Prvý „kompletný“ aprílový víkend ponúka rozmanité možnosti kultúrneho aj športového vyžitia. Tiež sa však môžete angažovať pri čistení okolia vášho bydliska. Celomestská akcia jarného čistenia začína práve tento víkend.

Piatok 6. apríl

Prevencia nadváhy a obezity v Európe

EUROPA SC, B. Bystrica – od 13:00 do 17:00 h

Svetový deň zdravia (World Healthy Day), ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) ako pripomenutie vzniku WHO v roku 1948, býva tradične sprevádzaný celosvetovými podujatiami sústreďujúcimi sa na každoročne vyhlasovanú tému. Témou tohtoročného Svetového dňa zdravia (7. apríl) je Prevencia nadváhy a obezity. V priestoroch banskobystrického nákupného centra Europa vám v piatok popoludní odborní pracovníci Oddelenia podpory zdravia RÚVZ v Banskej Bystrici zmerajú tlak krvi, pulz, telesnú hmotnosť, Body max index (BMI), percento telesného tuku, množstvo viscerálneho tuku, rizikový ukazovateľ WHR (pomer pás – boky), percentuálny podiel kostrového svalstva, bazálny metabolizmus či spirometriu. Na základe zistených výsledkov vám pracovníci Poradne zdravia poskytnú odborné poradenstvo.

Druhá repríza Hamletiády pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 18:30 h

Videli ste už Hamletiádu? Je to zážitok, o ktorý by ste nemali prísť. Sídliskové Divadlo pod balkónom pripravilo hru Hamletiáda v rámci svojho projektu Divadelné piatky pre dospelých a v prvý aprílový piatok, ju uvádza v druhej repríze.

Šanghaj Ladislava Hudeca

Štátna vedecká knižnica, B. Bystrica – 16:00 h

O marcovú Bystrickú hodinku, venovanú významnému banskobystrickému rodákovi, architektovi Ladislavovi Hudecovi, bo skutočne mimoriadny záujem. Pre tých, ktorí ju zmeškali, Štátna vedecká knižnica a Kuzmányho kruh v Banskej Bystrici pripravili „reprízu“. Opakovaná prednáška architektov Dušana Čupku a Jozefa Frtúsa Súčasný Šanghaj, rozšírená o obrazovú reportáž po stavbách architekta Ladislava Hudeca v Šanghaji, sa uskutoční v piatok o 16:00 h v malej sále ŠVK.

Ghost / Prízrak

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19:00 h

Ghost / Prízrak je tanečný príbeh o tom, ako každého z nás prenasleduje nejaký prízrak. Niektoré nás samé navštevujú v noci, iné zas márne hľadáme celý život. Ich neviditeľná prítomnosť nás vedie k reálnej vízii a k úprimnému hľadaniu našej túžby…

Hudobná glosa Igora Šimega

Reštaurácia u Richtára, B. Bystrica – 19:00 h

Už 57. pokračovanie večera šansónov, muzikálov, komentárov a osobností sa uskutoční v príjemnom prostredí Reštaurácie u Richtára na banskobystrickom Námestí SNP č. 11. Predstavia sa 2 MUZICISTI a Klavír pre 4 ruky – súčasná aj klasická štvorka hudobníkov, v duetách aj sólisticky, mladý, talentovaný multižánrový hudobník, spevák, autor a kapelník úspešnej funkovej hudobnej skupiny SEMATAM Marek Kutnár a koncertní umelci Alexandra Mária Matušovová a Filip Žilka.

Chiki Liki Tu-a v 77-čke

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Chiki Liki Tu-a. Jedna z najoriginálnejších kapiel Slovenska,  v roku 2015 ocenená za najlepší alternatívny album roka. Chiki liki tu-a sú Martin Višňovský (spev, basgitara), Ľuboslav Petruška (gitara) a Tomáš Višňovský (bicie). Stretnete sa s nimi v piatok večer v Klube 77 a iste sa dobre zabavíte.

SAVE the RAVE 4 a roky 90-te

Farhof Art Club, B. Bystrica – 22:00 h

23pozitivSoundSystem djs a ich hostia si vo Farhof Art Clube zaspomínajú na 90-te roky a vtedajšiu elektronickú scénu a pripravia selekciu, ktorú v našich končinách počuť naozaj málokedy.

Sobota 7. apríl

Otvorenie cyklosezóny 2018

Nám. SNP, B. Bystrica – 9:30 h

V sobotu sa v Banskej Bystrici začína sezóna pre cyklistov a cyklistky! Pre účastníkov podujatia sú pripravené dva pelotóny, jeden pre menej zdatných cyklistov, ktorí sa prevezú mestom a potom zamieria rovno do Vlkanovej (10 km), druhý pre tých, čo majú aj po zime silu a chuť šliapnuť do pedálov a neboja sa menších aj väčších prevýšení na trase (33 km). Vo Fort Geronimo vo Vlkanovej bude na účastníkov čakať príjemná atmosféra, súťaže, hry a malé občerstvenie. Na záver podujatia nebude chýbať obľúbená tombola, kde na šťastlivcov čakajú zaujímavé ceny. Registrácia je pri VÚC na Námestí SNP (9:30 h), štart malého aj veľkého peletónu je o 9:45 h.

Cyklosezónu otvárajú aj v susednom Zvolene. Program na Námestí SNP sa začína o 9:00 h.

Zvolenská Corrida

Nám. SNP, Zvolen – 9:00 h

Zvolenská Corrida, ktorá je súčasťou Zvolenskej bežeckej ligy, vstupuje do svojho 15. ročníka. Na zvolenskom námestí ako prvá štartuje Minicorrida – príď kedy chceš, odštartuj kedy chceš, bež koľko chceš, ktorej sa môže zúčastniť každý bez rozdielu veku (9:00 – 10:45 h). Potom nasleduje beh matiek s deťmi Zvolenská Mamacorrida (10:00 h). Štart hlavných pretekov je o 11:00 h.

Strunobranie v Medzibrode

Kultúrny dom, Medzibrod – 14:30 h

Na krajskej postupovej prehliadke neprofesionálnych hudobných skupín a sólistov so žánrovým zameraním na populárnu hudbu, folk, country, trampskú pieseň, etno-pop, rock, džez, džez-rock, blues či world music budú zastúpené Poniky, Nová Baňa, Liptovský Mikuláš, Polomka, Brezno aj Medzibrod. Hosťom prehliadky bude folkrocková skupina DeArt z Martina.

Svetové hviezdy plávania v Bystrici

Krytá plaváreň Štiavničky, B. Bystrica

sobota 7. apríl – 14:00, nedeľa 8. apríl – 9:00 h

Celkovo 187 pretekárov z 38 klubov šiestich krajín Brazílie, Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska a Ukrajiny evidujú po odhláškach usporiadatelia z plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica na 11. ročníku plaveckého mítingu Banská Bystrica Cup, ktorý sa uskutoční tento víkend v krytom 50-metrovom bazéne Štiavničky.

Už tento víkend ovládnu Štiavničky svetové hviezdy plávania

Kufrík pre malých divákov a diváčky

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Medzi deti do Divadla pod balkónom zavíta v sobotu trenčianske divadlo Fortissimo a prinesie so sebou Kufrík. Malí diváci a diváčky sa môžu pripraviť na to, že aj oni/ony si/sa zahrajú. Prednosťou netradične poňatých predstavení tohto divadla je totiž aktívna spolupráca s obecenstvom. Vznikajú tak komické situácie, ktorými je publikum vtiahnuté do deja a priamo spoluvytvára každé konkrétne predstavenie. Herec Vlado Kulíšek dokáže upútať pozornosť obecenstva a sprevádza ho všetkými nečakanými situáciami s humorom a zdanlivou ľahkosťou.

V Sásovskej pivárni bude veselo

Sásovská piváreň, B. Bystrica – 20:00 h

Sásovská piváreň bude túto sobotu zrejme opäť praskať vo švíkoch. Návštevníkom pivárne príde zahrať a zaspievať mladá a  veselá partia kvalitných hudobníkov z Martina, ktorí si hovoria Mr. Teddy and the Sidekicks. Je to jedna z mála rockabilly kapiel na Slovensku. Vlani jej vyšiel debutový album Born In Wrong Time. Kapela zahrá v zložení Mako (lead vocal & rythm guitar), Weslo (doblebass & vox), Vincenzo (lead guitar & vox), Hali (sax & vox) a Krupken (drums).

Nedeľa 8. apríl

Tvorivé dielne pre deti

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

Na tradičných nedeľných tvorivých dielňach si deti tentoraz vyrobia ozdoby s jarnou tematikou (Thurzov dom, 13:00 – 17:00 h). Tiež sa môžu zúčastniť obľúbeného podujatia Zóna bez peňazí, na ktorom budú mať príležitosť dať dajú nepotrebným veciam druhú šancu a pomôcť tak niekomu inému ale aj našej planéte – vdýchnu starým veciam nový život, čím znížia svoju ekologickú stopu na Zemi (Tihanyiovský kaštieľ, 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 h). Tvorivá dielňa Zo starého nové je sprievodným podujatím k interaktívnej výstave Unesie Zem naše kroky? o ľudskej ekologickej stope. Výstava v Tihanyiovskom kaštieli, ktorej súčasťou je EKOmerač na zmeranie ekologickej stopy, potrvá do 23. mája.

Rozprávočky o psíčkovi a mačičke

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Príbeh o dvoch rozdielnych stvoreniach, ktoré spolu žijú a snažia sa – napriek svojim rozdielom – prežiť krásne chvíle, pochopiť jeden druhého, a pritom sa ešte aj potešiť.

Koncert na Radnici

Cikkerova sieň Radnice, B. Bystrica – 18:00 h

Festival Banskobystrická hudobná jar (58. ročník) pokračuje druhým zo štyroch koncertov. Uskutoční sa túto nedeľu v Cikkerovej sieni Radnice. V sólovom recitáli sa predstavia mladý slovenský violista Martin Ruman, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie a klaviristka Slovenského národného divadla Alena Hučková. Na koncerte zaznejú Sonáta Op. 11/4 (Paul Hindemith), Sonáta pre violu a klavír č. 2 (Ľuboš Bernáth) a Sonáta pre violu a klavír (Rebecca Clarke). Vstup na koncert je voľný.

Očovania v Selciach

Kultúrny dom, Selce – 18:00 h

V nedeľu zavíta do Seliec Folklórny súbor Očovan. V tamojšom Kultúrnom dome uvedie scénický program pri príležitosti 80. výročia založenia FSk Očovan V Očovej doma.

Ruský večer v Tartarose

RC Tartaros, B. Bystrica – 19:00 h

Kapelu Satarial založil v roku 1989 Lord Seth. Vtedy sa kapela volala A.M.S.G., na Satarial sa premenovala v roku 1993. Satarial bol svojho času vôbec prvým black metalovým projektom v Rusku. Ďalšou kapelou ruského večera v Tartarose je Alkonost.