Máme pred sebou posledný novembrový víkend. Začína sa Advent. Advent je obdobie štyroch týždňov pred prvým sviatkom vianočným. Tento rok pripadá prvá adventná nedeľa na 30. novembra.

Každá zo štyroch adventných nedelí má svoje označenie. Prvá nedeľa je železná, druhá bronzová, tretia strieborná a posledná – štvrtá nedeľa je zlatá. Podľa starých zvykov sa už na Katarínu mal začať pôst. A to aj v zábave! Tento zvyk sa však dnes už len zriedka dodržuje a ak ho nedodržiavate ani vy, môžete si vybrať z našej víkendovej ponuky.

Bábkové divadlo na Rázcestí: Hviezdy sú tiché

Piatok 28. november, 19. hod.

Anna, Alja, Helga, a Tanja. Štyri dievčatá, ktoré zažili prvú alebo druhú svetovú vojnu a zanechali svoje autentické svedectvo v denníkových zápiskoch. V piatok 28. novembra sa s nimi môžete zoznámiť v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí na premiére predstavenia Hviezdy sú tiché. Čítajte viac v našom predchádzajúcom článku.

Urban Spot: Zóna bez peňazí

zona bez penaziSobota 29. november, 11. hod.

Zóna bez peňazí je výmenný/bartrový trh, ktorý podporuje medzi ľuďmi kolovanie a výmenu vecí, ktoré už nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť iným. Zóna bez peňazí sa v sobotu 29. novembra bude konať súčasne vo viac ako 60  miestach na Slovensku, v Banskej Bystrici v Urban Spote (bývalé kino Hviezda, Skuteckého 3). Čítajte viac aj v tomto článku…

Praetorium: Tvorivá dielňa pre verejnosť

Sobota 29. november, 13. hod.

Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici pripravuje pre verejnosť cyklus pravidelných víkendových tvorivých dielní, ktoré tematicky súvisia s aktuálnou výstavou v galérii. Novembrová tvorivá dielňa bude inšpirovaná výstavou Miroslava Brooša ZLAtá doba/Byť v obraze. Tvorivú dielňu bude viesť autor Miroslav Brooš, ktorý návštevníkom priblíži svoje uvažovanie o hodnote a ne-hodnote v umení i živote. Návštevníci môžu na dielňu priniesť niečo, čo má pre nich osobne veľkú hodnotu. Autor im to následne zhodnotí akciou vo vlastnej MB Bank. V sobotu 29. novembra od 13. do 16. hod. v Praetoriu (Nám. Š. Moysesa 25).

Europa SC: Party plná snehuliakov

Europa SCSobota 29. november, 15. hod.

Divadielko pre najmenších, zdobenie medovníčkov, akrobati na stuhách, Playstation aj ľadová socha  vznikajúca priamo pred vašimi očami. A k tomu ešte súťaže, zmrzlina a narodeninová torta… To všetko vás čaká v sobotu od 15. hod. v nákupnom centre Europa na party k oslave 8. narodenín Europa SC. Moderuje Didiana a zaspievajú baby z Forsomeone.

Klub Hudby a Divadla: Crazy Chichi show

Sobota 29. november, 16. hod.

Veselá interaktívna tanečná šou umožní deťom spoznať svet zábavnou formou. Až z ďalekej Afriky prídu zvieratká, ktoré milujú tanec a pohyb. Zažijete s nimi úžasné popoludnie v Klube Hudby a Divadla (Horná 25).   

Klub 77 QueenDivadlo pod balkónom: Zlatovláska

Sobota 29. november, 16. hod.

Zlatovláska je rozprávka o tom, čo všetko treba urobiť, aby ste dostali za ženu princeznú so zlatými vlasmi… V Divadle pod balkónom sa so Zlatovláskou môžete stretnúť v sobotu o 16. hod. Divadlo nájdete na sídlisku Sásová-Rudlová (Rudohorská 37).

Klub 77: Bystrica hrá Queen

Sobota 29. november, 19. hod.

Rocková skupina Queen, jedna z najlepších skupín všetkých čias, vznikla začiatkom 70. rokov. Do dnešného dňa predala 300 miliónov albumov po celom svete. Spevák Freddie Mercury sa stal symbolom rockovej kultúry a slobody aj v období „železnej opony“. Sobotňajší koncert v Klube 77 sa koná na Mercuryho počesť, 23 rokov od jeho smrti (24. 11. 1991). Viac sa dozviete v tomto článku…

Cult Club: Já jsem poznal…

Sobota 29. november, 20. hod.

Já jsem poznal, original underground group from Brno – zásadná kapela brnenského podzemia, koncertuje v sobotu večer v banskobystrickom Cult Clube.

„Počátky sahají někam k roku 1980. Scházeli jsme se v Žabinách, říkali si „Záviš Band“ a hráli jsme ve složení Libor Pospíšil (housle), Joža Pospíšil (bicí/) Petr Řezníček (basa), Roman Šimků a Víťa Hrbáč (kytary). Měli jsme rádi Plastiky, Kryla, Pražskej Výběr a Cpt.Beefhearta… V současné době a podobě hrajeme asi dva roky, zejména ve zkušebně. Co se tvorby týče, snažíme se o vlastní výraz, založený na textech brněnských undergroundových básníků Pavla (Homéra) Ambrože a Milana Ohniska…“

Gymnázium A. Sládkoviča: Detská tancovačka

Detska tancovackaNedeľa 30. november, 14.30 hod.

Prvú adventnú nedeľu vám môže spríjemniť Detská tancovačka. V programe detských folklórnych súborov sa predstavia súbory Matičiarik z Banskej Bystrice, Drienka a Dratvárik zo Slovenskej Ľupče, Telgártčok a Rebeka Handulová z Telgártu, Šumiačaniky zo Šumiaca, Klások z Podbrezovej a Heľpančok z Heľpy. Detská tancovačka sa koná na banskobystrickom Gymnáziu Andreja Sládkoviča (Komenského 18).

BDNR: Traja tučniaci a potopa sveta

Nedeľa 30. november, 16. hod.   

Hravá klauniáda Traja tučniaci a potopa sveta (Ulrich Hub) je príbehom o silnom priateľstve troch tučniakov, ktorí musia čeliť zložitej a nebezpečnej situácii – veľkej potope sveta. Aj keď si často nerozumejú, predsa len stále hľadajú a nachádzajú spôsoby ako spolu žiť, priateliť sa, pomáhať si a myslieť jeden na jeden druhého. Hrajú: Jozef Šamaj, Mária Šamajová, Marianna Mackurová, Juraj Smutný, Michal Ďuriš, a. h. Kostýmy a bábky: Eva Farkašová a. h., hudba: Róbert Mankovecký a. h., dramaturgická spolupráca: Marek Turošík, réžia: Marián Pecko.

Tvorivé dielne pre deti

Nedeľa 30. november

Brezno Ondrejsky jarmokV posledných novembrových tvorivých dielňach si deti vyrobia vianočné pohľadnice (Tihányiovský kaštieľ) aj papierové tanky (Thurzov dom). Popritom sa dozvedia napríklad aj to, že prvé tanky navrhol Leonardo Da Vinci, ale aj to, kedy sa na Slovensku začali vyrábať pohľadnice.

Brezno: Ondrejský jarmok

Piatok, sobota 28. a 29. november

Od štvrtku sa v Brezne koná tradičný, už 526. Ondrejský jarmok. Končí sa v sobotu 29. novembra o 16. hod.

Okrem tradičného tovaru ponuku Ondrejského jarmoku obohatia remeselné výrobky a chýbať nebudú ani jarmočných pochúťky či tradičné slovenské jedlá – halušky s bryndzou, baraní perkelt resp. baraní guláš, syry, oštiepky, parenice zbojnícka klobása a ďalšie špeciality. Jarmok vyvrcholí v sobotu tradičným gazdovským dvorom so zabíjačkou, ľudovou muzikou a kapustnicou (od 9. hod. v parku na námestí).