Prvý júnový víkend ponúkne obyvateľkám a obyvateľom Banskej Bystrice hneď niekoľko podujatí, dominovať však budú dodatočné oslavy Medzinárodného dňa detí. Zároveň však treba mať na pamäti dopravné obmedzenia, ktoré súvisia so sobotným maratónom a nadšenci filmov si prídu na svoje vďaka skvelému programu Letného kina na banskobystrickom „amfíku“.

Piatok 3. jún

Spolu v galérii – Obrazy slnkom

Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 15:00 h

Počuli ste už o kyanotypii? Alebo o obrazoch, ktoré vznikajú pomocou slnečných lúčov? Na workshope budete môcť preskúmať záhradu Vily Dominika Skuteckého a pomocou slnka vytvoriť obrazy, ktoré zachytia rôzne tvary a povrchy prírodnín z nášho okolia. V procese budete mať možnosť experimentovať a výsledky môžu prekvapiť – závisia od počasia a intenzity slnka.

DFN 7 – DFN DAY ZVOLEN

Zvolenská Europa Shopping Center – 17:00 h

Už v piatok 3. júna podvečer vo Zvolenskej Európe budete môcť zažiť na vlastnej koži DFN DAY. Nenechajte si ujsť výnimočnú príležitosť vidieť profesionálnych bojovníkov naživo. Návštevníkov podujatia čaká otvorený tréning, autogramiáda bojovníkov a tlačová konferencia. Čakať na vás budú Vladimír Dracula Moravčík, Peter Weiss, Erik Tóth, Richard Apache Dobrotka a ďalší skvelí profesionálni bojovníci.

Botanizujeme v záhrade Skuteckých

Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 17:00 h

Prednáška a exkurzia v záhrade, ktorá bola životným priestorom aj inšpiráciou pri umeleckej tvorbe troch generácií umelcov a do dnešných čias nesie záhrada samotná, aj diela ňou inšpirované posolstvo o vzťahu človeka – umelca k prírode a k svojmu bezprostrednému životnému prostrediu. Návštevníci vily, spoločne s botaničkou Elenou Martincovou, budú botanizovať, objavovať rôzne druhy kvetov, ktoré Dominik Skutecký tematizuje na svojich obrazoch. Viac sa o celom podujatí dozviete v samostatnom článku na BBonline.sk.

Nakúpené

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici – 18:30 h

Divadlo Akadémie umení pozýva na reprízu inscenácie 4. ročníka herectva NAKÚPENÉ, ktorá sa uskutoční 3. júna o 18:30 h vo veľkom štúdiu. Ide o autorskú spoveď dvanástich študentov a študentiek herectva Akadémie umení v Banskej Bystrici o ich túžbach, snoch a sračkách. V inscenácii sa fajčia elektronické cigarety, vystupujú tam klauni, zombíci aj nízkorozpočtová verzia mužskej strip show. Skúmajú sa limity ľudských túžob, hranice hereckých možností a vyjadruje sa absolútna nechuť študentov ukončiť školu a nastúpiť za pokladňu v supermarkete.

Dni detí / 2v1 / Koncert Maya Gal Hanna + Divadlo Štúdio tanca

Divadlo Štúdio Tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Týždeň, ktorý bol v Divadle Štúdio tanca venovaný detskému divákovi vyvrcholí koncertom domácej hudobnej skupiny Maya Gal Hanna. Majú vtipné slovenské texty, kreativitu a masky! A aby takýto karneval nebol málo, exkluzívne v tento večer sa predstavia v spoločnosti umeleckého súboru tanečníkov a tanečníc zo šíreho sveta, ako aj šikovných detí tanečných kurzov, o ktoré sa v DŠT starajú! Bude to veľká hudobná – tanečná party pre deti od 3 do 99 rokov…

LACI STRIKE DJ SET & SDA SHOW

Urban Spot, Banská Bystrica – 20:00 h

Laci Strike za mixom? Nič nezvyčajné. Do Banskej Bystrice zavíta so svojím dynamickým DJ setom vôbec prvý krát a okorení to dance show s tanečníkmi zo Street Dance Academy. Môžete sa tešiť na noc plnú tanečných peciek. Táto noc ulahodí nielen uchu ale aj oku. O warm up sa postará lokálny DJ Ceil. Bude sa taktiež aj súťažiť o skvelé ceny. Pre prvých 100 návštevníkov bude pripravený welcome drink.

Letné kino na amfiteátri: Zakliata jaskyňa

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program a návštevníci „amfiku“ sa o tom budú môcť presvedčiť aj v piatok 3. júna, kedy je na programe premietanie filmu Zakliata jaskyňa. Režisérka Mariana Čengel Solčanská rozpráva prostredníctvom ústrednej ženskej postavy príbeh o nádeji, ale aj o ľudskej chamtivosti. Viac o celom podujatí nájdete na tomto odkaze.

Sobota 4. jún

Deň detí v Malachove

Športový areál Viliama Lustiga, Malachov – 10:00 h

Obec Malachov pozýva všetkých malých aj veľkých na MDD, ktorý sa bude konať dňa 4. júna 2022 (sobota) v športovom areáli Viliama Lustiga v Malachove. Bohatý program zabezpečia skákacie hrady, koníky, tvorivé dielne či cesta rozprávkovým lesom. Chýbať nebudú športové aktivity a celodenný hudobný sprievod. V rámci občerstvenia bude pripravený guláš, langoše a cukrová vata.

10. narodeniny Zvolenskej Európy

Zvolenská Európa Shopping Center – 10:00 h

Oslávte spolu so Zvolenskou Európou ich 10. narodeniny! Oslava bude spojená s oslavou dňa detí. Môžete sa tak tešiť na detské stanoviská športové aj tvorivé, autosimulátor, maľovanie na tvár, školu tanca, ukážky hasičov, ukážky policajnej práce, ukážky záchrannej služby, nafukovacie atrakcie, virtuálnu realitu, maskotov, Kúzelníka Talostana, Dúhalku, divadlo Natraky. Začiatok podujatia je o 10. hodine, o 12:00 h sa bude krájať narodeninová torta a následne sa pokračuje v programe až do 16. hodiny.

Deň otvorenej Radvanskej záhrady

Radvanská záhrada, Banská Bystrica – 10:00 h

Tento víkend 4.-5. júna patrí aj celoeurópskemu podujatiu Víkend otvorených parkov a záhrad, kedy sú verejnosti otvorené aj inokedy neprístupné historické, verejné aj súkromné záhrady a parky a ľudia môžu pri komentovanej prehliadke preniknúť do ich tajov aj čarovných zákutí. Inak tomu nebude ani v Radvanskej záhrade.

Deň Rudlovej a Sásovej

Ihrisko pod múrmi, Rudohorská ulica, Banská Bystrica – 13:00 h

OZ Urpín a Spoločenstvo Rudlová-Sásová organizuje už tradičné podujatie s príznačným názvom Deň Rudlovej a Sásovej. Na ihrisku pod múrmi na Rudohorskej ulici začne v sobotu 4. júna o 13. hodine bohatý program, v rámci ktorého vystúpi hneď niekoľko zoskupení. Tešiť sa tak môžete na Pančuchy Eleny Hríbovej, Motorscream project, Čo už, Deja-vu, Marlett, Kvet z Alokatu a Detský folklórny súbor Drienka, či finalistov folklórnej šou Zem Spieva 1, spevácku skupinu Šafolka.

Kontakt 2022

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 14:00 h

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici pozýva na krajské kolo 23. ročníka celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky autorskej populárnej hudby. Kontakt dáva priestor talentovaným hudobníkom (vokalistom a inštrumentalistom), ktorí sa môžu prezentovať v rôznych hudobných žánroch populárnej hudby. Hlavným cieľom súťaže je podporovať a rozvíjať umeleckú a koncertnú činnosť kapiel a sólistov, ich autorskú inštrumentálnu ako aj textovú tvorbu v slovenskom jazyku a taktiež zvyšovať ich hudobnú a interpretačnú úroveň. V rámci podujatia zároveň vystúpia aj Peter Janků a Andrej Farkaš Trio feat. Martin Uherek.

 Medzinárodný deň detí v Selciach

Horné ihrisko v Selciach – 14:00 h

Obec Selce pozýva všetky deti v sobotu 4. júna od 14. hodiny na horné ihrisko v Selciach, kde spoločne budete môcť osláviť Medzinárodný deň detí. V rámci pestrého programu vystúpia Bachroš a Smieška s ich šou klaunov a DJ Filip Lamper, no okrem toho bude na mieste aj fotobúdka, skákací hrad, penová šou a taktiež aj ukážky zručnosti psíkov. Samozrejmosťou je občerstvenie a veselá nálada!

Banskobystrický maratón

Banská Bystrica – 18:00 h

Jediný a jedinečný večerný maratón v Strednej Európe, najzážitkovejší z bežeckých zážitkov. Takýmito superlatívmi odprezentovali blížiaci sa Banskobystrický maratón jeho organizátori, ktorí sľubujú ozajstný športový zážitok! Štart, ako aj cieľ bude situovaný pred nákupným centrom Europa Shopping Center. Štart maratónu je naplánovaný na 18:00 h, trate sa budú uzatvárať až pred polnocou. Podujatie bude sprevádzané dopravnými obmedzeniami, o ktorých sme vás informovali v tomto samostatnom článku.

Punk v Bosorke

Bosorka, Banská Bystrica – 20:00 h

V klube Bosorka pokračujú v punkovom duchu a v sobotu večer sa predstavia v tomto podniku legendy punkrocku, ktoré to ťahajú už pekných pár rokov! V Bosorke sa v sobotu 4. júna predstavia kapely ako Sitňan, Tri Groše a Pexeso.

Letné kino na amfiteátri: Tvojazem

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Riki, desaťročný chlapec, uteká z domu za záhadným núdzovým signálom, ktorý vysiela lesklý kameň. Zdá sa, že podivný artefakt má vlastnú myseľ, a tak Rikiho zavedie do úchvatného paralelného sveta “Tvojazem”, kde sa po zlatých púšťach potulujú úžasné stroje, rozprávajú sa opice a havrany a veda pokojne koexistuje s prírodou. Žiarivý kameň sa spojí s Rikim tým, že sa ukryje v jeho srdci a požiada ho o ochranu. Zdá sa, že každý v Tvojazemi túži získať tento poklad, pretože je jadrom moci a jeho vlastníctvo dáva veľký vplyv. Viac informácií nájdete aj na stránke BBonline.sk v časti Podujatia.

Nedeľa 5. jún

Nedeľná detská party v EUROPA SC

Europa SC, Banská Bystrica – 13:00 h

Nákupné stredisko Europa Shopping Center pozýva všetky detičky v nedeľu 5. júna na najveselšiu dúhovú party so speváčkou DÚHALKOU a kúzelníkom Talostnom. Program dopĺňajú tanečné vystúpenia tanečnej školy Bailadora. Rozprávka Soľ nad zlato z repertoáru Divadla pod Balkónom zaujme celú rodinu.

Otvorenie kúpeľnej sezóny na Sliači

Kúpele Sliač – 14:00 h

Kúpele Sliač otvárajú letnú kúpeľnú sezónu! Príďte otvoriť letnú sezónu s bohatým programom v nedeľu 5. júna so začiatkom o 14:00 h. Tešiť sa môžete na Dve rozprávky na brušku v podaní Bábkového divadla na Rázcestí, po ktorom prebehne slávnostné odomknutie prameňov. O ďalší program sa postarajú FATS JAZZ BAND, vernisáž výstavy Štefana Kocku, Samuel Tomeček Band a DJ Július. Viac o tomto podujatí nájdete na tomto odkaze.

Kúpele Sliač

Susedský piknik v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 14:00 h

Banskobystrické Centrum nezávislej kultúry v Záhrade pozýva na príjemné popoludnie rôznych vôní a chutí, jazykov a hier v obývačke rozmanitosti! Blízkosť a smiech spájajú, takže dobrá nálada je vstupenkou! Tešiť sa môžete na 1001 vynálezov zlatého veku islamu, ihrisko spoločenských hier, čítanie rozprávky Najlepší priateľ v slovenskom a anglickom jazyku, Anela: orientálno-balkánske rytmy hrou na akordeón, Amín: stand-up vystúpenie v angličtine aj slovenčine a Kvetúlok: swap a adopciu kvetín.

Hravo po múzeu

Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

Zoberte deti do múzea! Nechajte ich hravou formou objavovať históriu mesta Banská Bystrica priamo v Matejovom dome. Vydajú sa na cestu plnú pokladov, odhalia fascinujúci život našich predkov alebo zistia, aké ťažké to mali tovariši, ktorí sa chceli stať majstrami vo svojom remesle.

Letné kino na amfiteátri: Terminátor

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

V roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superpočítač Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Viac informácií spolu s možnosťou nájdenia odkazu na kúpu vstupeniek nájdete na tomto odkaze.