Aj posledný júnový víkend si môžete spestriť návštevou podujatí, ktoré sa konajú v Banskej Bystrici a okolí.

Piatok 26. jún

Obrazy ruskej duše

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:00 h

Súčasťou Banskobystrického kultúrneho leta 2020 je aj výstava Obrazy ruskej duše, ktorej vernisáž sa uskutoční v piatok o 17:00 h v Robotníckom dome. Výstavu gobelínových a smaltovaných obrazov ruských umelcov si môžete pozrieť do 19. júla.

(Vý)činy slovenčiny

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 17:00 h

Divadelná jednoaktovka (Vý)činy slovenčiny pokúša (nielen) svet vybraných slov. Objavuje vzťah medzi jazykom a myslením, premieňa prázdny priestor na ríšu, v ktorej aktívne žijú slová. Premiéra inscenácie sa uskutoční v piatok o 17:00 h. V rolách Jazyčnice a Jazyčníka účinkujú: Mária Šamajová a Filip Štrba.

Muž bez vlastností

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19:00 h

Strhujúce tanečné dielo Muž bez vlastností je inšpirované rovnomenným románom rakúskeho spisovateľa Roberta Musila. V dialógu fyzického a tanečného divadla kladie dôraz na štylizovanosť pohybu, silné charaktery, ako aj na multidisciplinárne splynutie modernej scénickosti a hudby. Premiéry predstavenia sú v piatok a v sobotu o 19:00 h. Viac info na webe DŠT.

Sobota 27. jún

Chodecký míting

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 11:00 h

V Parku pod Pamätníkom SNP sa v sobotu koná štvrtý ročník Medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi. Po otváracom ceremoniáli sa na 10 km trať vydajú muži, ženy, juniori, juniorky a dorastenci (9:10 h). Chôdza pre všetkých štartuje o 11:15 h. Vyhlásenie výsledkov bude o 13:00 h.

Súboje tankistov v areáli múzea

Areál Múzea SNP, B. Bystrica – 10:00 h

Tankisti, modelári, sa v sobotu opäť stretnú na dioráme v areáli Múzea SNP. Na programe je jazda zručnosti a taktické súboje o súdok piva, ale aj individuálne jazdy. Podujatie začína o 10:00 a končí o 16:00 h.

Hronsekanie

Vodný hrad v Hronseku – 10:00 h

Historické remeselné a farmárske trhy, rytierske súboje, šermiarske predstavenia, rytierska dráha a pasovanie detí za rytierov, ukážky sokoliarov, dobová kuchyňa… To všetko a ešte viac ponúka dvojdňové Hronsekanie, ktoré sa v sobotu a v nedeľu udeje v areáli Vodného Hradu v Hronseku (od 10:00 do 18:00 h). V stredovekej atmosfére si užijete veľa zábavy s veselými rytiermi Vir Fortis zo Zvolena.

Hronsekanie sa blíži:

https://www.facebook.com/centralslovak/videos/843412622817735/UzpfSTIxMDEyNzg0Nzc1MjoxMDE1Nzc3NzY1MTIyNzc1Mw/

Sobotná bašta na zámku

SNG, Zvolenský zámok – 10:00 h

Príďte sa na Zvolenský zámok rozlúčiť s jedným z najslávnejších obrazov slovenského maliarstva, s obrazom Pieseň a práca od Ľudovíta Fullu. Na tradičnej sobotnej bašte sa zameriate na štylizáciu postáv a reálnych predmetov, preskúmate, ako sa dajú postavy zjednodušovať a  vytvoríte trojrozmerné objekty inšpirované grafickými i maliarskymi dielami majstra Fullu. Viac info na stránke SNG na Zvolenskom zámku.

Vstúpte do rozprávkovej dedinky

Habakuky, Donovaly – 10:00 h

Letná sezóna prichádza už aj do rozprávkovej dedinky Habakuky na Donovaloch. V sobotu o 10:00 h sa otvárajú brány do Dobšinského rozprávkového kráľovstva. V tejto sezóne sa hrajú štyri predstavenia – Zlatá priadka (10:30 a 16:00 h), Medovníková chalúpka (11:30 a 16:50 h), Tri kozliatka (13:00 h) a Fundži palica (14:30 h). V Habakukoch sú rozprávky doma!

Zaži Pustý hrad inak

Pustý hrad, Zvolen – 10:00 h

Zvolenský Pustý hrad je jednou z najrozsiahlejších hradných zrúcanín v strednej Európe. Príležitosť dozvedieť sa o ňom viac ako je bežné, ponúka sobotňajšia komentovaná prehliadka v sprievode odborníkov Jána Beljaka a Noémi Beljak Pažinovej. Dozviete sa aj príbeh o razení falošných mincí na hrade či o tom, ako sa podarilo odkryť spod zeme Dolný hrad. Prehliadka začína o 10:00 h.

Ako nájsť pokoj v nepokojnej dobe

Stredoslovenské osvetové stredisko, B. Bystrica – 10:00 h

Ak hľadáte odpoveď na otázku, ako nájsť pokoj v nepokojnej dobe, možno ju nájdete na festivale praktických metód zlepšenia psychického zdravia. Uskutoční sa v sobotu od 10:00 do 16:00 h v priestoroch Stredoslovenského osvetového strediska (Dolná 37).

Deň Sásovej Rudlovej

Sídlisko Sásová Rudlová, B. Bystrica – 15:00 h

Po roku sa obyvatelia banskobystrického sídliska Sásová-Rudlová opäť stretnú na svojom dni. Šiesty ročník podujatia Deň Sásovej Rudlovej sa bude konať v poslednú júnovú sobotu na ihrisku na Rudohorskej ulici.

Športový deň

Ihrisko pri ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 15:00 h

Bohatý program čaká na malých aj veľkých návštevníkov Športového dňa detí v Sliači. Detská atletická olympiáda, hobby beh pre všetky vekové kategórie, zábavné súťaže s klaunmi Bachrošom a Smieškou, ale aj preteky do vrchu, výroba mandál, jazda na koňoch a mnohé ďalšie „lákadlá“. Podujatie ukončí o 19:00 h Jánska vatra.

Janko a Marienka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Do Divadla pod balkónom zavítajú v sobotu (17:00 h)  a v nedeľu (10:30 h) súrodenci Janko a Marienka, ktorí sa zatúlali v lese. Čo bolo ďalej? Dozviete sa v divadle.

Janko a Marienka:

Hrnčiarsky bál

Štátna opera, B. Bystrica – 18:00 h

Opereta Gejzu Dusíka Hrnčiarsky bál patrí do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby. Jej dej sa odohráva v prostredí slovenských hrnčiarov na Záhorí, v čase evolučných rokov 1848 – 1849, spojených s národným hnutím Štúrovcov.

Jánska vatra

Selce – 21:00 h

 V Selciach, Na stráni, sa v sobotu večer o 21:00 h rozhorí Jánska vatra. Bude aj muzika, postará sa o ňu DJ Adam, a nebude chýbať ani občerstvenie.

Nedeľa 28. jún

Stretnutie zberateľov

Dom slovenského misijného hnutia, B. Bystrica – 8:00 h

Celoslovenské stretnutie zberateľov poštových známok, mincí, pohľadníc a  suvenírových eurobankoviek sa uskutoční v nedeľu v Dome Slovenského misijného hnutia (od 8:00 do 12:00 h).

Petro-Pavlovský remeselný jarmok

Podpolianske námestie, Hriňová – 8:00 h

Podpolianske námestie v Hriňovej bude v poslednú júnovú nedeľu plné tradičných vôní a remesiel. Na námestí sa predstavia remeselníci z Podpoľania a Novohradu. Prídu hrnčiari, rezbári, garbiari, medári, šperkári, vyšívačky, poľnohospodári, výrobcovia chutných lekvárov, sirupov, pečených čajov i čili pást a ďalší.

Dve rozprávky na brušku

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Dve rozprávky na brušku, to sú tradično-netradične spracované rozprávky O Jurkovi s kozouO Dobromilovi a Lenimírovi. Obidva príbehy sa odohrajú v nedeľu od 16:00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Pocta Belovi Riečanovi

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 17:00 h

Pri hudbe a poézii,  v kruhu rodiny, priateľov a známych, si Banskobystričania v nedeľu zaspomínajú na významného slovenského matematika a banskobystrického organistu Beloslava Riečana. Organový koncert popretkávaný poetickým slovom sa uskutoční v Evanjelickom kostole. Za organom, kde pôsobil aj profesor Riečan, sa predstavia jeho priatelia, kolegovia a nástupcovia, organisti Tomáš Škraban a Peter Bibza. Umelecký prednes bude v tento večer patriť manželom Ľudmile a Alfrédovi Swanovcom.

Korzo v znamení tanca a športu

Námestie SNP, Zvolen – 17:00 h

Posledné júnové nedeľné korzo na zvolenskom námestí spestria vystúpenia rómskeho folklórneho súboru Romano Jilo (17:00 h) a swingujúcich dievčat Sweet Little Chicks (18:00 h). Deti poteší rozprávka O sedliačke darebáčke v podaní Divadla Zelienka (17:00 h) a ďalšie atrakcie.