Aj v znamení blížiaceho sa sviatku zamilovaných sa budú niesť niektoré z víkendových podujatí. Nemôžu však chýbať ani rozprávky či tvorivé dielne pre deti. Na Králikoch sa bude lietať, ožije Rozprávkový dom a fanúšikovia bojových športov si prídu na svoje vďaka Dracula Fight Night s poradovým číslom 6.

Piatok 11. február

Zimný Slovomfest

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18:00 h

Čo môže byť príjemnejšie, ako začať víkend poéziou, prózou, hudbou, spevom a výtvarnom? To všetko ponúka piatkový Zimný Slovomfest, ktorý sa uskutoční v Robotníckom dome. V dramaturgii Marcela Páleša sa predstavia Marcel Perecár, Katarína Mosnáková-Bagľašová, Miroslava Košťálová, Janka Olejová (poézia), Lucia Vlčeková, Tatiana Piliarová, Michal Várošík, Adela Vojtušová (próza), Adriana Habrdová (spev), Lenka Borková, Mária Guttenová (výtvarno), Michaela Kubincová (husle) a, samozrejme, nebude chýbať ani Ľudovít Majer a jeho aforizmy.

Na Zimný SLOVOMfest pozýva huslistka Michaela Kubincová:

Skade ruka, skade noha

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 18:00 h

Skade ruka, skade noha je podujatie, v ktorom Divadlo Štúdio tanca predstavuje svoje tanečné kurzy. Pripravte sa na ukážky choreografie, improvizácie, lektorov, ktorí budú účinkovať so svojimi žiakmi, a kurzantov, ktorí majú radosť z tanca a odvahu vystupovať na pódiu. Kvôli obmedzenej kapacite v hľadisku je podujatie rozdelené na tri časti. V piatkovej tretej časti vystúpia účastníci týchto kurzov: Katka Truliková (tanečný kurz deti 6 – 8 rokov), Jason Yap (súčasný tanec deti) a Julie Charalambidou (kreatívny tanec). Viac informácií nájdete tu.

Polnočná omša

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Polnočnú omšu, hru so silným posolstvom napísal významný slovenský dramatik Peter Karvaš, rodák z Banskej Bystrice, ktorý ako účastník SNP zblízka spoznal hrdinstvá i tragédie druhej svetovej vojny. Vnuk známeho maliara Dominika Skuteckého bol pre svoj odmietavý postoj k okupácii Československa vyškrtnutý z repertoárov divadiel. Po novembri 1989 bol v plnom rozsahu rehabilitovaný. Dráma Polnočná omša je situovaná do pamätného roku 1944 a kladie zásadné otázky svedomiu a dobe. Odohráva sa na Štedrý deň roku 1944.

Peter Karvaš – Polnočná omša:

Sobota 12. február

S Malou líškou k rieke Slatina

Zimné stopárske dobrodružstvo čaká deti (aj ich rodičov) na sobotňajšom výlete k rieke Slatina. Tešiť sa môžu na spoznávanie stôp zveri, zoznámia sa s termovíznou kamerou, uvidia mohutné jelše a čakajú ich aj tvorivé aktivity. Viac informácií a prihlasovací formulár nájdete tu.

Akademická Banská Bystrica

UMB, Banská Bystrica – 10:00 h / online

Devätnásty ročník Medzinárodného festivalu speváckych zborov sa koná online. Program sa začína o 10:00 h súťažou stredoškolských vysokoškolských speváckych zborov. Link na pripojenie nájdete tu. Vyhlásenie výsledkov sledujte o 14:00 h na tomto odkaze.

Lietajúce Králiky

Králiky, Priehon – 11:00 h

Na Králikoch sa v sobotu bude lietať! Deň otvorených skokanských mostíkov (obnovený areál malých skokanských mostíkov v časti Priehon) ponúka deťom možnosť zmerať si sily v skoku na lyžiach a severskej kombinácii, no ponúka aj zábavu v snehu (11:00 – 15:00 h).

Láska je láska

Europa SC, Banská Bystrica – 14:00 h

Blíži sa Valentín, sviatok zamilovaných, milovaných aj milujúcich… a bystrická Europa bude až pod strechu plná lásky. Podujatie Láska je láska inšpiruje k tomu, aby ste sa v priestoroch centra odfotili so svojou láskou a foto zdieľali na Instagrame. Dostanete sa tak do žrebovania o luxusný kabriolet s plnou nádržou, na ktorom môžete absolvovať valentínsku víkendovú jazdu.  Vyhrať môžete aj víkendovú jazdu vo dvojici na motorke Triumph – tiež s plnou nádržou, lístky do kina, merch Europa SC, darčekové karty, flower boxy, srdce z ruží aj chutné plnené šišky. Podujatie sa začína o 14:00 h, sprevádzať ním bude Barbora Bakošová a o zábavu nebude núdza. Žrebovanie je na programe o 18:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Tvorivé dielne v kaštieli

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14:00 h

Víkendové tvorivé dielne sa budú niesť v znamení rastlín z extrémnych stanovíšť. Deti sa zoznámia s rastlinami, ktoré sa prispôsobili životu vo vysokých nadmorských výškach. Vstupy na tvorivé dielne v sobotu aj v nedeľu sú o 14:00, 15:00 a 16:00 h.

Fónka a Tónka z Gramofónie

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Máte radi zábavu, radi tancujete, bádate a spievate? Tak by ste mali túto sobotu (17:00 h) alebo nedeľu (10:30 h) navštíviť sídliskové Divadlo pod balkónom. Zavítajú tam totiž Fónka a Tónka s Gramofónie, dve  škriatkovské princezné, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov. Naučíte sa nové pesničky, tance a uvidíte rôzne efekty.

Fónka a Tónka z Gramofónie – Malá muška:

Dracula Fight Night 6

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 18:00 h

Organizácia DFN pod taktovkou legendárneho Vladimíra „Draculu“ Moravčíka prinesie už túto sobotu fanúšikom bojových športov ďalšie podujatie. Headhunter Marek Mazúch, Radek „Ruchy“ Roušal, Vladimír Lengál, Štefan Mészáros, Braňo Zuzák a ďalší skvelí zápasníci sa predstavia na DFN 6, ktoré zároveň prináša jednu z najlepších svetelných show v banskobystrickom klube Ministry of Fun. Podujatie DFN 6 bude možné sledovať aj cez live stream na platforme Oktagon.tv.

Valentínsky večer

Rozprávkový dom, Banská Bystrica – 17:00 h

Príjemná a romantická atmosféra čaká na vás na sobotňajšej party v Rozprávkovom dome (Pod Urpínom 16). Valentínsky večer, určený pre manželské a zaľúbené páry bude plný hudby, zábavy a prekvapení. Božský prípitok, rozprávkový švédsky stôl, lahodné víno a koláčik zo srdca sú v cene vstupenky. Rezervácie na: 0915 652 450 alebo 0915 815 098.

Korčuľovanie

Zimný štadión, Banská Bystrica – 17:00 h

Aj tento víkend si môžete zakorčuľovať na banskobystrickom Zimnom štadióne (Hala B). V sobotu od 17:00 do 18:30 h a v nedeľu od 16:00 do 17:30 h.

Slečna vdova v opere

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Štátna opera v sobotu večer uvedie najznámejšiu operetu banskobystrického rodáka Jána Móryho Slečna vdova, ktorá ktorá sa uvádzala aj pod názvami Jeho tri vdovyDouglas a jeho ženy či Die verte von rechts. Zaujímavosťou je, že texty k tejto operete vytvoril mimoriadne známy a obdivovaný herec a režisér prvorepublikových filmov Oldřich Nový. Ten účinkoval i pri premiére diela v Zemskom divadle v Brne v roku 1935. Na Slovensku bola táto opereta uvedená len raz, v Bratislave v roku 1940. Štátna opera sa rekonštrukciou tohto diela v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa historicky po prvýkrát hlási k hudobnému odkazu svojho rodáka Jána Móryho. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Ján Móry – Slečna vdova:

Nedeľa 13. február

Valentín v múzeu

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 13:00 h

Láska má tisíc podôb. Boli o nej napísané príbehy, básne, zložené piesne, namaľované obrazy, ľudia kvôli nej dokonca vybojovali vojny. Nedeľné popoludnie v Matejovom dome ponúka možnosť odkryť a rozlúštiť rôzne podoby lásky (13:00 – 17:00 h).

Kocúr v čižmách

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Príbeh neobyčajnej mačky domácej a jej pána, grófa z Nemánič, to je známa a obľúbená rozprávka Kocúr v čižmách. Keď najmladší z bratov zdedil po svojom otcovi iba obyčajnú mačku, zatiaľ, čo jeho bratia si rozdelili zvyšný majetok, netušil, že práve mačka bude jeho najväčšou životnou výhrou…

Kocúr v čižmách:  

Zoznamka ako v rozprávke

Rozprávkový dom, Banská Bystrica – 16:00 h

Pre zadaných alebo aj pre nie príliš šťastne zadaných, ale najmä pre všetkých, čo sa chcú zabaviť, zasmiať a spoznať nových ľudí, je tu Zoznamka v Rozprávkovom dome. Ak sa jej chcete zúčastniť, rezervujte si vstupenky na: 0915 652 450.