Druhý februárový víkend bude v Banskej Bystrici a jej okolí najmä v duchu plesovej zábavy. Rodičia s deťmi si prídu na svoje vďaka karnevalovým zábavám a divadelným predstaveniam, ktoré sú určené pre najmenších a veselo bude aj na Mládežníckej ulici, kde je na programe nefalšovaný hokejový zážitok v podobe „Winter Classic“.

K aktuálnemu obdobiu neodmysliteľne patria aj fašiangové zábavy, ktorých je na programe počas najbližších dní hneď niekoľko. Preto odporúčame navštíviť náš samostatný prehľad, ktorý nájdete na odkaze nižšie.

Piatok 10. február

Pomoc chlpáčom

Europa SC, Banská Bystrica – 13.00 h (aj v sobotu)

Skupina akčných študentov sa rozhodla pomôcť chlpáčom. V nákupnom centre Europa SC nájdu pre svoju pomoc zázemie, aby popri maľovaní na tvár a kreatívnych dielňach pomohli chlpáčom, ktorí to ocenia.

MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín

Národný atletický štadión, Banská Bystrica – 17.30 h

Futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica čaká ostrý štart jarnej časti najvyššej slovenskej súťaže. V piatok na Štiavničkách sa stretnú v súboji priamych konkurentov v boji o prvú šestku s AS Trenčín. Mužstvá čakajú neľahké podmienky, keď teploty vzduchu počas zápasu klesnú na -4 až -6 °C. Aj napriek tomu sa však dá očakávať zaujímavý duel, ktorého začiatok je na programe o 17.30 h. Chcete byť pri tom osobne? Neváhajte a zvážte kúpu vstupeniek v online predpredaji, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Mládežníci Cup (Winter Classic detských hviezd)

Detské klzisko na Mládežníckej ulici, Banská Bystrica – 18.00 h

OZ Mládežníci pozýva na 6. ročník Winter Classic zápasov, ktorý sa uskutoční na klzisku na Mládežníckej ulici v Banskej Bystrici. Pokiaľ viete držať hokejku a korčuľovať a chcete zažiť atmosféru skutočného zápasu, neváhajte a prihláste sa na ozmladeznici@gmail.com. Celá paráda začína o 18. hodine.

Luxová Maškarná barovica 2023

Hotel LUX, Banská Bystrica – 18.30 h

V piatok 10. februára je v banskobystrickom „Luxe“ na programe Luxová Maškarná barovica, určená pre všetky masky v Bystrici a okolí. Chystá sa tak nekonečná zábava až do rána, o čo sa postarajú DJ Viktor a Dano. Dress code je maska, pričom fantázii sa medze nekladú, no účasť v maske nie je podmienkou. Počet miest je obmedzený, pre viac informácií odporúčame tel. kontakt na čísle 0903 503 333.

Radvanský ples

Business center R2N, Banská Bystrica – 19.00 h

V piatok 10. februára je v Business center R2N na programe Radvanský ples, ktorý sa začína o 19. hodine. Účastníci sa môžu tešiť na kapelu Duchoňovci, operného speváka Dušana Šima, Ľudovú hudbu HRON, Fashion Show Boženy Petrášovej v podaní finalistiek Miss Horehronie, ale aj vystúpenie profesionálnych tanečných párov zo známej Fáber Dance School. Večerom Vás budú sprevádzať moderátori Martina Černeková a Peter Cítenyi. Chýbať nebude bohatá tombola, v ktorej môžete vyhrať rôzne ceny ako smart LED TV Samsung, automobil BMW na víkend, romantickú večeru pre dvoch a iné… Pre viac informácií odporúčame navštíviť tento odkaz.

Urpínsky ples 2023

Misijný dom, Banská Bystrica – 19.00 h

Folklórny súbor Urpín pozýva na Urpínsky ples, ktorý sa uskutoční v piatok 10. februára v priestoroch Misijného domu v Banskej Bystrici. Večerom bude sprevádzať Ľudová hudba Roba Uhrina, DJ Pavlík a špeciálny hosť večera Dávid Bílek. Tešiť sa môžete aj na módnu prehliadku AnelaDress. Viac informácií a možnosť kúpy vstupeniek na tel. čísle 0902 623 565.

DARKZONE: Matthew, Signate, DarkEuphory

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V piatok 10. februára je v Ministry of Fun na programe podujatie s názvom DARKZONE, v rámci ktorého sa za mixpultom prestrieda počas noci trio Matthew, Signate a DarkEuphory. Vstupenky nájdete v predpredaji na tomto odkaze, brány Ministry of Fun sa otvárajú o 21.00 h.

Didžina

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21.00 h

Piatkový superžúr v „Sove“ prinesie kvalitnú muziku rokov minulých, a to konkrétne 90-tych, ktoré jemne doplnia 80s a 00s. Príďte sa zabaviť na tanečnú hudbu týchto čias! Hip-Hop, House, Elektronika, Rave a všeličo iné vám zahrajú Hary a Base.

Sobota 11. február

V znamení lásky

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (ďalšie vstupy o 13.00 a 15.00 h)

Stredoslovenské múzeum už tradične pripravilo rôzne víkendové aktivity pre deti, tentokrát sa v priestoroch Tihányiovského kaštieľa môžete tešiť na tvorivé dielne, v rámci ktorých si budete môcť vyzdobiť darček či ozdobu k blížiacemu sa sviatku sv. Valentína. Popri tom budú vyrozprávané príbehy o láske a vernosti v zvieracej ríši.

Zážitkové maľovanie pre deti „Harry Potter“

Materské centrum Mamina, Banská Bystrica – 9.30 h

V sobotu 11. februára je v MC Mamina na programe ďalšie zo série zážitkových maľovaní pre deti. Tentokrát bude predmetom malieb postava Harryho Pottera a vítané sú tak všetky detičky (aj začiatočníci) vo veku od 4 do 12 rokov. Viac informácií nájdete na plagáte priloženom vo fotogalérii na konci článku.

Po stopách permoníkov

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (aj 15.00 h)

Vstúpte v sobotu 11. februára do tajomného sveta škriatkov, ktorí vás budú sprevádzať cestou za poznaním. Spoločne budete môcť v Thurzovom dome putovať históriou a prostredníctvom riešení zábavných úloh objavíte minulosť kraja: od pravekých hľadačov cez baníctvo až po súčasnosť.

Krňačkové preteky Turecká 2023

Turecká – Salašky – Krížna – 11.00 h

Obec Turecká pozýva všetkých krňačkárov a divákov do Tureckej na 45. ročník o Cenu Krížnej – Krňačkové preteky Turecká. Štart pretekov je naplánovaný od 11. hodiny, povinnosťou súťažiacich je ochranná prilba.

Valentínske korčuľko

ICE Arena Zvolen – 13.00 h (aj v nedeľu)

Zvolenská ICE Arena pozýva všetky zaľúbené páry na Valentínske korčuľko, ktoré je na programe počas víkendu, teda v sobotu aj v nedeľu od 13.00 do 15.00 h. Príďte v páre a zaplatíte iba za jedného, a to sumou 5 eur.

Karneval na ľade

Detské klzisko na Mládežníckej ulici, Banská Bystrica – 16.00 h

Počas víkendu je na programe aj 5. ročník Karnevalu na ľade, ktorý sa uskutoční na detskom klzisku na Mládežníckej ulici v Banskej Bystrici. V akcii budú rôzne masky, samozrejmosťou budú rôzne súťaže a diskotéka.

Soľ nad zlato

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu o 10.30 h)

Zažite interaktívne pouličné predstavenie s bábkami o dvoch komediantoch, otcovi a dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Predstavenie, ktoré sa uskutoční v Divadle pod balkónom, nadväzuje na staré komediantské postupy. Je v ňom žonglovanie, chodenie po lane a bábkové divadlo.

Ján Móry – Slečna vdova

Štátna opera v Banskej Bystrici – 18.30 h

Hudobná tvorba banskobystrického skladateľa a hoteliéra Jána Móryho je v súčasnosti neprávom zabudnutá. V čase jeho vrcholného pôsobenia (30. a 40. roky 20. storočia) boli pritom jeho diela uvádzané v celom Československu. Po 2. svetovej vojne (aj vďaka perzekúciám počas komunizmu) však jeho dielo upadlo do nemilosti. K jeho najvydarenejším dielam patrí opereta Slečna vdova, ktorá bude na programe v sobotu 11. februára v Štátnej opere. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Alžbetkin ples

Misijný dom, Banská Bystrica – 18.30 h

V Banskej Bystrici je na programe aj 1. Alžbetkin ples, ktorý sa uskutoční v sobotu 11. februára v Misijnom dome. Ples nie je výhradne určený pre páry. Zúčastniť sa ho môže každý, mladý či zrelší. Čaká vás vystúpenie slovenských tanečných dvojíc, vynikajúci DJ, sprievodný program, tombola a iné. Viac informácií, spolu s kontaktom pre rezerváciu, nájdete na tejto udalosti.

Three Pianos: Kováč-Šrámek-Krajňák

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Klaudius Kováč, Ľubomír Šrámek a Ondrej Krajňák sa v sobotu 11. februára predstavia v banskobystrickom Hogo Fogo Jazz & Art Club s programom koncipovanom pre tri klavíry. Jedno z najlepších zoskupení v Európe predvedie koncert s orientáciou na jazzovú i etnickú hudbu. Vstupenky v hodnote 10 eur si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze, na mieste bude v deň koncertu vstupné 15 eur.

Valentínsky ples

Obecný úrad Dolná Mičiná – 19.00 h

Plesať sa bude aj v Dolnej Mičinej, konkrétne na Obecnom úrade, kde je na programe Valentínsky ples. Návštevníci sa môžu tešiť na živú hudbu, DJ-a, tombolu, fotostenu a všetko, čo patrí k dobrej zábave. Viac informácií na tel. čísle 0948 178 799.

Hronsecký bál

Kultúrny dom v Hronseku – 19.00 h

Zábava na úrovni sa chystá aj v obci Hronsek, kde je na programe Hronsecký bál. Jeho súčasťou bude DJ Igor Duschek a Duchoňovci a okrem tradičných dobrôt v podobe občerstvenia nebude chýbať ani tombola. Vstupenky v hodnote 65 eur sa predávajú iba na Obecnom úrade v Hronseku, rezervácie na tel. čísle 048/41 88 107.

Hiadlovský ples rodákov

Kultúrny dom Hiadeľ – 19.30 h

Plesová sezóna dorazila aj do obce Hiadeľ pri Banskej Bystrici, kde sa v sobotu 11. februára uskutoční Hiadlovský ples rodákov. Do spevu a tanca zahrá Ľudová hudba Roba Uhrina + DJ a ako to už býva na plesoch zvykom, súčasťou bude bohatý sprievodný program, tombola a polnočné občerstvenie. Viac informácií na tel. čísle 0918 457 267.

Hrachový ples v Bosorke

Bosorka, Banská Bystrica – 19.30 h

Plesová sezóna klope na dvere, čo v Bosorke poňali už tradične svojsky, a tak v sobotu 11. februára do tanca i k posluchu zahrajú kapely Lucifer Efekt, My o vlkoch, Samota a Fajront.

Koncert: KKR (Lyrik H & Rentip)

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

V Záhrade máva otvorenie novej koncertnej sezóny vždy špecifický charakter. Minulý rok ste si mohli vypočuť lutnový recitál a tento rok bude otvorenie patriť novinke na slovenskej hudobnej scéne. KKR je nový hudobný projekt, ktorý tvoria raper Lyrik H, známy hlavne z kapely Modré Hory a hudobný producent Rentip. Na koncertoch ich dopĺňa bubeník Luboš Ežo Ambrózai. Začiatok je o 20. hodine, vstupenky si môžete zaistiť na stránke Záhrady.

DA TWEEKAZ

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 11. februára poctí banskobystrický klub Ministry of Fun svojou návštevou nórske hardstylové duo, ktoré si hovorí DA TWEEKAZ. Stane sa tak v rámci ich „Filthy February Tweeka Tour“ a okrem nich rozvášnia prítomných ľudí aj UPLIFTER, KORTY a HEAVY NOIZES. Vstupenky nájdete v predpredaji na tomto odkaze, brány Ministry of Fun sa otvárajú o 21.00 h.

Nedeľa 12. február

Detský karneval

Kultúrny dom Selce – 14.00 h

V nedeľu 12. februára prebehne v Kultúrnom dome v Selciach Detský karneval, na ktorom sa bude súťažiť aj o najkrajšiu masku Seliec. Podujatie začína o 14. hodine.

O prvom rozprávkarovi

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Divadelná adaptácia čínskej ľudovej rozprávky pre všetky deti od 5 rokov, vidiace, so zrakovým znevýhodnením aj nevidomé, je pilotným projektom v oblasti bábkového divadla na Slovensku. Je to rozprávkový príbeh o nevidiacom čínskom chlapcovi, ktorého otec (knieža) vyhnal pre jeho zrakové znevýhodnenie do lesa. Tam ho vychovali divé zvieratá. Naučili ho svojej reči, a keď trochu podrástol priučili ho i reči ľudí… Čo sa udialo potom, sa dozviete na v nedeľu 15. januára o 16.00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí.

O hlúpej žene

Stará radnica, Zvolen – 16.00 h

Mesto Zvolen si pripravilo na mesiac február sériu rozprávok v podaní Divadla Zelienka a divadla Z domčeka pod názvom Rozprávková radnica. V nedeľu 12. februára je na programe druhé pokračovanie, tentokrát to dobre známa rozprávka O hlúpej žene. Predstavenie sa začína o 16.00 h a predpredaj vstupeniek v hodnote 3 eur je v Informačnom centre mesta Zvolen (budova Starej radnice).