Brány viacerých podnikov ostali v úvode nového roka zatvorené, a tak sa v meste pod Urpínom toho príliš veľa nedeje, o čom svedčí aj víkendový program. Kultúrna obec sa môže spoľahnúť aspoň na niektoré divadlá, veľkým lákadlom pre nadšencov športu môže byť derby medzi Banskou Bystricou a Zvolenom.

Piatok 13. január

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 17.30 h

Ďalšie pohronské derby je tu! Ďalší súboj nezmieriteľných rivalov napíše svoje pokračovanie od 17.30 h. Banskobystričania, podporení tromi výhrami v rade, budú chcieť Zvolenčanom oplatiť nedávnu tesnú prehru 0:1, ale rovnako tak i prehru zo „štefanského“ kola. Atmosféra derby zápasu zvykne byť vypätá na ľade, aj na tribúnach, tentokrát zrejme o to viac, že Zvolenčania majú na vedenie HC 05 ťažké srdce za odmietnutie požiadavky na preloženie tohto zápasu. Budete chcieť byť pri tom? Vstupenky si môžete zaistiť v predstihu – cez online predpredaj na tomto odkaze.

Gospelový koncert – SOYER

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 18.00 h

Múzeum SNP srdečne pozýva na skvelý koncert kapely SOYER, ktorý sa uskutoční v piatok 13. januára, v kinosále múzea SNP v Banskej Bystrici o 18.00 h. Príďte si vychutnať pohodový čas pri hudbe a výnimočnom odkaze, ktorý môže zmeniť vaše životy.

Punk Pajama Party

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Spätný pohľad na kontroverznú a nepochopenú subkultúru PUNKu revitalizujúci jej odkaz, gániaci mladému človeku dneška priamo do očí. Drzé a živelné dielo plné hlasnej muziky, potu a špinavej estetiky – zasadených do prekvapivých kontextov. Zrážka hudby a tanca so spoločným menovateľom rebelantstva svojou prirodzenosťou búra hranice medzi vysokým a nízkym umením. Z ich trosiek následne tvorcovia plácajú intenzívny zážitok, ktorý smerujú hlboko do vnútra každého jedného z nás… Vstupenky nájdete TU.

PlusMinus party

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21.00 h

SOVA Bar&Art Klub ponúkne milovníkom žánrov ako sú Tekno/Acid/Mental/Tribe ďalší skvelý piatkový večer. Tešiť sa tak môžete na DJov a ich živé sety, v Sove sa postupne prestriedajú počas celej noci Masozz, ZmeT3kk, DivnYanko94, Igor D., SiMoon a Mykey. Vstup je od 18 rokov a cena lístku je 5 eur.

Sobota 14. január

Hravo po múzeu

Matejov dom, Banská Bystrica – 10.00 h a 15.00 h

Nechajte deti spoznávať a objavovať históriu Banskej Bystrice hravou formou. Vydajú sa na cestu plnú pokladov, odhalia fascinujúci život našich predkov alebo zistia aké ťažké to mali tovariši, ktorí sa chceli stať majstrami vo svojom remesle. Vďaka pripraveným úlohám a ich vylúšteniu sa naučia o Banskej Bystrici viac.

Exotická výstava nielen hmyzu vo Zvolenskej Európe

Zvolenská Európa – 10.00 h

V centrálnej časti Zvolenskej Európy sa bude v sobotu 14. januára konať výstava motýlov, tropického hmyzu ako aj skamenelín. Jej začiatok je na programe od 10. hodiny a potrvá do 15.00 h.

Šípková Ruženka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h (v nedeľu 10.30 h)

Šípková Ruženka je bábkové rozprávkové predstavenie s pesničkami o tom, čo všetko sa môže stať, ked‘ kráľ zabudne zavolať sudičku na oslavu narodenín. Po sto rokoch spánku sa nájde princ, ktorý chce zistiť, ako to vlastne všetko bolo. Klasická rozprávka v novom šate, v ktorej sa dozviete niečo o žabách a bocianoch a o tom, že sa neoplatí zabúdať pozvať hostí na slávnosť a čo všetko musíte urobiť, keď vám hrozí, že sa pichnete do prsta ostrým predmetom. A to, ešte nie je všetko! Príbeh o nezlomnej vôli a láske.

Upíri a rytieri (Not Promising Case + Knightmare)

Sova Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 20.30 h

Slovenské formácie KNIGHTMARE a NOT PROMISING CASE spojili sily a vyrážajú na spoločnú koncertnú šnúru, ktorá na prelome rokov 2022 a 2023 zasiahne hneď niekoľko slovenských miest. Mini turné, v rámci ktorého sa predstavia aj v Banskej Bystrici, dostalo príznačný titul Upíri a rytieri. Postavy evokujúce chlad hradných múrov a temnotu stredoveku dokonale podčiarkujú štýl účinkujúcich interpretov, o čom sa budete môcť presvedčiť na vlastné oči a uši v sobotu 14. januára o 20.30 h. Vstupné 3 eurá.

Nedeľa 15. január

O prvom rozprávkarovi

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Divadelná adaptácia čínskej ľudovej rozprávky pre všetky deti od 5 rokov, vidiace, so zrakovým znevýhodnením aj nevidomé, je pilotným projektom v oblasti bábkového divadla na Slovensku. Je to rozprávkový príbeh o nevidiacom čínskom chlapcovi, ktorého otec (knieža) vyhnal pre jeho zrakové znevýhodnenie do lesa. Tam ho vychovali divé zvieratá. Naučili ho svojej reči, a keď trochu podrástol priučili ho i reči ľudí… Čo sa udialo potom, sa dozviete na v nedeľu 15. januára o 16.00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Trojkráľový koncert Orchestra Camerata Novosoliensis

Saleziáni Banská Bystrica (Salezko) – 19.15 h

Fakulta múzických umení AU v Banskej Bystrici, Stredoslovenské osvetové stredisko a Saleziáni Don Bosca v Banskej Bystrici vás srdečne pozývajú na Trojkráľový koncert do chrámu Panny Márie Pomocnice u saleziánov Don Bosca na Tatranskej ulici č.38 v Sásovej.