Nastávajúci víkend už naznačuje príchod letných prázdnin. Tí najmenší sa môžu do sýtosti nabažiť rozprávok Pavla Dobšinského na Donovaloch, zúčastniť sa detského folklórneho festivalu na Ponikách alebo ísť na hudobný rodinný piknik do Záhrady.

Pre ostatných je tu klasické množstvo divadiel, opera, jarmok, kutliarsky deň, súťaž v skoku na lyžiach, turistika či koncerty, z ktorých asi najneodolateľnejším bude práve ten na amfiteátri.

Deň krivých zrkadiel

Thurzov dom, piatok, 12. jún o 14. hod.

Stredoslovenské múzeum pozýva na výstavu Deň krivých zrkadiel. Cieľom výstavy je upozorniť širokú laickú verejnosť na ľudí s mentálnym postihnutím, ktorí majú rovnaké právo na plnohodnotný život ako zdraví členovia spoločnosti. Hlavná myšlienka Dňa krivých zrkadiel “Sme iní, ale nie horší. Chceme žiť s vami, nie vedľa vás !“ je aj zároveň nosnou témou celej výstavy. Pozrieť sa na svet očami mentálne postihnutých môžu návštevníci Stredoslovenského múzea do nedele 21. júna 2015 v Thurzovom dome.

Lovci perál

1Štátna opera, piatok, 12. jún o 18.30 hod.

Opera od Georgesa Bizeta v ktorej spoluúčinkuje orchester, zbor a balet štátnej opery. Autorovo najznámejšie dielo Carmen sa stalo populárnym predovšetkým v európskych operných divadlách. Operu Lovci perál odborníci považujú za druhú najlepšiu v jeho tvorbe. Originálna je použitím motívov indickej etnickej hudby a niekedy býva označovaná ako koloniálna opera. Vstupné je štrnásť eur, zľavnené vstupné je sedem eur.

Roots

Štúdio tanca, piatok, 12. jún o 19. hod.

Príbeh človeka na ceste, ktorá ho zavedie na prekvapivé miesta. Zažíva pritom zvláštne veci, akoby niekto nechcel , aby sa dostal tam kam smeruje.

Divadlo utláčaných: Outro passo

Záhrada CNK, piatok, 12. jún o 19. hod.

Inscenácia komunitného Divadla bez domova. Keď v 70. rokoch začal divadelný režisér Augusto Boal umelecky tvoriť s chudobnými v getách Sao Paula, možno netušil, že jeho metóda bude aktuálna aj vo „vyspelých“ krajinách v 21. storočí. Sociálny útlak neustále mení svoje formy a prejavy. Podstata ale ostáva rovnaká. Herci a herečky Divadla bez domova pomocou tejto metódy prinášajú na javisko osobnú skúsenosť s utláčaním, ktoré zažili počas života nielen na ulici.

19. ročník detského folklórneho festivalu „Zdola Ponickýho mlyna“

Poniky, sobota a nedeľa, 13. – 14. jún

V Ponikách sa víkend bude niesť v duchu folklóru, ľudovej hudby a zachovávania tradícií predkov. Bohatý kultúrny program s účasťou domáceho súboru Poničan a viacerých hosťujúcich folklórnych súborov bude výnimočný. Začne sa v sobotu ekumenickými službami Božími v Evanjelickom a.v. kostole v Ponikách, ktoré budú symbolom spolupatričnosti všetkých obyvateľov Poník a hostí bez akýchkoľvek rozdielov. Ožijú tu však aj tradície svadieb z minulosti a súčasťou bude aj výstava fotografií Poniky – okno do minulosti.

Turistika s KST Vibrama Malachov: Súľovské vrchy – Manínska Tiesňava

Banská Bystrica, sobota, 13. jún o 5. hod.

Turistika s KST Vibrama Malachov do Súľovských vrchov cez Manínsku tiesňavu, Záskalie, Kostoleckú tiesňavu,   Kostolec, Bosmany, Veľký Manín na Manínsku tiesňavu. Prírodná rezervácia Manínska tiesňava nachádzajúca sa v Súľovských vrchoch neďaleko Považskej Bystrice je najužším skalným kaňonom na Slovensku a pravdepodobne i v strednej Európe. Zároveň je považovaná za jednu z najkrajších prírodných lokalít na Považí. Dĺžka trasy je pätnásť kilometrov s prevýšením 500 metrov.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička: Výstup na Baranec

Parkovisko pred VÚB bankou, Námestie Slobody, sobota, 13. jún o 6. hod.

Turistika na trase Ústie Žiarske doliny, Stará stávka, Holý vrch, Baranec , Smrek , Žiarske sedlo , Žiarska chata a Žiarska dolina. Náročná vysokohorská túra so strmým a namáhavým výstupom v jednej z najkrajších častí Západných Tatier. Z dôvodu častých zmien počasia treba rátať s dobrým výstrojom. Čas chôdze je osem hodín a prevýšenie 1304 metrov. Doprava vlastnými autami. Príchod do Banskej Bystrici je asi o šiestej hodine podvečer.

4Skoky na lyžiach o Pohár mesta Banská Bystrica

Areál Žlté Piesky, Uhlisko, sobota, 13. jún od 10. hod.

Medzinárodné preteky mládeže a veteránov v skoku na lyžiach o Pohár mesta Banská Bystrica. Podujatie sa koná pod záštitou Slovenskej lyžiarskej asociácie. Viac v našom článku…

Slatinský jarmok 2015

Zvolenská Slatina, sobota, 13. jún od 10. hod.

V sobotu sa uskutoční už piaty ročník Slatinského jarmoku. Už tradične sa Slatinský jarmok začína vybubnovaním v strede obce, úvodným slovom starostky obce, krátkymi vstupmi jednotlivých folklórnych skupín a zaspievaním ľudovej piesne „Borovka“. Jarmok pokračuje v strede obce a návštevníci majú možnosť v stánkoch hostí ochutnať špeciality ich domácej kuchyne. Zároveň majú možnosť pochutnať si na špecialitách, ktoré pripravili naše spoločenské organizácie a podnikatelia. V ďalších stánkoch je možnosť prezerať si a nakupovať výrobky a tovary rôznych výrobcov. O 17. hod. sa koná v záhrade penziónu Zlatý dukát galaprogram folklórnych skupín a vo večerných hodinách jarmok pokračoval ľudovou veselicou v záhrade Penziónu Zlatý dukát. S hosťami sa rozlúčia po ich vystúpení v evanjelickom a.v. kostole v nedeľu dopoludnia.

Deň Sásovej – Rudlovej

Parkovisko na Pieninskej ulici, sobota, 13. jún od 10. hod.

Kreatívne aktivity, hry pre deti, divadelné vystúpenia, ukážky práce remeselníkov, vystúpenia folklórnych súborov, skákací hrad,… Od podvečera hudobné vystúpenia: Žiarislav a Bytosti, ABBa, Caliber X, Peacock Ball, Endless main, Acid Force a ďalší. Viac informácií nájdete v našom staršom článku…

Habakukáčsky narodeninový deň & MDD

Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, Donovaly, sobota, 13. jún o 10. – 17. hod.

Rozprávkový svet Habakuky v júni oslavujú šesť rokov. Oslava je v deň sviatku všetkých detí a tento chýr aj ku vám letí. Príďte všetci malí, veľkí na porciu rozprávkovej nádielky. Vstupné od troch rokov sú štyri eurá a dvadsať centov.

Kutliarsky den SelceKutliarsky deň 2015

Futbalové ihrisko Selce, sobota, 13. jún o 12. hod.

Obec Selce pozýva na miestny gurmánsky sviatok, ktorému dominujú kutle, čiže držky. Kutliarsky deň sa začne súťažou vo varení držkového gulášu, odpoludnie nám spríjemnia vystúpenia jednotlivcov a skupín. Okrem toho čakajú na všetkých výrobky ľudových remeselníkov, rôzne expozície a veľa dobrej zábavy. Viac v našom článku…

Júnový hudobný piknik pre celú rodinu

Záhrada CNK, sobota, 13. jún o 15. hod.

Tvorivé popoludnie pre celú rodinu, hudobná jam session s jazzmanom Billom, burza receptov a tvorivá dielňa pre deti. Vstupné sú 2 eurá.

Katarzia

Záhrada CNK, sobota, 13. jún o 20. 30 hod.

Koncert Katarzie, t.j. Kataríny Kubošovej, ktorá si skladby a texty skladá sama a sama aj hrá na gitare. Za CD Generácia Y získala dve nominácie v oceneniach Rádia_FM Radiohead _Awards 2014 v kategórii Nováčik roka a World Music. Vstupné na mieste šesť eur, v predpredaji štyri eurá.

https://www.youtube.com/watch?v=ELfXR5BP2q4

Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa, 14. jún o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa v Tihányiovskom kaštieli sa ponesie v duchu témy Potočníky. Kto pozorne čítal príbehy o Ferdovi mravcovi, isto si pamätá smiešne larvičky, obalené rôznym materiálom z potoka, kamienkami, mušličkami, pieskom či ihličím. Zbierku krásnych originálnych larvičiek potočníkov si vyrobíte v tejto tvorivej dielni. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

Čiarkolárium

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa, 14. jún o 10. hod.

Štvrté pokračovanie interaktívneho cyklu Batolárium pre deti od 15 mesiacov do 3 rokov. Téma inscenácie nadväzuje na prvé tri diela pre batoľatá a vychádza z kreatívnej hry – kde sa všade skrýva linajka či priamka.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti

9Thurzov dom, nedeľa, 14. jún o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa uskutoční pod témou Papierové šálky. Príď sa pozrieť z čoho jedli a pili tvoji predkovia a zároveň si vyskúšaš navrhnúť a vyzdobiť vlastnú šálku. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

Pa a Gu

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa, 14. jún o 16. hod. v divadelnej sále

Dobrodružstvá Paličky a Guličky pomotaných pre deti od troch do piatich rokov. Príbeh o dvoch kamarátoch, ktorí prežívajú dobrodružstvá, stretávajú rôzne zvieratká, ľudí i svety.

Potulky mestom: Leto v Lazovnej ulicii – prvá časť

Námestie SNP, nedeľa, 14. jún o 17. hod.

Pri príležitosti 60. výročia vyhlásenia Mestskej pamiatkovej rezervácie v Banskej Bystrici pozývame na cyklus letných Potuliek mestom s renomovaným sprievodcom Mgr. Jozefom Ďuriančíkom. Chcete sa dozvedieť, kde býval prvý banskobystrický biskup, kam sa chodievali v stredoveku kúpať bohatí aj chudobní, kde písala svoje rozprávky Božena Němcová, či Ján Botto Smrť Jánošíkovu? Zaujímavý  príbeh „levočskej bielej pani“, ktorá písala svoje zaľúbené listy a príchody Jána Erdödyho a Antona Grassalkoviča. Poplatok sú dve eurá, deti do 12 rokov bez poplatku.

Nightwish

11Amfiteáter, nedeľa, 14. jún o 18. hod.

Po 12 rokoch aj 1 týždni vystúpia na tom istom mieste, kde odohrali svoj famózny prvý slovenský koncert vo svojej histórii. Podobne ako vtedy, aj teraz bude amfiteáter plný ich fanúšikov a je jasné že za tie roky to nebude taký istý koncert. Zostava bude oproti pamätnému roku 2003 obmenená a okrem stabilných členov Tuomasa Holopainena (klávesy), Emppu Vuorinena (gitara) a Marca Hietalu (basgitara, spev) sa predstavia aj členovia, pre ktorých bude prostredie vynoveného amfíka neznáme: Tarju a jej nasledovníčku Anette vymenila všetranná a skvelo vyzerajúca a spievajúca FLOOR JANSEN, za bicie sa posadil Kai Hahto známy najmä z kapiel Wintersun a Swalow the Sun a hudobníkom, ktorý hrá v kapele nebývalo na píšťale, bazuke a aj spieva – je Troy Donockley. Viac v našom staršom článku tu…

KineDOK: Joanna

Záhrada CNK, nedeľa, 14. jún o 19. hod.

Film o Joanne. Joanna na blogu popusuje svoj každodenný život mimoriadne úprimne a podrobne. Plány tak jednoduché ako rodinný výlet na jazerá, ciele tak krátkodobé ako vidieť syna prvýkrát ísť na bicykli. Má diagnostikovanú nevyliečiteľnú chorobu, ale svojmu synovi sľúbi, že sa bude snažiť prežiť čo najdlhšie. Začína pre neho písať všetko, čo by ho chcela naučiť, keď vyrastie. Vizuálne poetický dokument zobrazuje jednoduché a dôležité okamihy rodinného života.