Tento predvianočný víkend je strieborný a vianočné nákupy budú mať iste zelenú. Ak by ste sa však predsa len (múdro) rozhodli uprednostniť pred nákupnými centrami kultúrne zariadenia, našich pár tipov vám určite príde vhod. A nemusíte z Bystrice „ani päty vytiahnuť“…

Hrnčiarsky bál v Štátnej opere

Z dvanástich operiet Gejzu Dusíka je kvalitatívnym vrcholom Hrnčiarsky bál. Námet je zasadený do revolučných rokov 1848 -1849, ktoré sú v slovenských dejinách spojené s národným hnutím Štúrovcov. Príbeh sa odohráva v prostredí slovenských hrnčiarov na Záhorí. Opereta je kompozične prepracovaná a popretkávaná slovenským folklórom. Premiéru mala na scéne košického Štátneho divadla v roku 1956 a neskôr ju hrali takmer vo všetkých slovenských divadlách, aj v zahraničí. Dnes patrí toto dielo do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby.

Premiéra Hrnčiarskeho bálu v banskobystrickej Štátnej opere sa koná v piatok 13. a v sobotu 14. decembra o 18.30 hod. Viac informácií nájdete tu…

Pacemaker v Záhrade CNK

Piatkový večer v Záhrade bude patriť trom choreografiám pod spoločným názvom Pacemaker. Roz-hovory o tanci, Trio A, Stroskotané psy… Účinkujú: Yvonne Rainer, Anna Sedlačková, Zdenka Brungot Svíteková, Anna Caunerová. Pacemaker začína o 19. hod. Viac info tu…

Tvorivé dielne na Radnici

13_Náhodný výber HaDRada študentov mesta Banská Bystrica pripravila na piatok Tvorivé dielne. Keďže 13. decembra je Lucie, každá Lucka, ktorá si príde niečo pekné vyrobiť dostane malý darček. Dielne v Cikkerovej sieni na Radnici sa začínajú o 16. hod. Môžete sa tešiť na zdobenie medovníčkov, drôtovanie a šitie pekných ozdôbok. Máte šancu vyrobiť si vianočné darčeky pre svojich blízkych.

Dvojkoncert v Čajovni Gaia

Čajovňa Gaia (Kapitulská ul.) pripravila na piatok večer pohodový dvojkoncert pesničkárov Vlkolama z Popradu a Vrana z Bratislavy (minimal folk). Začiatok o 19. hod.

Náhodný výber v Klube HaD

Ak si vyberiete na „náhodný výber“ v Klube Hudby a Divadla, určite neoľutujete. Pobavíte sa! Samozrejme, jedná sa o divadelnú komédiu Romana Matiska s názvom Náhodný výber, o ktorej sa dočítate tu… Predstavenie sa začína o 19. hodine.

Hrajteže mi, hrajte v Evanjelickom kostole

Tento piatok je skutočne z čoho vyberať. Verejná rozhlasová nahrávka vianočného koncertu Hrajteže mi, hrajte pod názvom Nesiem vám noviny, poteší milovníkov folklóru. Účinkujú: Ján Palovič, ĽH Juraja Pecníka, FS Partizán a ĽH Mira Kapca,ženská spevácka skupina Podolie a ľudová hudba Martinky Bobáňovej, FSk Stráne z Važca. V Evanjelickom kostole o 19. hod.

Tvorivé dielne v Praetoriu

Minútové romány… alebo nezvyčajná tvorivá dielňa. Decembrová tvorivá dielňa pre verejnosť, ktorá sa uskutoční v sobotu 14. decembra od 13. do 16. hod. v Praetoriu (Nám. Š. Moysesa), bude inšpirovaná výstavou Minútové romány. Dozviete sa, čo to je performance, budete mať možnosť vyskúšať si rolu akčného umelca a jednoduchou formou, gestom, zrealizovať niektoré nápady v rámci priestoru výstavy, prípadne vo verejnom priestore. Viac tu…

Pavel Dvořák v Thurzovom dome

V sobotu popoludní (od 15. hod.) sa v Thurzovom dome môžete stretnúť s významným slovenským historikom a publicistom Pavlom Dvořákom. Súčasťou jeho prednášky  Význam banskobystrickej medi v rozvoji stredovekej Európy bude aj premietnutie filmu Medené mesto, predaj kníh z edície Stopy dávnej minulosti a autogramiáda.

Cigánski Diabli v Ministry of Fun

14_Cigánski Diabli MinistryV sobotňajšej jedinečnej hudobno-tanečnej show v Ministry of Fun (Europa SC) sa predstavia Cigánski Diabli, Vanesska a fenomenálny tanečník a dlhoročný sólista Cirque du Soleil Totti Ovidiu. Začiatok o 19. hod.

Potulky mestom

Počas nedeľňajších Potulkách mestom navštívite Kostol sv. Antona a Pavla Pustovníkov. Sprevádzať vás bude sprievodkyňa Mária Martiniová. Príďte v nedeľu o 14. hodine pred kostol v Starej Sásovej. Viac informácií nájdete tu…

Anička Ružička a Tonko Modrinka v BDNR

Príbeh dvoch súrodencov, nezbednej Aničky a plachého Tonka, ktorí sú úplne iní, ako si predstavovali ich rodičia… alebo ako sa z Aničky stala faganička a z Tonka babec. Nedeľná rozprávka pre najmenších sa v Bábkovom divadle na Rázcestí začína o 16. hodine. Predstavenie  vzniklo ako reakcia na tradičné predstavy dospelých o tom, čo má robiť dievča a čo chlapec. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa.

Hron v Evanjelickom kostole

V nedeľu o 16. hodine sa Evanjelický kostol na Lazovnej ulici rozozvučí spevom speváckeho zboru Hron. V jeho podaní zaznejú vianočné piesne a koledy. Diriguje: Mgr.art. Peter Bibza.

Vegánska večera v Komunitnom centre

Víkend môžete zakončiť návštevou Komunitného centra v Sásovej (ZŠ Tatranská) a pochutnať si tam na vegánskych špecialitách. Aj táto, v poradí siedma vegánska večera, sa nesie v znamení hesla – navar, príď, pokecaj a fajne sa najedz! Začína sa o 18. hod.