Predpoveď počasia na druhý júnový víkend sa zdá byť priaznivá a slnečná. Zamknite domy, byty a choďte si užívať!

Piatok 7. jún

Nové tobogany a atrakcie pre deti

Aqualand, B . Bystrica – 9:00 h

Banskobystrické plážové kúpalisko otvorilo 1. júna svoje brány. Navštíviť ho môžete denne od 9:00 do 19:00 h. Čakajú na vás nové tobogany, atrakcie pre deti aj rozšírená ponuka občerstvenia. Sledujte však oblohu a webovú stránku, pretože v prípade nepriaznivého počasia bude Aqualand zatvorený.

Mládež a veteráni na lyžiach

Žlté Piesky, B. Bystrica – 10:00 h

Skokanské mostíky na Žltých Pieskoch zažijú rušné dva dni. V piatok a v sobotu sa tu uskutočnia preteky v skoku na lyžiach a severskej kombinácii – medzinárodné preteky mládeže a veteránov. Súťažiť sa bude o Pohár primátora.

Festival v „zále“ pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 10:00 h

V obľúbenom Divadle pod balkónom sa už od štvrtka festivaluje. A festivalovať sa bude až do soboty. Piatkový program Festivalu komorných a pouličných  divadiel Zála otvoria Danka a Janka a večer prídu aj Filanovci. Viac o podujatí sa dočítate v článku:

Štvrtý ročník festivalu Zála potrvá tri dni a prinesie plné žufanky rozprávok, divadla, tanca a zábavy

Rally Radosti aj v Bystrici

Nám. SNP, B. Bystrica – 14:30 h

Rally Radosti je charitatívna jazda super športových áut, ktorá vedie naprieč Slovenskom. Cieľom charitatívnej jazdy je spojiť ľudí s rovnakou záľubou a spoločnými silami vyzbierať peniaze pre tých, ktorí ich akútne potrebujú –  deti s onkologickým ochorením. V piatok popoludní sa Rally Radosti zastaví aj na banskobystrickom námestí (14:30 – 17:30 h). Viac informácií o Rally Radosti aj o tom, ako môžete prispieť do verejnej zbierky nájdete na Facebooku.

Letný Big Air v Kremnici

Kúpalisko, Kremnica – 15:00 h

Snowboarding, freeskiing, wakeboarding, skimboarding, slackline, joga, ekoaktivity, koncerty, skvelé jedlo, detská zóna aj slnko a voda… Toto všetko a vraj ešte viac vás čaká na Letnom Big Air v meste na kremnickom kúpalisku. Začína sa v piatok 7. júna o 15:00 h tréningom jazdcov a končí v nedeľu 9. júna pretekmi na Stand-Up paddleboardoch (od 10:00 h). Na podujatí vystúpia kapely Para, Billy Barman, Hudba z Marsu, Slobodná Európa a ďalšie. Program nájdete na Facebooku.

Alexandrovci a Kristína na amfiteátri

Amfiteáter Paľa Bielika, B. Bystrica – 18:25 h

Známy súbor Alexandrovci oslavuje 90. výročie založenia a tomuto jubileu venuje svoju Alexandrovci European Tour 2019. Jednou z ich zastávok je banskobystrický amfiteáter, kde vystúpia v piatok večer. Na koncerte odznie 24 skladieb, medzi nimi známa Kalinka, Kaťuša,  Svjaščennaja vojna, ale aj slávny Montiho čardáš. Nebudú chýbať ani dve skladby v slovenčine. Vo viacerých skladbách sa predstavia aj členovia tanečnej skupiny. Hosťom turné Alexandrovcov na Slovensku je speváčka Kristína. Jej vystúpenie začína o 18:25 h, Alexandrovci nastúpia na pódium o 19:00 h.

Sobota 8. jún

Desiaty Országh Cup

Zimný štadión a Aréna Barani, B. Bystrica – 8:00 h

Jubilejný 10. ročník najväčšieho hokejbalového turnaja v Európe  Országh Cup 2019 sa odohrá tento víkend, v sobotu a nedeľu, v Banskej Bystrici. Zápasy sa budú hrať na dvoch miestach, na Zimnom štadióne a na hokejbalovom ihrisku Aréna Barani (ZŠ Golianova na Uhlisku). O víťazstvo bude bojovať 18 slovenských tímov. Vstup na podujatie je voľný! Viac informácií a rozpis zápasov na Facebooku.

Motoblúdenie

Dolná krčma, Selce – 9:00 h

Banskobystrická túlačka je podujatie pre všetkých moto nadšencov. Aktuálny 3. ročník Motoblúdenia, ktorý štartuje v sobotu o 9:00 h pri Dolnej krčme v Selciach,  je súčasťou Československého pohára. Motorkári vyrazia na trasu, ktorú vopred nepoznajú… Pozrite si Motoblúdenie z roku 2017…

Cesta rozprávkovým parkom

Areál SZU a Kaštieľ Radvanských, B. Bystrica – 9:00 h

Aj v Radvani oslávia deti svoj sviatok. Na prechádzke rozprávkovým parkom ich čakajú zážitkové a športové stanoviská, kultúrne vystúpenia, maľovanie na tvár, zlaňovanie, rôzne zábavné súťaže a napokon aj konfetový ohňostroj a tombola.

Dni ruží v Arboréte

Arborétum Borová hora, Zvolen – 9:00 h

Ružiam patrí celý tento týždeň v Arboréte Borová hora vo Zvolene. V sobotu a v nedeľu tu môžete krásu ruží obdivovať od 9:00 do 18:00 h, s odborným výkladom o 10:00 a 14:00 h.

Deň Podlavíc a Skubína

Podlavice, B. Bystrica – 10:00 h

Sobotňajší Deň Podlavíc a Skubína otvoria o 10:00 h Fónka a Tónka z Gramofónie, dve škriatkovské princezné, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov (vnútroblok Gaštanová). Počas dňa sa bude behať, hrať stolný tenis, futbal aj basketbal, skúšať parkour ale aj súťažiť vo vedomostiach. Deň vyvrcholí diskotékou.

Raj, ktorý je naozaj rajom

Vodný raj, Vyhne – 10:00 h

Aj vo Vyhniach sa môžete už túto sobotu okúpať. Tamojší areál Vodný raj si svoj názov skutočne zaslúži.  Nachádza sa uprostred nádherných Štiavnických vrchov, na mieste kedysi preslávených kúpeľov, v oblasti známej svojimi liečivými termálnymi prameňmi.  Počas víkendov je kúpalisko otvorené od 10:00 do 20:00 h a cez pracovný týždeň od 12:00 do 20:00 h.

Veselo na ranči

Lunterov ranč, Kráľová, Zvolen – 11:00 h

Program osláv sviatku detí na Lunterovom ranči je bohatý a pestrý a… dvojdňový! V sobotu sa začína o 11:00 h a dva razy počas dňa sa uskutoční prehliadka talentov (11:15 a 15:00 h). Deti sa môžu prihlasovať priebežne a za vystúpenie dostanú odmenu. Čakajú ich aj ukážky a aktivity so psíkmi, mini westernové preteky jazdcov z Lunterovho ranča a country bál. V nedeľu to budú opäť prehliadky talentov (10:15, 12:00 a 15:00 h), ale aj cyklodráha a záverečná detská diskotéka. Podujatie sa koná v prírode a deti majú voľný vstup, a už tradične jednu jazdu na koni pre každé dieťa zadarmo! Občerstvenie, samozrejme, nebude chýbať – palacinky, cukrová vata, ovocie, guľáš, kapustnica, nanuky, haruľa, varená kukurica…

Deň Sásovej – Rudlovej

Parkovisko Rudohorská/Pieninská, B. Bystrica – 12:00 h

Malí aj veľkí obyvatelia a obyvateľky sídliska Sásová – Rudlová budú mať v sobotu svoj deň a môžu si počas neho užiť kopec zábavy. Podujatie začína o 12:00 h rôznymi  hrami, hudobnými a divadelnými vystúpeniami pre deti, šantením na nafukovacích hradoch a elektrických autíčkach, tvorením v dielničkách či maľovaním na tvár. Vystúpi slovenská punková legenda Sitňan zo Žiaru nad Hronom, mladá bystrická kapela Sushicide, známa prešovská skupina Chiki liki tu-a ale tiež detská skupina  Maya gal Hanna. Súčasťou podujatia je aj výmenný/ predajný Bazár detských vecí. Ak máte záujem aktívne sa ho zúčastniť a doniesť si pár vecí píšte na: ozurpinfest@gmail.com.

Kotle a v nich kutle

Futbalové ihrisko, Selce – 12:00 h

Tradičný Kutliarsky deň, v poradí už štrnásty, láka do Seliec nielen držkovým gulášom a inými dobrotami, ale aj bohatým kultúrnym a sprievodným programom. Viac v článku:

Kotle a v nich kutle, muzika, ľudoví remeselníci, gazdovský dvor, sokoliari… V sobotu sa v Selciach bude variť držkový guláš!

Ako chutí zdravý pohyb

Šport Zóna, B. Bystrica – 13:00 h

TIENS Slovakia a Šport Zóna pozývajú na podujatie Ako chutí zdravý pohyb, ktoré sa uskutoční v sobotu od 13:00 do 17:00 h v Šport Zóne (Rudohorská 31, sídlisko Rudlová-Sásová). Program je lákavý – ochutnávky zdravých nápojov, testovanie wellness prístrojov, výživové poradenstvo, či tipy a rady na formovanie postavy od špeciálnej hosťky podujatia, viacnásobnej majsterky vo fitness a fitness coach Stanislavy Prítrskej. A bude aj tombola a autogramiáda s viacnásobným šampiónom v Muay Thay a K1 Vladimírom „Draculom“ Moravčíkom a viacnásobným šampiónom v karate, amatérskym šampiónom Slovenska v Muay Thai Richardom Dobrotkom (od 13:00 do 13:45 h).

Dychovka vo Valaskej

Nám. 1. mája, Valaská – 14:00 h

Dve hudby z Banskej Bystrice sa zúčastnia 48. ročníka Festivalu dychových hudieb, ktorý sa koná v sobotu vo Valaskej – Dychová hudba SelčiankaVojenská hudba. Hosťom festivalu, ktorý je memoriálom Jožka Kučeru, je Dychová hudba Maguranka z Kanianky, ktorá zahrá na tanečnej zábave. Sprievodným podujatím sú ľudové remeslá v objatí hudby.

Zdola ponickýho mlyna

Poniky – 14:30 h

Ekumenické služby v evanjelickom kostole otvoria v sobotu 23. ročník detského folklórneho festivalu Zdola ponickýho mlyna, ktorý je zároveň stretnutím rodákov a priateľov obce Poniky. Krojovaný sprievod Ponikami a stretnutie rodákov sa začne o 15:15 h, ponúkne pohostenie, ukážky remesiel a výstavu fotografií z predchádzajúcich ročníkov festivalu. Po programe Ej, háje, háje – Turíce v Ponikách (od 16:30 h) prvý deň festivalu ukončí ľudová veselica. V nedeľu festival pokračuje sprievodom detských folklórnych súborov obcou (13:30 h) a vyvrcholí programom Veselo v Ponikách.

Banskobystrický maratón

Europa SC a Štadión SNP, B. Bystrica – 15:00 h

Banskobystrický maratón, jediný večerný maratón v Strednej Európe, privíta v sobotu na svojom 8. ročníku rekordný počet súťažiacich. Čítajte viac na:

Banskobystrický maratón privíta už túto sobotu rekordný počet súťažiacich

Nedeľa 9. jún

Bábiky aj tašky

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

Bábiky z modrotlače a originálne tašky z nepotrebného trička si vyrobia deti na nedeľných tvorivých dielňach v Thurzovom dome a Tihányiovskom kaštieli.

Počúvadlo slávi narodeniny

Terasa u Blaškov, Počúvadlo – 10:00 h

Tajch Počúvadlo slávi tento rok 240. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti sa v nedeľu – okrem podujatia Beh za štiavnické tajchy, uskutoční na Terase u Blaškov beseda s Michalom Červeňom, autorom knihy Banskoštiavnická vodohospodárska sústava aj vedomostný kvíz o tajchoch.  Do tanca zahrá veselá partička San Borondon Cyclo Fanfaria. Cieľom podujatia je poukázať na potrebu ochrany a zachovania banských tajchov.

Ako sa Banskobystričania zabávali

Mariánsky stĺp, Nám. SNP, B. Bystrica – 14:00 h

Život v minulosti nebol len o práci ale aj o oddychu, zábave, trávení voľného času v spoločnosti. Kam sa chodili v minulosti Banskobystričania zabávať, kde sa nachádzali ich obľúbené podniky, čo v nich najradšej robili a čo konzumovali, sa dozviete na júnových Potulkách mestom s Ivonou Cimermanovou.

Korzo v znamení zvierat

Nám. SNP, Zvolen – 17:00 h

Zvolenské korzo v nedeľu podvečer ovládnu zvieratká. Stretnú sa tu psíčkári a mačičkári, združenia aj organizácie a… bude sa rozdávať láska. V bohatom programe je obľúbená hra psíkov dogfrisbee, canisterapia a záchranárčina so psíkom, psie triky, ukážky poslušnosti, salón pre psíkov – strihanie pazúrikov a čistenie ušiek priamo v info stánku, ale aj hladkací poník, maľovanie na tvár, rozprávka, vystúpenie SZUŠ Simony Riňákovej zo Slatinských Lazov a koncert úspešnej zvolenskej kapely M&J Soul. Podujatie moderuje Janka Hospodárová.