Polovička februára je už síce za nami, ale takú tú pravú zimu si ešte stíhame užiť na troch úžasných podujatiach, ktoré nám tento víkend prináša. Tešiť sa ale môžete na koncerty, divadlá, šport, poetický večer i prehliadky.

PRETEKY PSÍCH ZÁPRAHOV

Psie_zaprahy_Kraliky_18.2.2012_190Lyžiarske stredisko Šachtičky, piatok 19. február o 10. hod., sobota 20. február o 10. hod. a nedeľa 21. február o 9. hod.

Majstrovstvá Európy FISTC v pretekoch psích záprahov na stredné a dlhé trate. Viac informácií v našom staršom príspevku…

ZOZNÁMTE SA S DOBROVOĽNÍCTVOM

Europa SC, piatok 19. február o 10. hod.

V dňoch 18. a 19. februára v Európa SC prebieha v rámci putovnej výstavy o dobrovoľníkoch aj prezentácie a zoznamky s dobrovoľníctvom, ktorých sa zúčastní niekoľko organizácií aktívne spolupracujúcich s Centrom dobrovoľníctva, a ktoré pracujú s dobrovoľníkmi. Verejnosť bude mať možnosť sa porozprávať s dobrovoľníkmi a ich koordinátormi o dobrovoľníckej práci, motivácii byť dobrovoľníkom a čo dobrovoľníctvo prináša do ich života. Viac sa dočítate v staršom článku.

SLOVAK OPEN 2016

slovak_open-page-001Štiavničky – Športová hala, piatok 19. február o 18. hod., sobota 20. február o 7.30 hod. a nedeľa 21. február o 7.30 hod.

SLOVAK OPEN 2016 – 17. ročník medzinárodného turnaja v kickboxe – Memoriál Ladislava Tótha. Každoročný medzinárodný turnaj v piatich disciplínach kickboxu: ringové disciplíny K1; fullcontact, tatami disciplíny lightcontact, kicklight, point fighting. Predstavenie našich Slovenských kickboxerov a najlepších borcov Európy. Očakávame účasť viac ako 600 štartujúcich zvyše 10 krajín. Nebudú chýbať ani Majstri sveta a Európy v seniorských i mládežníckych kategóriách.  Organizátorom je domáci klub ŠKP Banská Bystrica a  Slovenský zväz kickboxu. Tešíme sa na všetkých súťažiacich, trénerov, rozhodcov a v neposlednom rade na divákov. Vstup je voľný.

OLDIES PARTY

party_1Penzión KÚRIA, piatok 19. február o 19. hod.

Ak chcete zažiť pravú atmosféru 80tich a 90tich rokov príďte na OLDIES PARTY do KÚRIE.

DIVOZEL

Klub HaD, piatok 19. február o 19. hod.

Koncert česko-slovenského zoskupenia Divozel. Vstupné 5 eur.

NÁRODNÝ CINTORÍN

narodny cintorin3Aula SZU,  piatok 19. február o 19. hod.

OZ Vis Verbi vás pozýva na 3. časť divadelného sitcomu Doda Gombára a Róberta Mankoveckého. V hlavnej úlohe Daniel Heriban. Vstupné je 15 eur na osobu.

E!E / HASIACI PRÍSTROJ / PUNKOVÁ KNEDLA

Tartaros RC, piatok 19. február o 20. hod.

Punkový večer v Banskej Bystrici. Príde česká legenda E!E a Hasiaci prístroj a Punková Knedla. Príďte si napríklad vypočuť pieseň Míša. Vstupné je šesť eur.

SKYWALKER / MYSTERY OF 19TH OCTOBER / CHASING CHRISTY

Klub 77, piatok 19. február o 20. hod.

Koncert troch kapiel. Tešiť sa môžete na vystúpenie Skywalker, Mystery of 19th october a Chasing Christy.

LYŽIARSKY PRECHOD PARTIZÁNSKOU REPUBLIKOU

lyžiarsky prechodZraz na Námestí slobody,  sobota 20. február o 8. hod.

Klub Slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na 53. ročník Lyžiarskeho prechodu Partizánskou republikou. Uskutoční sa pod záštitou primátora Mesta Banská Bystrica Jána Noska. Trasy 53.ročníka prechodu sú situované v  Starohorských vrchoch. Lyžiarska trasa : Donovaly – Polianka – Krčahy – Sedlo Dolný Šturec – Šachtička – chaty UVZ Šachtičky – Čachovo-Selce. Zo sedla Šachtička treba zísť pešo cca 350 m po ceste smerom do Ban.Bystrice – k odbočke na chatu UVZ Šachtičky, a odtiaľ do Selčianskej doliny k stredisku Čachovo. Dĺžka 26 km, prevýšenie 325 m. Pešia trasa : Staré Hory – Richtárová – Horný Šturec (žlto značený chodník) – Šachtička – chaty UVZ Šachtičky – Čachovo-Selce. Dĺžka 11 km, prevýšenie 545 m. Program prechodu : 8:00 odchod osobitných autobusov z parkoviska pri VÚB a.s., na Námestí slobody v Banskej Bystrici, 8:45 – 9:00 odchod účastníkov prechodu z parkoviska na Donovaloch (Starých Horách), 12:30 otvorenie cieľa v Penzione Čachovo – Selce, 14:00 odchody autobusov z parkoviska pod Penziónom Čachovo do Ban.Bystrice-na Námestie Slobody. Doprava je zabezpečená pre vopred prihlásených účastníkov. V prípade, ak nebudú všetky miesta v autobuse obsadené vopred prihlásenými účastníkmi, je možné prihlásiť sa na prechod aj priamo pred odchodom autobusu. Účastnícky poplatok : štartovné 2 eurá + zabezpečená doprava 3 eurá spolu 5 eur, štartovné bez nároku na dopravu 2 eurá.

MOTOSKIJORING A WINTERCROSS TELGÁRT

Telgárt SKI – Lyžiarske stredisko, sobota 20. február

ŠPORTFAN a SKI Telgárt už tretí krát pozýva na obľúbenú zimnú motošou do Telgártu. Organizátor dôrazne upozorňuje, že klincové pneumatiky sú vo všetkých disciplínach zakázané. Čo je Skijöring? Skijöring je športová lyžiarska disciplína, v ktorej je lyžiar ťahaný koňom, sobom, alebo psami. Skijöring vznikol pred niekoľkými storočiami v škandinávskych krajinách ako spôsob cestovania na dlhé vzdialenosti zasneženou krajinou. Na Slovensku sa skijöring, ako súťažná športová disciplína, koná ako Motoskijöring. Pretekári na terénnych motocykloch ťahajú lyžiarov na lane za sebou a to v hromadných štartoch. To robí z motoskijöringu kontaktný a adrenalínový šport. Pretekárske dvojice motoskijöringu budú pozostávať z jazdca na motorke a lyžiara ťahaného za ním na lane. Diváci majú vstup zadarmo. Prihlasovanie a tréningy od  10.30 hod., štart o 12. hod. Vyhlasovanie víťazov cca o 16. hod.

SVETOVÝ DEŇ SPRIEVODCOV CESTOVNÉHO RUCHU V STREDOSLOVENSKOM MÚZEU

20_svetový deň sprievodcovThurzov dom, sobota 20. február o 13. – 18. hod.

Tihányiovský kaštieľ, sobota 20. február o 13. – 17. hod.

V dňoch 18. a 19. februára v Európa SC prebieha v rámci putovnej výstavy o dobrovoľníkoch aj prezentácie a zoznamky s dobrovoľníctvom, ktorých sa zúčastní niekoľko organizácií aktívne spolupracujúcich s Centrom dobrovoľníctva, a ktoré pracujú s dobrovoľníkmi. Viac informácií v našom staršom článku.

SVETOVÝ DEŇ SPRIEVODCOV 2016 ZA KAMEROU A MIKROFÓNMI V ROZHLASE A TELEVÍZII

Štúdio RTVS, sobota 20. február o 14.-16. hod.

Bezplatné prehliadky s výkladom vlastivedných sprievodcov, interaktívne prehliadky v priestoroch RTVS s odborným výkladom. Viac sa o oboch podujatiach sa dočítate v našom staršom článku.

RADVANSKÝ KARNEVAL

Radvanský-detský-karnevalZŠ Radvanská, sobota 20. február o 15.- 18. hod.

Detský karneval, ktorý sa uskutoční v priestoroch ZŠ Radvanská 1 v Banskej Bystrici má pripravené pre deti súťaže, detskú diskotéku, tanečné vystúpenie tanečnej školy Janette Fáberovej, detského hudobného centra Sonyta a detí z MŠ Radvanská 26. Nebudú chýbať sladké odmeny. Viac tu informácií po karnevale v našom článku.

PAVEC BOŽÍ

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, sobota 20. február o 17. hod.

V roku 1621 sa vzbúrili obyvatelia Valaského Meziříčí proti utláčaniu viery a vyhlásili boj cisárskym vojskám. Tranovský zachráni cisárskeho dôstojníka, ktorého chcel vodca povstalcov, Vanduch, zavraždiť. Velenie cisárskeho vojska vyšetruje príčiny povstania a jedným zo zadržaných je aj Juraj Tranovský, ktorý má byť na výstrahu popravený. Zachráni ho cisársky dôstojník, ktorému Tranovský zachránil život, a priatelia mu umožnia útek do vyhnanstva. V hre Pevec Boží Július Barč-Ivan zobrazil dramatický príbeh kňaza Juraja Tranovského, ktorý sa výrazne zapísal do slovenských kultúrnych a literárnych dejín, počas jeho pôsobenia vo Valaskom Meziříčí v období protireformácie v rokoch 1621 – 1625. Hra bola po prvýkrát uvedená v roku 1936 v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti spomienkových osláv 300. výročia vydania Tranovského kancionála Cithara sanctorum, ktorý knižne vyšiel v roku 1636 v Levoči.

HAVO SLAVO

Divadlo pod balkónom, sobota 20. február o 17. hod.

Interaktívny príbeh s pesničkami o psíkovi Slavkovi, ktorého najviac zo všetkého trápi, že mu každý hovorí, aký je malý. Slavko sa preto rozhodne vydať do sveta a dokázať všetkým, že on je už veľký.

XAVIER BAUMAXA

Záhrada CNK, sobota 20. február od 19. hod.

Zimné Xavier Baumaxa Jazz Punk Trio – Slovensko 2016. Xavier Baumaxa je “buránek” regionálneho charakteru, so stále väčším geografickým a medzigeneračným presahom. Svoje piesne skladá pri rôznych rytmických činnostiach ako je: sekanie dreva, metanie krovinorezom, chôdza v teréne, plávanie kraulom či znakom, zatĺkanie klinčekov, natieranie plotu tixotropnou lazúrou, prechádzanie stredovej diaľničnej prerušovanej čiary a to hlavne v noci, cvakanie zubami po prejdení dvojitej neprerušovanej čiary a to hlavne nad ránom, v neposlednom rade tiež počúvanie praskotu krbu, ktoré je však arytmické, takže je to sporn. Vstupné je päť eur, zľavnené je tri eurá.

FILMOVÝ KLUB SV č.3

Klub SV- Kapitulská 18, sobota 20. február o 20. hod.

Sme tu znova s ponukou príjemnej atmosféry a skvelých filmov. Vyberať sa bude z týchto piatich, ale nemusíme skončiť len pri jednom. Babel – dráma, Francúzko / USA / Mexiko, 2006, 143 min, Za lepší život – dráma, USA, 2011, 93 min a Tri farby: Červená – dráma / Psychologický, Francie / Polsko / Švajčiarsko, 1994, 99 min, Tajnosti – dráma / komédia, Česko / Slovensko, 2007, 95 min a Grbavica – dráma, Bosna a Hercegovina / Rakúsko / Nemecko / Chorvátsko, 2006, 90 min.

WELICORUSS / HETHERFELL

12622255_559996020843921_1173383242950859187_oTartaros RC, sobota 20. február o 20. hod.

WELICORUSS (symphonic pagan/black- Novosibirsk, Rusko). Názov skupiny WelicoRuss má historický význam, odvodený od názvu starého Severo-Východného Ruska. Názov je tiež odkazom na ruského revolucionára Černyševského. Zatiaľ čo zvuk a obraznosť kapely s ich tmou a intenzitou bezpochybne patrí k black metalu, hudba WelicoRuss tiež obsahuje tradičné ľudové melódie a symfonické prvky. Texty, koncepcia a ideológia sú inšpirované starým Ruskom.

15. VÝROČIE VZNNIKU KAPELY EX VF

hlavicka058Klub 77, sobota 20. február o 20. hod.

Koncert banskobystrickej rockovej kapely EX VF, ktorá hrá staré dobré veci od big beatu až po hard rock v zložení: Jaro Scholtz – spev, gitara, Fero Homola – gitara, spev, Dušan Slobodník – klávesy, spev, Peter Skúpy – basgitara, Vinco Flaška – bicie. Vstup voľný.

POETICKO HUDOBNÝ VEČER SPEVÁKA RÓBERTA MIKLU

Róbert MiklaKlub HaD, sobota 20. február o 20. hod.

Netradične nepredpokladateľne zaujímavý, poeticko hudobný večer speváka, hudobníka a básnika Róberta Miklu s priateľmi. Koncert sa koná v rámci zimného Pocity tour, s ktorým Robo obchádza celé Slovensko . Súčasťou koncertu sú poetické vstupy autorskej tvorby z pripravovanej zbierky básní. Vstupné je dobrovoľné. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 21. február o 9. – 12. a 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú v znamení Geologická zbierka. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

AKVABATOLÁRIUM

akvabatolarium2_3Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 21. február o 10. hod.

Interaktívne mokré predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium. Dĺžka predstavenia je 25 min. Vstupné: dospelí 3 eurá, deti 2  eurá. Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom,  nedeľa 21. február o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú v znamení Lapač snov. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

DVE ROZPRÁVKY NA BRUŠKU: O JURKOVI S KOZOU A O DOBROMILOVI A LENIMÍROVI

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 21. február o 16. hod.

O JURKOVI S KOZOU A O DOBROMILOVI A LENIMÍROVI je inscenácia na motívy staročeských rozprávok s využitím tradičných bábok v netradičnej bábkovej scéne. Dĺžka predstavenia je 45 min. Vstupné je 3,50, predpredaj 3 eurá. Pre deti od 3 rokov.

DIVADLO Z PASÁŽE: NA PAŠI

na pašiZáhrada CNK, nedeľa 21. február o 16. hod.

Na motívy rozprávky Maťko a Kubko od Marianny Grznárovej. Vstupné sú štyri eurá, zľavnené vstupné sú dve eurá.

HC´05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – MHC MOUNTFIELD MARTIN

Zimný štadión, nedeľa 21. február o 16.30 hod.

Hokejový zápas extraligy domácich s Martinom.

ACROYOGA

Záhrada CNK, nedeľa 21. február o 18. hod.

Pohybový workshop pre tých, čo sa radi hýbu. Odporúčajú sa nohavice so širokým rozsahom, karimatka a dobrá nálada. Vstup 3 eurá.