Posledný aprílový víkend je skutočne bohatý na rôzne podujatia. Začína sezóna pre cyklistov aj vodákov, v Banskej Bystrici panuje víno a džez, otvárajú sa hrady a zámky, prebúdzajú permoníci. Každopádne, je z čoho vyberať.

SOBOTA 27. apríl

Farmárske trhy

Sliač – 8:00 h

V sobotu zrána  v Sliači otvoria farmárske trhy. Nakúpiť môžete výrobky z regiónu – mäso aj mäsové výrobky, syry, pekárske, cukrárske výrobky, med, záhradkárske produkty, kvety aj priesady. A bude aj občerstvenie.

Otvára sa cyklosezóna

Banská Bystrica, Zvolen – 9:45 h

Začína sa cyklosezóna! Zaregistrujte sa a môžete sa stať súčasťou niektorého z pelotónov pre malých aj veľkých cyklistov. Registrácia v Banskej Bystrici (Dolná ul.  pri Allianz) a vo Zvolene (Nám. SNP) je o 9:45 h, pelotóny štartujú o 10:00 h.  Cieľ je vo Fort Geronimo vo Vlkanovej, kde okrem občerstvenia sú pripravené súťaže pre deti aj dospelých a tombola.

Čochtan odomkne Hron

Ihrisko Brehy – 9:00 h

Už tradične sa o takomto čase otvára aj vodácka sezóna na Hrone. Podujatie, na ktoré pozýva Lodenica pod orechmi, sa začína o 9:00 h na ihrisku v Brehoch. Vodník Čochtan odomkne Hron cca  o 9:30 h a na prvý tohtoročný splav sa vodáci vydajú o 10:00 h. Splavovať sa bude úsek Žarnovica – Lukavický most – Brehy.

Po stopách baníkov

Špania Dolina – 9:00 h

Aby toho nebolo málo, v sobotu otvoríme aj Náučný banský chodník v Španej Doline. Ani v 14. ročníku tohto podujatia nebudú chýbať ukážky pravekej tavby medi na šachte Ludovika a návšteva Múzea medi. Prechod po banskom chodníku začína o 10:00 h.

 

Dixielandový festival

Nám. SNP, B. Bystrica – 10:00 h

Koncertom jazzového zoskupenia NBS trio s kubánskym spevákom Lazarom sa v piatok večer začal  24. medzinárodný dixielandový festival. V sobotu dopoludnia na banskobystrickom námestí zahrá Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera, SKLerotic Jazz Band, Prsty a Dixieland Jazz Band s Dášou Libiakovou, Patriciou a hosťami. Popoludní vystúpia zahraniční hostia festivalu Hania Rybka z Poľska, Debrecen Dixieland Jazz Band z Maďarska a Petr Sovič so skupinou Gramofon z Česka. Festival vyvrcholí koncertom orchestra Bratislava Hot Serenades.

https://bbonline.sk/v-centre-banskej-bystrice-bude-zniet-jazz-a-rozvoniavat-vino/

V lese pod Pustým hradom

Pustý hrad, Zvolen – 10:00 h

Zvolenské Lesnícke dni po piatkovom programe na námestí pokračujú v sobotu podujatím pre rodiny v lese pod Pustým hradom. Pripravené sú aktivity lesnej pedagogiky, čistenie lesa aj výsadba rodinného lesa a urobiť si môžete aj lesný piknik.  Čaká vás tiež maľovanie v lese, lesná telocvičňa a prechádzky s lesníkom (10:00, 11:00, 12:00 a 13:00 h).

Idyla v meste

Vila Dominika Skuteckého, B. Bystrica – 13:00 h

O živote a tvorbe významného maliara Dominika Skuteckého bude aprílová tvorivá dielňa vo Vile Dominika Skuteckého.

Tvorivá dielňa Idyla v meste 2 bude venovaná Dominikovi Skuteckému

Opäť budeme SWApovať

365.labb, B. Bystrica – 13:00 h

Ďalší SWAP oblečenia v 365.labb na Lazovnej 5 sa koná v rámci tohtoročného Fashion Revolution Week-u. SWAPuje sa  od 13:00 do 18:00 h, dámske, pánske a detské oblečenie.

Fandíme hokeju

SC Point, B. Bystrica – 14:00 h

Majstrovstvá sveta v hokeji sa blížia. Fandiť našim hokejistom môžete už teraz. Vyberte sa s deťmi v sobotu do SC Point a tam si s nimi spolu zafandite pri rôznych hokejových hrách. Všetkých účastníkov čaká sladká odmena, najlepších strelcov aj medaily a diplomy.

Špacírovanie s vínom po námestí

Nám. SNP, B. Bystrica – 14:00 h

Šiesta Vinšpacírka nesporne zláka na námestie množstvo nielen milovníkov vína. Začína sa o 14:00 h, kedy sa zároveň otvorí aj Hodinová veža. O 15:00 h si nenechajte ujsť slávnostné spustenie fontány a o 16:00 h pokus o slovenský rekord v sabráži do diaľky.

Na Vínšpacírke budú opäť lietať korky vzduchom

Za Indiou do Terminalu

Terminal SC, B. Bystrica – 17:00 h

Cestou necestou po Indii a Andamanských ostrovoch s Michalom Mihálom objavíte nádherný raj, kde nebudete zakopávať o množstvo turistov… V Terminali sa v sobotu začína séria inšpiratívnych cestovateľských večerov. Budú sa konať až do septembra, vždy poslednú sobotu v mesiaci.

Zlatovláska

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Bábková rozprávka plná fantázie a hravosti o tom, čo všetko treba urobiť, aby ste dostali za ženu princeznú so zlatými vlasmi. V sídliskovom Divadle pod balkónom čaká Zlatovláska na deti v sobotu o 17:00 h.

Koncert duchovnej hudby

Radvaň, B. Bystrica – 19:00 h

Na koncerte duchovnej hudby v Kostole Narodenia Panny Márie v Radvani na Hôrke Zbor sv. Ladislava s dirigentkou Evou Kýškovou uvedie diela známych skladateľov.

Tanec v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

V kultúrnom centre Záhrada sa tento víkend tancuje. V sobotu od 20:00 h si v príjemnom exteriéri centra môžete užiť 90 tanečných minút vo filme. Od  22:00 h to bude Dance karaoke, nová verzia karaoke, pri ktorej sa nespieva, ale tancuje a imituje podľa hudobného klipu. Nedeľný happening k Medzinárodnému dňu tanca  bude vyvrcholením tanečného víkendu s o.z. SKOK! a ponúkne verejnú prezentáciu workshop Špeciálu vedeného americkým tanečníkom Matthew Rogersom. Koná sa v exteriéri Záhrady od 14:00 do 15:00 h.

Ľahká múza a Eight Chances

Klub 77, B. Bystrica  – 20:00 h

Gitarovo-elektronická  Ľahká múza oslavuje 35 rokov na alternatívnej scéne. Po minuloročnom koncerte sa opäť vracia do banskobystrického Klubu 77. Hosťom koncertu Ľahkej múzy je kapela Eight Chances , ktorá po prerušenom živom hraní znova začína koncertovať a to práve v „rodnej“ Bystrici.

Rene Lacko & DownTown

Sásovská piváreň – 20:00 h

Virtuózny bluesrockový gitarista René Lacko je medzinárodne preslávený dokonalou hrou skladieb Jimiho Hendrixa, Erika Claptona, Steve Ray Vaughana či B.B. Kinga. V sobotu spolu s kapelou zahrá v Sásovskej pivárni.

O.B.D. a Kvet Alokatu v Tartarose

RC Tartaros – 21:30 h

Legendárna kapela prichádza aj do klubu Tartaros.  O.B.D. (Orchester Bronislava Dobrotu) zrejme zahrá svojim fanúšikom aj  veľký hit Komáre, ktorý má už 20 rokov. Tešiť sa môžete aj na kapelu Kvet z Alokatu, ktorá vás zahrnie kvetinovou láskou a radosťou. Tartaros sa otvára o 19:00 h, O.B.D. začína o 21:45 h a Kvet z Alokatu o 23:00 h.

https://www.youtube.com/watch?v=cJ4dA-IW_Vc

NEDEĽA 28. APRÍL

Štvrtá Ponická jarná 30-ka

Lučatín – 8:00 h

Štvrtý ročník jarného turistického pochodu Ponická jarná 30-ka povedie opäť novou trasou, ktorá spája viaceré zaujímavé miesta regiónu: Lučatín – Skala – Dolná dolina – Kopa – Chotárne – Skalolam – Šajbica – Driekyňa – Brezie – Skálie – Poniky – Stáža – Pôlč – Driekyňa – Slovenská Ľupča. Zraz účastníkov je o 8:05 h na zastávke autobusu pri železničnej stanici v Lučatíne.

So slúžkou Terezkou na hrade Strečno

Hrad Strečno – 9:00 h

Pôsobivý hrad Strečno je otvorený už do 1. apríla, no jeho slávnostné otvorenie sa chystá na poslednú aprílovú nedeľu. Oplatí sa urobiť si výlet. Na nádvorí hradu si vyskúšate lukostreľbu, vytlačíte vlastnú mincu a ochutnáte stredovekú kuchyňu v podaní Cechu Terra de Selinan. Salvami z ľahkého poľného dela vás privítajú hradní delostrelci a hradom ich prevedie slúžka Terezka, ktorá prezradí o Žofii Bosniakovej aj to, čo by nemusela. Napríklad ako vznikli obľúbené bosniaky, ktoré budete môcť aj ochutnať. V oddychovej zóne pod hradom Strečno vystúpi DFS Lieska.

Rozprávková nedeľa na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

V Bábkovom divadle na Rázcestí čaká túto nedeľu na deti hravé a mokré Akvabatolárium (10:00 h) a protistrašidelná Bubácka rozprávka  (16:00 h).

Festival hudobného folklóru

Mestský dom kultúry, Brezno – 13:30 h

Za folklórom sa môžete vybrať do Brezna. V tamojšom kultúrnom dome sa koná regionálna súťaž hudobného folklóru z okresov Brezno a Banská Bystrica. Predstavia sa na nej ľudové hudby, spevácke skupiny, speváčky a speváci a inštrumentalisti. Prehliadka začína o 13:30 h.

Prebúdzanie ľubietovských permoníkov

Ľubietová, Podlipa – 14:00 h

A sme pri ďalšom otváraní turistickej sezóny, tentoraz na Náučnom banskom chodníku na Podlipe v Ľubietovej. Ak chcete zažiť dobrodružstvo poznávania s prebúdzaním  ľubietovských permoníkov, príďte v nedeľu o 14:00 h k jazierku na Podlipe a prineste si baterku, kladivko a špekáčiky.