Posledný januárový víkend bude tým pravým oživením situácie v kultúrnej obci mesta pod Urpínom. Viaceré kluby už otvorili svoje brány, a preto nebudú chýbať koncerty rôznych a špecifických žánrov, dominovať však bude Rozprávkový ples mladých Bystričanov a ich zábavný program.

Piatok 27. január

Tradičný slovenský trh

Zvolenská Európa – 10.00 h (do 18.00 h)

V piatok 27. januára sa bude vo Zvolenskej Európe konať už doslova Tradičný slovenský trh. Uskutoční sa v centrálnej časti, začiatok je o 10.00 h a potrvá až do 18. hodiny.

Z Thurzovho domu do kráľovského paláca

Thurzov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Prednáška publicistu a sprievodcu cestovného ruchu Jozefa Ďuriančika k príležitosti 480. výročia smrti syna Jána Thurza obohatí návštevníkov banskobystrického Thurzovho domu už v piatok 27. januára o 15.00 h. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku na tomto odkaze.

Koncert na zámku

Kráľovská sieň zvolenského zámku – 15.00 h

V piatok 27. januára sa bude v Kráľovskej sieni na Zvolenskom zámku konať Koncert na zámku. O ten sa postará Jela Špitková, profesorka na Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde predstaví husľové koncertné diela Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Josepha Haydna v unikátnom prostredí zvolenského zámku.

Harvest Gospel Tour s Vierkou Berkyovou

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16.00 h

Harvest Gospel Tour spoločne so speváčkou Vierkou Berkyovou pozývajú na banskobystrické Námestie SNP, kde sa v piatok 27. januára o 16. hodine uskutoční koncert. Čaká vás skvelá hudba, silný odkaz a možnosť zažiť v živote skutočnú zmenu.

VERDI

Štátna opera v Banskej Bystrici – 18.00 h

Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie v piatok 27. januára životopisné, hudobno-dramatické a tanečné dielo o živote jedného z najväčších operných géniov histórie, ktorým bol Giuseppe Verdi. Inscenácia je žánrovo pestré dielo, ktoré nepochybne osloví nielen priaznivcov opery, ale aj milovníkov tanca a činoherného divadla. Pre veľký záujem je však táto inscenácia už vypredaná.

Nočné periférie

A7 Gallery, Banská Bystrica – 18.00 h

V banskobystrickej A7 Gallery sa v piatok 27. januára uskutoční prvá tohtoročná vernisáž. Výstava s názvom Nočné periférie predstaví tvorbu výtvarníka Juraja Tomana. Súčasťou vernisáže bude performačná pohybová improvizácia Periférie pohybu. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku.

Piesne moje, piesne

Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica – 18.30 h

SOS v Banskej Bystrici pozýva na  na tradičný januárový koncert banskobystrických speváckych skupín, ľudových hudieb a sólistov.

Tančiareň

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Pauza v podobe tanca vždy dobre padne. Zahodiť starosti, vyčistiť hlavu na pódiu, užiť si pohyb tela a nájsť si svoj osobitý štýl po boku inšpiratívnych profesionálnych tanečníkov je určite výborný nápad. Divadlo Štúdio tanca aj v tomto roku pokračuje v pravidelných tematických tanečných večeroch. Príďte sa vytancovať, zahrá DJ Vražda.

Ministry of HOUSE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska, je tu so svojou decembrovou edíciou. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 27. januára v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O prísun kvalitnej elektronickej muziky sa postarajú už tradične rezidenti DAVE, EMTY, MUSTEE a REALFAKE. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky nájdete v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 28. január

Arakovo v Bounce Parku

Bounce Park 17, Banská Bystrica – 10.00 h (aj v nedeľu)

Mobilná kontaktná zoo Arakovo sa teší mimoriadnej obľube medzi všetkými vekovými kategóriami. Počas víkendu, presnejšie 28. a 29. januára, zavíta do najväčšieho zábavno-športového areálu na Slovensku – do BOUNCE PARK 17 v Banskej Bystrici. Čakajú na vás trampolíny, lezecká stena, aj jedinečná Rainbow net na vás čaká spolu s partiou pestrofarebných papagájov.

Cesta histórie stredného Slovenska

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (druhý vstup o 15.00 h)

Cesta histórie stredného Slovenska s kurátorom nikdy nebola zaujímavejšia. Zažite prehliadku novou stálou expozíciou Tranzithistory. Odkryte tajomstvá bohatej histórie nielen Banskej Bystrice, ale celého kraja. V expozícii sú zastúpené predmety z archeologických výskumov, histórie, etnografie, výtvarného umenia, numizmatiky a geológie. Odhaľte tajomstvá dejín s výkladom kurátora v Thurzovom dome v novej stálej expozícii Tranzithistory.

Burza LP platní Banská Bystrica

Výklad, Banská Bystrica – 11.00 h

V sobotu 28. januára si vo Výklade popri skvelej káve môžete zakúpiť prípadne vymeniť platne. Zberatelia a záujemcovia o skvelé hudobné artefakty zavítajú do kaviarne v Národnej ulici o 11. hodine.

Workshop: Maľba

Rozkvet Gallery, Banská Bystrica – 13.00 h

V sobotu 28. januára sa v priestoroch Rozkvet Gallery na Hornej 36 uskutoční Workshop maľby. Ten sa bude niesť v priateľskom v prostredí ateliéru maľby. Budete sa môcť venovať uchopeniu kompozície v obraze a správnej technike maľovania akvarelovými farbami. Trojhodinová lekcia v cene 25 eur štartuje o 13.00 h.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice

Mestský mládežnícky štadión, (Radvaň-Kráľová), Banská Bystrica – 13.30 h

Futbalistov Dukly Banská Bystrica čaká o týždeň ostrý štart v podobe pohárovej dohrávky proti bratislavskému Slovanu. Tzv. „generálkou“ na tento zápas bude pre banskobystrických hráčov prípravný duel proti Košiciam, ktoré ašpirujú na postup medzi futbalovú elitu. Duel sa odohrá na mestskom štadióne v Radvani, úvodný výkop je na programe o 13.30 h.

Verejné korčuľovanie na zvolenskom „zimáku“

Zimný štadión vo Zvolene – 14.00 h

Každú sobotu si za poplatok 4 eurá môžete do sýtosti užiť dvojhodinové verejné korčuľovanie, a to priamo na 2. ľadovej ploche zvolenského zimného štadióna. Vstup od Pustého hradu.

Vážna hudba na zámku

Kráľovská sieň zvolenského zámku – 15.00 h

Koncert Vážnej hudby na zámku v podaní Márie Tomanovej, Alice Hanckovej a Bohdana Kovala z Fakulta múzických umení – Akadémia umení v Banskej Bystrici budete môcť zažiť už v sobotu 28. januára o 16.00 h v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku.

Rozprávkový ples mladých Bystričanov

 Business Center R2N, Banská Bystrica – 17.00 h

Už 28. januára sa v radvanskom Business centre R2N bude konať piate pokračovanie zábavy s názvom Ples mladých Bystričanov. Zahrá kapela The Vintage Boyz a nebude chýbať ani DJ. Someliérske kvality preukáže Michal Heinz a hostia sa môžu tešiť okrem skvelej zábavy aj na prípitok, dvojchodovú večeru, candy bar a bohatú tombolu.

Včielka Ejka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

Divadlo pod balkónom na sídlisku Sásová-Rudlová navštívi tento víkend Včielka Ejka. Táto včielka je trošku nezbedná, ale vďaka tomu zažije veľké dobrodružstvá. Na svojej bádateľskej ceste zistí, že jej celý svet, lúka, je síce krásna, ale skrývajú sa v nej rôzne nebezpečenstvá a tiež nie veľmi prívetiví obyvatelia. S včielkou Ejkou, Barborkou a dedom sa deti v divadle dozvedia, že bez včielok by ani nebol život na Zemi.

Verejné korčuľovanie v Banskej Bystrici

Zimný štadión (hala B), Banská Bystrica – 17.00 h

Zakorčuľovať si počas víkendu môžu aj Banskobystričania, pre ktorých je v sobotu 20. januára k dispozícii hala B (za Tipsport Arénou), konkrétne od 17.00 do 18.30 h. U osôb nad 15 rokov došlo k zvýšeniu ceny z 3 na 4 eurá, u mladších detí a ZŤP z 1,50 na 2 €.

Cestovateľský festival Cestou necestou

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 18.00 h

Múzeum SNP opäť srdečne pozýva na cestovateľský festival Cestou necestou, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. januára o 18.00 h. Tešiť sa môžete na stopárske dobrodružstvo naprieč Mexikom, s Ivkou prejdete pešo cez 4000 km dlhú Pacifickú hrebeňovku a fantastický fotograf Roman vám porozpráva o svojich zážitkoch z brazílskeho dažďového pralesa. Vstupenky v hodnote 7 eur zakúpite v predpredaji na tomto odkaze (predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia), na mieste je vstupné vo výške 9 eur.

BreakIt! Session

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

V Záhrade sa opäť rozoznie elektronická a drum’n’bass hudba v podaní miestnych DJov! Tentokrát sa môžete tešiť na TWO MINDS a WYNN! Neváhajte a príďte, bude to stáť za to…

SECRET SESSION & NICK DRAKE tribute (Juraj Havlík solo)

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.30 h

V sobotu 28. januára sa v banskobystrickom „Hogo Fogo“ môžete tešiť na dvojkoncert. Ako prvý sa predstaví Juraj Havlík, ktorý nechá zaspomínať na anglického speváka známeho pod menom Nick Drake. Juraj Havlík je banskobystrický muzikant a organizátor kultúrneho života pôsobiaci okrem iného v kapelách Clube de Esquiar, Maringotka, The Electric Tribute, Bossa Nova Joao Gilberto Quartet. Po ňom predvedú svoje umenie Secret Session a ich chytľavá zmes art rocku a psychedélie s dôrazom na silné, melodické pesničky. Vstupenky si môžete zaistiť aj v predpredaji.

Soirée Anniversaire(s) vol.3

U Francúza – Jazz-Klub 12, Banská Bystrica – 19.30 h

V sobotu 28. januára organizuje Alliance Française kultúrny večer na oslavu svojho 33. výročia s názvom Soirée Anniversaire(s) vol.3. O program sa postarajú: Iva Ivaničová s tanečným vystúpením a francúzska kapela Bibi Projekt. Na objednávku budú pripravené pravé francúzske zemiaky – Tartiflette.

Latino Party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 28. januára ponúkne Ministry of Fun ďalšiu zo svojich obľúbených a pravidelných akcii, ktorá je určená najmä milovníkom latinsko-americkej hudby a jej rytmov. Latino party každý mesiac priláka do najmodernejšieho tanečného klubu množstvo priaznivcov tých najznámejších hitov súčasnosti. O zábavu sa tentokrát postará DJi LOPEZ a IKO. Brány Ministry sa otvoria už o 21. hodine, vstupenky sú v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Nedeľa 29. január

O vlkovi, ktorý vypadol z knižky

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 15.00 h (aj 17.30 h)

Rozprávku so živou hudbou, o túžbe niekam patriť, budete môcť vidieť už v nedeľu 29. januára v banskobystrickom komunitnom centre Záhrada. Už vám niekedy z obľúbenej knihy vypadol vlk? Je to veľká nepríjemnosť. Stratený blúdi pomedzi riadky, zatúla sa do divočiny, aj do praveku k dinosaurom, zaklope na vrátka siedmim kozliatkam a natrafí aj na vlčiu svorku. Koľko písmen a ilustrácii treba preskákať a koľko vlčích kusov zažiť, aby našiel nový domov? Začiatok o 15.00 h, druhé pokračovanie o 17.30 h.

Tri prasiatka

Kabaret La Comedy, Banská Bystrica – 15.00 h

Na divadelné predstavenie s námetom klasickej rozprávky O troch prasiatkach, ktoré sľubuje veľa zábavy a interakcie s detským divákom, môžete prísť s deťmi alebo vnúčatami v nedeľu 29. januára o 15.00 h do banskobystrického Kabaret La Comedy. Rozprávka Tri prasiatka je plná spevu, tanca a končí sa šťastne, no nesie so sebou aj nadčasový výchovný odkaz pre deti aj dospelých.

Detský karneval masiek

Mestské kultúrne stredisko Sliač – 15.30 h

Mestské kultúrne stredisko na Sliači pozýva všetky deti do 10 rokov na Detský karneval masiek, ktorý sa uskutoční v nedeľu 29. februára o 15.30 h. Okrem promenády masiek sú na programe aj súťaže s Kocúrom v čižmách a Cicou tanečnicou a chýbať nebude ani diskotéka. Vstup v maske je zadarmo, bez nej 2 eurá.

Veľká cesta

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Dobrodružné putovanie dvoch malých hrdinov Žabky a Pĺšika. Tento príbeh v sebe nesie jemnú poetiku jesene, ktorú deti pocítia doslo na vlastnej koži. Zažijú dážď i jesenný vietor, dokonca môžu Žabku s Pĺšikom pohladkať.  Divadlo je vhodné pre deti od 2,5 roka aj pre deti so zrakovým a sluchovým znevýhodnením.

Novoročný koncert

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 16.00 h

V nedeľu 29. januára sa v podlavickom Kultúrnom dome uskutoční Novoročný koncert, na ktorom budú účinkovať detskí speváci zo ZŠ Gaštanová. Okrem nich sa predstavia aj Katarína Čižmárová (recitácia), Edita Pikulová (spev), Zuzana Podmanická (spev), Marco Bukovský (klavír), Peter Dekrét (klavír) a Belo Felix v úlohe skladateľa, zbormajstra a korepetitora. Vstupné je dobrovoľné.