Posledný júnový víkend prináša už v predstihu akcie spojené s koncom školského roka. Pre deti je tak pripravené podujatie v Parku pod Pamätníkom SNP a zaujímavá tvorivá dielňa v záhrade Vily Dominika Skuteckého.

Opäť sa môžeme cez víkend tešiť na festival priamo na Plážovom kúpalisku, koncerty v kluboch i v bazéne, ale tiež aj na turistiku, florbal a beh na Donovaloch. Zároveň počas tohto víkendu prebiehajú dva veľké festivaly v neďalekom okolí Banskej Bystrice a to Drienok pri Turčianskych Tepliciach a Horehronské dni tanca a spevu v Heľpe.

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka

Námestie SNP, piatok 26. jún, sobota 27. jún a nedeľa 28. jún

Cez víkend sa uskutoční celoslovenská súťaž družstiev prvej pomoci dospelých. V piatok bude slávnostné otvorenie súťaže o 20. hod. na Námestí SNP, v sobotu a nedeľu bude súťaž prebiehať aj naďalej v centre Banskej Bystrice. Záštitu nad podujatím prevzal Ján Nosko, primátor mesta.

Drienok

drienokMošovce, piatok 26. jún, sobota 27. jún a nedeľa 28. jún

V poradí už tretí ročník privátneho prírodného festivalového jarmoku na Drienku v obci Mošovce neďaleko Turčianskych Teplíc. Akcia zameraná na krásne handmade výrobky a chutné domáce produkty, originálne odevy, obrazy a maľby, hudobné nástroje a mnoho iného. Nejde o žiadny oficiálny jarmok zastrešený obcou alebo komerčnou organizáciou, ale o veľké privátne stretnutie priateľov a sympatizantov Projektu Život. Počas týchto štyroch dní budete mať možnosť postretávať úžasných šikovných ľudí, zúčastniť sa mnohých zaujímavých workshopov a tvorivých dielní, zoznámiť sa s liečivými bylinkami, prírodnými materiálmi, staviteľstvom a pôvodnými remeslami. V areáli sa bude nachádzať hlavný hudobný stage, na ktorom vystúpia pozvaní interpreti, Busdriver stage, bazény, športové priestory, zóna jedla a čajovňa. Hudobné formácie sú vybrané tak, aby si každý prišiel na svoje. V noci nebudú chýbať ohňové show za doprovodu bubeníkov. Program bude zhruba na 20 hodín denne a samozrejme sme nezabudli na deti, pre ktoré sme pripravili tvorivé dielničky, divadlá, mnoho hier a bohatý program o ktorý sa postarajú naše milé animátorky. Cena vstupenky na Drienok (tri dni + štvrtok) je 15 eur, na jeden deň 7 eur. Deti do 15 rokov majú vstup zadarmo a ZŤP platia 7 eur za celý festival.

50. ročník Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe

helpaAmfiteáter a námestie Heľpa, piatok 26. jún, sobota 27. jún a nedeľa 28. jún

Jeden z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku, 1. ročník sa uskutočnil v roku 1966. Pripravovatelia HDSaT sa zameriavajú na uchovávanie a prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry predovšetkým regiónov Horehronia, Pohronia, Podpoľania a Gemera, ale i Liptova, Hontu, Malohontu, Novohradu, tiež oblastí východného, severného a západného Slovenska.
V komponovaných scénických programoch sa počas troch festivalových dní každoročne predstavujú folklórne súbory, dedinské folklórne skupiny, detské folklórne súbory, ľudové hudby, speváci a hudobníci zo Slovenska i zahraničia. Okrem programov na scéne amfiteátra, ponúka festival návštevníkom bohatý sprievodný program, v ktorom návštevníkom priblíži tradičné remeslá, domácu kuchyňu, zvyky a osobitosti regiónu, vystúpenia hostí, etnografické výstavy, ľudové zábavy a komplexné predstavenie ľudovej kultúry vybraných obcí (projekt Predstavujeme obce regiónu). Na festivale sa každoročne predstaví približne 1500 účinkujúcich.

Collegium Cantus

Aula UMB, piatok 26. jún o 18.30. hod.

Komorný spevácky zbor Collegium Cantus pri Dome Matice slovenskej v Banskej Bystrici Vás pri príležitosti 30. výročia svojho založenia srdečne pozýva na slávnostný koncert. Spevácky zbor vznikol v roku 1985, pôvodne ako ženský spevácky zbor DRUŽBA. V roku 1990 rozšíril svoje rady o mužskú spevácku zložku, zmenil názov do dnešnej podoby a jeho zriaďovateľom sa stal Dom Matice slovenskej v Banskej Bystrici. Od roku 1986 je stálym účastníkom Festivalu V. Figuša-Bystrého. Je držiteľom niekoľkých ocenení (Smetanova Litomyšl, ČR – strieborný diplom, Crystalex Nový Bor, ČR – bronzový diplom, Festival V. Figuša-Bystrého B. Bystrica – zlatý diplom – v kategórii komorných spev. zborov, Festival B. Martinů Pardubice, ČR – strieborný diplom – v kategórii „A“ a kategórii chrámovej hudby, strieborný diplom zo XVII. festivalu duchovnej hudby Cantate Deo v poľskom Rzeszowe (2013). V zahraničí koncertoval v krajinách: Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Švajčiarsko, Švédsko, Slovinsko, Francúzsko, Juhoslávia/Srbsko/Vojvodina, Česká republika. Umeleckým vedúcim a dirigentom od vzniku zboru je prof. Milan Pazúrik, CSc.

Tomáš Varga – Grázel

Klub HaD, piatok 26. jún o 19. hod.

V spolupráci s Literárnym klubom sa predstavý ďalší výnimočný spisovateľ Tomáš Varga s jeho knižkou Grázel. Vstupné sú dve eurá.

Modré Hory

modre-horyZáhrada CNK, piatok, 26. jún o 19. hod.

Prednedávnom vydali druhý album Big Beat, za ktorý si odniesli Rádiohlavy 2014. Na konte majú pár tuctov, vraj netuctových, skladieb. Sú rapového charakteru a sú vraj pre dospelých alebo aspoň pre kaviarenských povaľačov. Nové skladby robia štatisticky v päťročných intervaloch, a tak ich koncertný program je vlastne stále čerstvý a aktuálny. Za mikrofónmi jeden Bene, jeden Lyrik a v Záhrade spolu s nimi špeciálne aj jeden Roland Kánik, samozrejme za klávesmi. Ich komické tváre sú akoby z iných častí vesmíru, rovnako rozdielny je aj ich temperament, hlas a prejav, pochádzajú z iných miest a sfér. Napriek tomu už vlani v lete po prvom spoločnom treku vedeli, že zakrátko fanúšikom prinesú zhluk výpovedí z tej temnejšej, ťažšie uchopiteľnej, ale zas ľahko sebaľútostivej a trochu nekonformnej stránky reality. Toto obdobie je už zrejme za nimi a čakajú na nich nové dobrodružstvá v tomto zvláštnom vesmíre, ale kondenzát svojich vnútorných aj vonkajších sračiek a šlendriánskych, až cynických reflexií, ktoré sú zabalené v akoby umeleckom prevedení, tu zanechali. Reč je o projekte Modré hory Lyrika a Beneho.
Lyrik a Bene nie sú v projekte sami. K Modrým horám sa pridal v prvom rade bláznivý človek Marián Jaslovský, ktorý sa postaral o živé nástroje a mix, v ďalšom prvom rade sú to blázniví producenti: Peko, Karaoke Tundra, Moe, Foolk, Beyuz a Billy Hollywood. Vstupné na koncert je 4/6 eur.

Betrayers of Blood Pt, 11

Klub 77, piatok 26. jún o 19.30 hod.

V piatok sa uskutoční metalový večer. Predstavia sa Saturnus (DEN), Helevorn (ESP), domáci Lunatic Gods a April Weeps.

Toto je leto!

Plážové kúpalisko, piatok 26. jún o 20. hod. a sobota 27. jún od 9. hod.

t1_toto-je-leto

Toto je leto ! je multižánrový hudobno – športový festival. Predstavia sa tu rôzne revival kapely ako Metallica, AC/DC, Queen, The Beatles i Rammstein a mnohí ďalší. Príde aj Sajfa i Kuzmínová.

XII. ročník Donovalský polmaratón

Donovaly – AD Almet, sobota 27. jún

Športové združenie Non-stop beh Banská Bystrica pozýva na bežecké podujatie. V sobotu sa uskutoční už siedmy ročník Donovalského polmaratónu.

Turistika s KST TJ Vatra – Strážovské vrchy

Parkovisko pre VÚB bankou, Námestie Slobody, sobota 27. jún o 6.45 hod.

Turistika na trase Predhorie, Strážovské vodopády, Strážov (1213m), Čierny Vrch, Žiar a Čičmany. Trasa je nenáročná  s dĺžkou približne 13 kilometrov. Zraz o 6.45 na autobusovej stanici, odchod o siedmej hodine. Cestovné pre člena je osem eur, ostatní desať eur. Možno aj prehliadka maľovaných domov v Čičmanoch, tam je vstupné dve eurá. Návrat do Banskej Bystrice približne o 19. hod.

Turistika s KST Lokomotíva Banská Bystrica – Veľká Fatra – Ostredok

Autobusová stanica Banská Bystrica, sobota 27. jún o 6.55 hod.

Turistika na trase Staré Hory, Turecká, Úplaz, Krížna, Ostredok, Ploská a Liptovské Revúce. Prevýšenie nenáročnej trasy je 1342 metrov s dĺžkou 20 kilometrov. Prechádzka trvá približne 9.30 hod.

Folklórne slávnosti Podhorie 2015

podhoriePodhorie – amfiteáter, sobota 27. jún o 9. hod.

V predvečer slávností sa predstaví DS Pomníkové divadlo s hrou Recepcia o 19.hod. v KD Podhorie. Samotný deň festivalu otvorí súťaž o najlepšieho a najoriginálnejšieho Guláš majstra a po ňom bude nasledovať prehliadka detských súborov pod názvom Deti deťom, kde sa odprezentuje DFS Sitňančok, DFS Úsmev, DFS Mravček, DFS Ilijanček a domáci DFS Podhorčanček ako aj deti MŠ v Podhorí. Po vystúpení najmladších účastníkov slávností si návštevníci budú môcť pozrieť a vyskúšať si mnohé sprievodné atrakcie ako napríklad ľudové múzeum, expozíciu bábok, jarmok remesiel, tvorivé dielne, školičku tanca a hry na fujaru, rozprávkový les a mnohé iné. V hlavnom programe si budete môcť prezrieť a vypočuť členov OZ Duša fujary, ženskú spevácku skupinu Šášov, Fsk Rozmarín, Fsk Hrachovinka, sólistu Adama Mikulášiho a člena FS Sitňan – Dominika Kútnika, FS Hron a domáci Podhorčan, hosťom Podhorských slávností bude FS Poľana zo Zvolena. Po skončení prehliadky folklórnych kolektívov sa budete môcť vytancovať do skorých raných hodín na tanečnom pódiu, kde Vám bude hrať DJ Fabo.

Hurá prázdniny

Park pod Pamätníkom SNP, sobota 27. jún o 9. hod.

V rámci detských osláv vystúpia sokoliari, DFS Matičiarik a Drienka, Slovak Freerun Family, Janette Fáberová Dance, olympijské mestečko Dukla BB, ukážky práce polície aj hasičov i Chinaski a Dagmar Rostandt. Pripravené sú súťaže pre deti a skákacie hrady. Moderuje Richard Vrablec. Vstup je voľný.

Maľovanie v záhrade – tvorivá dielňa

Vila Dominika Skuteckého, sobota 27. jún o 10. hod.

Stredoslovenské múzeum pozýva na výstavu Deň krivých zrkadiel. Cieľom výstavy je upozorniť širokú laickú verejnosť na ľudí s mentálnym postihnutím, ktorí majú rovnaké právo Maľovanie v záhrade – tvorivá dielňa pre verejnosť v tomto mesiaci. Stredoslovenská galéria pripravila pre verejnosť, hlavne rodiny s deťmi, tvorivé júnové dopoludnie v záhrade rodinnej vily významného bystrického maliara Dominika Skuteckého. Je inšpirované spomienkami maliarovho vnuka Petra Karvaša zaznamenanými v autobiografickom románe V hniezde. V príjemnom prostredí záhrady si návštevníci vypočujú pútavé čítanie z tohto diela, ktoré odhalí tajomstvá záhrady v čase Karvašovho detstva. Vlastné predstavy podporené čítaním a pobytom v záhrade môžu deti i dospelí následne preniesť kresbou a maľbou na papier. V prípade nepriaznivého počasia sa aktivita presúva do vily a bývalého maliarovho ateliéru.

Florbalová exhibícia

Športová hala Dukla na Štiavničkách, sobota 27. jún o 13. hod.

Najlepší florbalisti Slovenskej Republiky zavítajú do Banskej Bystrice. Florbal bude historicky po prvý raz v Banskej Bystrici. Tešiť sa môžete na zápasy, exhibíciu, súťaže pre divákov.

Coffe Fiesta 2015

Záhrada CNK, sobota 27. jún o 14. – 20. hod. a nedeľa 28. jún o 10. hod.

Víkendový festival oslavujúci banskobystrický kaviarenský život. Príďte sa ponúknuť kávičkou v Centre nezávislej kultúry. Viac o podujatí nájdete aj v tomto článku…

Čakanie na Go(do)ta – Divadlo z Pasáže

cakanie na godota divadlo z pasazeDivadlo z Pasáže, sobota 27. jún o 17. hod.

Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže srdečne pozýva na predpremiéru novej inscenácie „Čakanie na Go(do)ta“ spojenú s narodeninovou oslavou Divadla z Pasáže pri príležitosti 20. výročia jeho existencie s bohatým programom, budú sa  premietať rozhovory s 20 osobnosťami, umelcami, ľuďmi, krásnymi bláznami, ktorí s divadlom za tých 20 rokov spolupracovali. Viac aj v tejto pozvánke…

Sliačske kultúrne leto – Sliačske mokváne pri fontáne

Sliač, Námestie pri fontáne, sobota 26. jún o 18. – 22. hod.

V rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015 sa uskutoční večer pri dobrej hudbe a pri grilovaných špecialitách.

Živý koncert Cream Pie + Raging Dead

Cult Club, sobota 27. jún o 20. hod.

Po necelom roku opäť zavíta do svojho obľúbeného podniku talianska rocková formácia z Talianska v rámci svojho Európskeho turné v znamení 10. ročného jubilea existencie kapely. Špeciálnym hosťom Cream Pie bude Raging Dead.

La3no Cubano

Záhrada CNK, sobota 27. jún o 20. hod.

La3no Cubano je malá slovenská etnobúdka, do ktorej sa každý bežný Slovák aspoň raz denne zavrie, sadne, popremýšľa, zbaví sa ťažoby, aby po cca 5 min. odišiel o kus ľahší a veselší… La3no Cubano je multižánrová slovenská kapela, fungujúca od roku 2005. Spočiatku išlo o zoskupenie perkusionistov, hrajúcich rytmy z celého sveta – africké, latinsko-americké, arabské, cigánske, balkánske, drum&base či funky. Postupne sa k nim pridávali melodické nástroje (husle, klávesy, saxofón či basgitara) a vyprofilovala sa tak súčasná plnokrvná zostava. La3no Cubano je dobre namiešaný worldmusic koktejl so sviežou príchuťou slovenského folklóru. Vystupujú v kluboch po celom Slovensku, hrali tiež na mnohých hudobných festivaloch ako Eastethic, Uprising, Grape, Podhájska či Dni Petržalky. V januári 2012 vydali debutový album s názvom “RODINA”. Vstupné je 3/5 eur.

Marián Varga

Kino v bazéne, sobota 27. jún o 20. hod.

Sólový koncert legendy slovenského art rocku. Ťažko nájsť osobnosť, ktorá lepšie charakterizuje slovenský art rock. Počas svojej hudobnej kariéry sa venoval vážnej, ale aj populárnej hudbe. Spolu so skupinou Prúdy a neskôr so zoskupením Collegium Musicum nahral niekoľko albumov, ktoré zásadne zmenili tvár slovenskej hudobnej scény. Jeho nenapodobiteľná hra na klávesoch a nespočetné množstvo osobitých skladieb z neho robia žijúcu legendu. Aktuálny držiteľ ceny Radio_Head Awards za prínos do hudby – pán Marián Varga. Vstup je voľný.

[youtube 1z15JcnIigw 640 390]

Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Tinányiovský kaštieľ, nedeľa 28. jún o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa uskutoční pod témou Lesné poschodia. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

Veľký šachový turnaj o pohár zámku Vígľaš

Vígľaš – zámok, nedeľa 28. jún o 10. hod.

Open turnaj amatérskych a profesionálnych šachistov. Príďte si zahrať alebo podporiť svojich favoritov. Vyvrcholením podujatia bude živý šach na nádvorí v podaní šermiarov Cassanova.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Thurzov dom, nedeľa 28. jún o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa uskutoční pod témou Papierové taniere. Príď sa pozrieť z čoho jedli a pili tvoji predkovia a zároveň si vyskúšaš navrhnúť a vyzdobiť vlastný tanier. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

Sliačske kultúrne leto – Temperament cimbal orchestra

Sliač, Záhrada spoločenskej dvorany Palace, nedeľa 28. jún o 16. hod.

Promenádny koncert ľudovej hudby, kde nám zahrajú Michal  Oťapka na husliach, Michal Budinský na cimbale, Slavomír Šurina na viole a Michal Gonda na kontrabase.