Ďalší letný víkend pred nami prináša množstvo športových podujatí, ale aj krásny divadelno-hudobný festival. Je si z čoho vybrať.

NOC HUDBY 2016

Noc hudby 2016ŠVK – Literárne a hudobné múzeum, piatok 17. jún o 9. – 20. hod.

Oslava sviatku hudby v Hudobnom átriu a v LHM už v tento piatok. Otvorené od rána bude priestory expozície Ľudové hudobné nástroje na Slovensku. Vstup bude voľný od 9 do 12. hod. Zároveň bude aj Deň otvorených dverí hudobného átria – príležitosť zažiť priamy „dotyk“ s hudbou v interiéri a v exteriéri priľahlého zeleného nádvoria ŠVK od 10. hod. A v poradí už V. ročník Hudobnej burzy predaj – výmena – darovanie zvukových nosičov (CD, DVD, LP), hudobných nástrojov, nôt a literatúry bude od 16. do 20. hod. Od 17. do 20. hod. bude koncertná prehliadka hudobných zoskupení Muzicírovanie na nádvorí.

CHOPPER WESTERN COUNTRY PARTY

i_3846550Špania Dolina,  piatok 17. jún o 11. hod. , sobota 18. jún o 10. hod. a nedeľa 19. jún o 11. hod.

Westernový festival v Španej Doline prebieha už od štvrtku 16. júna. Tešiť sa môžete na bohatý program.

MIČINSKÝ PITVOR

Horná Mičiná, piatok 17. jún o 16. hod., sobota 18. jún o 11. hod a nedeľa 19. jún o 17. hod

Mičinský pitvor je divadelno – hudobný festival pre celú rodinu. Na prvom ročníku tohto netradičného festivalu v dňoch 17. – 19. júna 2016 uvidíte fenomén “Nového cirkusu”.Ne čakajte v ňom však drezúru smutných zvierat, ale nezabudnuteľné umenie veselých klaunov, akrobatov, hercov a hudobníkov. Mičinský pitvor prinesie množstvo predstavení, koncertov, dielničiek i aktivít pre všetkých umeniachtivých, bez rozdielu veku a schopností. Otvorte oči… pristúpte bližšie… práve začíname… bude to cirkus! Patrónkou festivalu herečka Kristína Farkašová. Vstupenky sa už dajú rezervovať. Viac informácií získate v našom staršom článku.

SLOVENSKÝ POHÁR SILNÝCH MUŽOV

StrongmanNámestie SNP, piatok 17. jún o 16.30 hod.

Mesto Banská Bystrica pozýva na Námestie SNP, kde si môžete pozrieť súťaživosť slovenských silných mužov o pohár pre toho najlepšieho.

1. SIGAREV – VĹČIK

Klub HaD,  piatok 17. jún o 18.30 hod.

Absolventské predstavenie V. Sigarev – VĹČIK. V réžii Ľuboslava Majera, asistentka réžie: je Alžbeta Vakulová a účinkujú študenti tretieho ročníka herectva. Predstavenie je vhodné pre osoby staršie ako 15. rokov.

ZÁVEREČNÝ KONCERT TANEČNÉHO ODBORU ZUŠ J. CIKKERA

Štátna opera, piatok 17. jún o 19. hod. a sobota 18. jún o 16.30 a 19. hod.

Predstavenie tanečného odboru ZUŠ J. Cikkera.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA : CEZ BYSTRÚ LÁVKU

cez bystricku lavkuParkovisko na Huštáku, sobota 18. jún o 5.30 hod.

Turistika na trase Štrbské Pleso – vodopád Skok – Bystrá lávka – Furkotská dolina – Chata na Prednom Solisku – Štrbské Pleso. Ťažká turistická akcia za krásami Vysokých Tatier. Trasa je dlhá 13 km a čas pochodu 8 hodín. Vysokohorská trasa vo Vysokých Tatrách vyžaduje dobrú kondíciu a správny výstroj. Doprava vlastnými autami. Časový plán: zraz bude na parkovisku pred poisťovňou Allianz (Hušták) o 5.30 h. Príchod do BB o 19.00 h.

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA : BYSTRICKÁ VRCHOVINA

bystricka vrchovinaHlavná železničná stanica,  sobota 18. jún od 8.30 hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva B. Bystrica pozýva svojich členov a sympatizantov na júnovú turistiku. Turistika na trase Slovenská Ľupča – Ľubietová – Vysoká nad Ľubietovou – Brusno. Prevýšenie 600 m, dĺžka 17 km, časovo asi 6 hod. Turistika je stredne náročná. Odchod o 8.36 hod. z hlavnej železničnej stanice. Zo železničnej stanice Slovenská Ľupča budeme stúpať zeleným značkovaným chodníkom smerom na Chotárne, pomenované podľa rozmedzia chotárov troch obcí – Ľubietová, Lučatín, Sl.Ľupča. Naďalej po zelenej otvoreným terénom smerom k Ľubietovej, bývalému kráľovskému banskému mestu. Názov Ľubietová je odvodený od vzácneho minerálu Libethenit, ktorý sa tu v minulosti nachádzal. Z Ľubietovej asi za 1 hodinu výstupu do sedla pod Vysokou/ skalou/, odtiaľ asi 20 minút na krásny výhliadkový skalný masív Vysoká (v minulosti názov Hohenstein). Bralo slúžilo v 16.stor. ako strážne miesto pri tureckých nájazdoch. Bola tiež náleziskom rúd, hlavne medi a nachádzajú sa tu pozostatky keltského osídlenia. Po výhliadke sa vrátime späť do sedla a zelenou značkou pokračujeme až do kúpeľov Brusno a na žel. stanicu, naspäť do B. Bystrice vlakom o 14.52 h (resp. o 15.45 h).

ORSZÁGH CUP

Országh Cup 2016Zimný štadión a Aréna Barani, sobota 18. jún a nedeľa 19. jún

Najväčší hokejový turnaj v Európe. Vstup zdarma. Pivo, guláš, klobásy, šport, zábava, živá cigánska hudba a rocková kapela.

CYKLO MARATÓN BRATISLAVA – JASNÁ

Jasná pod Chopkom, sobota 18. jún

Zažite úžasnú atmosféru cyklistického pelotónu brázdiaceho naprieč krásami našej krajiny. Vopred vás bude hnať vaša pokora a dosiahnutie cieľa, pomôžu vám v tom aj povzbudzujúci obyvatelia obcí, cez ktoré povedie trasa, či podpora zo strany samotných organizátorov. Nevzdávajte sa a pripravte sa na túto jedinečnú výzvu.

ROZPRÁVKOVÁ ZÁHRADA

Zvolen – areál Pink Harmony Academy, sobota 18. jún o 9. hod.

PinkHarmony Academy vás srdečne pozýva na tradičné každoročné podujatie – Rozprávkovú záhradu,kde vás rôzne čarovné bytosti prevedú rozprávkovým kráľovstvom plným súťaží, aktivít a príbehov. Uskutoční sa 18. júna od 9. hod. do 14. hod. v areáli Pink Harmony Academy.

DEŇ HASIČOV

A1_den hasicovEuropa SC a Thurzov dom, sobota 18. jún o 9. hod.

Slávnostné otvorenie súťaže o 9:00 hod., súťaž TFA Slovakia – 9:30 – 15:30 hod., vyhlásenie výsledkov – 16:00 hod. Môžete sa tešiť na sprievodné podujatia a to prezentáciu hasičskej techniky, ukážky činností príslušníkov Hasičského a záchranného zboru pri požiaroch, dopravných nehodách a záchrane z výšky (11:00 hod., 13:00 hod.), súťaž pre deti „Malý hasič“ (od 10:00 do 13:00 hod.) a sprievodnú výstavu Poriadok ohňa, čo bude vlastne prezentácia tradícií hasičov v Banskobystrickom kraji v Thurzovom dome, Nám. SNP 4, Banská Bystrica. Viac o Dni hasičov 2016 sa dočítate v staršom článku.

LETNÝ NATUR TRH

Zvolen – park zabudnutých susedov, sobota 18. jún o 10. hod.

Pozývame na Letný Natur trh, ktorý sa uskutoční na Námestí ušľachtilých susedov ponúkne vám opäť výrobky remeselníkov a výrobcov, počas celého dňa je pripravený bohatý program.

RODEO SLOVENSKÁ ĽUPČA

Škvárové ihrisko pred Slovenskou Ľupčou, sobota 18. jún od 10.00 h, nedeľa 19. jún od 10.00 h

Slovenská asociácia western ridingu a rodea pozýva do Slovenskej Ľupče. Bohatý celodenný program a prvé kolá rodeových disciplín začnú v sobotu o 10.00 h. Večer sa o zábavu postará DJ Filip. V nedeľu bude program pokračovať druhými kolami disciplín a tešiť sa môžete aj na losovanie tomboly zo vstupeniek o hlavnú cenu, ktorou bude LCD televízor. Vstupné je vo výške 3 € pre dospelých, deti zaplatia polovicu.

DEŇ SÁSOVEJ – RUDLOVEJ

18_Deň Rudlovej a SásovejParkovisko na Rudohorskej (Pieninskej) ulici, sobota 18. jún o 10. – 23. hod.

Deň Sásovej – Rudlovej na parkovisku na Rudohorskej ulici Banská Bystrica. Deň plný zábavy pre všetky vekové kategórie od malých detičiek (skákacie hrady, vystúpenia pre deti…) po seniorov, vystúpenia rôznych hudobných skupín.

DEŇ BOROVEJ HORY

Zvolen – areál bývalej liečebne na Borovej Hore, sobota 18. jún o 11. hod.

Mesto Zvolen a Podborovský spolok pozývajú na Deň Borovej hory. Pripravené sú divadelné predstavenia pre deti, tanečné vystúpenia, ukážky kynológie, či koncerty kapiel The toones, Jana Filova and band, Sliačske Mokváne a ďalší sprievodný program. Viac na plagáte.

DEŇ OBCE HORNÉ PRŠANY

i_3848611Horné Pršany – pri zvonici – volejbalové ihrisko, sobota 18. jún o 15. hod.

Starosta obce a becné zastupiteľstvo srdečne pozýva na 1. ročník Dňa obce Hroné Pršany. Vystupovať budú folklórne súbory, ukážka motoriek, ale tiež zažijete výstavu ručných prác a okrem iného aj ľudovú veselicu s hudbou Javorík.

DIVADLO TICHÉ ISKRY: RESPEKTÍVE

Záhrada CNK,  sobota 18. jún o 17.-19. hod.

Inscenácia komunitného divadla nepočujúcich…nikoho takého som nestretol! Na všetko som bol v živote sám!… Respektíve, raz som niekoho stretol… Snáď? Bol to niekto… taký zvláštny, priam záhadný… Vstupné je päť eur, zľavnené vstupné je za tri eurá.

JUNIÁLES NA KOPČOKU

13415561_1326851500675756_3009699079110080172_oHostinec na Kopčoku, sobota 18. jún o 19. hod.

Júnový Juniáles – zábava, kde vám do tanca zahrá kapela Galaxy BB Music.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 19. jún o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Živá záhrada s Dankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

MEDZINÁRODNÝ DEŇ JOGY

Park pod Pamätníkom SNP, nedeľa 19. jún o 9.30 – 12. hod.

Celý svet oslavuje Medzinárodný deň jogy (International Day of Yoga). Príďte si zacvičiť do parku jogu, ásany, pránajámu, Pozdrav slnku, Khatupranám, jogu pre zdravý chrbát, jogu pre zdravé kĺby, jogu proti stresu, jogu pre deti. Jednotlivé bloky cvičení budú viesť skúsení cvičitelia, prineste si so sebou vlastnú karimatku.

TOUR ROUTE 66

i_3824328Brezno, nedeľa 19. jún o 10.30 hod.

Cyklistické preteky organizuje cyklistický klub ROUTE 66 Brezno cyklistické preteky. Štart je v meste Brezno, trasa prechádza cez obce Predajná, Slovenská Ľupča, Brusno, Brezno, Polomka Telgárt, Heľpa a cieľ je v Brezne. V časti Oremlaz – Jágerka bude rýchlostná prémia /51 km /.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 19. jún o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Portrét v hline s Ivankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

DRAMATICKÝ MLADÝ, MLADÁ, MLADÉ

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 19. jún o 16. hod.

Záverečná prezentácia prác účastníkov a účastníčok Drama Klubu a Kreatívneho písania. Pod vedením Ivety Škripkovej a Márie Šamajovej. Vstupné sú tri eurá, v predpredaji dve eurá a päťdesiat centov.

PAWEL KORBUS (PL) : ID – INFLUENCE DIAGRAM

pawel korbusZáhrada CNK, nedeľa 19. jún o 18. hod.

Pawel Korbus sa počas mesačného rezidenčného pobytu nechal ovplyvňovať miestom a ľuďmi, ktorí rozširovali jeho poznanie historických a politických súvislostí, spojených nielen s mestom Banská Bystrica. Už názov konceptu – tvorivého zámeru rezidencie, ID – Influence Diagram, napovedá, aké ľahké je zameniť identitu za niečo, čo je len výsledkom vplyvov prostredia, konglomerát vzťahov a napätí v priestore, reálnom a virtuálnom. Autor svojou prácou poukazuje na premenlivosť, nie fixnosť, ako hlavnú črtu konceptu „identity“.

SAN BORONDON CYCLO FANFARIA

i_3835172Záhrada CNK, piatok 17. jún o 19. hod.

Tematický večer pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Etno-world music koncert. Táto šesťčlenná formácia je voľným nomádskym hudobným zoskupením, hrajúca tradičné piesne zo všetkých kútov sveta, hrá do tanca pestrú zmes world music: balkánskych, cigánskych a židovských melódií, nechýbajú ani piesne a rytmy zo španielsky hovoriacich krajín. Formácia bola spontánne založená v roku založená v roku 2004 na Kanárskych ostrovoch. Životný štýl členov je úzko spojený s cestovaním, predovšetkým na bicykloch a vytváraním formácii s lokálnymi hudobníkmi a umelcami. Hudobníci sa učia tradičné, folklórne, ale aj autorské piesne od ľudí, s ktorými sa stretávajú a z miest, v ktorých sa pohybujú a následne ich rozširujú ďalej. Predstavenia sú častokrát improvizované, s prvkami kabaretu, textu a cirkusu. Pódiom sa sa môže stať akékoľvek príhodné miesto ulica, trh, terasa reštaurácie, bar, svadobná sála, kostol či cintorín. Neodnímateľnou súčasťou predstavenia je číslo s magickým klobúkom, do ktorého pritomní očarení hudbou vyprázdňujú obsahy svojich peňaženiek. Formácia počas svojej existencie odohrala tisíce predstavení v rôznych zoskupeniach a vydala 2 štúdiové albumy. San Borondon Cyclo Fanfaria vystúpi v zostave Vladimir (klarinet), Pali (husle), Sylva (akordeón) Marek (gitara), Stano (basa), Ropko (perkusie). Vstupné sú tri eurá.

CARMEN Á LA GYPSY DEVILS

Vígľaš – Masarykov dvor, nedeľa 19. jún o 20.30 hod.

Najúspešnejšie predstavenie Cigánskych diablov, Baletu SND a Credace& sólisti SĽUKU. Vstupenky sa budú v predpredaji predávať na recepcii Masarykovho dvora. V ponuke sú tieto typy lístkov: sektor VIP stoly pred pódiom cena 38 eur na osobu (VIP vstupenky taktiež zahŕňajú fľašu sektu pre 4 osoby + pochutiny), sektor divadelné sedenie cena 28 eur, sektor tribúna I. cena 23 eur a sektor tribúna II. cena 20 eur.