A máme tu posledný víkend pred prázdninami. V aktuálnej víkendovej ponuke potešíme najmä milovníkov hudby rôznych žánrov. Čaká nás totiž, okrem iného, aj Noc hudby.

 NOC HUDBY V BANSKEJ BYSTRICI

20_BB Noc hudbyBanskobystrickú Noc hudby v piatok 20. júna otvorí slovenské finále súťaže vo frankofónnej piesni Spievam po francúzsky – o 16. hod. na Námestí SNP. Na pódiu na námestí sa do večera až do noci vystriedajú kapely G band, Schody, Bakuruba s rytmami, spevmi a tancami Západnej Afriky, ďalej to bude Iná vlna a francúzska skupina Les Gars D´en Bas, ktorej hudba je zmesou jazzu, cigánskeho swingu, šansónu a balkánskej hudby.

Pri Barbakane na Moysesovom námestí si tiež od 16. hod. môžete vypočuť ľudovú hudbu FS Prvosienka, Lenku Koštiaľovú a Rasťa Kašiara, Janu Orlickú a Pas de pitié, G band, By Glasses ako aj poslucháčov Konzervatória J. L. Bellu a Akadémie umení.

Hrať sa bude aj v Záhrade CNK (Námestie SNP 16), kde o 20. hod. vystúpi duo GONSOFUS, v Parku pod Pamätníkom SNP to bude BAKURUBA – happening (17. hod.) a v Klube 77 na Hornej ulici od 19. hod. koncertujú kapely Shallov, Downstream a Jakubysko.

Hudobné átrium a Literárne a hudobné múzeum ŠVK (Lazovná 9) bude hudbe prístupné od 10. do 19. hod. Okrem voľného vstupu do stálej expozície LHM Ľudové hudobné nástroje na Slovensku a otvorených dverí v Hudobnom átriu, sa uskutoční Hudobná burza (15. hod.) a od 16. hod. sa bude muzicírovať na nádvorí. Predstavia sa skupiny Regale a Silo a lampa svieť.

 2v1 V DIVADLE ŠTÚDIO TANCA

Tanečné predstavenie From side of a man From side of a woman a koncert skupiny Tornádo Lue, to je piatková ponuka banskobystrického Divadla Štúdio tanca. Predstavenie v choreografii Jozefa Fručeka a s hudbou Vasilisa Mantzoukisa siahajúce za hranice tanca, choreografie a tradičných javiskových foriem, spracúva tému o nebezpečenstvách a pôžitkoch solárnej sexuality.

Bratislavská skupina Tornádo Lue pôsobí na hudobnej scéne vyše dvadsať rokov. Táto kapela bola, je aj bude hlavne o textoch, zhudobnenej poézii a atmosfére. (Začiatok o 19. hod.).

 BS CITY BEATS V BANSKEJ ŠTIAVNICI

20_BS City Muller BartaBS City Beats, mladšia sestra mestského hudobného festivalu BA City Beats, ktorý sa po prvý raz konal v roku 2013 na Tyršovom nábreží v Bratislave, sa po prvý raz koná v Banskej Štiavnici.

Počas dvoch dní (20. a 21. jún) sa na banskoštiavnickom amfiteátri predstavia Richard Müller a Dan Bárta (v piatok o 22. hod.) ale aj brightonský skladateľ, spevák, DJ, gitarista a producent Fink (v sobotu o 20. hod.). Ďalej to bude berlínska formácia Jazzanova s americkým spevákom Paulom Randolphom, britská soulová speváčka Lulu James, kubánska speváčka a flautistka Glenda a slovenské kapely Plastic Swans a Chiki liki tu-a.

 MADUAR A ILONA CSÁKOVÁ

V piatok o 19. hod. sa v Bamboo Bare Penziónu Boca v Dolnej ulici uskutoční VIP Live koncert dua Maduar.

Známa česká speváčka Ilona Csáková bude v tom istom čase (od 19. hod.) koncertovať v bare Hotela Lux. Obidva koncerty sú spojené s autogramiádou.

 BRAZIL VIZUAL V MESTE

21_Brazil visualNa rôznych miestach v Banskej Bystrici zavládne tento víkend atmosféra Brazílie. Festival brazílskeho filmu ponúkne okrem filmového umenia aj rôzne sprievodné podujatia. Chuť Brazílie môžete až do pondelka 23. júna pocítiť v reštaurácii New Angus na Hornej ulici.

Festival otvoria v sobotu 21. júna o 17.30 hod. v Záhrade CNK, za účasti hercov Divadla z Pasáže. O 18.30 hod. je na programe dobrodružná komédia režiséra Marcela Galvão Parťáci(Colegas, 2012). Zároveň si v Záhrade môžete pozrieť výstavu fotografií Magická Brazília očami fotografa Zdenka Somorovského.

V nedeľu 22. júna ožije Námestie SNP brazílskym pouličným tancom PASSINHO. Tanečný workshop zameraný na improvizácie a pouličný tanec pod vedením Jána Jamricha a Michala Majera sa začína o 15. hod. Potom si môžete pozrieť vystúpenie CAPOEIRA – afro-brazílske bojové umenie, výnimočná kombinácia tanca, hudby, boja a akrobacie predvádzaná v predstieranom boji. A o 17. hod. to bude tanečný dokumentárny film Pasiinho – pouličný tanec (A Batalha do Pasinho).

[youtube XCNWK_gErJo 640 390]

Festival ukončí v pondelok 23. júna premietanie filmov v kinosále Múzea SNP – o 9. hod. dobrodružná dráma XINGU (réžia: Cao Hamburger, 2012) a o 19. hod. biografická dráma režiséra José Henrique Fonseca PREKLIATY HELENO (2012).

 DEŇ SÁSOVEJ – RUDLOVEJ

Banskobystrické Občianske združenie URPÍN v spolupráci s TIRISH pubom a Rock klubom TARTAROS organizuje (nielen) pre obyvateľov najväčšieho banskobystrického sídliska Deň Sásovej – Rudlovej. Podujatie sa uskutoční v sobotu 21. júna na parkovisku na Pieninskej ulici. Viac informácii o udalosti nájdete v našom predchádzajúcom článku.

 DESAŤROČNÁ HVIEZDIČKA

Materské centrum Hviezdička v Banskej Bystrici má narodeniny – 10 rokov. Narodeninová oslava sa uskutoční v sobotu od 9.30 do 12. hod. v areáli pred MC Hviezdička na ulici 9. mája. V programe vystúpia deti a mamičky z MC a všetci sa môžete zabaviť pri tvorivých dielňach či na zvieratkovskej farme, kde nebude chýbať ani poník z Králik. Tiež sa bude krájať torta, podávať guláš a, samozrejme, bude aj diskotéka pre deti.

 RÓDEO V SLOVENSKEJ ĽUPČI

Ak máte radi country hudbu a obdivujete kovbojov, príďte sa počas víkendu zabaviť na 3. ročník Ľupčianskeho rodea, ktoré sa po prvý raz uskutoční počas dvoch dní  – v sobotu a v nedeľu 21. a 22. júna na bývalom ihrisku pred Slovenskou Ľupčou. Program obidvoch dní začína o 10. hod. Čítajte viac aj v našom článku o ródeu.

 HAMŠÍK A JEHO FUTBALOVÁ ŠKOLA

V nedeľu 22. júna od 16. hodiny sa v banskobystrickom McDonald´s môžete stretnúť s aktuálne najlepším slovenským futbalistom Marekom Hamšíkom a zoznámiť sa s jeho výnimočnou futbalovou školou. Nebude chýbať autogramiáda a rôzne súťaže, zahrá kapela HitBand.

www.marek-hamsik.sk

 FAREBNÉ DROBNOSTI V BDNR

V Bábkovom divadle na Rázcestí sa v nedeľu od 16. hod. konajú Farebné drobnosti – záverečná prezentácia činnosti detského Dramaklubu a Tvorivého písania v spolupráci s umeleckým súborom BDNR. Neváhajte a príďte podporiť začínajúcich autorov/autorky, hercov/herečky. Pretože len z malých vecí raz vzniknú veľké…

 ČAK SI Z BYSTRICI…

Príjemné nedeľné popoludnie môžete stráviť v Matejovom dome na Moysesovom námestí, pri listovaní históriou s Evou Furdíkovou. Hovoriť sa bude o tradičnom bystrickom nárečí, o knihe Dušana Klima Čak si z Bystrici a dozviete sa viac aj o starých bystrických rodinách (o 15. hod.).

LOVCI PERÁL V OPERE

Ak sa v nedeľu chystáte na premiéru opery Lovci perál na nádvorí Zvolenského zámku, mali by ste vedieť, že z dôvodu predpovede nestáleho a chladného počasia na najbližšie dni sa premiéra uskutoční v Štátnej opere v Banskej Bystrici (o 20.30 hod.). Autobus pre divákov zo Zvolena zabezpečí Štátna opera,  odchod o 20. hod. z parkoviska pod Zvolenským zámkom. Opera G. Bizeta Lovci perál otvára opernú časť Zámockých hier zvolenských 2014. Program ďalších predstavení nájdete na oficiálnej stránke opery.