Aj ďalší víkend ponúkne v meste pod Urpínom ďalšie možnosti využitia času a opäť toho nebude málo. V Banskej Bystrici sa totiž predstavia legendy česko-slovenskej muziky, ale aj hviezdy rapového neba. O dávku humoru sa postarajú zoskupenia Silné reči a Temné kecy, no na svoje si prídu aj milovníci elektronickej hudby, či divadelných predstavení. 

Piatok 20. máj

Prečo sa dieťa varí v kaši

Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica – 17:00 h

Banskobystrické Divadlo Akadémie umení pozýva na monodrámu podľa knihy Aglaji Veteranyi – Prečo sa dieťa varí v kaši, ktorá sa uskutoční 20. mája o 17:00 h v malom štúdiu Divadla AU. Ide o príbeh jedného rumunského dievčatka a jej krásne naivné úvahy o Bohu, o živote, ale aj nenaplnenom vzťahu s matkou. Len dieťa dokáže pomocou svojej fantázie nájsť odpoveď aj na tie najabsurdnejšie situácie dospelého života. Aj na úkor toho, že by malo na to samé doplatiť. Na predstavenie sa odporúča rezervácia miesta prostredníctvom mailu na divadlo@aku.sk alebo telefonicky na čísle 0908 669 932.

Olympic v Banskej Bystrici

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 18:00 h

v piatok 20. mája sa na banskobystrickom amfiteátri predstaví legenda českej rockovej hudby – Olympic s nestarnúcim Petrom Jandom! Zaznejú tie najznámejšie skladby v histórii česko – slovenskej hudby: „Jasná zpráva“, „Slzy tvý mámy“, Osmý den“ a mnohé iné… Vstupenky v sume 25 eur je možné zakúpiť v predpredaji prostredníctvom tohto odkazu.

Večer vokálneho umenia

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18:00 h

Zažite jedinečný Večer vokálneho umenia – Koncert doktorandov Katedry vokálnej interpretácie Fakulty múzických umení pri príležitosti 25. výročia založenia Akadémie umení v Banskej Bystrici. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska a uskutoční sa v piatok 20. mája o 18. hodine v Robotníckom dome.

GnT Night v Sympl

Reštaurácia SYMPL, Banská Bystrica – 18:30 h

Ak ešte neviete, ako odštartujete víkend, máme pre vás skvelý tip. Pre veľký úspech veľkonočnej GnT Night párty sa v Sympl rozhodli, že zorganizujú GnT vol.2, na ktorú sa môžete tešiť už v piatok 20. mája o 18:30 h. Vezmite priateľov a príďte sa zabaviť v spoločnosti dobrej hudby a ikonických drinkov. Rezervácie na tel. čísle 0918 367 850.

ROAST LUJZY v Banskej Bystrici

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

Padla kosa na kameň, prišiel na psa mráz! V ďalšom kole grilovacích show s názvom ROAST si partia zo SILNÝCH REČÍ „vychutná“ ich kamarátku, stand-up komičku, herečku a speváčku Lujzu. Komici Silných rečí si už brúsia svoje vykosťovacie nože a zbierajú muníciu, aby s radosťou, presnosťou, láskou a barbecue omáčkou ugrilovali bývalú hviezdu shows Naši a Česko Slovensko má talent. V  80 minútovom predstavení sa vystriedajú komici s prednesmi svojich presných a drsných fejtónov venovaných Lujze a na záver im to vráti v monumentálnom comebacku. Lístky nájdete na tomto odkaze.

Koncert ONE on ONE / David Javorský on Bartosz Prszybylski

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Pokračovanie formátu spájajúceho jedného hosťujúceho hudobníka s jedným tanečníkom z Divadla Štúdia tanca. David Javorský vytvoril autorskú maľbu k inscenácii Dotyk Alžbety a v divadle sú radi, že túto spoluprácu môžu rozšíriť aj smerom k Davidovým hudobným aktivitám. Diváci sa môžu tešiť na experimentálnu elektroniku rozpohybovanú poľským tanečníkom. Viac informácií spolu s možnosťou rezervácie / kúpy vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

DJ vo Výklade

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica – 19:00 h

Výklad v Národnej ulici pokračuje v piatkových tematických akciách a tentokrát sa o zábavú postará DJ Maikl Knight. Ten určite zahrá niečo rytmické pre uši návštevníkov a organizátori sľubujú poriadnu dávku srandy.

Sobota 21. máj

Jóga v Regal záhrade

Regal Burger, Banská Bystrica – 10:00 h

O tom, že joga sa stala absolútnym fenoménom súčasnosti niet pochýb. Pre niekoho je to stav mysle, pre iných zas skvelá príležitosť dať si poriadne do tela – v joge si skrátka každý vyberie to, čo mu sedí. Touto myšlienkou sa riadi aj bystrické Loca Studio, ktoré pre svojich vyznávačov pripravilo pestrý program. Už v sobotu 21. mája čaká na všetkých nadšencov pohybu skvelá hodina pod taktovkou jogínky Adriany Zemkovej. Akcia sa koná pod holým nebom – v záhrade podniku Regal Burger, ktorý sa presťahoval do nových priestorov na Lazovnej ulici. Chýbať tak nebude ani špeciálne menu.

Čipkárskô 2022

Futbalové ihrisko Brusno – 10:00 h

Čipkári z Brusna už s čipkami po svete nechodia, no čipkárskô sa v Brusne stále varí. A bude sa variť aj v sobotu 21. mája od 10:00 h na parkovisku pri futbalovom ihrisku. Ak chcete zažiť neopakovateľnú atmosféru, dýchať podmanivú vôňu tradičnej pochúťky a tiež sa pritom dobre zabaviť, nemali by ste tam chýbať. Súťažiť sa bude už tradične vo varení klasického čipkárskeho v klasických čipkárskych mašinách s kúrením cez komín. Počas varenia bude nielen súťažiacim ale aj všetkým prítomným vyhrávať skupina Akropola. Čipkárskô 2022 vyvrcholí čipkárskou veselicou, ktorá sa začne o 20:00 h a potrvá až do skorého rána (04:00 h). O dobrú muziku do tanca aj na počúvanie sa postarajú breznianska skupina ZBM a DJ Santy.

AMFIK OPEN FEST

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 18:00 h

Odštartujte leto na párty pod holým nebom spolu s kapelou Nerieš, Bitmanom, Majselfom a ČisT-ým tak, ako v dávnych dobách pred koronou! Na banskobystrickom amfiteátri vystúpia v sobotu 21. mája špičkoví slovenskí interpreti. Banskú Bystricu a Zvolen budú „reprezentovať“ CashSoundRecords a elRiver, okrem toho však budú pútať pozornosť najmä Bitman, ČisT, Majself a populárna skupina Nerieš. Všetko podporí DJ Mikroman, ktorý sa postará o nespútanú afterparty až do rána.

Jarek Nohavica v Banskej Bystrici

Športová hala Dukla, Banská Bystrica – 19:00 h

Sólový recitál jedného z našich najznámejších pesničkárov s gitarou a heligónkou zostavený nielen zo známych piesní, ale aj z aktuálnych noviniek z posledného albumu Poruba. Fanúšikovia Jarka Nohavicu si už určite zvykli, že jeho koncerty sú samé prekvapenie, a vždy úplne novo dramaturgicky zostavené a rozhodne sa majú na čo tešiť! Na súčasných koncertoch Jarka sprevádza na akordeón a piano vynikajúci muzikant z Varšavy Robert Kusmierski a na perkusie a bicie Pavel Plánka z Plzne. Na koncerte si môžu diváci zakúpiť CD, DVD atď. Vstupenky v sume 25 a 28 eur je možné zakúpiť v online predpredaji prostredníctvom siete Ticketportal.

Trilobeat tour v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Inštrumentálna kapela Trilobeat vydáva začiatkom mája nový album a v rámci klubového turné sa zastaví aj v banskobystrickej Záhrade. Nový album kapely Trilobeat Zánikový horizont obsahuje 9 rôznorodých skladieb, od melancholických klavírnych balád až po tvrdé rockové riffy alebo experimentálne ambientné pasáže. V kombinácii s repertoárom z ich debutového albumu Trilobeat (2019) vzniká pestrý koncertný program, ktorý kapela odprezentuje v sobotu 21. mája o 19. hodine v banskobystrickej Záhrade.

Temné Kecy v Urban Spot Banská Bystrica

Urban Spot, Banská Bystrica – 19:30 h

Po období temna prichádzajú Temné Kecy späť na scénu v plnej sile a s novým programom. Ak cítite vnútornú potrebu smiať sa nonstop vyše 2 hodiny, zabaviť sa tak, že zabudnete na všetky svoje problémy a ak túžite žoviálne komunikovať so živými ľuďmi, nemusíte brať nič iné, len lístky. Príďte podporiť Temné Kecy do Banskej Bystrice, už v sobotu 21. mája o 19:30 h. Všetky vyrozprávané príbehy a spomínané osoby v TK, sú fiktívne a nezobrazujú skutočné osoby a ani udalosti! TK sú divadelné predstavenie s výrazným umeleckým posunom a štylizáciou! Vstupenky dostupné na tomto odkaze.

Silná káva vol. 2 / Stand-up večer v Michelle

Michelle-Coffee, Zvolen – 20:00 h

Zvolenské Michelle-Coffee pozýva na druhé vydanie stand-up show Silná káva. Pozvanie prijali osvedčené mená slovenskej stand-up scény Michael Szatmary a Jakub Gulík. Čaká vás skvelá zábava takmer „na dotyk“ v štýlovom prostredí, kvalitná káva, pivko, miešané drinky a určite aj nejaké prekvapenie z koláčikovne a našej „streetfood“ kuchyne. Po prvom – testovacom podujatí organizátori upravili počet vstupeniek, aby zaistili viac pohodlia a osobného priestoru.

Nedeľa 22. máj

Farbatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 h

Tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov. Počas predstavenia je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, smiať sa aj plakať. Cieľom projektu je prehĺbiť kontakt rodiča a dieťaťa, motivovať a inšpirovať dospelého človeka k väčšej hravosti a batoľatám sprostredkovať prvý kontakt s farbami.

The Distinguished Gentleman’s Ride Banská Bystrica

Motoshop Žubor, Banská Bystrica – 10:00 h

Myšlienku podporiť svetovú akciu v boji proti rakovine prostaty mužov podporí celosvetovo tisíce motorkárov už 22. mája, a po druhý krát je jej súčasťou aj Banská Bystrica vďaka Triumph Banská Bystrica. Poďte zažiť neopakovateľnú atmosféru v obrovskom štýle. Akcia sa ponesie v duchu klasického Vintage štýlu a typov motoriek ako CAFE RACER, BOBBER, MODERN CLASSIC, SCOOTER, SCRAMBLER, TRACKER, CHOPPER, CLASSIC, BRAT STYLE, SIDE CAR.

Berlin Vintage meets Banská Bystrica

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 12:00 h

V Banskej Bystrici sa opäť uskutoční pop up predaj prémiového vintage oblečenia v krásnej Záhrade, ktorý sa uskutoční v nedeľu 22. mája. Organizátori chystajú pre Vás kolekciu unikátnych dizajnových kúskov z najlepších materiálov a v perfektnom stave. Od high fashion po street fashion, športové aj elegantné, pre každého čosi cool.

Hravo po múzeu

Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

Zoberte deti do múzea a nechajte ich objavovať históriu mesta hravou formou priamo v Matejovom dome. Vydajte sa na cestu dobrodružstva, odhaľte poklady a fascinujúci život našich predkov. Spoznajte spolu s našimi sprievodcami ťažký život tovarišov, ktorí sa chceli stať majstrami vo svojom živote.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Po úspešnom uvedení titulu O malej sove, ktorá sa bála tmy (premiéra: 29.9.  2019, réžia M. Pecko), siahla dramaturgia Bábkového divadla na Rázcestí opäť po, na Slovensku neveľmi známej, knižnej predlohe britskej spisovateľky Jill Tomlinson. Autorka prináša netradičné i citlivé témy, mozaiku univerzálnych ľudských skúseností, napísanú so zaujatím pre svet dieťaťa. Hlavná hrdinka nášho príbehu Hilda sa nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.