Úspešnú noc múzeí a galérií vystrieda v tento piatok rovnako obľúbená noc kostolov.  Víkend bude zrejme upršaný, tak pri behu na podujatia nezabudnite na dáždnik.

HOLOGRAPHIC HUMAN ELEMENT

Záhrada CNK, piatok 10. jún o 19. hod.

Koncert – experimentálna a moderná klasika s prvkami New Age a progresívneho rock-u. Vsutpné je päť eur, zľavnené vstupné je za tri eurá.

i_3841681EX DIVADLO PO X ROKOCH

Zvolen – Stará radnica, piatok 10. jún o 19. hod.

Pozývame vás na verejnú nahrávku Večera na tému: Ex divadlo 9 po x rokoch s  Michalom Havranom.

NOC KOSTOLOV 2016

Banská Bystrica, piatok 10. jún o 19. hod.

Aj tento rok sa v Banskej Bystrici uskutoční NOC KOSTOLOV. Mottom tohto ročníka je citát z biblickej knihy Zjavenia apoštola Jána: „Jeho brány sa cez deň nezavrú a NOC tam nebude.“ Brány troch banskobystrických kostolov sa pre návštevníkov otvoria 10. júna 2016 od 19. hod. Úlohou projektu je byť pozvaním pre všetkých ľudí dobrej vôle k spoločnému stretnutiu a k objavovaniu krásy kresťanských výtvarných a architektonických pokladov, ale tiež podeliť sa o svoju vieru, o svoj život, a svoje osobné obdarovanie a zručnosti. V našom meste bude NOC KOSTOLOV tiež znamením živej spolupráce kresťanských cirkví (ekumenizmus), ktorá hojí rany z minulých storočí. Viac o programe sa dozviete z nášho článku.

MEDZINÁRODNÉ PRETEKY MLÁDEŽE V SKOKU NA LYŽIACH

Žlté piesky, sobota 11. jún o 8.30 hod.

Športový klub Kartík a Klub priateľov skoku na lyžiach pod záštitou Slovenskej lyžiarskej asociácie Vás pozývajú na Medzinárodné preteky mládeže v skoku na lyžiach O pohár mesta Banská Bystrica a Medzinárodné preteky Veteránov v skoku na lyžiach.

TVRĎÁK

Tvrdak - Banska BystricaKráliky, sobota 11. jún o 10. hod.

Beh cez prekážky v krásnom prostredí Králikov pri Banskej Bystrici. Prvýkrat Tvrďák na 8+km/15+prekážok. Čaká  vás prekonať strmý skokanský mostík. Keď odbehneš môžeš ďalej  súťažiť v rôznych fitness disciplínach. Ťahanie auta na čas, zhyby na hrazde na čas, prevracanie pneumatiky… Pokúsime sa o svetový rekord v počte klikov. Vstup zdarma  pre dobrovoľníka. Pomôž s organizáciou v deň preteku a získaj cennú skúsenosť. Za odmenu získaš tričko a vstupenku na ktorýkoľvek pretek. Viac informácií nájdete v našom staršom článku…

NÁJDI SA SO SVOJÍM PSÍKOM

Pod Pamätníkom SNP, sobota 11. jún o 10. hod.

Jednodňové podujatie zamerané na pomoc psíkom, ktoré sa nedokážu umiestniť do domovov, či už kvôli výzoru, veku alebo z iných dôvodov. Takto chceme pomôcť nie len týmto zvieratkám ale aj občianskym združeniam a neziskovým organizáciám z BB kraja, ktoré sa snažia týmto nemým tvorom pomáhať. Našim cieľom je priamo na akcii nájsť nové domovy pre útulkové stálice a pomôcť tak preplneným útulkom.

Rodina na kolesáchRODINA NA KOLESÁCH

Fončorda – Komunitné centrum,  sobota 11. jún od 10. hod.

Ďalšie jedinečné podujatie organizované Komunitným centrom Fončorda v spolupráci s Občianskou cykloiniciatívou Banská Bystrica je predo dvermi. Tento krát sa v areáli CVČ na Havranskom zídu všetci fanúšikovia nemotorovej dopravy. Už túto sobotu 11. júna od 10,00 do 15,30 budete môcť zažiť rôzne aktivity podporujúce využívanie nemotorovej dopravy v meste, ako aj kopec zábavy. Organizátori pre hostí pripravili bohatý program. Viac o podujatí sa dozviete v článku.

KUTLIARSKY DEŇ V SELCIACH

Selce, areál futbalového ihriska, sobota 11. jún od 12:00 hod.

Tradičná súťaž vo varení držkového guľášu s pestrým sprievodným programom vyvrcholí podvečer aj koncertom Kandráčovcov (17.00 h) a následne vystúpením tanečníkov z Old School Brothers (18.00 h). Súťaž začína o 12-tej hodine, vyhlásenie výsledkov prebehne po 14-tej.

ZÁLA – FESTIVAL MALÝCH DIVADIEL

Divadlo pod balkónom, sobota 11. jún o 10.30 hod. a nedeľa 12. jún o 10.30 hod.

Festival malých divadiel ZÁLA – spolu je nám dobre bude trvať celý víkend. V sobotu bude otvorenie festivalu, vystúpi Divadlo Žihadlo: Kohútik a sliepočka, potom SHŠ Budzogáň: Budzogáň z vreca von. Pokračovať bude Divadlo Žihadlo: Klaun Pepele, Divadlo Harry Teater: Havo Slavo a Actores: Dni v daždi Broadwayský kriminálny hit inšpirovaný skutočnou udalosťou. V nedeľu Divadlo Harry Teater: Medené mesto, Teatro Nelline: Princ Bajaja, Divadlo v kufri: Janko Hraško,  Divadlo pod Balkónom: Gramofón a Divadlo Havran: Žobráci.

SPOLOČNÝ KONCERT SPEVÁCKYCH ZBOROV HRON (SR) A VOKÁL (ČR)

plagat_2016-06-11_hron_a_vokal_1_2Komorná sála SOS,  sobota 11. jún o 17. hod.

Pozývame Vás na spoločný koncert speváckych zborov Hron a Vokál. Spevácky zbor HRON z Banskej Bystrice (SR) je vokálne amatérske teleso pôsobiace od roku 1949. V jeho repertoári sú sakrálne i svetské skladby všetkých štýlových období s dôrazom na diela slovenských autorov ako aj úpravy ľudových piesní. Zmiešaný spevácky zbor  VOKÁL z Přerova (ČR)  vznikol v roku 1963 z nadšenia, snahy a obetavosti malej skupiny ľudí v rámci vtedajšieho závodného klubu Přerovských strojárni. Cesta zboru viedla od skromných začiatkov poznačených hľadaním až po dnešnú podobu vyzretého umeleckého telesa a dnes ho charakterizuje komorné poňatie prejavu.

COMMUNITY OF FOOLS AND FOOTPRINT

Záhrada CNK, sobota 11. jún o 17.30 hod.

Zaujímavý koncert mladej alternative-rock kapely zo Zvolena, ktorá predstaví po prvýkrát naživo svoj debutový album Never Born Secret.

NABUCCO

Štátna opera, sobota 11. jún o 18.30 hod.

Opera od Giuseppe Verdiho v rámci Hviezdneho júna. Spoluúčinkuje zbor a orchester Štátnej opery. Túto zborovú operu skomponoval Verdi na námet zajatia Židov v Babylónii. V starozákonnom príbehu sa ukrýva politický inotaj, vyjadrenie zápasu talianskeho národa v dobe risorgimetna. Dielo nadväzuje na veľkú tradíciu talianskej opery prvej polovice 19. storočia. Modlitba zajatých Židov „Va pensiero sull’ali dorate…“  sa stala tajnou národnou hymnou Talianov. Napriek tomu, že dobový politický podtext opery dnes už nie je naliehavý, riziko utláčania slabších národov silnejšími a potreba ochrany národnej identity sú vždy aktuálne. Vstupné je desať eur.

MÄKKELÄ & THE HOLYCOPTERS MEET DASA VON FLASA

Cult Club, sobota 11. jún o 21. hod.

Výnimočný koncert magického nomáda. Originálne pesničkárstvo, kopa talentu a oceán skúseností. Niekde medzi punkom, folkom a tajomným podzemným šansónom.

DETSKÁ CYKLISTICKÁ A BEŽECKÁ LIGA

i_3843526Zvolen – Aqua Beach Orlík – Môťovská priehrada, nedeľa 12. jún o 8.30 hod.

Pozývame vás na ďalší zo série behov Detskej bežeckej a cyklistickej ligy s názvom Aqua beach Orlík, ktorý sa uskutoční dňa 12.6. na Orlíku pri Môťovskej priehrade. Beh je určený deťom mladším ako ročník narodenia 2006 (vrátane). Vstup je bezplatný.

NASŤA VARÍ BORŠČ

Koliba U sv. Krištofa, nedeľa 12. jún o 13. hod.

Akcia s názvom NASŤA VARÍ BORŠČ sa uskutoční už po štvrtý krát. Ľudia majú jedinečnú príležitosť stretnúť v neformálnom prostredí našu známu športovkyňu, porozprávať sa, dostať autogram a hlavne pochutnať si na jej vynikajúcom tradičnom recepte a dobrovoľným príspevkom prispieť na dobrú vec. Výťažok z vyzbieraných príspevkov putuje totiž na detskú onkológiu. Viac dozviete v staršom článku.

JÚNOVÉ POTULKY MESTOM – MOROVÉ EPIDÉMIE V BANSKEJ BYSTRICI

Mariánsky stĺp, nedeľa 12. jún o 14. hod.

Sprievodkyňa Lýdia Búliková vám porozpráva o ťažkých časoch v Banskej Bystrici počas morových epidémií. Vstupné 2 eurá, deti do 12 rokov v sprievode rodičov bezplatne.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 12. jún o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Aj tak budem požiarnikom s Jarkou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.