h) – večer od 18:00 h pokračovanie v Kultúrnom dome. Fašiangová zábava s maskami sa rozprúdi o 20:00 h, do tanca bude vyhrávať DJ Dušek. V utorok 5. marca v Malachove pochovajú basu.

Aj na Ponikách…

Poniky – 15:00 h

Aj na Ponikách sa v nedeľu rozlúčia s veselými fašiangovými časmi. Fašiangové popoludnie v Kultúrnom dome spestria DFS Poničan, ZUŠ Stožok a FsK Poničan.

Nádherný utorok v nedeľu

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Divadelné predstavenia, tvorivé dielne a interaktívne hry pripravilo Bábkové divadlo na Rázcestí na každý deň jarných prázdnin. Prvým prázdninovým predstavením je nedeľný Nádherný utorok. Poetický príbeh o tom, čo všetko sa môže stať, keď sa stratí jedna handrová bábika.

The Ills + Manon Meurt

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Dve gitary, basa, bicie a žiadny spev. Bratislavskí The Ills si potrpia na hutný a hlučný sound, vycibrený vzájomne sa dopĺňajúcimi gitarovými vyhrávkami a podmanivými basovými linkami. Charakteristické sú pre nich predovšetkým živé vystúpenia, v ktorých sa hudobné majstrovstvo a intímne pasáže spájajú s až punkovou živelnosťou a metalovou tvrdosťou.

Gitarové kvarteto Manon Meurt z Rakovníka patrí k tomu najlepšiemu, čo česká alternatívna scéna ponúka. V ich hudbe sa mieša shoegaze s postrockovými náladami a dream popom – koktejl, ktorý obzvlášť dobre funguje naživo.