Ochladilo sa viac, ako by sme si priali a žiada sa nám skôr hibernovať ako vyvíjať nejaké aktivity. No veríme, že naše tipy na víkend vás inšpirujú a podnietia navštíviť niektoré z množstva podujatí nielen v Banskej Bystrici.

Piatok 12. júl

Glosa Igora Šimega a hostí

Hotel Národný dom, Banská Bystrica – 19:00 h

Medzinárodné obsadenie, výnimočnú hudbu a silné, inšpiratívne príbehy sľubuje piatková Glosa Igora a Šimega a hostí. Banskobystričanka Soňa Kopčanová, známa osobnosť TV Senzi a speváčka populárneho zoskupenia Soňa & Chilly Boys, predstaví svoj nový album Láska nie je hra. Sýrska hudobníčka a speváčka Lara Abou Hamdan študuje kompozíciu na Fakulte múzických umení banskobystrickej Akadémii umení. Hrá na gitaru, skladá piesne a návštevníkom v poradí 69. Hudobnej glosy sprostredkuje exotickú hudbu Blízkeho Východu.

Nočná prehliadka históriou Bystrice

Radnica, Nám. SNP, Banská Bystrica – 20:00 a 22:00 h

Nočné prehliadky históriou mesta, ktoré odštartovali začiatkom júla a počas leta sa budú konať každý utorok (malý okruh), sú interaktívne divadelno-šermiarske vystúpenia, ktoré priblížia známe aj menej známe udalosti a predstavia osobnosti Banskej Bystrice z novšej aj dávnejšej minulosti. Okrem pravidelných utorkových prehliadok sa uskutočnia dva piatkové veľké okruhy. Prvý z nich už tento piatok. Začína sa o 20:00 a 22:00 h pred Radnicou. Ďalší veľký okruh bude 23. augusta.

Folklórne slávnosti pod Poľanou

Amfiteáter, Detva – 20:00 h

Trojdňový sviatok folklóru pod Poľanou otvorí v piatok večer o 20:00 h uvítací program domáceho regiónu s názvom Podpolianska pieseň rodiny. V programe Pozdrav zo Zemplína (od 21:30 h) detviansky amfiteáter roztancuje Folklórny súbor Zemplín z Michaloviec. Bohatý scénický program 54. ročníka slávností počas všetkých troch dní sprevádza jarmok tradičných remesiel a dvory prezentujúce folklórne tradície Slovákov – Podpoliansky, Krajanský, Gajdošský aj Dvor u Detvanov, expozícia detvianskych drevených vyrezávaných krížov a ďalšie zaujímavé výstavy, ako aj tvorivé dielne pre deti – Záhrada umenia a prehliadka replík tradičného odevu a súčasného oblečenia inšpirovaného tradičným. Podrobný program slávností nájdete na tejto stránke…

Detektív Pikachu v letnom kine

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Azda najpopulárnejší popkultúrny fenomén všetkých generácií – pokémoni, obsadia v piatok večer banskobystrický Amfiteáter Paľa Bielika. Vo filme Pokémon: Detektív Pikachu okrem obľúbenej elektrizujúcej príšerky Pikachu, ktorý sa predstaví v úlohe detektíva, sa predvedie aj množstvo iných pokémonov s unikátnymi schopnosťami aj povahami.

Sobota 13. júl

Voľný vstup do múzea

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 8:00 h

Stredoslovenské múzeum oslavuje 130-ročné jubileum. Na svoje narodeniny obdaruje verných ale aj nových návštevníkov voľným vstupom do všetkých svojich expozícií a na všetky výstavy – tento víkend v čase otváracích hodín. Čítajte viac v článku:

Stredoslovenské múzeum oslavuje 130 rokov od založenia

Gotický piknik na hrade

Mestský hrad, Kremnica – 9:00 h

Na kremnickom Mestskom hrade sa v sobotu prenesiete do obdobia 13. až 15. storočia, nahliadnete do obdobia gotiky a života ľudí žijúcich v neskorom stredoveku. Zažijete šermiarsky duel a zaujímavé budú aj ukážky rytierskych disciplín, výzbroje a výstroja. Atmosféru dotvoria umelci počas kaukliarskeho vystúpenia a predvedú svoju šikovnosť pri žonglovaní, akrobacii a dobových tancoch. Chýbať nebude ani dobová stredoveká kuchyňa

Štiavnický živý šach

Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica – 10:00 h

Ďalší ročník mimoriadne obľúbeného podujatia, ktoré vyvrcholí nočným súbojom šachu so živými figúrkami, plným súbojov na život a na smrť (21:00 h), spestrí jarmok, vystúpenia šermiarov, historická hudba, módna prehliadka, historický stan a zbrane, kaukliari, šašo Miro Kasprzyk, zábava s Forgim. O 12:00 je na programe historický sprievod a o 16:00 h simultánka veľmajstrov.

Deň stromu vo Vydrovskej doline

Lesnícky skanzen, Vydrovská dolina pri Čiernom Balogu – 10:30 h

Milovníci prírody sa aj tento rok stretnú v areáli Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, aby oslávili Deň stromu. Na 18. ročníku tohto podujatia je pre malých aj veľkých pripravený bohatý sprievodný program, ukážky remesiel, množstvo atrakcií a zábavy vo voľnej prírode. Program nájdete napríklad tu…

Na Habakukoch sa bude variť  HA-HA-Harula

Habakuky, Donovaly – 11:00 h

V Dobšinského rozprávkovom svete na Habakukoch bude v sobotu rozvoniavať haruľa. Súťažiť sa bude v rýchlosti rajbania zemiaku, najdlhšej šupke a najlepšej chuti. Ak chcete súťažiť, prihláste sa na čísle 0911 822 034 alebo v správe na Facebooku.

Deviate Zumenievanie pod Hrbčokom

Rudlová, Kapitána Jaroša 3, Banská Bystrica – 13:00 h

Zumenievania sú krásne stretnutia u výtvarníčky Ľubice Lintnerovej, v dome s modrými okenicami a modrou bránou, v záhrade plnej kvetov a v neskutočnej atmosfére. Aj na deviatom stretnutí bude kopa umenia rôznych žánrov, dobrá zábava, kapustnica… Vstup je voľný, príďte! Viac informácií nájdete na Facebooku.

Rockový Priechod

Futbalový štadión, Priechod – 15:00 h

Na 11. ročníku Priechodských rockových slávností vystúpia kapely Hicks, The Durchgang, The Butchers, P.R.S.T.Y., The Passage & Jaro Scholtz a Marlett.

Na Mýte s Idylou

Záhradná reštaurácia Na Mýte, Banská Bystrica – 17:45 h

Hudbu, ktorá pohladí dušu, zahrá kapela Idyla v sobotu večer v reštaurácii Na Mýte.

Noci z Nového zámku

Nový zámok, Banská Štiavnica – 18:00 h

Jedinečný výhľad z banskoštiavnického Nového zámku môžete zažiť počas podujatia Noci z Nového zámku, ktoré sa uskutoční v sobotu od 18:00 do 23:00 h.

Pavol Barabáš na Šumiaci

Amfiteáter, Šumiac – 18:00 h

Svetoznámy filmár Pavol Barabáš prinesie na Šumiac svoj najnovší dokumentárny film o skladateľovi Svetozárovi Stračinovi, ktorý bude mať v kinách premiéru až v septembri. Návštevníci podujatia, ktoré sa koná na šumiackom amfiteátri, si môžu užiť aj jedinečnú prezentáciu Jána Krišku, slovenského lekára a ultramaratónca žijúceho v USA, ktorý má na svojom konte niekoľko triumfov na extrémnych polárnych ultramaratónoch. Príde aj jeho dcéra Annamaria Kriska, ktorá sa venuje odevnému dizajnu a svoje kúsky, inšpirované slovenskou ľudovou kultúrou, nedávno premiérované na newyorskom Manhattane, predstaví aj na šumiackom amfiteátri. Viac o filme nájdete napríklad na tejto stránke.

Rytmy odinakiaľ

Námestie SNP, Banská Bystrica – 20:00 h

V sobotu Horúce latino a v nedeľu Pod mexickým klobúkom. Banskobystrické námestie ožije počas víkendu horúcimi latino rytmami a tancami v podaní Dominiky Titkovej & Friends a bubnov Campana Batucada (sobota, 20:00 h). Mexické piesne, kostýmy aj sombrera predvedie skupina Mariachi sin Fronteras (nedeľa, 20:00 h).

Nedeľa 14. júl

Ochutnávka tratí Kordíckeho Extrému

Kordíky – 8:00 h

Najkrajšie bežecké preteky v Kremnických vrchoch, Kordícky Extrém, budú už o týždeň. Ak sa na ne chystáte, alebo ak aj nie, ale chcete si vyskúšať trate, môžete tak urobiť túto nedeľu od 8:00 do 11:00 h. Štart samoobslužnej ochutnávky tratí Kordíckeho Extrému je v Kordíkoch.

Tvorivé dielne pre deti

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 9:00 h

Motýlia lúka je témou nedeľných tvorivých dielní v Tihanyiovskom kaštieli. Deti si v nej vyrobia krásne rozkvitnutú záhradu (9:00 – 17:00 h). V Thurzovom dome zas bude kvitnúť papier.  Deti si vyskúšajú fleurogami (13:00 – 17:00 h).

Futbalový turnaj

Športový areál Horedolinie, Poniky – 12:30 h

O Pohár starostky obce sa bude v nedeľu hrať na futbalovom turnaji v Ponikách.  Zabojujú oň mužstvá ŠK Hrochoť, FK Šalková, TJ Mladosť Lučatín a ŠK OPL Poniky.

Banícky spevokol v kúpeľoch

Kúpeľný hotel Palace, Sliač – 16:00 h

V rámci Sliačskeho kúpeľného kultúrneho leta vystúpi v nedeľu popoludní na nádvorí Hotela Palace Starohorský banícky spevokol. Popri baníckych piesňach zaznie aj originálne sprievodné humorné slovo.

Aquabus, cyklobus aj výhľady z veží

Aj tento víkend (a každý deň) môžete využiť Aquabus, ktorý vás odvezie z Banskej Bystrice priamo do Holidayparku v Kováčovej. Aquabus odchádza ráno o 9:45 h z Pieninskej ulice na sídlisku Rudlová-Sásová. Cestovný poriadok je zverejnený online.

Cyklobusom, ktorý premáva cez víkendy a sviatky zo Strieborného námestia v Banskej Bystruci, sa dostanete na Donovaly, Malý Šturec, Šachtičky, Hrochoť-Kyslinky a Chatu nad Tajovom. Cestovný poriadok nájdete na tejto stránke…

Nenechajte si ujsť ani výhľady z veží v Banskej Bystrici a Zvolene. Banskobystrická Hodinová veža je cez víkend (aj od pondelka do štvrtka) otvorená od 10:00 do 19:00 h, v piatok od 10:00 do 21:00 h. Zvolenská veža od 10:00 do 18:00 h v sobotu a nedeľu, v týždni od 10:00 do 17:00 h.  V prípade nepriaznivého počasia, výstup na veže nie je možný.

Víkendové počasie v Bystrici: Obloha bude prevažne zamračená, vyskytnú sa aj prehánky