Quantcast

Jarné slnečné počasie nám v tento víkend bude priať. V meste ale aj v okolí sa uskutoční mnoho športovo ladených podujatí, koncerty, divadlá ale aj workshopy pre deti či dospelých.

STRIEBORNÁ TEKUTINA, STRIEBORNÁ NIŤ

Divadlo Štúdio tanca, piatok 11. marec o 19. hod.

Predstavenie o láske v rôznych podobách a rôznych prejavoch bytia. V stúpajúcom prílive emócií sa vynárajú príbehy a dychtivo sa dožadujú svojho miesta na Slnku. Choreografia – Julyen Hamilton. Vstupné je šesť eur, zľavnené sú tri eurá.

KONCERT: ARCHÍVNY CHLAPEC A DOBROPIČ

Archívny chlapecZáhrada CNK,  piatok 11. marec o 19. hod.

Je z generácie nových slovenských pesničkárov. Sám si skladá hudbu a píše texty. Tvrdí, že zo začiatku to bolo náročné. Akoby stále nad ním niekto stál a hovoril, že jeho tvorba nie je dosť dobrá a mal by ju zmeniť. “Na albume Zvery počuť väčšinou len nylonovú gitaru a môj spev, teda miestami animálny rev. Najnovšie však viac inklinujem k hraniu s niekým,” vysvetľoval Richard v nedávno zverejnenom rozhovore. Tým niekým bude opäť kapela Dobropić, ženský prienik skupín Zlokot a Tu v Dome (Stanka Apfelová, Ali Kobzová a Bronka Schragge), ktorá vznikla na klubovom festivale vydavateľstva Slnko Records. Spoločné turné s podtitulom Blíži sa jar (podľa úvodnej skladby albumu Zvery) začína už 12. februára v Trenčíne. Vstupné je päť eur, zľavnené vstupné tri eurá.

GOT BLUE BALLS / PIŠTA RYBÁR

hlavicka0651Klub 77, piatok 11. marec o 20. hod.

Kapela GOT BLUE BALLS zo Sliača príde opäť do Banskej Bystrice. Got Blue Balls sú ovplyvnení rock’n’rollom, punkom, bluesom a hardcore-om. Často sú prirovnávaní k americkým stoner rockovým kapelám.

POHYBOVO VÝTVARNÝ ARTISTA /WORKSHOP PRE DETI/

Záhrada CNK, sobota 12. marec o 13.-18. hod. a nedeľa 13. marec o 13.-18. hod.

artista záhrada workshop pre detiPohybovo-výtvarný workshop bude na tému Svetlo a tieň. Zúčastniť sa ho môžu deti od 7. do 14. rokov. Počas víkendového worshopu sa deti zoznámia s kontrastom na princípe svetla a tieňa. Svetlo a tieň vytvára plastickosť predmetu, umožňuje vnímať objem a tvar, štruktúru povrchu. Rozoznávame vlastný a vrhnutý tieň. Vlastný tieň je zatienená strana telesa, vrhnutý tieň je tieň na iných plochách a telesách. Tieň je taktiež nedostatok svetla a pôsobí na zmenu farebnej kvality predmetu. Vnímanie vrhnutého tieňa si názorne vyskúšame nasvietením našich postavičiek v rôznych pózach a nasledovným obkresľovaním vrhnutého tieňa. Ako vieme, osvetlenie pochádza buď z prirodzeného zdroja alebo z umelého osvetlenia. Osvetlenie môže byť vytvorené tiež z viacerých zdrojov súčasne, čo si budú môcť účastníci workshopu vyskúšať. Obrysová čiara je základom výtvarného vyjadrenia, oddeľuje predmet od pozadia, vytvára siluetu predmetu, či postavy. Týmto spôsobom si spoločne vytvoríme vlastné plošné bábky, s ktorými si „možno“ J nacvičíme krátke predstavenie. Súčasťou worshopu bude aj improvizované tieňové divadlo s rukami, ako aj veľa pohybových a zábavných aktivít. Počas workshopu je zabezpečený pitný režim a výdatný olovrant. Vhodné je pohodlné oblečenie, ktoré nebráni v pohybe a nevadí ak sa trošku zašpiní. Pohybovo výtvarný workshop pre deti je za 30 eur na celý víkend.

Plagát BB Cup 2016 (1)-page-001BANSKÁ BYSTRICA CUP 2016

Štiavničky – plaváreň, sobota 12. marec od 14. hod. a nedeľa 13. marec od 9. hod.

Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku. Tieto preteky sú hodnotené veľmi vysoko, a to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale aj spoločenskej. Podujatie si získava značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie Slovenska na medzinárodnom fóre. Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa aj vďaka prestavbe krytého 50-metrového bazénu na Štiavničkách, ale predovšetkým obrovskej snahe organizátorov stali preteky už európskeho formátu. Viac informácií môžete nájsť v staršom článku.

VÝSTAVA: MARTIN VAIS – ELI ELI LAMA SABACHTANI

Vígľaš – zámok, sobota 12. marec o 15. hod.

Výstava Eli Eli lama sabachthani je spojená s veľkonočnými sviatkami. Autor v súboroch 20-tich vystavovaných obrazoch stvárňuje strastiplnosť Kalvárie – “Bože môj, Bôže môj, prečo si ma opustil.” Námetom mu bolo 14 zastavení Ježiša Krista na jeho Krížovej ceste na Golgotu. Vystavované diela sú výsledkom subjektívneho výtvarného prežívania týchto náboženských motívov, ktoré si meditatívne vyjadrené v expresionistickom a symbolickom štýle tvorby maľbou akrylovými farbami na plátnach a kartónoch. Výstava potrvá do 30. 04. 2016 a návštevníci si ju môžu pozrieť každý deň v čase od 10:00 do 22:00 hod. Výstava je umiestnená v priestoroch kongresovej sály Mateja Korvína. Vernisáž výstavy sa uskutoční v priestoroch zámockého hotela The Grand Vígľaš vo Vígľaši, v kongresovej sále kráľa Mateja Korvína na vstupnom nádvorí.

ferdo mravecFERDO MRAVEC

Štátna opera, sobota 12. marec od 16. hod.

Ferdo Mravec Jiřího Pauera. Rozprávka na motívy rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory. Spoluúčinkuje orchester Štátnej opery. Koncertný majster: Oldřich Husák. V baletnej rozprávke ožívajú známe postavičky z rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory. Obľúbené dielko detskému divákovi prináša príhody sympatického mravca a jeho kamarátov z mraveniska a susednej lúky.

NEŘEŽ AND KATKA KOŠČOVÁ

Katka KoščováZvolen – Stará radnica, sobota 12. marec o 17. hod.

Koncert Katky Koščovej so skupinou Neřež. Člen skupiny Neřež a zakladajúci člen českej folkovej legendy Nerez – Zdeněk Vřešťál oslavuje v marci 60. narodeniny. K tomuto významnému životnému jubileu pripravila kapela nové CD „Jen blázni překročí svůj stín“ a turné, počas ktorého zahrajú v Čechách, na Morave i na Slovensku. Hosťom skupiny Neřež bude opäť speváčka Katka Koščová, ktorá s touto kapelou vynikajúco interpretuje spevácke party pesničkárky Zuzany Navarovej. Koncom roka 2012 spolu nahrali spoločné koncerty v Kolíne a v Táboře a vydali živé CD Vlakem na Kolín, ktoré je prierezom ich doterajšieho spoločného koncertovania. Nájdete na ňom teda Katkine autorské pesničky, piesne formácie NEŘEŽ a samozrejme aj najznámejšie piesne pôvodného NEREZu. Vstupné je desať eur.

S POKOROU

i_3711960Zvolen – Kráľovská sieň Zvolenského zámku, sobota 12. marec o 17. hod.

Hudobno-spevácky program z cyklu Život s piesňou. Účinkuje ŽSS z Blatnice, MSS Húžva z Mokrej Lúky, Sára a Nina Varšové zo Šumiaca a DSS Lastovičky zo Zvolena. Umelecké slovo bude mať Juraj Sarvaš. Vstupné je tri eurá.

ŠÍPKOVÁ RUŽENKA

pozvánka-ruženkaDivadlo pod balkónom, sobota 12. marec o 17. hod.

Pozývame na premiéru inscenácie rozprávky Šípková Ruženka v Sásovej v Divadle pod Balkónom.

YOUNGBLOOD 46

Štiavničky – športová hala, sobota 12. marec o 19. hod.

Aj tento rok pozývame na podujatie, ktoré sa už v Banskej Bystrici stalo tradíciou. Galavečer Youngblood – profesionálne zápasy v Thajskom boxe, K1 a MMA pre všetkých fanúšikov bojových športov. V hlavných zápasoch uvidíte už známe tváre slovenskej profesionálnej bojovej scény, ale do ringu nastúpi aj mladá krv, ako už názov sľubuje. V profesionálnom ringu sa v zápasoch podľa pravidiel Muay Thai a K1 predstavia Ján Mazúr, Marcel Jáger, Vlado Konský, Peter Lamper, Michal Tomko, Igor Daniš a mnohí ďalší. Súpermi budú skúsení bojovníci z Poľska, Čiech, Srbska aj Chorvátska. Oficiálny začiatok podujatia je o 19.00, brány športovej haly sa pre divákov otvoria o 18.00, kedy začnú aj predzápasy. Viac informácií o podujatí nájdete aj v našom staršom článku…

KONCERT: IVANA MER

Záhrada CNK, sobota 12. marec o 19. hod.

ivana merHudba Ivany Mer svojou atmosférou pripomína poetické kraje. Éterické piesne sú inšpirované morom, prírodnými živlami a vnútornými svetmi duše. Táto pôvodom slovenská skladateľka a speváčka začala svoju umeleckú cestu v Prahe počas dokončovania svojich štúdii kultúrnej antropológie. Tu vznikli jej prvé elektro-akustické kompozície, ktoré boli krátky čas po vydaní použité v Belgickom tanečnom projekte Dancers! a umiestnené v semifinále medzinárodného elektro-akustického festivalu LEM Le Prix Russolo. V roku 2015 bola nominovaná v kategórii Objav Roka – Radio Head Awards a jej skladba “Diamond Fields” nahraná s producentom Marcom-Ericom Lainom bola dlho prvá v rebríčku Rádia FM. Spolu s Oskarom Rózsom, Ivana naspievala ústrednú skladbu “Tak sa stále pýtam” k filmu Patrika Lančariča “Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom”. Momentálne vydáva nový album s názvom “Early Works”. Vstupné je päť eur, zľavnené je tri eurá.

DARK AND LOUD

Tartaros RC, sobota 12. marec

Metalový večer plný zaujímavých hostí zo západu. Vystúpia Down to hell z Malaciek, Sinners Moon zo Serede a Dysanchely z Trnavy.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 13. marec o 9.-12. hod. a o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti budú v tematike prichádzajúceho jarného obdobia. Deti budú vysievať voňavú záhradku. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 13. marec o 13. – 17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti budú v tematike Veľkej noci. Deti budú voskovať kraslice. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

i_3699271O PONICKÚ FUJARKU

Poniky – Kultúrny dom Ponická Lehôtka, nedeľa 13. marec o 13.30 hod.

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a Obec Poniky Vás pozývajú na 34. súťažnú prehliadku hudobného folklóru O PONICKÚ FUJARKU.

POTULKY MESTOM – STOPY ŽIDOVSKEJ PRÍTOMNOSTI V BANSKEJ BYSTRICI

Cikkerova sieň Radnice, nedeľa 13. marec o 14. hod.

Židovská komunita zanechala v Banskej Bystrici výrazné stopy v jej kultúrnom a hospodárskom živote. V prvej časti Potuliek mestom vám porozprávame o tom, ako sa jej členovia stali trvalou súčasťou mesta a ako tu žili. SPRIEVODCA – Jozef Ďuriančík. Poplatok je dve eurá, deti do 12 rokov v sprievode rodičov bezplatne.

ROZPRÁVKY O PSÍČKOVI A MAČIČKE

o psickovi a macicikeBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 13. marec o 16. hod.

Ako spolu gazdovali a o všelijakých iných veciach. Pre deti od 4 rokov. V Rozprávkach o psíčkovi a mačičke je ukryté stále aktuálne podobenstvo o dvoch rozdielnych stvoreniach, ktoré spolu žijú a snažia sa – napriek svojim rozdielom – prežiť krásne chvíle, pochopiť jeden druhého, a pritom sa ešte aj potešiť. Od čias svojho vzniku inšpirovali generácie divadelných, filmových tvorcov. Výberom tohto titulu vzdávame hold čapkovskej radosti a túžbe po harmónii v ľudských.

BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA – SBK ŠAMORÍN

i_3712511Štiavničky – Športová hala Dukla, nedeľa 13. marec o 17. hod.

Zápas basketbalovej extraligy žien. Vstupné dve eurá pre dospelých, študenti a dôchodcovia jedno euro.

ACROYOGA

Záhrada CNK, nedeľa 13. marec o 18. hod.

Pohybový workshop pre obľúbencov yogy. Stačí si priniesť nohavice so širokým rozsahom, karimatku a tri eurá.