Napriek chladnejšiemu počasiu si obyvatelia Banskej Bystrice a jej okolia budú môcť počas víkendu vyberať zo širokej škály kultúrnych či športových podujatí. Naša redakcia si už tradične pripravila niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a vďaka ktorým si príde na svoje azda každý.

Piatok 23. september

Zvolenský festival speváckych zborov

Kongresové centrum TUZVO (vysokoškolský internát), Zvolen – 17.00 h

Počas dvoch dní sa vo Zvolene bude konať sa bude konať už 14. ročník podujatia s názvom Zvolenský festival speváckych zborov. V piatok 23. septembra sa v Kongresovom centre Technickej univerzity predstavia Selenčanky zo Srbska, Mládežnícky spevácky zbor Ozvena z Vranova nad Topľou a domáci Zvolenský spevácky zbor.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 17.30 h

Nový ligový ročník Tipos extraligy pokračuje v piatok 23. septembra už 3. kolom a hokejisti Banskej Bystrice privítajú na zrekonštruovanom štadióne atraktívneho súpera, ktorým bude bratislavský Slovan. Duel proti belasým je zárukou kvalitného hokeja z obidvoch strán, navyše proti úradujúcemu šampiónovi sa očakáva prakticky vypredané hľadisko a skvelá atmosféra. Budete pri tom? Posledných pár lístkov si môžete zaistiť v predstihu na tomto odkaze.

Komorný gitarový koncert

Zvolenský zámok (Kráľovská sieň) – 18.00 h

Dve mladé hudobníčky, študentky Hochschule für Musik FRANZ LISZT v nemeckom Weimare, predstavia gitaru v jej rôznorodosti skladbami naprieč obdobiami od hudobného baroka, klasicizmu a romantizmu, až po skladby súčasných, aj slovenských autorov. Cindy Stehlová a Veronika Ronecová vystúpia v piatok večer nielen ako sólové hráčky ale aj ako spoločné gitarové duo. Podujatie sa uskutoční v Kráľovskej sieni na Zvolenskom zámku, a to 23. septembra od 18.00 h.

Kalmann v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18.00 h

Švajčiarsky spisovateľ Joachim B. Schmidt žije a tvorí na Islande. Je autorom úspešnej knihy Kalmann, ktorá vyšla v banskobystrickom vydavateľstve Literárna bašta a v piatok 23. septembra sa s ním môžete stretnúť na autorskom čítaní v Záhrade – Centre nezávislej kultúry. Viac informácií môžete nájsť aj v našom samostatnom článku, prípadne v rozhovore so samotným autorom, ktorý nájdete na odkaze nižšie.

Romeo a Júlia

Štátna opera, Banská Bystrica – 18.30 h

Svetoznámy balet Sergeja Prokofieva Romeo a Júlia patrí dnes k najhrávanejším a najobľúbenejším baletným titulom, o čom sa budete môcť presvedčiť už v piatok 23. septembra v banskobystrickej Štátnej opere. Dielo vďaka vynikajúcim kvalitám pretrvalo a dnes je jasné, že disponuje vynikajúcim shakespearovským námetom a strhujúcou, nadčasovou hudbou. Preto je dodnes obrovskou výzvou azda pre každého choreografa. Na doskách Štátnej opery sa k nemu opäť vrátia, tento raz v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v choreografii Roberta Balogha. Viac informácií s možnosťou rezervácie vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Tančiareň / JUKEBOX

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Pravidelné tematické tanečné večery v Divadle Štúdio tanca začínajú v piatok 23. septembra pilotnou Tančiarňou. Vytancujte sa, kým vládzete. Zahoďte starosti, vrhnite sa na pódium, vyčistite si hlavu a spočítaj si svaly. Zároveň si prostredníctvom Jukeboxu budete môcť vybrať tanečné piesne podľa vašich preferencií a ukázať tak, čo je vo vás. Vstupné na toto podujatie je dobrovoľné, miesta si však môžete rezervovať na tomto odkaze.

WE ARE MU:SICK

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V piatok 23. septembra sa návštevníci najmodernejšieho klubu Ministry of Fun môžu tešiť na ďalšiu zaujímavú akciu s názvom WE ARE MU:SICK. V rámci tejto pravidelno-nepravidelnej akcie sa za DJ-ským pultom vystriedajú známe mená česko-slovenskej klubovej scény. Hlavným lákadlom bude dozaista stálica tuzemskej scény – RICHARD REYNOLDS, ktorého doplnia QUEEN B a MATTHEW. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Malalata / Divadelná Chalúpka

Bombura NKP, Brezno – 21.00 h

Inšpiratívny festival Divadelná Chalúpka počas štyroch dní ponúkne bohatý kultúrny program, v rámci ktorého sa v breznianskom jazzovom podniku Bombura NKP predstaví duo známe ako MALALATA. Tí vám počas večera zahrajú ich tradičné balkánske rytmy, ktoré strhnú nejedného nadšenca špecifického žánra. Viac informácií o samotnom festivale nájdete na tomto odkaze.

Darkness Positive

Wake Up music & art club, Zvolen – 21.00 h

Formácia Darkness Positive si pripísala začiatkom roka do diskografie ďalší prírastok. Nenápadný album s názvom We Grew však vonkoncom neponúka nenápadnú muziku. Je plný iskrenia, vitality a ďalších atribútov, typických pre elektrifikovaný jazz fusion. Pocta žánru sa však nezaobišla bez prvkov, charakteristických pre naďalej vynaliezavé zoskupenie. V piatok 23. septembra si vo zvolenskom Wake Up budete môcť užiť tóny kvalitnej muziky – brány sa pre návštevníkov otvoria o 19.00 h, začiatok je naplánovaný o 20.00 h. Vstupné je 10 eur.

Sobota 24. september

Športovo-kultúrny spoločenský deň

Selce – 9.00 h

Obec Selce v spolupráci s FK Selce pozývajú počas soboty 24. septembra na zaujímavý, športovo-kultúrny spoločenský deň. Ten bude obohatený o futbalový turnaj prípraviek, ktorý odštartuje už o 9. hodine ráno. V poobedných hodinách sa najmenší návštevníci môžu tešiť na Šaša a Smieška, ktorí zavítajú o 15.00 h na parkovisko pred Šiatrom a podvečer od 17.00 h zahrá na parkovisku pri ihrisku rocková skupina ELAN FOREVER.

Westernové preteky

Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 9.00 h

Posledný septembrový víkend sa v kraji pod Poľanou na Masarykovom dvore bude niesť v duchu milovníkov koní, jazdeckého umenia a znamenitej zábavy! V sobotu 24. septembra sa môžete tešiť na bohatý program pre všetky vekové kategórie. Deti si budú môcť vyskúšať strieľanie z luku, vzduchovky či dokonca vyryžovať si svoj vlastný kúsok zlata. Po skončení jazdeckých pretekov je bude pripravená podvečerná grilovačka v sprievode známej country kapely PACIPACIFIK.

30. Michalský jarmok

Ľubietová – 10.00 h

Obec Ľubietová neďaleko Banskej Bystrice pozýva na jubilejný 30. ročník Michalského jarmoku, ktorý sa uskutoční v sobotu 24. septembra. V rámci kultúrneho programu od 13. hodiny vystúpia FSk Debnár – ženská spevácka skupina Majerky, FS Partizán, Los Babraccos, Ludo Kuruc Band či Galaxy BB Music. Sprievodnou akciou so začiatkom o 10.00 h bude Deň otvorených dverí ZŠ a MŠ T. G. Masaryka. Okrem výbornej zábavy sa budete môcť pohostiť poľovníckymi špecialitami, pečenými klobásami a tradičnou slovenskou kuchyňou.

Cvičí celé mesto

Areál ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 10.00 h

Kúpeľné mesto Sliač pozýva na športovú akciu pre všetky vekové kategórie, ktorá sa uskutoční v sobotu 24. septembra od 10.00 h v areáli ZŠ A. Sládkoviča. O športovú zábavu sa postarajú tréneri, no najväčším lákadlom bude autogramiáda, ktorej sa zúčastnia „zlatí chlapci“ Ján Lašák a Ladislav Čierny so začiatkom o 13. hodine. Okrem rôznych súťaží nebude chýbať kultúrna vložka v podobe koncertu zvolenskej skupiny The Sirens (15.00 h).

Jesenný Natur trh 2022

Park zabudnutých susedov, Zvolen – 10.00 h

V Parku Zabudnutých susedov sa bude v sobotu 24. septembra konať Jesenný Natur trh, počas ktorého si budete môcť zakúpiť či vymeniť rôzne produkty. Pre deti bude pripravený od 11.00 h program v podobe hier a počas celého podujatia si budete môcť pochutnať na skvelej káve, koláčoch či dokonca veganskom guláši.

Deň colníkov

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 11.00 h

Po úspešnom podujatí s názvom Deň s hasičmi sa môžu obyvatelia Banskej Bystrice tešiť aj na Deň colníkov. V rámci neho budete môcť v Parku pod Pamätníkom SNP vidieť okrem iného umenie kynológie, no lákadlom budú najmä súťaže pre deti.

5. narodeniny OC Terminal

Terminal Vlak-Bus-Shopping, Banská Bystrica – 13.00 h

V sobotu 24. septembra od 13.00 h budete môcť v OC Terminal v Banskej Bystrici osláviť už 5. narodeniny tohto nákupného centra. Môžete sa tešiť na dopravné novinky, bubnovú show spolu s bubnovým a latino workshopom s vychádzajúcou hviezdou Sarah C a nebudú chýbať ani akrobatické vystúpenia a klauni. Na svoje si prídu aj tí najmenší, ktorých čaká pesničkové vystúpenie Mici a Mňau, maľovanie na tvár, skákací autobus, ale aj dlhý vláčik motoráčik. Najväčším prekvapením bude súťaž o zájazd o Disneylandu.

Povraznícke plodobranie

Obecný úrad, Povrazník – 13.00 h

Obec Povrazník pozýva počas soboty na plodobranie a výstavu plodov s komentovanou ochutnávkou. Chýbať nebudú rôzne súťaže, ukážky spracovania plodov, predaj domácich výrobkov či dokonca prednášky a premietanie filmu Bielokarpatský ovocný poklad.

 Výstava ovocia, zeleniny a kvetov

Vestibul Obecného úradu v Badíne – 13.00 h

V Badíne sa počas soboty 24. septembra uskutoční výstava ovocia, zeleniny a kvetov, počas ktorej budú hodnotené rôzne kategórie. Súčasťou výstavy bude aj vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu predzáhradku. Vstupné na výstavu je dobrovoľné.

Farby rastlín s botaničkou

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 15.00 h

Poslucháči besedy s kurátorkou Jaroslavou Bobákovou sa dozvedia ako vznikajú farby v jednotlivých ročných obdobiach, čo spôsobuje sfarbenie kvetov, ktoré časti rastlín a v akom období je potrebné zbierať. Oboznámia sa aj s jednoduchým návodom, ako si v domácom prostredí zafarbiť textil prírodnými farbivami.

Zvolenský festival speváckych zborov

Zvolenský zámok (kaplnka) – 17.00 h

V sobotu 24. septembra je na programe pokračovanie 14. ročníka Zvolenského festivalu speváckych zborov. V rámci neho sa v kaplnke Zvolenského zámku predstavia štyri spevácke zoskupenia: Spevácky zbor Chorus Via Musica z Prešova, Mládežnícky spevácky zbor Ozvena z Vranova nad Topľou, Miešaný spevácky zbor Echo z poľského Krosna a domáci Zvolenský spevácky zbor.

Thierry Mechler (FR) / Vivat vox organi 2022

Evanjelický kostol, Banská Bystrica (Lazovná) – 19.00 h

Posledná septembrová sobota bude patriť ďalšiemu výnimočnému hudobnému hosťovi jubilejného 10. ročníka medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi 2022. Po prvýkrát sa na Slovensku predstaví brilantný francúzsky organista a strhujúci organový improvizátor Thierry Mechler. Koncert tohto výnimočného organistu svetového formátu sa začne v sobotu 24. septembra 2022 o 19.00 h v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.

Radvaň Fest

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

Už v sobotu 24. septembra si budete môcť v Aule SZU vychutnať kultúrno spoločenské podujatie, na ktorom si každý bude môcť zaspievať ale aj zatancovať a zároveň zažiť úžasný večer plný skvelej rockovej a popovej hudby. Na Radvaň Feste vám zahrajú a zaspievajú rockové kapely ROCKSOR a Jana Filová And HuMan Hills. Vstupenky si môžete zakúpiť v online predpredaji prostredníctvom siete TicketPortal.

Vizváry – Hodek – Csino SUPER TRIO

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.30 h

V Hogo Fogo sa Vám predstaví trio, ktoré spolupracuje už roky a je tým najlepším, čo ponúka slovenská hudobná scéna. Richard Csino, Eugen Vizváry a Dávid Hodek, sú členmi rôznych slovenských a zahraničných projektov. Návštevníkov tohto podujatia čaká jeden z prvých koncertov po návrate Davida Hodeka z USA, konkrétne z Los Angeles, kde spolupracuje ako bubeník a producent s tými najlepšími z najlepších. Vstupné vo výške 15 eur zakúpite len na mieste, študenti umeleckých škôl majú vstup za 5 eur.

Koncert Timea v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

Speváčka Timea sa na hudobnej scéne objavila koncom roka 2020, kedy vydala svoje debutové EP “Confusion of Warmth”, vďaka ktorému sa okamžite dostala do povedomia alternatívnej hudobnej verejnosti a bola označená za jeden z najväčších objavov roka. Pri atmosférických vystúpeniach v znamení osobitného indie-soul-popu, dopĺňa jej silný, emotívny vokál kapela v zložení Mattia Muller, Lukáš Hlaváč a Michal Šelep. Vstupenky na jej koncert, ktorý sa uskutoční v sobotu 24. septembra, si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

PUMP IT UP

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu si milovníci elektronickej hudby prídu na svoje v banskobystrickom Ministry of Fun, kde je na programe podujatie s názvom PUMP IT UP. V rámci neho sa za DJ-ským pultom prestriedajú esá ako Luis De Mark, Anndy a legendárny DJ Mustee. Vstupenky si môžete zakúpiť už teraz na tomto odkaze.

Nedeľa 25. september

O Permoníkov KYLOF

Ľubietová – 10.00 h

Presne jeden deň po Michalskom jarmoku si Ľubietovčania pripravili športovú lahôdku pre všetkých, ktorí sa nielen radi hýbu, ale majú objaviteľského ducha. Bežecké podujatie začne zbieraním bodov do Marathon BB miniTour s deťmi od 6 do 12 rokov na 600m trati – 5km hobby beh a 10km hlavný beh uzavrú bohatú ponuku kategórií. Viac informácií spoločne s možnosťou registrácie nájdete na tomto odkaze.

Havo Slavo

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h

Interaktívny príbeh o malom psíkovi Slavkovi, ktorého najviac zo všetkého trápi, že mu každý hovorí, aký je malý. Slavko sa preto rozhodne vydať do sveta a dokázať všetkým, že on je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké„ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci a doma, pri kamarátoch na dvore, je mu najlepšie. Predstavenie z dielne Divadla pod balkónom môžete vidieť okrem nedeľného termínu aj v sobotu 24. septembra o 17.00 h. Rezervácie cez SMS na tel. čísle 0908 037 762.

Čítanie vo Výklade: Belások a včielka

Výklad, Banská Bystrica – 15.00 h

Ďalšie zo série podujatí pre najmenších vo Výklade je tu! Banskobystrická kaviareň sídliaca v Národnej ulici sa v spolupráci so Základnou umeleckou školou v Slovenskej Ľupči rozhodla uskutočniť prvé verejné čítanie. Okrem čítania vás čakajú aj rôzne sprievodné aktivity. V nedeľu 24. septembra sa bude čítať rozprávka BELÁSOK a VČIELKA.

Hravo po múzeu

Matejov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Zoberte deti do múzea a nechajte ich objavovať históriu mesta hravou formou priamo v Matejovom dome. Vydajte sa na cestu dobrodružstva, odhaľte poklady a fascinujúci život našich predkov. Spoznajte spolu so sprievodcami ťažký život tovarišov, ktorí sa chceli stať majstrami vo svojom živote.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 16.30 h

Na „baranov“ čaká v nedeľu 25. septembra v poradí už štvrté domáce vystúpenie a tentokrát pricestujú pod Urpín hráči Nitry. „Corgoni“ patria medzi dlhodobo obľúbených súperov banskobystrického publika a očakávať sa tak dá opäť skvelá atmosféra a kvalitný hokej z oboch strán. Chcete byť pri tom aj vy? Neváhajte a zaistite si svoje miesta v predstihu prostredníctvom online predpredaja.

Jano Svetlan Majerčík – koncert na Starej radnici

Stará radnica, Zvolen – 17.00 h

V nedeľu 25. septembra sa bude na Starej radnici vo Zvolene konať koncert pesničkára Jana Svetlana Majerčíka. Vstupné je 10 eur.

Collectif  Primavez (FR): Playground

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18.00 h

V nedeľu večer si budete môcť užiť predstavenie francúzskeho performera Miguela Rubia z Colectiff Primavez na 8 metrov vysokej čínskej tyči, pohybujúce sa na hranici komédie a absurdna. Uskutoční sa v banskobystrickom centre Záhrada a je určené pre deti aj dospelých. Zaujímavé podujatie doslova stojí a padá na dôvere a spolupráci publika. Vstupenky si môžete zakúpiť už teraz, cena pre dospelých je 5 eur a pre deti 3 eurá.