Opäť tu máme víkend. A opäť aj množstvo kultúrnych podujatí rôznych žánrov a chutí. Navyše sa oficiálne otvára letná sezóna na banskobystrickom Námestí SNP a nielen tam.

La Gioconda – skvelí sólisti, emotívna hudba

Štátna opera, Banská Bystrica, piatok 27. apríl – 18.30 h, sobota 28. apríl – 18.30 h

La Gioconda je realistická dráma, ktorá sprítomňuje pohnuté osudy jej aktérov natoľko vierohodne, že by mohla byť pokojne obrazom súčasnej spoločnosti. Renesančné Benátky pod veselým karnevalovým zovňajškom ukrývajú intrigy, spleť neprelomiteľnej moci úradov, tajnej polície, špiónov a štátnej inkvizície. Je to zábava v strachu, smiech cez slzy. Na pozadí takejto spoločenskej situácie sa odohrávajú spletité osudy hlavných postáv milostného trojuholníka – Giocondy, Laury a Enza, ako aj zloducha Barnabu. Dramatický zážitok so skvelými sólistami v spojení s emotívnou hudbou sľubuje opera Amilcare Ponchielliho La Gioconda (4 dejstvá, v talianskom jazyku, libreto Arrigo Boito) ktorú už tento víkend uvádza v premiére banskobystrická Štátna opera. Operu v réžii Dominika Beneša hudobne naštudoval a diriguje Igor Bulla. V hlavných úlohách sa predstavia: Jolana Fogašová (La Gioconda), Michaela Šebestová (Laura Adorno), Agnes Zwierko (La Cieca), Paolo Lardizzone (Enzo Grimaldo) a Zoltán Vongrey (Barnaba).

Vážna hudba v Kráľovskej sieni

Zvolenský zámok, Zvolen, piatok 27. apríl – 17:30 h, sobota 28. apríl – 16.00 h

V rámci tradičného hudobného podujatia Zámocká hudobná jar (15. ročník) sa v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku uskutočnia dva koncerty vážnej hudby. V piatok sa predstaví kontrabasové kvarteto Bass Band s programom Tutto il mondo a v sobotu to bude koncert hudobných talentov. Viac sa dočítate na ZVonline.sk.

Pojďme na tanec do Záhrady!

Záhrada CNK, Nám. SNP 16, Banská Bystrica, piatok 27. apríl – 19.00 h – Pojďme na tanec!, sobota 28. apríl – 19.00 h – Happening k Medzinárodnému dňu tanca

Režisérka Petra Tejnorová, ktorá vytrvalo prekračuje žánre a vo svojej tvorbe hľadá vždy to najlepšie médium na vystihnutie svojej témy, sa spojila so skupinou VerTeDance. Pokus, ako tým, ktorí sa tanca obávajú, poskytnúť návod na prekonanie strachov. Je to dokument, je to i osobná spoveď. No je to najmä hra s divákom, s tým vystrašeným i tým tanečne veľmi zbehlým… Suma sumárum, pojďme na tanec do Záhrady!

Hrajteže mi, hrajte

Aula Beliana UMB, Tajovského 40, Banská Bystrica, piatok 27. apríl – 19.00 h

Ďalšia z obľúbených verejných rozhlasových nahrávok koncertov z cyklu Hrajteže mi, hrajte bude tentoraz venovaná životnému jubileu choreografa a folkloristu Igora Kovačoviča. V koncerte účinkujú – FS Partizán, ŽSS Trnki, ĽH Jara Hazlingera a rozkazovači z Detvy, fujaristi a speváci FS Kokavan, Chlopi z Heľpy, MSS Kriváň z Východnej, ŽSS z Hrušova, FSk Hájiček z Chrenovca – Brusna aj FSk Kýčera z Čierneho Balogu.

Noc strachu a smiechu na zámku

Zvolenský zámok, Zvolen, piatok 27. apríl – vstupy o 19.00, 21.00 a 23.00 h, sobota 28. apríl – vstupy o 19.00, 21.00 a 23.00 h

Chcete sa báť? Alebo smiať? Jedno i druhé si počas posledného aprílového víkendu môžete užiť na Zvolenskom zámku. Čaká tam na vás spleť tajuplných okamihov medzi nocou zahalenými zámockými múrmi. O chvíle plné strachu i smiechu sa postarajú šermiari z juhovýchodnej bašty zámku Zvolen – Ricasso, hudobno-historické a divadelné združenie Tormen, Divadlo na Vysokej nohe aj zvolenský Filmový skoro klub. A… ak sa aj budete báť, nebojte sa smiať!

Farmárske trhy aj stavanie mája

Sliač, námestie pri fontáne, sobota 28. apríl – 8.00 h

V sobotu hneď zrána sa na Sliači začínajú Farmárske trhy, ktoré ponúknu návštevníkom rôzne regionálne produkty. Nebudú medzi nimi chýbať ani včelárske produkty, pekárske výrobky, priesady či kvety. Podujatie spríjemnia vystúpenia detí z materskej školy, pásmo Vítanie jari v podaní ŠKD Pramienok a FS Pohronec. A chystá sa aj stavanie mája (16:30 h).

Plavenie dreva v žľabe Rakytovo

Dolný Harmanec, Rakytovo, sobota 28. apríl – 9.30 h

Mestské lesy Banská Bystrica aj tento rok pozývajú na plavenie dreva v drevenom vodnom žľabe Rakytovo (12. ročník). Návštevníkov čaká ukážka tradičného spôsobu približovania jednometrového dreva pomocou vodného žľabu, občerstvenie, muzika a, samozrejme, dobrá nálada. Plavenie sa začne o 9:30 h, s ukážkami plavenia v čase medzi 10:30 až 12:00 h.

Jazz aj Vínšpacírka na námestí

Námestie SNP, Banská Bystrica, sobota 28. apríl

Banská Bystrica sa opäť rozozvučí jazzom a rozvonia dobrým vínom! Na Námestí SNP sa v sobotu v rámci 23. ročníka Medzinárodného dixielandového festivalu koná United Europe Jazz Festival. Uskutoční sa v spolupráci s partnermi z Hradca Králové, Salgótarjánu a Zakopaného.

Festival už tradične otvorí Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera pod vedením Dušana Kozáka (10:00 h). Ďalej sa predstavia Zvolenský Big Band, dievčenská vokálna skupina Sweet Little Chicks, BB Band Dixieland Jazz Band s Jozefom Karvašom, Funny Fellows, MONK z Poľska a Storyville Jazz Band z Maďarska. Záver festivalu bude patriť Black Buřiňos z Týniště nad Orlicí.

Jazzový festival bude spojený s Vínšpacírkou, ochutnávkou dobrého vína od 35 vinárov, ktorí desiatky druhov kvalitných vín (od 14.00 h). Viac o Vínšpacírke sa dočítate v našom článku:

Ocenenie Vínšpacírky získa osobnosť z nášho kraja, zakladateľ myšlienky pestovania ekologického vína

Burza platní v Monopole

Monopol, Národná 6, Banská Bystrica, sobota 28. apríl – od 14.00 do 16.00 h

Burzu vinylových platní a všetkých ostatných hudobných nosičov, prehrávačov a ostatnej hudobnej techniky, na ktorej si môžete povymieňať, kúpiť či predať platne, ale aj posedieť a podebatovať pri káve, sa udeje v Monopole v Národnej ulici.

O babke z medovníkového domčeka

Divadlo pod balkónom, Rudohorská 37, sobota 28. apríl – 17.00 h

Komu patril medovníkový domček? Čo spravila zlá ježibaba s deťmi? Podarilo sa deťom ježibabu oklamať? Ak áno, ako? Ježibaba piekla medovníky, aby mohla opraviť svoj medovníkový domček. Ak chcete vedieť, či sa jej to podarilo, príďte v sobotu do Divadla pod balkónom!

Slávnosti svätého Juraja v Lopeji

Lopej, sobota 28. apríl – 17.00 h nedeľa 29. apríl – 10.00 h

Dvojdňové slávnosti sv. Juraja v Lopeji otvorí v sobotu podvečer (17:00 h) svätá omša a prednáška o sv. Jurajovi v kostole, ktorý nesie jeho meno. Vystúpi tiež mužská spevácka skupina Chlapi z Dolnej Lehoty. Slávnostná svätá omša bude aj v nedeľu dopoludnia (10:00 h), po nej nasleduje alegorický sprievod obcou (11.30 h). Otvorenie poľnohospodárskeho roku a turistickej sezóny (11.45 h) bude sprevádzať kultúrny program folklórnych a umeleckých súborov, ako aj tradičný ľudový jarmok.

Ľahká Múza a Terminal State

Klub 77, Horná 54, Banská Bystrica, sobota 28. apríl – 20.00 h

Sobotňajší večer v Klube 77 bude patriť dvom významným slovenským kapelám temnej scény. Gitarovo-elektronickej Ľahkej Múze, ktorá je na scéne už 34 rokov, a stálici slovenského elektroindustriálu Terminal State, ktorá oslávi v tomto roku 25 rokov. Obe kapely hrávajú hlavne v zahraničí, na významných festivaloch tejto scény.

Tvorivé dielne v múzeu

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica, nedeľa 29. apríl – 13:00 až 17:00 h (Thurzov dom), 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 h (Tihanyiovský kaštieľ)

Tradičné nedeľné tvorivé dielne v Stredoslovenskom múzeu sa budú niesť v znamení výroby srdiečok z hliny – pretože máj je lásky čas (Thurzov dom), ako aj v znamení liečenia našej planéty Zem (Tihanyiovský kaštieľ).

Horehronská valaška

Kultúrny dom, Telgárt, nedeľa 29. apríl – 13.30 h

V horehronskej obci Telgárt sa v nedeľu bude vyspevovať. Na 55. súťažnej prehliadke detského folklóru Horehronská valaška sa predstavia talentované deti zo základných a umeleckých škôl ako aj detských folklórnych súborov okresu Brezno.

Nositelia tradícií v Dobrej Nive

Kultúrny dom, Dobrá Niva, nedeľa 29. apríl – 14.00 h

Aj v Dobrej Nive sa v nedeľu bude spievať, tancovať a súťažiť. V prehliadke folklórnych skupín Banskobystrického kraja účinkujú Brezinky z Polomky, Bacúšan z Bacúcha, Dubkáčik z Buzitky, Hronka z Brehov, Revúška z Revúčky, Detvani z Detvy a Bažalička z Plachtiniec – Príbeliec.

Tanec očami detí

Záhrada CNK, Nám. SNP 16, nedeľa 29. apríl – 15.00 h

Banskobystrická Záhrada pri príležitosti Medzinárodného dňa tanca pripravila na nedeľné popoludnie premietanie filmov pre rodičov s deťmi. Uvidia krátku animovanú komédiu o mužovi zápasiacom s vetrom Vent / Vietor (Erik van Schaaik) a film Petry Tejnorovej, Terezy Ondrovej a kol. Haló, je tam niekto? (Posielanie správy nielen o tanci do vesmíru). Je to príbeh o tom, ako dnešné deti vidia svet, čo by povedali o sebe, o ľuďoch a celej zemeguli tým, ktorí možno žijú na iných planétach alebo vo vesmíre a ako by im jednoducho popísali, čo je to tanec… Tento dokument poteší dospelých aj deti, ktorí/é milujú sci-fi, tanec a dobrodružstvá.

Rozprávka o ceste za šťastím

Bábkové divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14, nedeľa 29. apríl – 16.00 h

Pinocchio. Svetoznáma rozprávka o drevenej bábke, z ktorej sa stal chlapec. Príbeh, ktorý hovorí o tom, prečo sa nesmie klamať… Keď Carlo Collodi, florentský novinár, vydavateľ, prekladateľ, dramatik a prozaik, v rokoch 1881 – 1883 publikoval v detskom časopise príbehy na pokračovanie o drevenej bábke Pinocchiovi, ani len netušil, že o niekoľko desiatok rokov to bude jedna z najznámejších a najpredávanejších literárnych postáv na svete. V nedeľu sa s Pinochciom môžete stretnúť v divadle!

Čaj o piatej

Robotnícky dom, Robotnícka 5, nedeľa 29. apríl – 17.00 h

Čo môže byť príjemnejšie v závere víkendu ako čaj o piatej? Tanečná spoločenský zábava s kapelou Františka Škodu sa opäť uskutoční v Robotníckom dome.

Viac o jednotlivých podujatiach sa dozviete aj z plagátov k jednotlivým podujatiam, ktoré nájdete v priloženej fotogalérii.