Predposledný augustový víkend prináša za hrsť podujatí – festivalov, športových súťaží alebo koncertov. Zúčastniť sa môžete aj folklórnych festivalov alebo festivalu maskotov. Na svoje si prídu aj najmenší a to v neďalekých Habakukoch či na sídliskovom večerníčku.

ŠUMENIE 2016

i_3718334Šumiac, piatok 19. august a sobota 20. august

Pozývame na 8. ročník multižánrového festivalu o rôznych podobách umenia. Viac informácií nájdete na facebook stránke podujatia.

12. JAZZ FESTIVAL

Banská Bystrica – Robotnícky dom a Špania Dolina – Penzión Klopačka, piatok 19. august o 18. hod. a sobota 20. august o 15. hod.

Jazzový festival v piatok v Banskej Bystrici odštartuje Swingless Junior Jazz Band a po nich Soft Jazz Society. Obidva zoskupenia pochádzajú zo Slovenska. V sobotu program pokračuje v Španej Doline. Vystúpi tu Swingless Jazz Ensamble, Rio Danubio – Erik Rothenstein Band, Gábor Winand & Elsa Valle „A Capella“ (Maďarsko – Kuba), 5´Bones Brother a Tango & JazzQuartet (Argentína). Vstupné pre dospelých je osem eur, pre deti do 12 rokov zadarmo. Sprievodné podujatie je Jazz vo fotografii.

DUŠA FUJARY 2016

Detva – Dom kultúry Andreja Sládkoviča a Vígľaš – Zámok, piatok až nedeľa 19. – 20. august

Štvrtý ročník medzinárodného fujarového festivalu. Hlavným hosťom je Bernhard Mikuskovics z Rakúska.

HONTIANSKA PARÁDA

Hrušov, piatok až nedeľa 19. – 20. august

Jedno z najväčších tradičných podujatí južnej časti Banskobystrického kraja a prezentácia ľudových tradiícií Hontu. Obec Hrušov bude hostiť ďalšiu Hontiansku parádu už od piatka. Tešiť sa môžete na folklórny festival scénických programov na miestnom amfiteátri ale aj remeselníkov zo Slovenska i zahraničia, vychýrené Hontianske dvory s priestorom na ochutnávku miestnych dobrôt a zábavu, ale tiež prezentáciu tradičného života na lazoch.

i_3943372SLOVENSKÉ DIEVČA VO FRANCÚZSKU

Brezno – synagóga, piatok 19. august o 17. hod.

Francúzsko inak – bez slimákov, Eiffelovej veže a levandule. Výstava fotografií Lucie Sopoligovej Vernisáž výstavy bude v piatok o 17. hod. Výstava potrvá do 31. augusta.

COUNTRY ZÁHRADA

Zvolen – Park Ľ. Štúra, piatok 19. august o 18. hod.

Country zábava v neďalekom Zvolene. Príďte si zatancovať a zaspievať s mnohými country kapelami. Hlavným hosťom je kapela Zelenáči – legenda Československej country hudby. Viac o tomto podujatí si prečítate v staršom článku na ZVonline.sk…

MORE THAN FEST

i_3919762Zvolenská Slatina – futbalové ihriská, piatok 19. august a sobota 20. august

Po úspešnom oživovacom ročníku festivalu ponúkli organizátori aj tento rok zaujímavý a lákavý program. V piatok vystúpia kapely Cradle of Filth (UK), Andre Matos band (BRA), Ensiferum (FIN), Masterplan (GER), CITRON s Láďom Křížkom a Tanjou (CZ), Claudio Cordero (CL), Titanic (CZ), Kilmara (SPA), Mojra (PL), Gyze (JPN), Ravenclaw (SK), Anthology (SK), Caliber X (SK) a Eufory (SK). V sobotu vystúpi Children of Bodom (FIN), Dragonforce (UK), Sodom (GER), Stratovarius (FIN), Arkona (RU), Freedom Call (GER), Vesztegzar (HU), Serenity (AT), Arsea (IT), Symfobia (SK), Aint (SK), Ramchat (SK), Midnight Scream (SK), Eagleheart (CZ) a Endless Main (SK).

HUDOBNÁ GLOSA IGORA ŠIMEGA  A HOSTÍ

Divadelná Kaviareň, piatok 19. august o 19. hod.

V poradí 32. pokračovanie zábavno hudobného predstavenia s atraktívnymi hosťami o všetkom, čo prináša doba a odnáša čas – o všetkom čo za talent drieme v každom z nás a o všetkom čo inšpiruje radosť z krás.

TEK NIGHT III.

Tartaros RC, piatok 19. august  

Tvrdý večer v známom klube. Tentokrát sa o atmosféru postarajú Liquid Space 9, Elysium a Legion. Príďte si užiť metalový večer.

ROZLÚČKA S LETOM

Plážové kúpalisko, sobota 20. august

Celodenný program plný skvelej hudby v teple pri vode, plný miešaných nápojov, zábavy a súťaží o skvelé ceny.

GAZDOVANIE NA HRIŇOVSKÝCH LAZOCH

14051797_10205291196034193_4017162215957276444_nHriňová – časť Slanec, sobota 20. august

Festival (6. ročník) „Gazdovanie na hriňovských lazoch“ prezentuje ako sa voľakedy žilo na lazoch v Podpoľaní. Návštevníci sa môžu preniesť v čase a pozrieť si, či aj vyskúšať, oranie s volmi, kosenie a mlátenie obilia, vyberanie zemiakov, bielenie plátna, prácu remeselníkov a starých trhovníkov, strihanie oviec, výroba a ochutnávka ovčieho syra, alebo zoznámiť sa s tradíciami a ľudovými zvykmi a obyčajami. V niekoľkých dvorov sa prezentuje tradičná kuchyňa so špecialitami našich starých mám, ale aj z Česka, Maďarska a Poľska. Na festivale rezonuje aj folklór, ktorý má v Hriňovej veľkú tradíciu.

REGIONÁLNE OSLAVY 72. VÝROČIA SNP

Dolná Lehota – časť Črmné – Krpáčovo, sobota 20. august o 9.30 hod.

Spomienkové stretnutie pri pamätníku 2. československej paradesantnej brigády, kladenie vencov, príhovory hostí, vystúpenie folklórnych a speváckych skupín.

VESELÉ ZÚBKY – MALÁ HŔBA PÝTA VIAC

Donovaly – Habakuky, sobota 20. august od 10. do 18. hod.

Na Habakukoch chcú tento rok vytvoriť rekord v čo najväčšom počte dospelých dočisťujúcich deťom zúbky. Príďte sa rozprávkovo zabaviť na neďaleké Donovaly.

judo32. ROČNÍK MEDZINÁRODNÉHO TURNAJA SNP V DŽUDE MUŽOV A ŽIEN

Štiavničky – ŠH Dukla, sobota 20. august od 10.-16. hod.

Medzinárodný turnaj v džude mužov a žien a 6. ročník Memoriálu Zoltána Pálkovácsa do 100 kg na Štiavničkách. Zúčastnia sa športovci z rôznych krajín. Viac o podujatí sme písali v našom staršom článku.

OTVORENIE PARKU ZA PLAVÁRŇOU VO ZVOLENE

Zvolen – park za plavárňou, sobota 20. august o 10. hod.

Pozývame na otvorenie znovuobnoveného parku za plavárňou, ktoré sa uskutoční 20. augusta od 10.00 hod. Čaká vás bohatý program: cvičenie, debaty, koncert, párty.  Je možnosť priniesť si vlastné grily a zúčastniť sa spoločnej grilovačky.

MUZIKÁLOVÝ FESTIVAL JOZEFA BEDNÁRIKA 2016

Brusno – kúpele, sobota 20. august o 16. hod.

Už v poradí 9. ročník podujatia. Prehliadka muzikálovej, divadelnej a filmovej hudby v podaní popredných interpretov. Vstupné sa pohybuje od šesť do sedemnásť eur. Viac o podujatí sa dočítate v v našom staršom príspevku.

Inline dni Europa SC Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

INLINE DNI V EUROPE

Priestranstvo pred Europa SC, sobota 20. august od 18. hod.

Najlepšie športové podujatie tohto leta na ktorom sa môže zúčastniť ktokoľvek. A pri tom môžeš zažiť koncert DJ Dave-a.

OPERALIA  BANSKÁ BYSTRICA 2016

Areál UMB na Kuzmányho ulici, sobota 20. august o 20. hod.

Open air operný festival v Banskej Bystrici. V sobotu odznie 9. Symfónia d mol spolu s ódou na radosť Ludwig van Beethovena s poprednými zahraničnými aj domácimi umelcami. Vstupné je vo výške 20 eur, či zľavnený vstup za 15 eur.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 21. august o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Motýlia lúka s Lesankou. Páčia sa vám pestrofarebné motýle? Viete, ako sa dajú prilákať do záhrady? Aké druhy rastlín sú pre ne najzaujímavejšie a potrebujú ich k svojmu vývoju? Jednu vami vytvorenú, dobre navrhnutú, krásne rozkvitnutú záhradu si od nás odnesiete aj domov. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

FESTIVAL MASKOTOV

Maskoti2016_2Donovaly – fun aréna, nedeľa 21. august od 10. hod.

Pozývame na tretí ročník festivalu maskotov na bobovej dráhe. Viac sa dozviete v staršom článku.

10. ROČNÍK MUZIKY POD POĽANOU

Hriňová – Raticov vrch, nedeľa 21. august

Na festivale Muziky pod Poľanou sa predstavia muzikanti ľudových hudieb zo Slovenska a okolitých krajín ako: Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Srbsko. Zaznejú tradičné podpolianske nôty ľudových hudieb z Hriňovej a okolia. Návštevníci sa môžu tešiť aj na furmanský sprievod účinkujúcich cez hriňovské lazy, remeselný trh a občerstvenie.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

i_3877029Thurzov dom, nedeľa 21. august o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Keď rozkvitne papier s Ivankou. Aj keď s končiacim letom ubúda aj pestrosť z lúk, farebné kvety môžu stále zdobiť váš príbytok. Poznáte origami? Hovorí vám niečo slovo fleurogami? Príďte do Thurzovho domu a nechajte vo svojich rukách rozkvitnúť papier. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

SÍDLISKOVÉ VEČERNÍČKY

Dvor Robotníckeho domu, nedeľa 21. august o 17. hod.

Divadlo Hotel Mária vám v rámci série sídliskových večerníčkov zahrá a porozpráva rozprávku o tom ako bol Šašo múdrejší ako kráľ.

SUSEDSKÁ BURZA A MARTIN GEIŠBERG NA SÍDLISKU

Betónové kruhy na Tr. SNP, nedeľa 21. august o 17. hod.

Koncert známeho Martina Geišberga priamo pod holým nebom. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v priestoroch Klubu HaD. Okrem toho sa môžete zúčastniť aj susedskej burzy. O podujatí sme informovali v našom staršom príspevku. Vstup voľný.