Druhý septembrový víkend sa v meste pod Urpínom ponesie v znamení 364. Radvanského jarmoku. Mesto Banská Bystrica si po dvoch rokoch obmedzení pripravilo vskutku bohatý program, no jarmok nebude zďaleka tým jediným lákadlom.

Piatok 9. september

364. Radvanský jarmok

Banská Bystrica

Radvanský jarmok, ktorý má prísť po dobách obmedzení opäť v plnej paráde, napíše počas víkendu už svoje 364. pokračovanie. Za ústrednú tému tentokrát organizátori zvolili motív remeselnej výroby – hrebene. Centrom kultúrneho programu bude po obmedzeniach z predošlého ročníka tentokrát už opäť hlavné pódium na Námestí SNP. Vrcholom piatkového programu bude koncert legendy slovenskej populárnej hudby Petra Nagya so skupinou Indigo. V sobotu bude zas vrcholom programu energické vystúpenie prešovskej kapely Heľenine oči. Viac informácií o programe nájdete v článku:

JARM-OK vo Výklade

Výklad, Banská Bystrica – 8.00 h

Medzi Banskobystričanmi a Banskobystričankami obľúbená kaviareň Výklad otvorila svoje brány v čase vlaňajšieho jarmoku. Tento rok si budú chcieť pripomenúť atmosféru z minulého roka, a tak sa môžete tešiť počas troch dní na bohatý program. Čakajú vás degustácie vín a burčiakov, živé vystúpenie DJ-a a počas víkendu aj predajné trhy (sobota) či premietanie pre deti (nedeľa).

Artforum na Radvanskom jarmoku 2022

Artforum Banská Bystrica (nová adresa – Nám. Š. Moyzesa 7) – 13.00 h

Nad domom na Námestí Štefana Moyzesa 7 sa vznáša jedinečná reťazová strecha a v jeho dvore kedysi sídlil starý bystrický pivovar. Posledný rok tomuto domu vdýchol život hudobný klub Hogo Fogo a onedlho tam otvorí svoje brány aj banskobystrické kníhkupectvo Artforum. Rekonštrukcia síce ešte ani zďaleka nie je na konci, no nové brány sa otvoria počas jarmoku v predstihu. Budete si môcť vybrať z limitovaného výberu obľúbených kníh a radi si s vami štrngnú aj dobrým burčiakom od kamarátov z Hogo Fogo.

Zvolenský sviatok piva v pivovare

Parkovací dom Zvolen-Západ – 16.00 h

V piatok 9. septembra sa bude v Pivovare Vŕšky na Zvolenskom sídlisku Západ konať oslava druhých narodenín pivovaru. Od 16-tej hodiny bude pre všetky vekové kategórie pripravený bohatý program a ako hviezda večera vystúpi legendárny člen Elánu, Vašo Patejdl aj s kapelou.

Podobnosť čisto náhodná

Krajská knižnica Ľ. Štúra, Zvolen – 17.30 h

Zvolenská Krajská knižnica Ľ. Štúra pozýva na výstavu s názvom PODOBNOSŤ ČISTO NÁHODNÁ, ktorá sa uskutoční v piatok 9. septembra vo vynovených priestoroch.

BLUESnenie na Lunterovom ranči

Lunterov ranč, Zvolen-Kráľová – 17.30 h (v sobotu od 16.00 h)

Lunterov ranč usporiada počas víkendu 1. ročník hudobného festivalu BLUESnenie, v rámci ktorého sa počas dvoch dní predstavia kapely ako B. & The Moneymakers, Rene Lacko & Downtown, ZVA 12-28 BAND či Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, Veteráni zo Salon Doré, Juraj Schweigert & The Groove Time a Sitra Archa. Vstupné na jeden deň je 10 eur, na dva dni zvýhodnená vstupenka za 16 eur. Viac informácií nájdete aj na Facebooku.

Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 18.00 h

V piatok 9. septembra si návštevníci Múzea SNP budú môcť pripomenúť Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Po dopoludňajšej časti s pietnym aktom vás Múzeum pozýva na koncert Sisy Sklovskej v gitarovom doprovode Adama Mareca. Koncert sa uskutoční o 18.00 h v Záhrade Chavivy Reick v areáli Pamätníka SNP.

FUNKIEZ & DJ Ceil

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.30 h

FUNKIEZ je jedna z mála originálnych slovenských funkových kapiel, ktorá funguje už od roku 2006. Skvelou interpretáciou funkových hitov a tiež vlastnou tvorbou sa zapísala do sŕdc poslucháčov, muzikantov a hudobných kritikov. Vďaka neoblomnej 16-ročnej koncertnej a tvorivej činnosti ju dnes hrdo môžeme nazývať kultovou, o čom sa budete môcť presvedčiť na vlastnej koži v piatok 9. septembra v Hogo Fogo. Pravá funky nálada vypukne už od 19.30 h.

Adalbert (Krst albumu Notes of Delirium) + Junkless

Urban Spot, Banská Bystrica – 19.30 h

V rámci dňa otvorených ateliérov UM, počas Radvanského jarmoku, vystúpia kapely Junkless a Adalbert, ktorý pokrstí nový album Notes of Delirium v Urban Spote v Banskej Bystrici. Začiatok podujatia je naplánovaný na piatok 9. septembra o 19:30 h.

house z HRONU

Urban Spot, Banská Bystrica – 21.00 h

Hneď po krste Adalbertovho albumu v Urban Spote preladia tóny a na scénu príde klubová noc plná housových rytmov, ktoré priamo z „gramcov“ zahrajú chalani z okolia Hronu.

Sobota 10. september

Otvorenie školského roka 2022/23 ZŠ Alexyho

ZŠ J. Alexyho, Zvolen – 10.00 h

V sobotu sa bude v športovom areáli ZŠ Janka Alexyho konať podujatie pod názvom Otvorenie školského roka 2022/23. V rámci bohatého programu nebudú chýbať súťaže pre deti a penová party, na pravé poludnie si v exhibičnom hokejbalovom zápase zmerajú sily žiaci a hokejisti HKM Zvolen. Tešiť sa môžete aj na hudobno-tanečných hostí a Queen show.

Haruľová show

Námestie obce Medzibrod – 10.30 h

Obec Medzibrod pozýva počas soboty 10. septembra na 19. ročník podujatia Haruľová show. Tá „vypukne“ už od 11. hodiny a v poobedných hodinách si návštevníci budú môcť užiť vystúpenia speváckej skupiny Borovô a hudobných skupín Ploštín Punk či Kabát Revival. Po zotmení nebude chýbať Disco haruľa show so začiatkom o 21.00 h.

Po lete / poleťte!

Kúpele Sliač – 14.00 h

V Kúpeľoch Sliač sa bude konať galantný kultúrny piknik pre deti a dospelých. Tešiť sa tak môžete na zaujímavý program, v rámci ktorého vystúpia Teatro Tatro z Nitry, Nové divadlo z Nitry, Bratislavské bábkové divadlo a Braňo Jobus. Okrem toho bude aj zážitkový a interaktívny kvíz o histórii parku a rôzne workshopy. Viac informácií nájdete aj v samostatnom článku na našom webe.

Goodbye summer party

Street foodie, Banská Bystrica – 18.00 h

Streetfoodie je koncept, ktorý tvoria skvelé jedlá “z ulice” podávané reštauračným servisom, kvalitné pitie a príjemná hudba. A práve táto kombinácia bude hlavnou zmesou víkendového ukončenia letnej sezóny. Môžete sa tak tešiť na skvelé jedlo, osviežujúce drinky a hudbu v podaní DJ-skej dvojice RADO KA a NORAH.

Miss Horehronie 2022

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 19.00 h

Zažite čarovný večer plný prekvapení! Nenechajte si ujsť možnosť osláviť krásu a hodnoty nášho Horehronia, ktoré je nám tak srdcu blízke. Navštívte jedinečnú súťaž krásy Miss Horehronie 2022 a to 10. septembra o 19.00 h v Ministry of Fun. Na finále nielenže spoznáte najkrajšiu slečnu Horehronia, ale uvidíte módnu show rôznych renomovaných dizajnérov a odevných značiek a užijete si príjemný večer v sprievode známych interpretov zo slovenskej hudobnej scény. Hostiteľom večera bude známy charizmatický herec, spevák a moderátor Juraj Bača. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

BREAK IT! Session

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Komunitné centrum Záhrada pozýva na obľúbenú BREAKIT! Session! Príďte si užiť príjemný večer pri drum’n’bass hudbe s lokálnymi DJs.

Jozef Hollý TOUR 2022

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

Slovenský klavírny virtuóz Jozef Hollý, ktorý je doma v každom hudobnom štýle od klasiky cez filmovú hudbu, jazz až po rock a pop, vyráža znova medzi svojich fanúšikov. Po minuloročnej úspešnej koncertnej šnúre si pre fanúšikov pripravil opäť strhujúcu, energiou a emóciami nabitú Piano Show, ktorá sa uskutoční v sobotu 10. septembra o 19. hodine v Aule SZU. Zaznejú známe skladby z dávnejšej umelcovej tvorby, ale aj doposiaľ nehrané novinky. Nenechajte si ujsť koncert, ktorý je zážitkom na veľmi dlhý čas.

Nedeľa 11. september

Dráčik Hapčí

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h

V Divadle pod balkónom budete môcť počas víkendu vidieť inscenáciu o malom dráčikovi, lepšie povedané o legende, ktorú by ste aj v múdrych knihách hľadali márne. Ústrednou témou je priateľstvo, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke medzi princeznou Nezábudkou a dráčikom Hapčí. Aj keď sú každý iný a spočiatku sa zdá, že to nebude, ako sa hovorí klapať, opak je pravdou. Je o tom, ako dráčik Hapčí pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred zlým princom Vilibaldom, ktorého najväčšou zábavou je všetko ničiť a chytať drakov. Dozviete sa ako dráčik k svojmu menu prišiel, čo všetko zažil a hlavne, ako prišiel na svet.

Dobrú chuť, vlk!

Bábkové Divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Niekedy sa v rozprávkach stávajú celkom nezvyčajné veci. Čo sa však musí prihodiť, aby sa z vlka stal vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? Rozprávku, ktorá odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starý uhundraný vlk, budete môcť na vlastnej koži zažiť už v nedeľu 11. septembra v Bábkovom Divadle na Rázcestí. Začiatok predstavenia je o 16.00 h a vstupenky si môžete rezervovať prostredníctvom stránky divadla.