Tento víkend akoby sa s podujatiami vrece roztrhlo! Zopár z nich sme pre vás vybrali. Veríme, že si vyberiete aj vy.

Cestou necestou

18_Cestou necestouOd piatku do nedele sa na cestovateľskom festivale Cestou necestou v Robotníckom dome predstaví 21 cestovateľov, ktorí v hodinových blokoch budú rozprávať o svojich zážitkoch z ciest. Prvý „rozprávač“ Michal Knitl vás zavedie do severovýchodnej Indie (od 17. hod.). No a potom sa s Tomášom Trstenským vyberiete do Bosny a Hercegoviny a s Veronikou Páričkovou na Island. V závere piatkového večera si môžete s kapelou Buchajtramka zaspievať známe ľudové piesne vo svižnejšej a živšej forme s prvkami etna a worldmusic.

Sobotňajšiu cestovateľskú šnúru otvorí o 10. hod. Andrej Čierny s kamienkami z balkánskej mozaiky a cestovanie po rôznych kútoch sveta sa skončí až večer. Po rozprávaní vás iste poteší koncert výrobcu hudobných ľudových nástrojov, multiinštrumentalistu a cestovateľa Michala Smetanku.

Cestovať môžete potom ešte aj v nedeľu – od 10. do 20. hod. Program festivalu a všeličo ďalšie, zaujímavé, nájdete tu…

Dni tanca pre vás

Desiaty ročník festivalu súčasného tanca Dni tanca pre vás, ktorý organizuje banskobystrické, akurát 15-ročné Divadlo Štúdio tanca (ŠT), sa začal už v pondelok. Jedinečný festival, ktorý ponúka predstavenia vybraných zahraničných produkcií, tanečné workshopy, ako aj novú sekciu Tvorivá zóna, pokračuje aj počas víkendu.

V piatok večer o 19. hod. sa na scéne Divadla ŠT(Komenského 12 – na Kačici) predstaví Eva Duda Dance Company z Maďarska s tanečnou inscenáciou After – nezvyčajný, zvláštny príbeh jednej rodiny.

Hosťom sobotňajšieho festivalového večera (o 19. hod.) je Milan Tomášik (Slovinsko) a jeho Off Beat Plus a Yuriko Suzuki(Japonsko) s Ambivalence.

Podrobnejšie informácie tu…

Klub 77 – V poli strom

V poli strom je názov nového albumu českej kapely Jiříkovo vidění, ktorej sympatickým rysom je nesporne to, že si už „16 let tvrdohlavě razí vlastní cestu…“ Na koncerte s rovnomenným názvom V poli strom, ktorý sa uskutoční v piatok v Klube 77 (19. hod.) bude tento album pokrstený.

Lopejský jarmok

Ak však máte chuť na niečo úplne iné, čo sme z piatkových podujatí spomenuli, možno vám dobre padne zájsť si na jarmok do Lopeja. Začína sa už ráno o 9. hodine, končí večer o šiestej a nájdete tam všeličo jarmočné.

Záhrada CNK

19_záhrada trhBanskobystrická Záhrada CNK sa skutočne stáva centrom kultúry v meste. Program, ktorý ponúka na tento víkend, je toho jasným dôkazom.

V sobotu je to najskôr jesenný Trh šikovných rúk (od 10. do 16. hod.). A potom Gitariáda – koncert finalistov súťaže pre gitaristov a basgitaristov zo Slovenska a Českej republiky z rokov 2010, 2011 a 2012. Hosťami podujatia, ktoré sa začína o 18. hodine, sú Richard Scheufler – basgitarista a skladateľ (Pražský výběr II) a kapela Metalinda. Zaznie aj spoločná skladba všetkých gitaristov a basgitaristov, ktorí sa zmestia na pódium a na záver nebude chýbať ani After party (od 22. hod.).

V nedeľu bude Záhrada patriť Divadlu Harry Teater, ktoré uvedie NATIVITAS ALBUS PAPILIO, čo je pouličná vizuálno-hudobno-chodúľová divadelná performance s nadrozmernými bábkami, svetelnými efektmi, ohňami a živou hudbou, v štylizovaných kostýmoch plná harmónie a pokoja. Začiatok o 17. hod.

Cult Club – Bluesfolkrock

Dva hlasy, dve akustické gitary, dve harmoniky, jedna elektrická gitara a jedna topánka… Taký je scenár blues-folk-rockového večera v Cult Clube (Dolná 52) v sobotu večer od 20. hodiny. Účinkujú: Blueshaman + Richard Wagner a Ján Hurtík.

19_Výstava mačiekVýstava mačiek

V športovej hale na Štiavničkách sa v sobotu a v nedeľu 19. a 20. októbra (10. – 18. hod.) koná Medzinárodná výstava mačiek. Milovníci mačiek a mačičiek si ju iste nenechajú ujsť. Viac tu…

Rozprávková nedeľa

V Bábkovom divadle na Rázcestí Červená čiapočka a na Radnici Violka Fialka a Móric Modrý. Taká je ponuka rozprávkovej nedele pre najmenších.

Autorkou Červenej čiapočky – s podtitulom „alebo Večer u Madame d`Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky“, je Iveta Škripková, réžia Marián Pecko. Začiatok o 16. hod.

Violkou Fialkou a Móricom Modrým zavíta na Radnicu Bábkové divadlo zo Žiliny. Opona sa zdvihne o 16. hod.

Jazz Klub 12 – Radovan Tariška

Jednou zo zastávok jesenného turné saxofonistu Radovana Tarišku, ktoré má názov Folklore to Jazz, je aj banskobystrický Jazz Klub 12 (Horná 12). Folklore to Jazz je najnovší projekt, ktorý reprezentuje Tariškov nový pohľad na hudbu, prepojenie dvoch žánrov, slovenského folklóru a jazzu. Hosťami koncertu sú venezuelský klavirista a skladateľ Benito Gonzales, jeden z najlepších svetových jazzových umelcov, Peter Olah z Maďarska (double bass) a fenomenálny Dávid Hodek (drums). Koncert sa začína o 18. hod.

Zelené tóny – Martin Uherek Quartet

Aj tradičné nedeľné Zelené tóny v Thurzovom dome budú naladené na jazz. Zahrá jazzová formácia Martin Uherek Quartet ktorá vznikla začiatkom roka 2008 ako skupina nádejných mladých muzikantov, zhromažďujúcich sa okolo významného slovenského jazzového muzikanta a pedagóga Klaudia Kováča, v Banskej Bystrici. Začiatok o 17. hod.