Prvomájový víkend prináša množstvo podujatí s tradičnými zvykmi. Okrem nich ale stále v Banskej Bystrici a jej okolí bude množstvo koncertov, divadiel, festivalov či turistiky.

ROZPRÁVKA O ZLATEJ RYBKE

Zlatá rybkaBábkové divadlo na rázcestí, piatok 29. apríl o 16. hod.

PREMIÉRA rozprávky o zlatej rybke alebo Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije. Pre deti od 3 rokov. Rozprávka o zlatej rybke je v rôznych variáciách známa v ľudových príbehoch mnohých národov. V roku 1833 ju v básnickej forme zachytil ruský romantik Alexander Sergejevič Puškin ako Rozprávku o rybárovi a rybke (Сказка о рыбаке и рыбке). Slovenskému čitateľovi, poslucháčovi, či divákovi sú z ľudových príbehov známe rôzne variácie rozprávky o zázračnej rybičke: O rybárovi a zlatej rybke, Rozprávka o rybárovi a zlatej rybke, alebo Rozprávka o zlatej rybke. Viac informácií nájdete v našom staršom článku.

DEŇ OSLAVY TANCA

Den tanca_Divadlo Studio tanca_foto Anna HorcinovaNámestie SNP 1, piatok 29. apríl o 16. hod.

V meste Banská Bystrica pôsobia inštitúcie venujúce sa tancu vo všetkých formách a žánroch, čo svedčí o tom, že v našom meste tanečné umenie skutočne žije. Aj preto sa tanečníci z Banskej Bystrice rozhodli, že sa v jeden deň spoja a oslávia spolu Medzinárodný deň tanca. Program vznikol pod vedením Divadla Štúdio tanca, v spolupráci tanečného odboru Základnej umeleckej školy Jána Cikkera, Univerzitného folklórneho súboru Mladosť, Folklórneho súboru Urpín, Súkromnej základnej školy 2 ruky fantázie, tanečného odboru Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici a tiež hostí z tanečného odboru Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Široká verejnosť, náhodní chodci a všetci tí, ktorí sa budú zdržiavať v centre mesta sa počas zhruba dvoch hodín stretnú na všetkých uliciach a uličkách smerujúcich k Námestiu SNP s nezvyčajným privítaním, alebo odprevadením do a z historického centra. Následne sa všetci tanečníci odprezentujú so svojim umením priamo v centre mesta, na Námestí SNP. Spoločný program je oslavou tanca ako unikátneho druhu umenia, prejavu solidarity s Divadlom Štúdio tanca a poukázaním na základné princípy slobody umeleckého prejavu, porozumenia a lásky. Viac sa dočítate v staršom článku.

STAVANIE MÁJA

i_3776784Badín – obecný dvor, piatok 29. apríl o 17. hod.

Stavanie mája pri starej krčme v Badíne. Tešiť sa môžete aj na hudobný sprievod, vystúpenia detských folklórnych súborov i na zábavu.

KAROL A ŠAŇO

Klub HaD, piatok 29. apríl o 19. hod.

Monodráma Karol a Šaňo – Vnútorný dialóg vedie v sebe každý človek. V hre Karol a Šaňo sme tomuto druhému hlasu dovolili vyjsť na povrch, a dokonca sme mu dali meno, silu a priestor, aby mohol konať. Aké tragikomické situácie z toho môžu vzísť, uvidíte sami. Vstupné sú dve eurá.

BREAK IT DOWN + SUPPORTS

Klub 77, piatok 29. apríl o 19. hod.

Breakt it down hrajú zmes metalu, rapu a rôznych elektronických žánrov a to najmä dubstepu a drum ‘n’ bassu. Kapela vyráža na turné k svojmu druhému EP, ktoré bude zverejnené na jar 2016. Zatiaľ má na konte trojskladbové EP a klip ku skladbe Robert Budd, ktorý zverejnili v októbri 2014.

MIRÍK JAMSSESION 41

Tartaros RC, piatok 29. apríl

Večer v Tartarose, môžete sa tešiť na Abbu, Acid Force a podobne. K tomu na vás čaká Tirish uzávierka – akcia na všetky liehoviny po 0,50 eur.

ŠAJBES – ĽUDOVÁ VESELICA

8263sk_2Strelníky,  piatok 29. apríl o 20. hod.

Zábava v kultúrnom dome v Strelníkoch. Do tanca zahrá Nátura z Čierneho Balogu. Vstupné je šesť eur. Na seba si hoďte pohodlné oblečenie s folklórnymi doplnkami, či tradičný folklórny kroj.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: HRHOV, ZÁDIEL, TURNIANSKY HRAD

Banská Bystrica, sobota 30. apríl

Turistika na trase Hrhov žtz , Čertova diera, Zádielska dolina mtz, Na Skale, Okrúhly laz,  Turnianský hrad, Turňa nad Bodvou. Odhadovaný čas je šesť hodín. Dĺžka trasy je 19 km s prevýšením 935 m.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: NECPALY – BORIŠOV – PLOSKÁ – VYŠNÁ REVÚCA

Hlavná železničná stanica BB, sobota 30. apríl o 7.25 hod.

Turistika na trase Necpaly, Balcierovo, Chata pod Borišovom, Ploská, sedlo Ploskej, Vyšná Revúca. Stredne ťažká turistická akcia (23 km) vo Veľkej Fatre. Najprv pôjdeme dlho lesom. Po strmom výstupe sa môžeme občerstviť na horskej chate pod Borišovom. Zdatní turisti si môžu pridať výstup na Borišov. Ďalej mierne na najvyšší bod trasy – Ploskú. Z Borišova a Ploskej sú nádherné kruhové výhľady. Z Ploskej cez sedlo Ploskej strmo do Vyšnej Revúcej. Časový plán: zraz je na žel. stanici BB o 7.25 h. Vlak do Martina má odchod o 7.34 h. Príchod do BB je po 18.10 h.

MEDZINÁRODNÝ FILMOVÝ FESTIVAL FOLKLÓR A TRADÍCIE

csm_FFFT plagat %283%29_bdead8be1aHriňová, sobota 30. apríl o 9. hod. a nedeľa 1. máj

Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“, ktorý sa uskutoční 30. 4. – 1. 5. 2016 v Hriňovej, je tematickou súťažou neprofesionálnych filmov. Hlavným poslaním podujatia je prezentácia a podpora tvorby, snaha aktivizovať neprofesionálnych tvorcov folklórnych filmov ako aj filmov o tradíciách, ktoré sa ešte zachovali v akejkoľvek podobe. Cieľom je tiež podnietiť vznik nových snímok s uvedenou tematikou, postupne vzniknuté diela archivovať a zanechať tak hodnoty pre budúce generácie. V sobotu sa uskutoční nesúťažná projekcia – ukážky z archívu MsKS Hriňová v priestoroch námestia mesta Hriňová a vystúpenie folklórnych súborov mesta Hriňová Program na nedeľu – vyhlásenie výsledkov súťaže, rozborový seminár a tvorivé dielne.

FUJAROVÝ CHODNÍK

Kyslinky, sobota 30. apríl o 9. hod.

Výstup fujaristov z krátera sopky – Kysliniek ku Havraním skalám – 3. ročník Fujarového chodníka sa uskutoční sobotu v Kyslinkách. Turistov, ktorí majú radi zvuk fujary, pozývame na túto zaujímavú akciu v krásnej prírode sopky Poľana. Odchod o 9. hod. – Lesná správa Kyslinky a príchod o 15. hod. – Lesná správa Kyslinky. Organizuje Turistický oddiel SLNIEČKO.

OTVORENIE CYKLOTRASY A 2. SEZÓNY BARBORSKEJ CESTY

Námestie Š. Moyzesa, sobota 30. apríl o 10. hod.

OZ Banský región – Terra Montanae, Mesto Banská Bystrica a Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko pozývajú všetkých priaznivcov turistiky, cykloturistiky a putovania na otvorenie Cyklotrasy a 2. sezóny Barborskej cesty, ktoré sa uskutoční v sobotu pri Barbakane v Banskej Bystrici. Viac v našom príspevku…

14. ROČNÍK OTVORENIA VYDROVSKEJ DOLINY

Čierny Balog – Vydrovská dolina, sobota 1. máj o 12. hod.          

Malý tip na výlet – pozývame na 14. ročník otvorenia Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline za Čiernym Balogom.

TVORIVÁ DIELŇA PRE VEREJNOSŤ

Stredoslovenská galéria, sobota 30. apríl o 13. – 16. hod.

Podujatie je organizované k výstave Kataríny Tekeľovej Blažovej: Žena v láske. Matka. Mystička. Viac sa dočítate v našom článku.

BAŠAVEL S MLADOSŤOU

Záhrada CNK, sobota 30. apríl o 13. hod.

Tematické popoludnie pre všetkých na folklórnu nôtu.

VÍNŠPACÍRKA

t1_vinspacirkaNámestie SNP, sobota 30. apríl od 14.-21. hod.

„Roku pána nevedno kedy, vystal na Bystrickom ringu veľký candrbál. Pri bližšom pohľade na perepúť, čo sa združila pod vežou, vyčnievala jedna. Nebol to nik iný ako Žigmund Kiss, bystrický šmelinár, známejší tiež ako Žigi báči. I hlasno organizoval všetkých, bo chystal sa na tárajštreku po viechach s cieľom gustírovať miestne vína, ktoré z Jura i Pezinka do mesta došli. Žigi Báči nikdy korheľa zo seba nešiel robiť, ale veru stalo sa, že pri tom i celý foršus prepil. V nálade keď partia bola, Žigi nechcel ju pre málo grošov trhať a tak zasadol ku kartárom a do ferbli pustil sa. No a keď vyhral, ľudia boží, to na ringu zábava aj do druhého dňa bola. Ľudí ako Sásovanov a kelneri vo viechach nestíhali víno hotovať. Od toho času poviedačky z ringu vravia, že keď partia sa takto stretla, ulicou sa nieslo „Ľaľa, Žigi Báči Vínšpacírku chystá.“ Toľko vravia staré povesti, a preto sa po úspešnom prvom ročníku Cech hostinských rozhodol nielen pre občanov mesta Banská Bystrica, prichystať ďalší ročník Vínšpacírky, ktorý sa uskutoční 30. apríla 2016 na Námestí SNP. Cena lístka s následnou možnosťou ochutnávok i kúpy vína je na mieste je 18 eur, v predpredaji 15 eur.

HISTORICKÝ ŠAŠKO FJODOR

Rozprávka klub, sobota 30. apríl o 15. hod.

Príďte sa pozrieť na majstra žongléra a zabávača, ktorý bude  improvizovať, šaškovať i balansovať predmety rôznych druhov i tvarov. Nepremeškajte u nás toto jedinečné vystúpenie, kde taktiež priučíme žonglérskym zručnostiam aj tých najdrevenejších a rozosmejeme aj tie najviac zachmúrené tváre. Vstupné je päť eur, pre deti tri eurá.

UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL

jazz_2016Námestie SNP, sobota 30. apríl o 16. hod. a nedeľa 1. máj o 13. hod.

UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL je festival jazzovej hudby organizovaný v spolupráci s partnermi z Banskej Bystrice (SK), Hradca Králové (CZ), Zakopaného (PL) a Salgótarjánu (HU). Základnou myšlienkou festivalu je vzájomná výmena jazzových kapiel z jednotlivých partnerských krajín, podpora svojbytného hudobného žánru, kultúrna výmena v rámci strednej Európy a obohatenie kultúrneho a spoločenského života v jednotlivých mestách konania festivalu. Festival sa koná každoročne vždy v období od konca apríla do polovici mája.

ŠÍPKOVÁ RUŽENKA

Divadlo pod balkónom, sobota 30. apríl o 17. hod.

Interaktívna rozprávka s pesničkami pre deti, ich rodičov a iných sedmospáčov. Predstavenie pre deti od troch rokov. Vstup je 3,50 eur.

ACIDEZ /MEX/ + JENNY WOO /CAN/ + PEXESO

Klub 77,  sobota 30. apríl o 20. hod.

Do Banskej Bystrice na víkend v rámci svojho turné zavítajú Acidez až z Mexica, ktorí nám prídu ukázať svoj hardcore punk. Okrem nich sa predstaví aj Jenny Woo z Kanady a Lučenecké Pexeso.

BEN CRISTOVAO

6421Ministry of Fun, sobota 30. apríl o 21. hod.

Sympatický finalista 1. série československej Superstar vystúpi na Slovensku už v apríli. Miláčika ženských sŕdc na Slovensku aj v Čechách poznajú vďaka veľkému hudobnému talentu, očarujúcemu úsmevu a exotickým angolským koreňom. Ben bol magazínom Forbes vyhlásený za siedmeho najvplyvnejšieho Čecha roku 2015 a tak sa je určite na čo tešiť! Rodák z Plzne si ťa získa obľúbenými hitmi ako Úžasná, Telo, Sweet Chili či Bomby. So svojou nadupanou live show prichádza vôbec po prvýkrát do Košíc a Banskej Bystrice.

STRETNUTIE GENERÁCIÍ

stretnutieParkovisko na Štiavničkách, nedeľa 1. máj o 8. hod. 

Už v poradí XXVII. ročník stretnutia generécií sa uskutoční na parkovisku na Štiavničkách vedľa ČS Slovnaft. V čase od 8.-10.45 hod. na Štiavničkách, od 11.30 – 12.10 hod. na Ponikách a od 12.30 – 14.30 v Čachovo – Selce.

BASELINE OPEN 2016

Tenisové centrum Baseline, nedeľa 1. máj o 9. hod.

Tenisový turnaj v dvojhrách a štvorhrách v tenisovom centre Baseline Banská Bystrica.

RÓMEO A JÚLIA NA BYSTRICKÝ SPOSOB

Matejov dom,  nedeľa 1. máj

Darujte si netradičnú spomienku na návštevu Stredoslovenského múzea v podobe zamilovanej fotografie v historických kostýmoch. Víkendovú romantiku vo dvojici na balkóne. Matejovho domu prežijete v čase otváracích hodín. Poplatok za fotografovanie je 2 eurá na osobu.

1.MÁJ

i_3766751Zvolen – Námestie SNP, nedeľa 1. máj o 10. hod.

Otvorenie osláv 1. mája na námestí u susedov. Vystúpi skupina seniorov HRON zo Zvolena či hudobná skupina Prievan. Od 10.10 – 10.15 hod. predpoludním môžete navštíviť DJGT, pretože budú mať deň otvorených dverí. Okrem toho si na námestí môžete pochutnať na cukrovej vate, rôznych iných dobrotách a zúčastniť sa súťaže v pití piva.

DEŇ OTVORENÝCH BRÁN

Amfiteáter,  nedeľa 1. máj o 10. hod.

KOLOTOČE s.r.o. (prevádzkari amfiteátra) v spolupráci s O.Z. za! amfiteáter (Letné kino a ďalšia podpora) Vás pozývajú v nedeľu 1. mája od 10:00 na banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika, na nultý ročník podujatia DEŇ OTVORENÝCH BRÁN. Deň otvorených brán (DOB) otvorí už tretiu sezónu kultúrnych a spoločenských podujatí na znovuobnovenom banskobystrickom amfiteátri. Podujatie však nie je otvorením len pre návštevníkov a návštevníčky, ale aj pre rôznorodé organizácie, inštitúcie, aktivity a nápady z Bystrice a okolia, ktoré budú spolutvoriť program a atmosféru DOB. Potenciál a možnosti amfiteátra siahajú za hranice kultúrnej inštitúcie – prečo ho nevnímať ako mestský park, ako verejný priestor? Viac sa dozviete v staršom článku.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 1. máj o 13. – 17. hod.

Nedeľná tvorivá dielňa sa ponesie v duchu Upgradni si Bystricu. Tvorivá dielňa s Jarkou s lásky  nášmu mestu. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.