Bude to vyzerať ako klišé, ale aj tentoraz musíme skonštatovať, že víkend je opäť plný rôznorodých podujatí, či už v Banskej Bystrici alebo blízkom aj vzdialenejšom okolí. Nechajte sa zlákať!

Piatok 15. júl

Športové triumfy Slovenska

Radnica, Banská Bystrica – 8:00 h

Výstava fotografií TASR Športové triumfy Slovenska vo foyer Radnice, ktorá zachytáva historické okamihy víťazstiev našich športovcov, potrvá ešte do konca júla. Nenechajte si ujsť  pohľad na fotografie plné radosti, úsmevov a sĺz šťastia, okamihy naplnené pozitívnymi emóciami. V pondelok až piatok je Radnica otvorená od 8:00 do 17:00 h, v sobotu od 10:00 do 15:00 h.

Deň otvorených dverí v Dukle

Tréningový štadión VŠC DUKLA, Banská Bystrica – 9:00 h

Vojenské športové centrum DUKLA po dvojročnej pauze opäť otvára verejnosti svoje športoviská. Počas piatkového dopoludnia (9:00 – 12:30 h) si na tréningovom štadióne už tradične môžete vyskúšať rôzne športy. Nebude chýbať ani autogramiáda športovcov s miestenkou na OH v Tokiu ako aj tých úspešných z predchádzajúcich zimných a letných olympiád, majstrovstiev sveta či Európy.

Slovenské Alternatívne Leto 2021

Kempingový areál pri jazere Počúvadlo – 16:00 h

Festival Slovenské alternatívne leto sa minulý rok, po dvoch rokoch konania pod hradom Revište (2018 a 2019), presťahoval do kempingového areálu pri jazere Počúvadlo. A tam sa koná aj tento piatoksobotu. Festival odštartuje v piatok o 16:00 h banskoštiavnická kapela Fusion Biscuit. V sobotu, okrem iných, vystúpi na festivale aj český spevák s nezameniteľným hlasom, Dan Bárta & Illustratosphere. Spoločne s kapelou v novom zložení s bubeníkom Martinom Valihorom predstaví svoj najnovší v poradí už 5. album s príznačným názvom Kráska a zvířený prach. Dve festivalové pódiá – Bombura stageZáhrada stage, budú počas dvoch festivalových dní (aj nocí) žiť nielen muzikou ale aj diskusiami, divadlom, výtvarným workshopom, a milovníkov handmade výrobkov poteší aj kreatívna ulička. Program nájdete tu.

Kukino show

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 16:30 h

Najväčšia detská show s najobľúbenejšími detskými dvojicami zavíta v piatok na banskobystrický amfiteáter. Smejko a Tanculienka, Štístko a Poupěnka na jednom pódiu so svojimi senzačnými hitmi! Nebudú chýbať Huncúlik a veľkí maskoti macko Duško a Ňufáček a bude sa tancovať, spievať a zabávať. Malí aj veľkí sa môžu tešiť neopakovateľnú atmosféru. K dispozícii bude aj oddychová zóna a stánky s darčekovými predmetmi. Predaj vstupeniek nájdete tu.

Prehliadka kostolov

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 17:30 h

Komentované prehliadky kostolov v hradnom areáli sa počas letných prázdnin konajú každý piatok o 17:30 h a tiež každý pondelok a stredu o 10:00 h. Miesto stretnutia záujemcov o prehliadku je pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie (Moysesovo námestie). Vstupné: 2 eurá, deti do 6 rokov a ZŤP zdarma.

Prechádzka cez hory a doly

Kaviareň Dúšok, Banská Bystrica – 18:00 h

Po Barborskej ceste, prostredníctvom fotografií a rozprávania Romana Neradného, sa môžete vybrať v piatok večer v Kaviarni Dúšok (OC Terminal). Ak ste milovníkmi slovenskej prírody a turistiky, určite si prídete na svoje. Čaká vás 186 kilometrov dlhá prechádzka cez hory, doly a najznámejšie banské mestá, ktorých história vás ohromí a krása očarí. Rezervácie na 0908 249 030.

Roman Neradný bol tento týždeň hosťom Rádia BB FM. Vypočujte si záznam rozhovoru.

Zonderling v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Ministry of Fun ohlasuje na piatkovú noc ďalšie svetové meno, ktoré by mal poznať každý milovník future house – Zonderling. Holandské hudobné duo, Martijn van Sonderen a Jaap de Vries, si vytvorilo vlastnú verziu súčasnej tanečnej hudby. Martijn viac sústreďuje na produkciu, Jaap hrá naživo.

Sobota 17. júl

Pod Kráľovou hoľou

Telgárt – 8:00 h

V Telgárte sa tento víkend koná už 24. ročník výnimočného festivalu viachlasného ľudového a chrámového spevu Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou. V krásnom horehronskom prostredí zaznejú v podaní vynikajúcich speváckych skupín a spoločne s nimi si môžete zaspievať aj priamo na Kráľovej holi (sobota, 11:30 h). Účinkujú ľudové hudby, spevácke a folklórne skupiny:  Marína zo Zvolena, Stolyčnoho džyfky z Veľkého Lipníka, Kečera z Jakubian,  Štrbän zo Štrby, Tepličan z Liptovskej Tepličky, Železiar z Košíc, Šumiačan,  Vernár a Telgárt. Program a viac informácií nájdete tu.

Kordícky extrém

Obecný úrad Kordíky – 8:30 h

Deviaty ročník najťažšieho krosového behu v prekrásnej prírode Kremnických vrchov Kordícky extrém odštartuje o 8:30 h beh na 26 420 m. Náročný kráľovský okruh so štartom a cieľom pri OÚ Kordíky, vedie cez chatársku oblasť po stúpaní smerom na Ištvánku, ďalej po hrebeni Kremnických vrchov smerom na Skalku, pokračuje na Zlatú studňu, až na Tri Kríže. Pripravená je aj hobby trať. Pre viac informácií sledujte facebookovú stránku podujatia.

Kordícky extrém 2020:

Rodinné leto v Terminali

OC Terminal, Banská Bystrica – 10:00 h

Sobotu plnú zábavy môžete prežiť v OC Terminal, kde na vás a vaše deti čakajú kolotoče skákacie hrady, maľovanie na tvár aj cukrová vata (10:00 – 17:00 h). A k tomu aj Mr.Bubble a jeho nezabudnuteľná bublinová show (14:00 h), bublinové workshopy (15:00 h) a kúzelník Tristan (16:00 h).

Zaži hrady inak

Zvolenský zámok – 10:00 h

Prehliadka Zvolenského zámku s odborným výkladom. Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu vás budú sprevádzať neoceniteľné poznatky skúseného sprievodcu, špecialistu na regionálne dejiny Zvolenskej a Hontianskej stolice v stredoveku a ranom novoveku.

Hronsekanie

Areál kaštieľskej záhrady, Hronsek – 10:00 h

Do minulosti vás zavedú aj rytieri Vir Fortis na dvojdňovom podujatí Hronsekanie, ktoré sa uskutoční v sobotu a nedeľu v areáli kaštieľskej záhrady v Hronseku. Dopoludnia (od 10:00)  zažijete slávnostný sprievod historickým centrom obce, prednášku o hronseckých pokladoch, koncert dobovej hudby Artio, kaukliarov aj hradných komediantov. Popoludní (od 13:00) to budú ukážky šermiarskych techník, rytiersky výcvik pre deti, katana vs. rytiersky meč, lukostrelecký turnaj, synchronizovaná lukostreľba, koncert dobovej hudby aj delostrelecké vystúpenie. No a večer (od 18:00) sa môžete tešiť na rytiersky peší turnaj, koncert dobovej hudby, šermiarsko-divadelné predstavenie, „mučenie a popravu“ aj ohňovú šou. Podujatie sprevádza jarmok dobových remesiel, hry a atrakcie pre deti, stredoveký tábor, prehliadky barokového kaštieľa. Viac informácií nájdete tu.

Cirkus Piknik

Mestský hrad, Kremnica – 10:00 h

Lákavý program pre celú rodinu ponúka tiež sobotňajší Cirkus Piknik na kremnickom Mestskom hrade. O nefašovanú cirkusovú atmosféru sa postará vzdušná akrobatka, žonglér a Kyseli Krastafci so svojím „opačným cirkusom“. Deti (ale aj dospelí) sa môžu tešiť aj na kreatívnu cirkusovú dielňu a lukostreľbu a malí umelci na letnú školu maľby. Budú aj lektorované prehliadky expozícií hradu a Kostola sv. Kataríny, kde vás budú sprevádzať sprievodcovia v historických kostýmoch a tóny organovej hudby. Nenechajte si ujsť ani neopakovateľnú panorámu historickej Kremnice z veže Kostola sv. Kataríny. Stačí zdolať 127 schodov…

Za futbalom do Hrochote

Futbalové ihrisko, Hrochoť – 15:00 h

Fanúšikovia futbalu si prídu na svoje v Hrochoti, kde sa na tamojšom futbalovom ihrisku odohrá stretnutie Výber internacionálov versus Starí páni Hrochoť (15:00 h) Pod vedením trénerov Dušana Galisa, Laca Petráša a Petra Benedika, sa po zelenom hrochotskom trávniku prebehne viacero známych futbalových mien, ako napríklad Medveď, Semeník, Penksa, Obšitník, Borbély, Faktor, Pecko a ďalší. O 18:00 h odohrajú prípravný zápas ŠK Hrochoť – MFK Detva. Deti potešia skákacie hrady aj penová show DHZ Hrochoť. Pochutnať si môžete na guláši, palacinkách či grilovaných klobásach.

Rande s mestom

SSM Matejov dom, Banská Bystrica -16:30 a 18:30 h

Toto leto, počas mesiacov júl a august, môžete v Matejovom dome každú sobotu „randiť“ so svojím mestom. Špeciálnu akciu Dnes mám rande so svojím mestom pripravilo Stredoslovenské múzeum (SSM) pre všetkých, ktorí sa chcú zoznámiť s históriou Banskej Bystrice. Na troch poschodiach V Matejovom dome na nich čaká klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeologická expozícia so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnica chladných zbraní. Zoznámia sa tiež s bohatou históriou remesiel a významnými osobnosťami mesta pod Urpínom.

Soľ nad zlato

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Soľ nad zlato. Známy príbeh o tom, ako zvíťazila soľ nad zlatom… Rozprávka o dvoch komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Vstupenky si rezervujte na: 0908 037 762 (SMS).

Fujeráši v Korytárkach

Korytárky – 16:00 h

Celoslovenská prehliadka fujerášov v Korytárkach si zapíše tento víkend svoj už 23. ročník.  V uvítacom programe s názvom Povedz dáku… sa v sobotu od 16:00 h stretnú fujaristi z rôznych regiónov Slovenska a FS Marína zo Zvolena. V ďalšom scénickom programe Spomienky Starých nôt fujár Jožka Rybára z Detvy sa predstavia fujaristi z Podpoľania, FS Podpoľanec z Detvy a mladí speváci a inštrumentalisti z regiónu Podpoľania. Nedeľný Galaprogram – fujeráši, fidlikanti a deti sa začína o 14:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 17:30 h

Príjemný sobotný večer s obľúbenými skladbami rokov minulých ale aj súčasných môžete stráviť v Hostinci na Kopčoku, kde vám do tanca aj na počúvanie zahrá kapela Galaxy BB Music.

Príbeh uhorského šľachtica a vojaka

Hrad Modrý Kameň – 18:00 h

Na Hrade Modrý Kameň sa v sobotu večer aj v noci odohrá tragédia so silným morálnym ponaučením. Príbeh Imrich III. Balaša vtiahne diváka do života uhorského šľachtica, ktorý sa v princípe neodlišoval od tých ostatných. Bol profesionálnym vojakom a trávil život na bojisku. Jeho správanie bolo, samozrejme, poznačené dobou, v ktorej žil.  Ale jeho osobné rozhodnutia ho postupne pripravili o všetko – o majetky aj postavenie, a keďže nedokázal dostať uhorský temperament pod kontrolu, vyústilo to do tragédie, ktorú Imrich III. ľutoval po zvyšok života. Príbeh sa odohrá v Kaplnke sv. Anny, v Palote kaštieľa a na bašte gotického hradu. Predstavenia začínajú o 18:00, 19:30, 21:00 a 22:30 h.

Vivat Vox Organi

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19:00 h

Otvárací koncert medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi bude patriť poprednému slovenskému organistovi, skladateľovi, pedagógovi a organizátorovi hudobného života Stanislavovi Šurinovi, ktorý na svoj koncert pozval jedinečného umelca z Nemecka. Helmut Hauskeller je vynikajúcim a vyhľadávaným interpretom na netradičných dychových nástrojoch, ktoré si sám vyrába. Sú nimi jeho panove flauty. Špecializuje sa na interpretáciu starej hudby obdobia baroka a renesancie. Aj svoje nástroje vyrába ako verné repliky dobových nástrojov z tohto obdobia. Ich spoločný koncert sa uskutoční v sobotu o 19.00 h v banskobystrickom Evanjelickom kostole v Lazovnej ulici, s jeho historickým romantickým organom z roku 1893.

Hawaj oldies party

Kultúrny dom, Malachov – 19:00 h

Žltá letná bláznivá party – v štýle Dan Nekonečný, sa v sobotu večer koná v Kultúrnom dome v Malachove. Do tanca zahrá DJ Marek a najlepšie outfity budú odmenené. Vstupenky si rezervujte na: 0905 971 908.

Latino party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Sobotňajšia noc noc v Ministry of Fun bude plná juhoamerických rytmov, tanečných vystúpení a animácií. Tešia sa na vás DJ Lopez a DJ Iko.

Space Jam: Nová legenda

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

LeBron James, svetoznáma basketbalová legenda, zažije na plátnach kín epické dobrodružstvo po boku Bugsa Bunnyho a ďalších animovaných postavičiek! Po tom, čo jeho syna uväznia v digitálnom svete, LeBron musí vybojovať jeho prepustenie v basketbalovom zápase. S takým bláznivým tímom, aký tvoria hrdinovia sveta Looney Tunes, to však nebude mať vôbec jednoduché…

Space Jam: Nová legenda – trailer:

Nedeľa 18. júl

Africké trhy na Lazovnej

365.labb, Banská Bystrica – 9:00 h

Milovníci exotického ovocia by mali zbystriť pozornosť.  Priestory centra 365.labb na Lazovnej ulici túto nedeľu ovládnu vône, chute a farby exotického ovocia. Zásobu čerstvého aj sušeného ovocia z Ugandy, voňavého korenia zo Zanzibaru, kávy a džemov privezie do Banskej Bystrice Virunga. Viac informácií nájdete tu.

Pozvánka do Krajiny lesných bytostí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 h

V Krajine lesných bytostí objavíte šepoty lesa a malú sovu, čo sa bála tmy. Spoznáte krásu čítaného slova, v malom divadelnom kine nájdete potešenie pre oči i pre dušu. Na potulkách po tejto krajine odhalíte tajomstvá lesa a Zelený ateliér, kde si vytvoríte lesného kamaráta a neskôr sa občerstvíte U buka Bartolomeja. Na záver si oddýchnete v divadelnom ARtBORÉTE. Krajinou lesných bytostí sprevádzajú herci Matúš Hollý, Dodo Šamaj a dobré duše z ateliérov a produkcie. V nedeľu sa brány Krajiny lesných bytostí zatvoria, ale od utorka 20. júla už čaká na deti Gulliverovo.

Noc v prírode

Tihanyiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 10:30 h

Príroda je fascinujúca svojou rozmanitosťou. Kým jedna jej časť dáva o sebe vedieť cez deň, tá druhá ožíva práve v noci. Spájajú si ju predovšetkým s notoricky známymi druhmi, ako sú sova, výr či netopier. Počas noci je však aktívnych omnoho viac stavovcov či bezstavovcov. Spoznáte ich vďaka výstave Noc v prírode.

Promenádny koncert v parku

Mestský park, Banská Bystrica – 17:00 h

Obľúbené podujatie, ktoré vždy rozozvučí Mestský park na Tajovského ulici, je opäť tu. Tentoraz sa bude niesť v tónoch jazzu. Okrem skupiny Sklerotik Band si môžu zahrať aj diváci z publika. Ak máte radi tento typ hudby, neváhajte, a prineste si so sebou aj svoje hudobné nástroje. Nedeľný Promenádny koncert v Mestskom parku sa začína o 17:00 h. V prípade nepriaznivého počasia sa uskutoční v Robotníckom dome.

Welcome To Stupidity

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h

Hudobno-pohybová pouličná show s Pavlom Serišom a chorvátskym performerom Tomislavom Koprivčevićom  (Ansámbel Nepravidelného Divadla) o malých hlúpostiach s veľkým dosahom, bude mať svoju druhú premiéru práve túto nedeľu v banskobystrickej Záhrade.

Nedeľa s Quentinom: Kill Bill

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Bývalá členka špičkového vražedného komanda (Uma Thurman) sa rozhodne navždy skončiť s minulosťou a vydať sa. Jej svadobný deň sa však zmení v krvavý masaker vo chvíli, keď na ňu zaútočí jej bývalý šéf Bill a zabije ju. Aj keď si všetci myslia, že je mŕtva, šťastnou náhodou útok prežila a ocitla sa v kóme. Po piatich rokoch sa vracia s jediným cieľom: pomstiť sa všetkým, ktorí jej ublížili a to za každú cenu. Hrdinka, ktorá si hovorí Nevesta, však ešte musí prísť na to, kto proti nej v skutočnosti stojí a kto je, naopak, na jej strane. Premieta sa z pôvodnej 35 mm filmovej kópie.