Hlavnou udalosťou tohto víkendu sú nesporne komunálne voľby. A bohatá je aj ponuka kultúrnych podujatí v Banskej Bystrici. Takže, treba si splniť občiansku povinnosť a odvoliť, ale nájsť si čas aj na relax a zábavu.

Piatok 9. november

Skvosty z podzemia

Europa SC – počas otváracích hodín

Od piatka do nedele sa v priestoroch Europa SC koná už 30. ročník Mineralogických dní Kristiána Andreja Zipsera, ktoré sú jednou z najväčších mineralogických výstav na Slovensku. Skvosty neživého sveta, jedinečné šperky vyrobené zo vzácnych minerálov, predstavia vystavovatelia zo Slovenska, Českej republiky a Poľska,

Deti na hokej… a príde ja Goooly

Zimný štadión – 16:30 h

Projekt Deti na hokej pokračuje štvrtým ročníkom sériou 38 podujatí v rôznych mestách Slovenska. V Banskej Bystrici sa toto podujatie, určené deťom od 5 do 10 rokov a, samozrejme, aj ich rodičom, uskutoční v piatok od 16:30 h. Treba si priniesť korčule (je však možné si ich aj požičať), prilbu, zimné rukavice a teplo sa obliecť. Všetky deti na korčuliach dostanú hokejový zošit, diplom, rôzne upomienkové predmety aj teplý čaj. Iste nebude chýbať ani dobrá nálada a príde aj hosť, vĺčik Goooly.

Prehliadka horských filmov

Kinosála Múzea SNP – 18:00 h

Festivalová prehliadka horských a dobrodružných filmov Hory a mesto prinesie v piatok sériou filmov o lyžovaní a skialpe. Premietanie v Kinosále Múzea SNP sa začína o 18:00 h a nebudú chýbať ani diskusie so zaujímavými hosťami. Sobotu 10. novembra, posledný deň filmovej prehliadky, otvorí o 10:30 h blok filmov S deťmi cez hory. Viac info o podujatí a programe tu…

Hory a mesto opäť aj v Banskej Bystrici – filmy, prezentácie, besedy, zaujímaví hostia, aj výstava fotografií a bežecký workshop

Urpín a detské folklórne súbory

ŠH Dukla Štiavničky – 18:00 h

V športovej hale na Štiavničkách sa v piatok podvečer predstaví banskobystrický Folklórny súbor Urpín a detské folklórne súbory Drienka zo Slovenskej Ľupče, Matičiarik, Prvosienka a Radosť z Banskej Bystrice a Zornička zo Zvolena. Viac informácií nájdete na Facebooku.

NOX QUAEROX – Nie je dôležité nájsť, ale hľadať

Urban Spot – 19:00 h

Už tradičný orientačný beh dvojíc NOX QUAEROX alias „Nie je dôležité nájsť, ale hľadať“,  štartuje v piatok večer v Urban Spote. Štart bude hromadný a beží sa centrom mesta.

Potrebné technické informácie sa súťažiaci dozvedia až po registrácii na mieste (od 17:30 do 18:30 h). Prednostne sa budú registrovať účastníci, ktorí sa prihlásili prostredníctvom on-line formulára.

Mobily si neberte, sú zakázané! Dovolené je použiť orientačné schopnosti, rýchle nohy a dobré oko pri hľadaní kontrol, ale hlavne sa poriadne zabaviť, vychutnať si atmosféru nočnej Bystrice a podporiť dobrú vec, keďže aj tento rok sa „beží so svetielkom“ a časť štartovného bude venovaná nadácii Svetielko nádeje. Viac na tejto stránke…

Pohoda v Záhrade s Donny Benétom

Záhrada CNK – 19:00 h

Objav Pohody 2018 Donny Benét sa vracia na Slovensko. Pred 22. ročníkom festivalu Pohoda tohto fenomenálneho austrálskeho showmana a hudobníka poznalo len zopár milovníkov aktuálnej lo-fi disco scény. Na Benétov romantický návrat do 80. rokov a šou, na ktorú budú účastníci koncertu spomínať ešte dlho, a predovšetkým s úsmevom na tvári, sa vďaka jesennej Pohode v kluboch nebude musieť iba spomínať. Rovno z austrálskeho turné priletel tento bonviván opäť do Európy a v piatok večer sa „zastaví“ aj v banskobystrickej Záhrade!

Bardo by Sisa Fehér & Vladko Mikláš

Klub 77 – 20:00 h

Bardo je nový projekt a rovnomenný album speváčky, textárky a skladateľky Sisy Fehér a slovenského gitaristu, multiinštrumentalistu a skladateľa Vladka Mikláša.  Bardo ponúka jemný a subtílny, ale zároveň aj veľmi naliehavý zážitok. Príďte si ho vychutnať v piatok večer do Klubu 77.

U Francúza bude jazzovo

U Francúza – Jazz Klub 12 – 20:00 h

V Banskej Bystrici opäť zaznie kvalitný jazz! U Francúza (Jazz Klub 12) sa predstaví projekt Róberta Ragana mladšieho v spolupráci s výborným českým saxofonistom Ondřejom Štveráčkom ako hosťom. Na koncerte zaznejú skladby z jeho profilového CD Turns ako aj vybrané džezové štandardy. Koncertná zostava bude skvelá – Ondřej Štveráček  (saxofón), Jakub Tököly (klavír), Róbert Ragan ml. (kontrabas), Peter Solárik (bicie).

Zóna A v Tartarose

Rock klub Tartaros – 20:00

Bratislavskej punk rockovej formácii Zóna A, vyšla v októbri na dlhohrajúcej platni reedícia albumu V životnej forme.  Album, ktorý bol už pri svojom prvom uvedení na trh (1996) kladne prijatý hudobnou kritikou, je dnes právom radený do zlatej studnice slovenskej populárnej hudby. Zóna A vás o tom presvedčí v piatok večer v klube Tartaros. Program večera: od 20:00 h – vstup, 21:00 koncert  Tritorr (metal rock), 22:00 h koncert Zóna A.

Sobota 10. november

Od kolísky po hrob

SSM Thurzov dom – 13:00 h

Víkendové popoludnia môžete stráviť aj návštevou múzea. V Thurzovom dome na Námestí SNP si napríklad môžete pozrieť krásne výstavy Od kolísky po hrob či Návrat Dionýza Holescha do Banskej Bystrice. Thurzov dom je počas víkendu (sobota, nedeľa) otvorený od 13:00 do 17:00 h.

Tárajko a Popletajka hľadajú poklad

Aula SZU – 16:00 h

Tárajko a Popletajka sa tentoraz rozhodli požiadať deti o pomoc pri hľadaní strateného pirátskeho pokladu. Nové predstavenie pre celú rodinu ponúka fascinujúce divadlo plné nových divadelných efektov a atrakcií, ako je napríklad hovoriaci papagáj, vtipná postava/kostra starého pirátskeho kapitána s blikajúcimi očami, lietajúce ryby, či živí piráti tanečníci… A najlepšie na tom je, že tie najodvážnejšie deti budú môcť pomáhať Tárajkovi a Popletajke priamo na pódiu pri nácviku pirátskej hymny, oprave pirátskeho dela, či pri plnení iných úloh. Predstavenie je vhodné pre deti už od jedného roka.

Tajomstvo hracej skrinky

Divadlo pod balkónom – 17:00 h

V Divadle pod balkónom na sídlisku Rudlová-Sásová sa v sobotu podvečer malí zvedavci dozvedia, čo všetko skrýva čarovná hudobná skrinka.

Lampiónový sprievod ulicami mesta

Parkovisko pred Múzeom SNP – 17:30 h

Už 4. ročník Lampiónového sprievodu, ktorý organizuje banskobystrická platforma Otcovia a deti, rozžiari v sobotu po zotmení ulice mesta. Sprievod sa začína o 17.30 h pri lietadle pred Múzeom SNP. Nenáročná večerná prechádzka určite poteší nielen deti ale aj celé rodiny. A kto nemá lampión, môže si ho zakúpiť aj priamo na mieste.

Koncert pre obete vojny

Štátna opera – 19:00 h

Na Slávnostnom koncerte k ucteniu obetí I. svetovej vojny, ktorý sa v sobotu koná v Štátnej opere, vystúpia sólisti Adriana Kučerová, Michaela Šebestová, Miroslav Dvorský, Gustav Beláček, Štefan Kocán, ďalej komorný zbor Ars vocalis a zbor a orchester Štátnej opery. Diriguje Pavol Tužinský

Grabstein zahrá Rammstein

Klub 77 – 20:00 h

Mein Herz brennt, Du hast, Amerika, Sonne… Ak máte intenzívny pocit, že práve tieto a ďalšie skvelé veci od legendárnej berlínskej šestky Rammstein vám zdvihnú náladu a spestria sobotný večer, tak neváhajte a zájdite do Klubu 77! Je viac ako isté, že banskobystrický Grabstein tribute band bude aj tento večer hrať s láskou a plameňom  v srdci.

Andrew Rayel v Ministry of Fun

Ministry of Fun – 21:00 h

Netreba snáď hovoriť, že banskobystrický Ministry of Fun, najväčší a najmodernejší klub na Slovensku, sa nachádza na prvom podlaží parkovacej plochy v Europa SC. Presne tu môžete zažiť senzačnú diskotékovú sobotňajšiu noc s DJ Andrewom Rayelom, rodákom z moldavského Kišinevu, ktorého skladby sa hrajú po celom svete.

Nedeľa 11. november

Tvorivé dielne pre deti

SSM Thurzov dom a Tihányiovský kaštieľ

Po krátkej prestávke sa v priestoroch Stredoslovenského múzea bude v nedeľu opäť tvoriť. V Thurzovom dome si deti budú vyrábať lapače snov (13:00 – 17:00 h) a v Tihányiovskom kaštieli levanduľové vrecúška (9.00 – 12.00 hod. a 13.00 – 17.00 hod.). Navyše, v Tihányiovskom kaštieli si počas otváracích hodín môžete pozrieť aj novú výstavu Tajuplná šperkovnica.

Batolatórium aj rozprávky z Afriky

Bábkové divadlo na Rázcestí – 10:00 a 16:00 h

Rozprávková nedeľa v Bábkovom divadle na Rázcestí sa začne dopoludnia najmladším divadelným projektom na Slovensku, interaktívnym predstavením pre batoľatá a ich rodičov Batolárium (10:00 h). Popoludní sú pre staršie deti pripravené Africké rozprávky (16:00 h).

Sté výročie ukončenia 1. svetovej vojny

Vojenský cintorín v Majeri – 11.11 h

Tak ako každý rok, 11. 11. o 11.11 h sa uskutoční pietny akt pri príležitosti stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny na vojnovom cintoríne v Majeri, kde sa zároveň uskutoční slávnostné odhalenie nového monumentu. Pamätníka, ktorý pre mnohých zabudnuté miesto pietnej spomienky opäť predstaví, a to v úplne novom svetle.

Rudlovčania vo svetových vojnách

Rudlová – 12:30 h

Aj obyvatelia niekdajšej samostatnej obce, dnes banskobystrickej mestskej časti Rudlová, si pripomenú 100. výročie ukončenia 1. svetovej vojny a vzniku prvej Československej republiky. V nedeľu si uctia obete vojen pri miestnom pamätníku (ulica kapitána Jaroša, 12:30 h) a potom v rudlovskom Kultúrnom stredisku otvoria výstavu Rudovčania vo svetových vojnách (Strmá ulica, 13:30 h).