Posledný aprílový víkend a čím ďalej tým krajšie počasie prináša množstvo podujatí, turistík, futbal a tradične koncertov i divadiel. Môžete si užiť párty v kostýmoch, jarmok remesiel a farmárov, pozrieť si tradičné plavenie dreva vo vodnom žľabe, zúčastniť sa festivalu umeleckého prednesu žien, zacvičiť yodu i previesť sa na motorke. 

Rakytovo, Otvorenie plavebnej sezóny

plavenie drevaPiatok, 24. apríl o 9. hod.

Mestské lesy Banská Bystrica pozývajú na 9. ročník Otvorenia plavebnej sezóny na unikátnom drevenom vodnom žľabe Rakytovo pri Dolnom Harmanci. V rámci lesníckych dní organizujú program, ktorý bude sviatkom pre všetkých milovníkov prírody. Tento rok sa Lesnícke dni venujú téme „Staráme sa o zvyšovanie hodnôt našich lesov v prospech súčasných i budúcich generácií“.  Jedinečná technická pamiatka bola v roku 2014  vyhlásená za Významné lesnícke miesto a zaradila sa tak do siete významných lesníckych miest, ktoré sa z iniciatívy štátneho podniku LESY Slovenskej republiky vyhlasujú od roku 2007. Viac sa dozviete aj v tomto článku…

Štátna vedecká knižnica, VANSOVEJ LOMNIČKA

Piatok, 24. apríl o 10. hod.

VANSOVEJ LOMNIČKA, je 48. ročník festivalu umeleckého prednesu žien v poézii a próze. V historickej Spoločenskej sále knižnice, ktorá ponúkla svoje krásne a akusticky vynikajúce priestory už mnohým múzam, si návštevníci budú môcť vypočuť prednesy prózy a poézie recitátoriek z celého Slovenska, ale aj zo Srbska. Usporiadateľmi sú Únia žien Slovenska, Ministerstvo kultúry SR, Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum a Krajská organizácia ÚŽS Banská Bystrica. V Literárnom a hudobnom múzeu sa nachádzajú vzácne dokumenty a osobné predmety Terézie Vansovej. Festival bude pokračovať aj v sobotu, 25. apríla. 

Bábkové Divadlo na Rázcestí, Premiéra – Bláznove zápisky

Piatok, 24. apríl o 19. hod.

Premiéra vizuálne, pohybovo, hudobne a réžijne pôsobivej psej opery s výnimočnými hereckými výkonmi. Groteskná dráma o úprimnom a krehkom človeku, ktorý nikdy nebol in.
Denníkové zápisky plné ideálov a viery v to dobré a ľudské v nás. Neúspech v láske závislej od spoločenského postavenia, mašinéria byrokracie a pretvárky, absurdita úradníckych hodnôt, ktoré dovedú človeka až k pomätenosti zmyslov. Príbeh neustále inšpirujúci svojou aktuálnosťou a človečinou. 

Zvolen, TOK SLOV – TALKSHOW J. KULICHA A JEHO HOSTÍ

tok slovPiatok, 24. apríl o 19. hod.

V poradí už 6. vydanie TOKuSLOV pesničkára, producenta a moderátora Janka Kulicha prinesie opäť atraktívnych hostí. O všetkom možnom i nemožnom, o hudbe i divadle, vážne aj humorne sa porozprávame s populárnym spevákom Igorom Timkom zo skupiny No name, ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako herec Štátneho divadla v Košiciach a s čoraz obľúbenejšou divadelnou a televíznou herečkou Baškou Švidraňovou, ktorá vďaka speváckemu talentu boduje aj na hudobnej scéne. Nebude chýbať ani obľúbené KomenTáranie textára, pesničkára a bloggera Peťa Šranka. Vstupenka VIP stojí 14 eur, v predpredajnom čase 14 eur a permanentka na tri akékoľvek vydania 30 eur / VIP permanentka na 3 akékoľvek vydania 36 eur.

Aula SZU, Šialené nožničky

Piatok, 24. apríl o 19. hod.

Komédia plná zábavy, napätia, bláznivých situácií, neočakávaných rozuzlení a pointy. Jedinečný humor vychádza zo situačnej prepracovanosti a konverzačnej, hereckej improvizácie, ktorú spoluvytvárajú samotní diváci. Kadernícky salón „Šialené nožničky“, ktorý vedie majster hrebeňov a nožničiek Tony Kulma, má exkluzívnu klientelu a teší sa veľkej obľube u zákazníkov. Vysoko profesionálne renomé je však náhle ohrozené. V byte nad salónom sa nečakane udeje vražda.  Všetci sú podozriví, zamestnanci aj klienti. Vyšetrovania sa musí chopiť polícia a publikum. V divadle si zahrá Peter Kočiš alebo Marcel Ochránek, Karin Olasová, Dušan Szabo, Marek Majeský, Jana Valocká alebo Lucia Vrablicová, Juraj Hrčka alebo Erik Peťovský.

FK Dukla na Štiavničkách, FUTBALOVÁ FORTUNA LIGA: BANSKÁ BYSTRICA vs. MŠK ŽILINA

Piatok, 24. apríl  o 19. hod.

Futbalová Fortuna Liga Bankej Bystrice a Žiliny. Vstupné sa pohybuje na rozmedzí 4 – 6 eur, miesta na státie pre domácich sú za 2.50 eur. 

Záhrada CNK, The Cellmates

Piatok, 24. apríl o 19. hod.

Koncert bratislavského tria, ktoré je inšpirované americkou hudbou 50. rokov, štýlmi rock and roll a rockabilly. Chalani sú držiteľmi prestížnej Rockabilly Award z európskej súťaže kapiel Rockabilly Rumble v Nemecku. Na jeseň roku 2012 vydala kapela album Rockabilly Feeling, ktorý je debutovým aj v rámci rockabilly štýlu na Slovensku. The Cellmates majú za sebou mnoho vystúpení na Slovensku, v Čechách, Rakúsku, Maďarsku, Nemecku. Vstupné je 5/3 eur. 

Urban Spot, B-Complex

b-complexPiatok, 24. apríl o 20. hod.

B-Complex je drum&bassový projekt Maťa Lenického z Bratislavy. Momentálne je zrejme našim najúspešnejším interprétom za hranicami Slovenska. Vypredal koncerty na Novom Zélande, Holandsku, Belgicku, Austrálii, Anglicku, Los Angeles atď. Za raketový štart vďačí svojmu veľkému hitu Beautiful Lies, ktoré vyšlo na vydavateľstve Hospital Records. V piatok večer zahrá aj Kutlo, víťaz 2. kola DJ súťaže SIGNAII_FM Mini BASS – New Generation 2013, vďaka čomu sa predstavuje aj vo vysielaní Rádia_FM. Predstavia sa aj Ear Drum Kru Sound System, ktorí stihli za svojich sedemnásť rokov existencie vyprodukovať množstvo albumov, singlov, EP a remixov. Okrem Screamakera, banskobystrického drum&bassového DJ, zahrá aj Shirty z Prievidze. Vstupné v na mieste 7 eur. Viac info na facebooku.

Zvolen – Dom kultúry ŽSR, Katarzia

Piatok, 24. apríl o 20. hod.

Koncert Katarzie, ktorá začala písať prvé texty ako trojročná, za spolupráce babičky Merry. Pesničky začala skladať až v roku 2012, dovtedy nevedela prísť na to, akou formou vyjadriť búrlivé myšlienky. Venuje sa predovšetkým mládežníckej otázke – ako žiť? V priebehu roku a pol bez pomoci babičky vyrobila folk-rapové skladby a texty na tomto albume. Nie celkom obyčajným spôsobom, niekedy aj smutno-smiešne, rozpráva o obyčajných problémoch, vzťahoch ženy tretieho tisícročia poznačené slobodou. Skladby sú v slovenskom jazyku, vznikli z čistej lásky. Vstupné je v predpredaji päť a na mieste sedem eur.

Klub 77,  PÁRTY v kostýmoch

Piatok, 24. apríl o 20. hod.

Ďalšia skvelá maškarná párty z dielne Rosey Boletus v znení 90-tych rokov.

Národná ulica Banská Bystrica, TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: MALACHOVSKÉ PREDHORIE

Sobota, 25. apríl o 6.20 hod.

Turistika s KST Lokomotíva Banská Bystrica na turistickej trase Šiatorská Bukovinka, Šomoška, Mačacia, Obručná, Sedlo pod Monicou, Pohanský hrad, Tilič, Hajnáčka, stanica. Prevýšenie je 470 m, trasa je dlhá 16 km, trvá približne 6.30 hod. a je stredne náročná. Odchod ráno vlakom 6.27 hod. z hlavnej žel. stanice v Banskej Bystrice.

Vlkanová, SLOVENSKÁ BURZA VETERÁNOV, MOTORIEK A STAROŽITNOSTÍ

Sobota, 25. apríl o 8. hod.

Slovenská burza veteránov, motoriek a starožitností sa uskutoční v sobotu vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici. Vstup je pre všetkých voľný.

Autobusová stanica Banská Bystrica, TURISTIKA S KST TJ VATRA: KREMNICKÉ VRCHY

kremnicke vrchySobota, 25. apríl o 8.15 hod.

Klub Slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu do Kremnických vrchov. Zraz: o 8:15 hod. na autobusovej stanici Banská Bystrica, nást.č.4, autobus odchádza o 8:30 hod. do Zvolena. Zo Zvolena o 9.hod. z nást.č.19 autobus do Tŕnia. Turistická trasa vedie z Tŕnia, cez Turovský háj, Veľký Son, Mláčik, Laurín až do Badína. Je 20 km dlhá, trvá 8 hod. a je stredne náročná. Je možné, že na trase bude aj sneh.
Trasu je možné predĺžiť cez Tri kríže na Králiky. Návrat do Banskej Bystrice je približne o 18:00 hod.

Mýto – Partizánska cesta, TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: SLOVENSKÁ ĽUPČA – ŠUPÍN

Sobota, 25. apríl o 8.30 hod.

Turistika na trase Slovenská Ľupča, Ľupčiansky hrad (prehliadka), Slovenská Ľupča – Vysoká skalka, Driekyňa, planina Pôlč, Šupín, Veľké Plavno a Šalková. Po veľkom úspechu spred pár rokov, keď bola možnosť navštíviť hrad Ľupča tesne po oprave opäť prichádzame s exkurziou do vynovených a zariadených hradných priestorov. Prehliadka trvá 45 minút, vstupné sú dve eurá za dospelého (1,- € mládež/dôchodcovia, 3,- € fotenie). Po prehliadke sa prejde podhradím k doline Driekyňa a cez symbolický cintorín banskobystrických lezcov na Vysokej skalke. Popri jazierku v Driekyni sa bude pokračovať na krasovú planinu Pôlč s vyvieračkami a ponormi (závrty), odtiaľ Hrebienkom k rezervácii Šupín, kde je nevšedný výhľad na údolie Hrona, Ľupču a Prašivú v pozadí. V závere asfaltkou popri Hrone do Šalkovej, je to stredne náročná poldenná túra Bystrickou vrchovinou. Dlhá je 16 km s prevýšením 454 m a s časom chôdze 4 – 4,5 hodiny. Zraz je o 8.30 h na Mýte (Partizánska cesta), autobus smer Podkonice odchádza o 8.35 h (Sl. Ľupča 8.52 h). Zo Šalkovej ide vlak 15.26, bus 15.58, vlak 16.16, bus 16.58, bus 17.17 h.

Čierny Balog – Hontianske Nemce – Slovenská Ľupča, SLOVENSKÁ ROUTE 66 – OTVORENIE SEZÓNY

route 66Sobota, 25. apríla o 9. hod.

Voľné stretnutie majiteľov motoriek, veteránov, áut US výroby a motoristov, čo majú záujem o Slovenskú Route 66 a toleranciu medzi sebou. Stretnutie začne o 9. hod. ráno v Čiernom Balogu, odkiaľ bude pokračovať cez Brezno, Slovenskú Ľupču, Banskú Bystricu, Zvolen, Hontianske Nemce až do Banskej Štiavnice. O tretej hodine je plánovaný návrat do Slovenskej Ľupče. 

Záhrada CNK, DEŇ ZEME – 22. apríl

Sobota, 25. apríl o 10. hod.

V sobotu si v Záhrade môžete uctiť deň Zeme. Pripravené sú od 10. – 13. hod. workshopy  pre deti, o zdravom jedle, poznávaní rastlín a o skrášľovaní okolia, o 13. – 17. hod. nasleduje prednáška  Juraja Zamkovského na tému Môže konzumná civilizácia neskrachovať? alebo Klíma ako jeden z limitujúcich faktorov prosperity, na ktorú sme si zvykli. Od 17. – 20. hod. nasleduje Záhradné EKOkino. 

SOŠ pod Bánošom, Farmársky trh – Otváranie Bánoša

Sobota, 25. apríl o 10. hod.

Vidiecky parlament banskobystrického kraja v spolupráci so SOŠ Pod Bánošom, OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska s podporou BBSK a mesta Banská Bystrica pozývajú na otvorenie poľnohospodárskej sezóny v našom kraji. Veľký farmársky trh, kde bude na predaj množstvo kvalitných domácich potravín priamo od farmárov, spracovateľov, predaj priesad a sadeníc doplnia aj tradičné remeslá nášho regiónu či už ako ukážky remesiel alebo aj predaj samotných výrobkov. Takisto tu bude množstvo tradičných jedál regiónu, či už z baraniny, králika, kyslej kapusty, bukovinky, diviny, harule, huspeniny, štrúdle, šúľance a iné. Okrem stánkov tu bude aj výstava Slovenského zväzu drobnochovateľov, možnosť jazdenia na koňoch, zdobenie medovníkov i detská škola varenia, škola štepenia a ošetrovanie ovocných stromčekov a animačné programy, hry, súťaže pre deti, trampolína. Do pozadia bude hrať ľudová hudba Jána Maka so sólistami po celý deň i priame vstupy rádia Regina s Ľubomírom Motyčkom. Vstupné je jedno euro a deti do 15 rokov v doprovode dospelej osoby vstup zdarma. 

Komunitná záhrada – Sásová, Poďme spolu na výlet

Sobota, 25. apríl o 10. hod.

Detský lesný klub Mravenisko pozýva všetky deti na výlet, na ktorom zažijú zaujímavé predpoludnie v spoločnosti dravcov. O program sa postará sokoliarska skupina Biatec z Banskej Bystrice. Vstupné je päť eur za každú rodinu. 

Špania Dolina, X. výročie otvorenia Baníckeho náučného chodníka

Sobota, 25. apríl o 10. hod.

Obec Špania Dolina a Banícke bratstvo Herrengrund pozývajú na X. výročie otvorenia Baníckeho náučného chodníka, ukážku pravekej tavby medi a zaujímavé tvorivé dielne v sobotu pred Klopačkou. 

Bethlenov dom, Tvorivá dielňa pre verejnosť

Sobota, 25. apríl o 13. hod.

Stredoslovenská galéria pripravila sobotňajšiu tvorivú dielňu pre verejnosť, ktorá bude inšpirovaná výstavou Rožňavské radiály 2.01. Posledný zhasne!. Výstava vznikla v lete minulého roka a základným zjednocujúcim prvkom mediálne a žánrovo rozmanitého spektra prezentovaných výtvarných diel je satira a satirické myslenie vo výtvarnom umení. V hlavnej úlohe sa na výstave prezentuje Jozef „Danglár“ Gertli. Ďalšíme autormi sú Erik Binder, Gabika Binderová, Tomáš Džadoň, Radko Mačuha, Braňo Novotný, Martin Piaček, Erik Sikora, Stanislav Stankoci, Erik Šille a Ladislav Teren. Návštevníci sa budú pri tvorivej dielni inšpirovať maľbami Jozefa „Danglára“ Gertliho. Vyberú si jednu zo známych osobností našich dejín, ktorú sa pokúsia vizuálne spracovať prostredníctvom kombinovaných technik (maľba, koláž, …). Aktivita je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 10 rokov. Vstupné sú tri eurá pre dospelých, 1,50 pre deti, žiakov a dôchodcov, ZŤP vstup zdarma. 

Divadlo pod Balkónom, AKO VAJCE ZMÚDRELO

Sobota, 25. apríl o 16. hod.

Zábavné činoherno – bábkové interaktívne predstavenie pre malých aj veľkých o Vajíčku, ktoré išlo na vandrovku. Určite cestou stretnete aj jedno zvedavé a smelé Vajce, ktoré sa k nám chystá. 

Urban Spot, HITLAB MUSIC INDOOR FEST 2015

Sobota, 25. apríl o 17. hod.hitlab

Najväčší hip-hop indoor festival na Slovensku v tomto roku. Predstavia sa tu zvučné mená rapovej scény, ako Moja Reč, Strapo, Boy Wonder, Čistychov, Zverina, Bio, Adiss a ďalší, ktorí sa postarajú o kvalitnú dávku koncertov a zábavy pre zúčastnených divákov. Neoddeliteľnou súčasťou všetkých koncertov, ktoré organizátori pripravovali a pripravujú je ponúknuť priestor pre lokálnych interpretov a zviditeľniť ich pred domácim publikom. Tentoraz sa predstavia Kelso, Haťo, Labyrint, Birdy a Don zo Zvolena a Lepšie Časy z Banskej Bystrice. Celým podujatím bude sprevádzať známy moderátor ŠORTY. Vstupné je v predpredaji 10 €, na mieste 15 €. VIP vstupné v predpredaji je stanovené na sumu 35 € a zahŕňa občerstvenie vo forme studeného catteringu, alkoholických aj nealkoholických nápojov, samozrejme aj voľný pohyb samotných interpretov vo VIP zóne.

 Tartaros, Gazdovská Veselica

Sobota, 25. apríl o 18.30 hod.

Gazda Jozef a GAZDASGRIND Management uvádzajú pätnáste pokračovanie hudobno-koncertno-tanečnej zábavy, plnej ľúbozvučných tónov death, thrash, metalovej, grindkórovej, hardkórovej, rockovej a inej muziky. Na tejto zábave zahrajú svoje pesničky Gazdasgrind z Banskej Bystrice, Swrab z Martina, Feel A Curse z Liptovského Mikuláša, Adnihil z Čiech, Swordokult z Vranova nad Topľou, Stercore z Prievidze a prvý krát sa tu ukážu aj Chemical Cancer z Rakúska. Vstupné je päť eur.

Zvolen, Dom kultúry Podborová, KATARÍNA KNECHTOVÁ & CIGÁNSKI DIABLI

knechtovaSobota, 25. apríl o 19:00

Exkluzívna pop & ethno tour 2014/2015 s Katkou Knechtovou & Cigánskymi Diablami. Táto exkluzívna tour je skvelým dramaturgickým a hudobným spojením popu a gypsy world music. Exkluzívne spojenie popu & ethno world music po slovenských mestách. Diabli budú hrať Katku Knechtovú a Katarína Knechtová Diablov. Táto výnimočná fúzia hudobných žánrov nám zaručí nevšedný a jedinečný hudobný zažitok. Koncert nabitý hitmy Kataríny Knechtovej , ako Za Tebou, Spomaľ , Na veky, Keby, Bathory Muoj Bože – duet Silvi Šarkozi a Kataríny Knechtovej, zmes cigánskych piesní v podaní Katky, skvelí Cigánski Diabli s vynikajúcim cimbalovým majstrom Ernestom Šarkozim.

Pigis, PRIESTORY V MOJEJ HLAVE

Sobota, 25. apríl o 19. hod.

Krst básnickej zbierky a čítanie Lenky Hajdučkovej a klavírny koncert Jakuba Tökölyho. 

Klub 77, JURAJ KUPEC & BAND

Sobota, 25. apríl o 20. hod.

V Klube 77 sa v sobotu predstaví spevák, gitarista, skladateľ, hudobný producent Juraj Kupec, ktorý má na konte spoluprácu s poprednými interpretmi českej a slovenskej hudobnej scény (No name, Jana Kirschner, Peter Cmorik,Pavol Hammel,Tublatanka, Peter Lipa, Andrej Šeban, Lenka Filipová a ďalší ). Je niekoľkonásobným držiteľom ocenení Producent roka a Zvuk roka. V súčasnosti sa venuje vlastnej tvorbe ako spevák a gitarista. Vystúpi tu so svojou kapelou.

Dom slovenského misijného hnutia, CELOSLOVENSKÁ FILATELISTICKÁ BURZA V BANSKEJ BYSTRICI

Nedeľa, 26. apríl o 8. – 12. hod.

V nedeľu sa uskutoční celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc, telefónnych kariet pre tých, ktorí si chcú doplniť svoje zbierky, prípadne predať svoje prebytky. 

Tihányiovský kaštieľ, Tvorivé dielne

Nedeľa, 26. apríl o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Stredoslovenské múzeum pozýva všetky tvorivé deti na nedeľné tvorivé dielne v kaštieli na tému Vytvor si svoju mokraď!. Deti sa dozvedia o tom čo všetko môže žiť vo vegetácii na brehoch jazier, mokradí, v ostriciach, trstine, pálkach či zahrabané v mokrej hline až meter hlboko. Na tvorivej dielni si vytvoria mokraď, ktorú budú obývať mnohé známe aj menej známe živočíchy. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Thurzov dom, Tvorivé dielne

Nedeľa, 26. apríl o 13. – 17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne v Thurzovom dome, budú na tému Africké rituály – masky. Deti sa prídu zamaskovať vlastnoručne vyrobenými maskami, aké používajú aj africké kmene pri svojich rituáloch na odpašenie zlých síl. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Kultúrny dom Telgárt, O HOREHRONSKÚ VALAŠKU

Nedeľa, 26. apríl o 13.30 hod.

Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica a Obec Telgárt pozývajú na 52. súťažnú prehliadku detského hudobného folklóru HOREHRONSKÁ VALAŠKA v ktorej budú účinkovať deti zo ZŠ, ZUŠ a DFS okresu Brezno, či už ako sólisti speváci, inštrumentalisti, duo spev, spevácke skupiny a ľudové hudby. 

Záhrada CNK, YOGA A ACROYOGA

Nedeľa, 26. apríl o 15. hod.

Ak máte radi výzvy, je tu možnosť zacvičiť si a rozvinúť tak schopnosti svojho tela vďaka prvkom jogy a akrobacie. Je to ale tiež zrelaxovanie a uvoľnenie tela terapeutickými cvikmi. Dôležitý je tréning spolupráce, dôvery a komunikácie, ktorá je základom bezpečnosti pri takýchto cvikoch. Vhodné je si priniesť pohodlné oblečenie, karimatku a dve eurá a päťdesiat centov.

Zvolen, Divadlo J. G. Tajovského, NAJMILŠÍ KONCERT ROKA

Nedeľa, 26. apríl o 15. hod.

V poradí 15. ročník prehliadky umeleckých vystúpení detí z detských domovov „NAJMILŠÍ KONCERT ROKA“ v rámci Banskobystrického kraja. Vystúpia tu deti z detských domovov, náhradných rodín a krízových stredísk z celého Banskobystrického kraja. Je určený širokej verejnosti a dáva tak deťom priestor na prezentáciu ich talentu a nadania. Nesie sa v duchu spoločného hesla: „Toto som ja!“ a každý rok umožňuje tým najlepším postúpiť na celoslovenský koncert v Bratislave. Viac o podujatí sa dočítate aj v tomto článku…