V posledný februárový víkend sa aj pre deti nášho kraja končia jarné prázdniny. Tento víkend má byť síce mrazivý, no aj tak, užite si ho.  

Piatok 23. február

Premiéra baletu Rómeo a Júlia

Na doskách banskobystrickej Štátnej opery v piatok večer v premiére ožije klasický Shakespearov príbeh veronských milencov. Inscenáciu baletu Sergeja Sergejeviča Prokofieva Rómeo a Júlia v réžii a choreografii Roberta Balogha hudobne naštudoval a diriguje Ján Procházka. Kostýmy Roman Šolc, scéna Eduard Přikryl. Začiatok predstavenia o 18.30 h.

King Barber Celebration

Pilotná King Barber Party v znamení Hip-Hop, R&B, Reggeaton a Latino King Barber Celebration v priestoroch Alterego Music & Cocktails na Námestí SNP, sa začína o 19.00 h. Viac informácií o party nájdete v našom staršom článku:

Prvé pánske holičstvo v našom meste pripravuje po roku veľkolepú party

Jazz v Národnom dome

Jazz pre široké masy ponúka banskobystrické hudobné zoskupenie SKLerotik jazzsext. V piatok večer zahrá a pobaví vás v Národnom dome v zložení Ivan Ondrejko, Vlasto Grešo, Ján Polóny, Robo Strieš, Dušan Kollár a Zuzka Kollárová. Začiatok o 18.00 h.

Ghost/Prízrak

Každého z nás prenasleduje nejaký prízrak. Niektoré prízraky nás samé navštevujú v noci, iné zas márne hľadáme celý život. Ich neviditeľná prítomnosť nás vedie k reálnej vízii a k úprimnému hľadaniu našej túžby. Podnecuje to najlepšie v nás, uchvacuje, ale aj zvádza a deštruuje… Tanečnú inscenáciu Ghost/Prízrak, ktorá mala minulý týždeň premiéru v Divadle Štúdio tanca, si v repríze môžete pozrieť v piatok o 19.00 h.

Archívny Chlapec & BAND

Archívny Chlapec, jeden z najzaujímavejších objavov súčasnej pesničkarskej scény Slovensku, sa po vydaní kritikou oceňovaného albumu Tranzit vydal na turné, na ktorom sa spojil s kapelou. A to nie hocijakou. Nástrojov sa chopili Erik Horák a Stanka Apfelová, obaja veľmi dobre známi z formácie Zlokot. Pribudol k nim tiež bubeník Tomáš. A v tejto zostave sa predstavia v piatok večer v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada. Koncert začína o 19.00 h.

Grind kapely v Tartarose

Štyri grind kapely okorenia piatkový večer v klube RC Tartaros – Smashing Dumplings (gastrogrind) z Ústí nad Labem, Pothead (gangsta goregrind)z Prahy a slovenské kapely Tracriomy (guttural slamming brutality) a Distrophy (pathological goregrind). Subtatran Jointification vol. I v RC Tartaros sa začína o 19.00 h.

Ozajstná hudba a Samotár & Tooldo

Šestnáste pokračovanie Ozajstnej hudby vo Farhof Art Clube je výnimočné spojením so živým koncertom a krstom čerstvého EP s názvom Zapálení pre vec, ktoré príde pokrstiť Samotár & Tooldo. Pri tejto príležitosti ho odprezentujú naživo priamo na koncerte. Začína sa o 21.00 h.

Mega party s valentínskym bozkom

Mega Valentínsku party plnú zábavy, s fotosúťažou a rôznymi ďalšími prekvapeniami, môžete v predvečer víkendu zažiť v Národnom Disco Bare. Víťazov fotosúťaže pre dvojice – Valentínsky bozk, čakajú špeciálne darčeky. Party začína o 18.00 h.

Drum and bass na Break It! 33

Aj v Urban Spote bude v piatok – a až do soboty rána, veselo. Ak ste fanúšikmi drum and bass, Break It! 33 si rozhodne nenechajte ujsť. Viac informácií o podujatí nájdete na facebook evente.

MIBA proti Slovanu Bratislava

Fanúšikovia futsalu by v piatok večer rozhodne nemali chýbať na zápase klubu MIBA, ktorý hostí na domácej palubovke lídra slovenskej prvej ligy ŠK Slovan Bratislava futsal. Zápas v Športovej hale na Štiavničkách sa začína o 20.00 h.

Sobota 24. február

Tvorivá dielňa Mám rada pozornosť

Sobotňajšia tvorivá dielňa v Stredoslovenskom múzeu bude venovaná výstavnému projektu Mám rada pozornosť. Koná sa v čase od 13.00 do 16.00 h v Praetoriu na Moysesovom námestí. Vstup je voľný. Viac informácií nájdete v našom staršom článku:

V Stredoslovenskej galérii bude tvorivá dielňa s názvom Mám rada pozornosť

Svadobný veľtrh v Luxe

Už 11. ročník Svadobného veľtrhu, ktorý sa koná túto sobotu v banskobystrickom Hoteli Lux, určite priláka nielen budúce nevesty či ženíchov ale všetkých, ktorí žijú svadobnými prípravami. Veľtrh prezentujúci spoločnosti podnikajúce v oblasti svadobného priemyslu, predstaví nové módne trendy svadobných šiat, pánskej módy či obrúčok a, samozrejme, ponúka aj priestor na výmenu poznatkov a skúseností. V kongresových priestoroch Hotela Lux môžete veľtrh navštíviť v čase od 10.00 do 17.00 h.

A opäť je tu včielka Maja

V rodnom úli včielky Maji to vrie ako… ako v úli. Práve sa skončil letný zber medu a prišiel dôležitý odkaz od samotnej Cisárovnej. Včielky sa možno budú môcť konečne zúčastniť Veľkých hier o med! Nadšenie však veľmi rýchlo vystrieda sklamanie, lebo sa zistí, že ich úľ nebude vôbec súťažiť a navyše musí poskytnúť účastníkom hier polovicu svojich zásob medu. Maji sa to vôbec nepáči a rozhodne sa za Kráľovnou vycestovať na vlastnú päsť… Už je to tak, Maja sa vracia na plátna kín. Film Včielka Maja 2: Sladké hry uvádza CINEMAX v predpremiére už tento víkend, v sobotu a nedeľu o 13.30 h.

Pozvánka do Jeruzalema

Na decembrovú návštevu Jeruzalema si v sobotu popoludní zaspomína milovníčka cestovania Ľubica Tomková. O svojich dojmoch a zážitkoch z tohto mesta a krajiny porozpráva na stretnutí v Stredoslovenskej galérii – Praetoriu na Moysesovom námestí, o 15.00 h.

Haló, Kúzlo a Balerína

Posledným februárovým predstavením v sídliskovom Divadle pod balkónom bude klauniáda Haló, kúzlo a balerína. Vonku mrzne, v divadielku bude útulne, teplo a veselo. Tak neváhajte, vezmite deti a šup, šup do divadla! Predstavenie sa začína o 17.00 h.

Organový koncert na Španej Doline

Na treťom, poslednom koncerte na podporu záchrany špaňodolinského organu sa predstaví organový virtuóz David Di Fiore. Rodák z amerického Seattlu s talianskymi koreňmi, žijúci v Banskej Bystrici. Na vzácnom organe v Kostole Premenenia Pána na Španej Doline, poslednom z veľkých zachovaných organov majstra Martina Podkonického, zahrá v sobotu o 17.30 h. Viac informácií nájdete v našom staršom článku…

Collegium Musicum Tribute

Martin Šavel – klávesy, Fero Homola – gitara, Tomáš Hriň – basa a Tony Benedek – bicie. To je zostava, ktorá sa predstaví na sobotňajšom Collegium Musicum Tribute. Koncert v Klube 77 začína o 20.00 h.

Vini Vici v Ministry

Izrelská dvojica Vini Vici raketovo vystrelila predminulý rok, kedy zožali svetový úspech ich tracky Free Tibet a Great Spirit, vydané v spolupráci s Arminom. Odvtedy toto psytrancové duo dobýva svet svojím zvukom vyvolávajúcim tranz. Presvedčte sa o tom túto sobotu v Ministry of Fun – od 21.00 h.

Hardcore útok v Bosorke

Ak sa v sobotu večer vyberiete do banskobystrického Klubu Bosorka, pripravte sa na parádny hardcore útok na ušné bubienky. Útočiť budú kapely See You in Hell z Brna, Adacta z Bratislavy, zvolenských 7 Minút Strachu a domáca Kontra. Začiatok o 20.30 h.

Metal v Tartarose

Dvojica zahraničných kapiel sa zase postará o metalový rozruch v RC Tartaros – power metalová zostava Perseus z Talianska a melodic death metalisti Symmetry of The Void z Maďarska. Metalový večer v Tartarose začína o 20.00 h.

Otužilci v ľadovej vode Klingera

Ako sme už spomenuli, najbližšie dni budú u nás mrazivé. No otužilcom to zrejme nevadí, skôr naopak. Tí sa už tešia na 2. ročník zimného plávania na banskoštiavnickom tajchu Klinger. Príďte ich podporiť a povzbudiť, do vôd tajchu, ktoré ani v lete nie sú obzvlášť teplé, sa ponoria v sobotu o 14.00 h.

Pesničkári na zámku

Príjemný večer s pesničkármi Eniesou a Nanym môžete prežiť v Čajovni na zámku vo Zvolene. Zahrajú a zaspievajú od 18.20 h.

Nedeľa 25. február

Rozprávková nedeľa na Rázcestí

Rozprávková nedeľa v Bábkovom divadle na Rázcestí musí byť! Posledná februárová aj prázdninová nedeľa poteší deti Batoláriom – o 10.00 h a Africkými rozprávkami – o 16.00 h.

Deti, policajti, hasiči a záchranári

Už len pár dní bude centrálny priestor SC Europa patriť dopravnému ihrisku, na ktorom sa deti môžu naučiť základné pravidlá cestnej premávky. Vezmite svoje deti v nedeľu do Europy na workshop s policajtmi, hasičmi či záchranármi zo Slovenského červeného kríža. Predvedú napríklad aj simuláciu havárie, pri ktorej im ukážu, ako v takejto situácii poskytnúť zranenému prvú pomoc. Podujatie Decká za volant potrvá ešte do stredy 28. februára, dopravné ihrisko je v prevádzke od 10.00 do 19.00 h.

Čaj o piatej

Už tradičný banskobystrický Čaj o piatej sa aj tentoraz bude konať v Robotníckom dome. O dobrú náladu sa postará duo Mirka a Ondrej s kapelou. Zábava sa začína, ako inak, o 17.00 h.

Na paši v Záhrade

Príbeh veselých valachov výnimočného vzrastu. Dej sa deje na salaši.

Tam valasi stretnú medveďa, objavia nočné víly, zamilujú si Olinku, pohľadajú kukučku, vystrúhajú hniezdo, svetluška ich povedie za pokladom… Na konci sú múdrejší a skúsenejší, odhodlaní žiť ďalej s láskou a radosťou prijímajúc všetko, čo život prináša.

Divadlo z Pasáže pozýva deti do v kultúrneho centra Záhrada na inscenáciu Na paši, ktorá vznikla na motívy rozprávky Maťko a Kubko od Marianny Grznárovej. Opona sa zdvihne o 16.00 h.

Príďte podporiť Baranov

Nové Zámky vraj vedia potrápiť. Barani však veria, že sila je na ich strane. Samozrejme, rátajú s podporou fanúšikov. Fanúšikovia určite nesklamú a na nedeľný zápas HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC Nové Zámky prídu podporiť svojich Baranov. Začiatok zápasu na Zimnom štadióne je o 17.00 h.

V Štiavnici o filmových začiatkoch

V Banskej Štiavnici bude tento víkend patriť 7. ročníku Zimného filmového festivalu 4 živly, ktorý každoročne na sklonku zimy prináša do mesta filmové diela i sprievodné akcie venované jednej téme. Pre aktuálny ročník zvolili organizátori tému ZAČIATOK a v jej rámci budú návštevníkov a návštevníčky zabávať i neformálne vzdelávať počas celého víkendu. Viac informácií o festivale nájdete v našom staršom príspevku:

Začnite si so 4 živlami v Banskej Štiavnici

Jarné prázdniny končia

Využite posledné dni jarných prázdnin a prežite ich so svojimi deťmi na tvorivých dielňach, v divadle či v kine, na prechádzkach, na snehu či na ľade. Prehľad prázdninových podujatí prinášame v našom staršom príspevku…

A nezabudnite, že z banskobystrickej Autobusovej stanice počas víkendov premávajú skibusy na Šachtičku a na Chopok.

Prehľad lyžiarskych stredísk v regióne: Vleky vás zvezú aj za pár eur

Ďalšie informácie o podujatiach nájdete aj v priložených plagátoch v galérii.