Škoda, že predpoveď počasia na prvý májový víkend nie je veľmi priaznivá. Pretože viaceré zaujímavé a lákavé víkendové podujatia sa konajú „pod holým nebom“. No možno sa počasie umúdri. A keby aj nie, prečo by sme mali sedieť doma?

PIATOK 3. MÁJ

Posledný deň Kveteny

Areál Múzea SNP, B. Bystrica – 9:00 h

V piatok sa končí výstava Kvetena – jarná záhrada 2019. Máte poslednú možnosť pokochať sa pohľadom na pestrofarebné kvety, nakúpiť čo to do záhrady, okoštovať včelie produkty či obdivovať sokoliarov zo skupiny BIATEC.

Zabudnite na diéty!

Europa SC, B. Bystrica – 11:00 h

Prvý májový víkend môžete začať (ale aj ukončiť) dobrým jedlom. Pred nákupným centrom Europa sa od piatku do nedele rozložia známe slovenské posádky so svojimi foodtruckmi. Zabudnite na diéty! Druhá edícia Festivalu Inej Gastronómie (FIGA) opäť ponúkne záplavu chutného pouličného jedla zo svetovej pouličnej kuchyne. V piatok a v sobotu od 11:00 do 21:00 h a v nedeľu od 11:00 h do vypredania.

Tento víkend, v nedeľu, sa v SC Europa konajú aj ďalšie lákavé podujatia – Preteky lezúňov a Babská jazda s Lucid.

Prvý májový víkend rozkvitne pestrými akciami v Europa SC

Tvorivé dielne pre deti

SC Point, B. Bystrica – 12:00 h

Tvorivé dielne pripravili pre deti v SC Point. V piatok od 12:00 do 17:00 h a v sobotu od 11:00 do 16:00 h si tu deti môžu modelovať z Makeda a maľovať  pomocou EKO farieb.

Derniéra Cikkerovho Jánošíka

Štátna opera, B. Bystrica – 18:30 h

Štátna opera uvedie v piatok večer derniéru opery Jána Cikkera Juro Jánošík. Námet diela vychádza zo zdroja ľudovej slovesnosti a ľudovej poetiky, libreto je obrazom toho, ako sa príbeh o Jánošíkovi tradoval hlboko do 20. storočia.

Nostalgiáda o starých dobrých časoch

Veľká sála Záhrady CNK, B. Bystrica – 19:00 h

V inscenácii Nostalgiáda sa český choreograf Karel Vaněk, pôsobiaci mnoho rokov v Nemecku, spoločne s tanečníkmi a choreografmi svojej generácie z Českej a Slovenskej republiky a z Nemecka obzerajú späť – niekedy cez ružové okuliare, a hľadajú v minulosti to, čo im v súčasnosti chýba.

3×20 pokračuje

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19:00 h

Úspešný projekt 3×20 sa dočkal pokračovania! Má názov 3×20 ŽENY x MUŽI x VY a je interaktívny – čo znamená, že sa dotkne aj divákov a diváčok.  Porovnáva ženský a mužský pohľad na súčasný tanec v dvoch vybraných predstaveniach z projektov 3×20 – ČIN a E(X). Premiéra v piatok o 19:00 h v Divadle Štúdio tanca.

Hudobná glosa

Hotel Národný dom, B. Bystrica – 19:00 h

Účastníci a účastníčky Hudobnej glosy Igora Šimega a hostí sa môžu tešiť na stretnutie s hercom Marekom Majeským, kapelou Ukitas aj na talentovaných muzikantov Mišku a Mareka Kutnárovcov.

Koncert Jany Kratochvílovej

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

V rámci intergalaktického turné Imagination Power Tour, zavíta v piatok večer do banskobystrického Klubu 77 absolútne originálna a značne nekonvenčná česká speváčka Jana Kratochvílová so svojou skupinou Illuminati.ca. Nenechajte si ujsť unikátny koncert najoriginálnejšej speváčky svojej doby!

pozvanka

Vesmírna pozvánka na piatkový koncert od uletenej Jany Kratochvílovej 🙂

Uverejnil používateľ Klub 77 Štvrtok 2. mája 2019

SOBOTA 4. MÁJ

Z Donovál do Španej Doliny

Donovaly – 8:00 h

Z Námestia sv. Antona Paduánskeho (Info centrum) na Donovaloch štartuje v sobotu o 9:00 h 23. ročník tradičného Jarného turistického prechodu po trase historického Špaňodolinského banského vodovodu. Trať dlhá 20 km povedie z Donovál cez Polianku, Jačmenisko, Izbicu do Španej Doliny, kde účastníkov pochodu čaká guláš a návšteva Múzea medi a Historickej ľudovej školy Jozefa Mistríka.

Štrnásty VlkoHron

Hronsek – 9:45 h

V sobotu sa uskutoční v poradí 14. ročník ŠKODA VlkoHron MTB maratónu a duatlon štafety- skúška sily a vytrvalosti na bicykli v horskom prostredí.

Vlkohron v Hronseku už túto sobotu

Syrový prebor

Hotel Polianka, Krpáčovo – 11:00 h

V Hoteli Polianka na Krpáčove sa bude vyrábať, ochutnávať syr. Šikovné ruky z okolitých salašov opäť ukážu čo to zo svojho umenia. Súčasťou podujatia bude Syrový salón so „syrotékou“, vega okienko s názornou ukážkou toho, že sójové mlieko nie je zo sojky a ako z neho vyrobiť tofu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na súťaž o najrýchlejšie umútené maslo, slepú ochutnávku syrov a špeciálne vydanie  4 proti 4, ako inak, na syrovú nôtu. Chýbať nebude kváskový chlieb ani ľudoví remeselníci a tvorivé dielne či pokus o krpáčovský rekord v dĺžke syrovej nite. Vyhrávať bude ľudová hudba z Handľov a Dolnej Lehoty. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Prebúdzanie prameňov

Kúpeľný park, Dudince – 13:00

Urobte si v sobotu výlet do Dudiniec, kde sa v Kúpeľnom parku – pri Hostečnom prameni, za zvukov harfy „prebudia“ pramene (14:00 h). Pri Pitných vázach o 15:00 h odštartuje jazda historických bicyklov mestom. Na podujatí vystúpi Detský folklórny súbor Agátik, na flašinete zahrá Ivan Gontko a k dobrej nálade prispeje aj hudobná skupina E.G.O. Group z Nitry a Paper Moon Trio z Bratislavy. Večer o 19:00 h sa začne májová veselica. Pešia zóna sa od 13:00 do 18:00 h premení na remeselnú uličku.

Spievam po francúzsky

Robotnícky dom, B. Bystrica – 15:00 h

Podujatie Spievam po francúzsky ospevuje francúzsky jazyk a je určené všetkým tým, ktorí bývajú na Slovensku a ich materinským jazykom nie je francúzština.  Národné finále frankofónnej speváckej súťaže Spievam po francúzsky sa koná v sobotu v banskobystrickom Robotníckom dome. Ako hosťka vystúpi Karolína Kantorová, víťazka národnej súťaže Spievam po francúzsky 2018. A budú aj palacinky! Od 18:00 h sa U Francúza – Jazz Klub 12 uskutoční AfterFinále súťaže Spievam po francúzsky.

Šípková Ruženka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Obľúbená rozprávka o Šípkovej Ruženke, na ktorú sudička uvalila strašnú kliatbu. Na sto rokov zaspala a kráľovstvo s ňou

ABBA na Štiavničkách

ŠH Dukla Štiavničky, B. Bystrica – 19:00 h

ABBA mánia prichádza aj do Banskej Bystrice. ABBA Stars naživo zahrajú a zaspievajú tie najväčšie hity ABBY od Mama Mia, Dancing Queen, Super Trouper, The Winner Takes It All, Waterloo až po Thank You For The Music. Jedinečná interpretácia spojená s originálnymi kostýmami a svetelnou show.

Socialistický majáles

Kultúrny dom, Malachov – 19:00 h

A zase bude veselo v Malachove! Sobotňajšia Oldies party v Kultúrnom dome sa bude niesť v znamení „socialistických“ outfitov. Pripravená je bohatá tombola, bufet aj muzika, o ktorú sa postará DJ Marek. Každý akurátny socialistický outfit bude odmenený.

VyKROJ sa a zaži pocit tradičnosti

Kultúrny dom, Strelníky – 20:00 h

Obuj krpce, obleč kitlu a príď si zakrpčiť na Šajbes… Na Ľudovej veselici, na ktorú pozýva OZ Šajbania, nebude núdza o trúnok, priešmačke a tombolu. Do tanca aj na počúvanie zahrá Ľudová hudba Nátura z Čierneho Balogu.

NEDEĽA 5. MÁJ

Batolárium a Kocúr v čižmách

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Svet hudby, zvukov a jednoduchých príbehov v maličkom spracovaní, to je Batolárium pre najmenšie detičky a ich rodičov (10:00 h v Teátriu). Klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní Kocúr v čižmách tiež poteší nielen deti (16:00 h v Sále).

Slávnosti svätého Juraja

Lopej – 10:00 h

Svätojurajské slávnosti v Lopeji otvorí slávnostná svätá omša v Kostole sv. Juraja (10:00 h) a alegorický sprievod (11:30 h). V kultúrnom programe od 11:45 h vystúpia Traja z Raja, Folklórny súbor Priehyba, Ženská spevácka skupina Trnki a Ľudová hudba Jána Maka. Svoje umenie predvedie šermiarska skupina Berezun a Sokoliari majstra Vagana zo Spiša. Účastníci slávností sa môžu tešiť aj na legendárneho Andera z Košíc, ktorý vystúpi o 14:30 h. Podujatie sprevádza tradičný ľudový jarmok.

Žigmundove slávnosti

Zámok Vígľaš – 10:00 h

Bohatý program s návratom do histórie ponúkajú Žigmundove slávnosti, ktoré sa v nedeľu konajú na Zámku Vígľaš. Remeselné trhy, slávnostný sprievod, lukostrelecký turnaj,  šermiarsko-divadelné predstavenie pre deti, ukážka palných zbraní, sokoliari, koncerty, dobové hry a atrakcie pre deti aj dospelých, rytierska dráha aj razba mincí kráľa Žigmunda. V cene vstupného (5 eur, deti do 6 rokov zdarma) je aj prehliadka zámku.

Sviatok ovčiarsky

Salaš Zbojská – 11:00 h

Juraj otvára zem bylinám a hadom… Salaš Zbojská otvára v nedeľu náruč všetkým, ktorým sú blízke tradície. Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky na Zbojskej sa začína o 11:00 h svätou omšou v miestnej kaplnke, spoveďou valachov a požehnaním statku. Aj ovce po prvý raz vyženú na pašu. A veselo bude pri ľudovej muzike. V areáli salaša budú od 12:30 h vyhrávať a spievať  Pohronci, Trombitáši Štefánikovci, FS Heľpan aj Chlopi z Detvy či Janoštinovci zo Zuberca. A to všetko bude (aj) hovoreným slovom sprevádzať Maroš Čupka.