November je v polovici a aj napriek nepriaznivému a postupne chladnému počasiu nebude núdza o víkendové podujatia v Banskej Bystrici a v jej okolí. Nenechajte si ujsť oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie, výstavy, koncerty, Stand up – ku, Školu barmana alebo divadelné predstavenia. 

Piatok 15. novembra

Festival Nesmrteľný les 

Banská Bystrica, Stredoslovenská galéria – 17.00 h. 

V rámci festivalu Prvý človek bol umelec 4 v Bethlenovom dome a Pretóriu, vás Stredoslovenská galéria pozýva na ďalšie zo sprievodných podujatí – diskusnú prednášku s ekológom Michalom Wiezikom o tajomstvách prírody a potrebe jej ochrany. Prednáška bude spojená s premietaním filmu Nesmrteľný les z produkcie Arolla Film.

Číra radosť 

Banská Bystrica, Divadlo štúdio tanca – 19.00 h. 

Predstavenie Číra radosť je založené najmä na forme tvorivej energie, ktorá si cestu našla sama, nevyspytateľne ako radosť sama. Hravou formou pre detského i dospelého diváka, vám divadlo predstaví choreografiu, ktorá ich spolu s divákmi prenesie do sveta kde je všetko možné, kde sa radosť povznesie nad všetko ostatné, kde si sami poskladáte svoj svet tak, ako nás baví. Svet plný fantázie, radosti, čírej bezstarostnosti, svet kde sa bavíte a usmievate len tak od srdca.

Viac informácií o predstavení nájdete na Facebooku.

Karpina + Revoltage 

Banská Bystrica, Klub 77 – 20.00 h.

Známa slovenská kapela KARPINA, odohrá špeciálny klubový koncert. Odznejú staré osvedčené hity ako – Palo Lászlo, Nekromanca, Prievidza. Fanúšikovia sa však môžu tešiť aj na tohtoročnú novinku, pieseň Biomatky, ku ktore,j Karpina natočila aj videoklip. Ku koncertu bude patriť pyrotechnická a kostýmová show.

Ako na umenie 2 

Banská Bystrica, Stredoslovenská galéria – 10.30 h. 

Edukačno-prezentačná výstava pod názvom Ako na umenie 2 (príroda a krajina) prezentovaná v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici pracuje práve s témou prírody a krajiny, zasadenej do rôznych tematických kontextov. Výstava z hľadiska kurátorského výberu predstavuje približne 60 diel od približne 40 autorov. Ide o staršie i novšie akvizície z oblasti maľby, kresby, grafiky a fotografie, ktoré sú súčasťou rozsiahleho galerijného zbierkového fondu.

Počas trvania výstavy budú zrealizované rôzne sprievodné akcie: komentovaná prehliadka, workshopy, prezentácie zamerané na predstavenie tvorby umelcov venujúcich sa téme krajiny, až po premietanie filmov a diskusných prednášok orientovaných na oblasť spoznávania a ochrany prírody.

Amanda a Gus

Tajov, Divadlo u Greškov – 18.45 h.

Láskavý príbeh dvoch ľudí, ktorí majú skúseností viac než dosť. Pár rokov navyše predsa nemôže byť prekážkou na románik. Šarmantný a vtipný, očarujúci a láskavý zároveň bude príbeh Amandy a Gusa, ktorí zistia, že v živote nikdy nie je neskoro opraviť diery vo svojom srdci. Vnímavý humor a šarm hlavných postáv dokazuje, že vek je len číslo.

Autor: Kathleen Clark
Réžia: Michla Spišák
Obsadenie: Zita Furková, František Kovár
Dĺžka predstavenia: 90 minút

Viac informácií o predstavení nájdete na webe.

Keres Kultúra – Robíme Kultúru

Banská Bystrica, Stredoslovenská galéria – 10.30 h. 

KERES KULTURA! / ROBÍME KULTÚRU! (súčasné umenie a rómska identita) predstaví tvorbu mladej generácie umelcov/umelkýň, ktorí/ktoré s témou, či, lepšie, v téme rómskej identity pracujú a kriticky ju reflektujú. Teda na rozdiel od množstva výstav skôr idylicky zameraného insitného umenia Rómov, nám pôjde o živé, diskurzívne, aktuálne súčasné umenie, ktoré sa na tradíciu odvoláva, ale v mnohom s ňou polemizuje, je voči nej aj značne kritické.

My Beat v Ministry of Fun

Banská Bystrica, Ministry of Fun – 22.00 h. 

My Beat a Ministry of Fun sa spájajú aby vám priniesli ultimátny klubový zážitok s myšlienkou postupného celovečerného vývoja hudby, ktorú máte radi na mieste, ktoré si to zaslúži.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Rastislav Podoba Nižšie úrovne

Banská Bystrica, Stredoslovenská galéria – 10.30 h.

Autor vo svojej najnovšej maliarskej tvorbe pokračuje v skúmaní priestoru na pomedzí reprezentácie a abstrakcie. Teritórium maľby na pomedzí medzi zobrazením sveta tam vonku (krajiny) a skúmaním možnosti maľby ako takej, dostáva nový impulz v zmene východiska, ktorým v poslednej dobe už nie sú bežné fotografie krajiny, ale letecké snímky topografií krajiny. Východisko sa tu vzďaľuje od bežných možností pohľadu diváka a mení sa na strojový topografický pohľad zvrchu na krajinu.

Viac informácií o prebiehajúcej výstave nájdete na Facebooku.

Motoshop Žubor Black Friday

Banská Bystrica, Motoshop Žubor – 10.00 h. 

Motoshop Žubor si pre vás pripravili výpredaj oblečenia a doplnkov.
Špeciálne výpredajové ceny platné len počas dňa akcie  v čase od 10.00 až do 21.00  h v  predajni a len do vypredania zásob. Kto skôr príde, ten má väčší výber a skôr berie. V zľavách bude množstvo oblečenia, príslušenstva a doplnkov. Popri nákupoch vám radi poradia a hlavne si odnesiete super moto oblečenie za zlomok ceny.

Piatková Party Night

Banská Bystrica, Národný disco club – 22.00 h.

Nenechajte si ujsť disco party night v Národnom disco clube. O Zábavu a tanec sa postará vás obľúbený DJ – Drobček.

Stand Up Comedy

Banská Bystrica, Club Caffé Family – 19.00 h. 

Máte radi zábavu a príjemné prostredie? Radi sa smejete? Uprednostňujete komornejšiu-klubovú atmosféru? Tak sa príďte zabaviť na prvú Stand Up Comedy Show v Club Café Family. O zábavu sa postarajú Veronika a Marco.

REZERVÁCIE: 0905 800 130, počet miest je obmedzený.

Maľovanie mandál pre dospelých 

Banská Bystrica, Múdre sovy – 16.30 h. 

Čakajú na vás tri workshopy. Prihlásiť sa môžte vopred cez herna@mudresovy.sk

V prvej časti kurzu sa zoznámime so základnými technikami maľovania mandál, navštívite svoje vnútro, ktoré vás povedie pri tvorení našej vlastnej mandalky. V druhej časti kurzu si pripravené mandalky, prenesiete na hodváb. Kde ich nakreslíte, vymaľujete, vyzdobíte profesionálnymi farbami na hodváb a upevníte na pevný podklad.

Viac informácií o podujatí a registrácií nájdete na Facebooku

Retro zábava

Šalková – 20.00 h. 

Práve 17. novembra oslávia Šalkovčania 30. výročie Nežnej revolúcie. A ako to osláviť čo najlepšie? No predsa poriadnou Retro zábavou! V piatok 15. novembra sa na vás budú tešiť spolu so skvelou oldies hudbou a výbornou náladou.

Aká by to však bola oldieska bez retro outfitov? Všetky retro košele, nohavice, šaty a vetrovky čaká prekvapenie.

Úvod do fraktálnej kresby 

Banská Bystrica – 17.00 h. 

Na workshope úvod do metódy Fraktálnej kresby – Autoportrét duše účastníci kreslia svoju prvú „iniciačnú“ kresbu, tzv. autoportrét duše. Prostredníctvom línie a farby získajú informácie o svojom vnútornom stave. Dá sa povedať, že prvýkrát majú možnosť „vidieť“ seba a svoju dušu. Po ukončení kreslenia „iniciačnej“ kresby sa zúčastnení učia kresliť korekčné (terapeutické) kresby. Po workshope sú pripravení kresliť vlastný fraktálny cyklus.

Viac informácií o workshope nájdete na Facebooku.

Flair Kurz 

Banská Bystrica, Škola barmana – 16.00 h.

Pod vedením skúseného Flair barmana Školy Barmana si posuniete svoje skills. Nezáleží na tom či ste úplný začiatočník alebo máte už skúsenosti s Flair Bartendingom. Ich nová metóda na výuku flairu vás posunie vpred na ktoromkoľvek kurze alebo tréningu, ktorý navštívite.

Počas kurzu vás prevedú základnými prvkami s fľašou (BOTTLE) a šejkrom (TIN) a ich kombináciami, na koniec kurzu každý účastník prejde záverečnou skúškou, kde spojí všetky naučené triky (MOVES) do zostavy (ROUTINE) a po úspešnom absolvovaní získa certifikát Školy Barmana – FLAIR C⋆LEVEL.

Sobota, 16. novembra

Swap v Banskej Bystrici

Banská Bystrica, 365.labb – 13.00 h.

Priniesť môžete dámske, pánske a detské oblečenie! Aj tentokrát pre vás redakcia Interez pripraví špeciálny „stôl“, kde nájdete samé krásne veci, ktoré čakajú na nových majiteľov!

SWAP v preklade z angličtine znamená výmena, v našom prípade je to výmena oblečenia.
Stačí prísť, priniesť oblečenie, ktoré nenosíte a len tak vám stojí v skrini a za odmenu si zo spoločného obehu môžete odniesť také, ktoré využijete.

Vstupné: 5€. Viac informácií o akcií nájdete na Facebooku.

2. narodeniny Lenna Cafe

Banská Bystrica, Lenna Café – 18.00 h. 

Čas neúprosne letí a banskobystrická kaviareň takto v novembri oslavuje už dva roky čo  v kaviarni prvýkrát spustili kávovar a načapovali prvé pivo.

Preto pozývajú všetkých priateľov a štamgastov na malú oslavičku plnú dobrej nálady, kávy, piva, kvalitnej hudobnej produkcie a jedinečnej fazuľovice. Tento rok im príde zavinšovať dokonca celý orchester, aj keď len trojčlenný, ale o to viac sa môžte tešiť na Orchester Nového Primitivizmu.

Sematam, Smola a Hrušky, Chilli Fellaz

Banská Bystrica, Urban Spot – 19.00 h. 

Kapela Sematam vyráža na turné po Slovensku. Pri príležitosti vydania ich debutového albumu vyrážajú spolu s hosťami na prvé oficiálne turné. Pripravte sa na párty roku, ktorú postupne odpália vo všetkých kútoch Slovenska.

Spolu s kapelou Sematam sa na pódiu klubu Urban Spot objavia špeciálni hudobní hostia – Smola A Hrušky a kapela Chilli Fellaz z Banskej Bystrice. Nenechajte si ujsť túto nadupadnú funky nálož.

Vstupné: 10€

Ženy novembra 

Banská Bystrica, Bábkové divadlo na rázcestí – 18.00 h. 

Večer venovaný spomienke na 30. výročie Nežnej revolúcie.

Večer venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie. Spojený s prezentáciou knihy Zuzany Maďarovej Ako odvrávať novembru 1989. Rodové aspekty pamäti.  Zuzana Maďarová skúma možnosti feministických prístupov ku kánonu politického či historického myslenia. Zviditeľňuje účasť žien na nežnej revolúcii.

Zároveň reflektuje spôsoby individuálneho a kolektívneho rozpamätávania sa. Jej kniha odvráva zjednodušujúcim tendenciám prezentácie Novembra a volá po rozrôznených spôsoboch počúvania a rozprávania príbehov o tejto zlomovej súčasti našej histórie.

Vstupné: 2
Hostky večera: Zuzana Maďarová, Jana Cviková, Alexandra Ostertágová.

Saturday Groove 

Banská Bystrica, Klub u Francúza -20.00 h.

Do klubu U francúza zavíta banskobystrický dubmajster M-Selekta! & music-selector Sandpaper.  Podujatie je kapacitne obmedzené na 40 ľudí.

Vstup na párty: 2€

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Tematické techno live act

Banská Bystrica, Reaktor bar – 21.00 h. 

Tematické techno live act s premietaním filmu Černobyl. Hudba je navrhnutá, tak aby nám vytvorila fiktívnu atmosféru po jadrovej katastrofe.  Počas živého techno predstavenia sa bude premietať seriál Černobyl,  ktorý prinesie ešte väčší zážitok. Môžete sa tešiť na zvukovú a vizuálnu šou.

Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie 

Banská Bystrica, Štátna opera – 19.00 h. 

Koncert laureátov Medzinárodnej speváckej súťaže Gabriely Beňačkovej.

Účinkujú: Cécile Achille, Ana Cernicova, Zuzana Weiserová, Karolina Filus
Dirigent: Igor Bulla
Spoluúčinkuje: Orchester Štátnej opery

Viac informácií o koncerte nájdete na webe.

 

Nedeľa, 17. novembra

Výročie Nežnej revolúcie

Banská Bystrica, Námestie SNP – 16.00 h.

V nedeľu, 17. novembra sa na banskobystrickom Námestí SNP uskutoční stretnutie slobodných ľudí spojené s hudobnými vystúpeniami a zaujímavou videoprojekciou pod názvom Kľúčová je sloboda! Zídu sa tu občania, osobnosti Novembra a ich mladí nástupcovia z radov študentov, ktorí si odovzdajú pomyselné kľúče k slobode.

Program sa začne o 16.00 h odhalením pamätnej tabule na niekdajšom sídle krajského Koordinačného centra Verejnosti proti násiliu na Národnej 6 za účasti členov koordinačného výboru VPN.

Koncert orchestra Camerata Novisoliensis a jeho sólistov

Banská Bystrica, Robotnícky dom – 17.00 h.

Fakulta muzických umení Akadémie Umení v spolupráci s Mestom Banská Bystrica uskutočnia dňa 17.11.2019 o 17 h. v Robotníckom dome koncert pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a Medzinárodného dňa študentstva.

Na programe sú diela I. Pleyela , J. S. Bacha, A. Vivaldiho, W.A. Mozarta, A. Dvořáka a ďalších skladateľov.

Vstup na podujatie je voľný.

Hanička a Murko – Koncertné turné Jeseň 2019

Banská Bystrica, Aula SZU – 16.00 h.

Malá speváčka Hanička a jej kocúrik Murko sú obľúbené bábky. Deti ich poznajú z youtube,  detskej televízie Rik, CD a DVD, ale aj zo živých koncertov. Hanička a Murko vyrážajú na svoje jesenné koncertné turné k novému CD “Pesničky pre škôlkarov 2”.

Predstavenie Haničky a Murka je kombináciou živého a dynamického koncertu a bábkového divadla. Deti sa môžu vyjašiť a pri tanci použiť aj rôzne rekvizity, napr. farebné šatky, strapce či hrkajúce vajíčka. Spoločne s Haničkou a Murkom si deti zaspievajú obľúbené hity z prvého CD (ako napr. Autá, Slniečko, Ika-tika-gymnastika), ale predstavia vám aj nové pesničky z druhého CD (napr. Princezné, Hasiči, Mačiatka a ďalšie).

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.