Počasie je v týchto dňoch neisté. Možno si poviete, že najlepšie bude tráviť víkend doma. No možno sa aj inšpirujete našou ponukou podujatí  v Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici či na Horehroní.

Piatok 24. máj

Dni mesta Zvolen

Námestie SNP, Zvolen – 8:00 h

Tento víkend má Zvolen svoje dni. V piatok a v sobotu bude na námestí rušno už od samého rána. Piatok, Deň prevencie a Deň otvorených dverí zvolenskej Mestskej polície sa začína už od 8:00 h. Jarmok ľudových remesiel sa otvára o 10:00 h a potom až do večera sa na námestí bude spievať, tancovať, recitovať, súťažiť a športovať. Deň ukončia koncerty kapiel Pohoda ZV (18:00 h), Elán Revival (19:20 h) a Nocadeň (20:45 h).

V sobotu sa jarmok otvorí o 10:00 h a po vystúpeniach zvolenských školákov a súborov opäť prídu na rad koncerty – Bosé nohy (18:15 h), Police Team (19:45 h) a Le Payaco (21:30 h).

Festival kumštu, remesla a zábavy

Starý zámok, Banská Štiavnica – 9:00 h

Známy banskoštiavnický Festival kumštu, remesla a zábavy má už 22 rokov. V piatok a v sobotu sa na Starom zámku predstaví tradičné bábkové divadlo Tyyjátr, štiavnické bábkové divadlo Concordia aj Túlavé divadlo. Zahrá skupina Banda, módna prehliadka uvedie značku PLETA, budú žongléri, akrobati, drevený kolotoč, škola ľudového tanca, škola žonglovania, či tvorivé dielne, remeselné trhy, sokoliari, expozície Starého zámku a veľa iných atrakcií. Program nájdete tu.

V rytme salsy

Komunitné centrum Sásová, Banská Bystrica – 17:00 h

A čo keby ste víkend začali tancom? V Komunitnom centre Sásová vám krv v žilách rozprúdi temperamentná salsa. Tancovať s vami bude Janka Boričová.

Premiéra v opere

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Veristický dvojtitul Sedliacka česť (1890) a Komedianti (1892) patrí k zlatému fondu svetovej opery. Obe diela sú reprezentantmi operného prúdu, ktorý na konci 19. storočia zachvátil svet aj vďaka svojmu vernému zobrazovaniu ľudských emócií, vášní, pudov, žiarlivosti, či strachu. Piatková aj sobotňajšia premiéra v Štátnej opere sa začína o 18:30 h. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Noc kostolov

Banská Bystrica – 18:00 a 19:00 h

Mottom tohtoročnej  Noci kostolov je citát z biblickej knihy proroka Izaiáša: Budete spievať ako v tú noc zasväteného sviatku… Program v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici otvorí o 18:00 h koncert venovaný Viliamovi Figušovi-Bystrému. Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Nám. Štefana Moysesa) privíta návštevníkov organovým koncertom o 19:00 h.

V piatok sa bystrické kostoly otvoria aj v noci

Maringotka U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20:00 h

Banskobystrická gypsy jazzová kapela Maringotka hrá v zložení Róbert Schranz (sólová gitara), Juraj Havlík (sprievodná gitara), Michaela Turcerová (soprán a alt saxofón) a Róbert Ragan Jr. (kontrabas). Spríjemní vám piatkový večer v klube U Francúza.

Nádielka elektroniky

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Česko-slovenská elektronika, ktorá sa nenechá žánrovo ani inými hranicami obmedzovať, obsadí v piatok večer Záhradu.  MacroNoise si na svoje microturné ako posily zavolal projekty, ktoré sú na prvé počutie odlišné, ale na druhé je jasné, že táto symbióza bude fungovať.

Sobot 25. máj

Veteráni na Route 66

Stráže nad Zvolenom – 9:00 h

Prvý ročník Jazdy veteránov po SK Route 66 štartuje v sobotu ráno od Penziónu Stráže nad Zvolenom. Ďalšie zastávky sú Sliač (9:15), Predajná (10:45), Lopej (12:00), Valaská (13:15), Chramošský viadukt. Jazda končí na termálnom kúpalisku vo Vrbove.

Deň koňa

Kúpeľný areál, Kováčová – 9:00 h

V 17. ročníku podujatia Deň koňa sa bude súťažiť v slalome cez prekážky, v práci s klátom, v rýchlosti aj sile. Sprievodný program ponúka vozenie na koči, remeselné stánky, detské atrakcie a občerstvenie.

Po lesnom chodníčku

Staré Hory – 10:00 h

Na Starých Horách v sobotu slávnostne otvoria sezónu Lesného chodníčka. Ak sa chcete po ňom prejsť, príďte o 10:00 h pred starohorskú Základnú školu.

Na halušky do Terchovej

Amfiteáter nad Bôrami, Terchová – 10:00 h

Nielen na halušky sa môžu tešiť návštevníci Medzinárodnej súťaže vo varení a jedení bryndzových halušiek. Na Amfiteátri v Terchovej vystúpia Čechomor, Sima Martausová, Arzén, Ťažká muzika, Heligonkári Jarky Jelínkovej, Martin Repáň a ďalší hostia. Počas dňa sa okrem hlavnej súťaže – varenie a jedenie troch kilo bryndzových halušiek, bude súťažiť aj v jedení syrovej nite, v pití žinčice a jedení jedného kila  bryndzových  halušiek.

Prvý Pop Up BAZÁR

365.labb, Lazovná 5, Banská Bystrica – 10:00 h

Príďte si vybrať nové kúsky do letného šatníka na prvý bystrický Pop up BAZÁR. V čase od 10:00 do 16:00 h do vás v priestoroch 365.labb okrem pekných vecí budú čakať vizážistky značky Mary Kay, módna štylistka a tiež detský kútik, kde sa deti môžu zabaviť počas vášho nakupovania

 Mlynský majáles

Vodný mlyn Bečov, Predajná – 11:00 h

Prvý ročník Mlynského majálesu sa koná pri príležitosti zakutia nového mlynského kameňa na Vodnom mlyne v Bečove. Súčasťou majálesu je bohatý kultúrny program, koncerty, aktivity pre deti, remeselné trhy a, samozrejme, dobré jedlo a pitie.

Športový Point day

Point SC, Banská Bystrica – 11:30 h

Do športových aktivít v Point SC sa môžu zapojiť malí aj veľkí, deti aj rodičia. Súťažiť sa bude v basketbale, hokeji, kolkoch, minigolfe a stolnom hokeji. Pripravené sú aj ceny!

Splav netradičných plavidiel

Brezno, Valaská – 13:30 h

Splav netradičných plavidiel štartuje o 13:30 h spod mosta pri železničnej stanici v Brezne. Po splave sa o zábavu vo Valaskej postarajú kapely Plus Mínus 83 a Los Babraccos.

Otvorenie kúpeľnej sezóny

Letný amfiteáter, Dudince – 14:00 h

Dychová hudba Zvolenská kapela, Folklórny súbor Očovan, sestry Sihelské, kapely DORA, Gladiátor, Smola a Hrušky, MED s Dominikom Laukom a moderátor Juraj Pročko spestria otvorenie kúpeľnej sezóny v Dudinciach. Nebudú chýbať remeselné trhy a atrakcie pre deti.

Takmer normálny Janko Hraško

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

V tejto rozprávke je známa postavička Janko Hraško „takmer normálny chlapec“, ktorý musí pomáhať, pretože inak sa nestane skutočným chlapcom. Plní úlohy, ktoré mu pripraví trpaslík. Viac však neprezradíme, všetko sa dozviete v sobotu v Divadle pod balkónom.

Hronsecká lipová ratolesť

Kultúrny dom, Hronsek – 17:00 h

Krajská súťažná prehliadka v speve ľudových piesní detí Hronsecká ľudová ratolesť má už 31-ročnú tradíciu. Súťažiacich finalistov bude na prehliadke sprevádzať Ľudová hudba Borievka s predníkom Igorom Gašparom. Vystúpia víťazky minulého ročníka Rebeka Henžeľová z Poltára a Pavlína Púpalová zo Sliača a sólistka Poddukelského umeleckého ľudového súboru Martina Ťasková-Kanošová.

Korčuľovanie

Zimný štadión, Banská Bystrica – 17:00 h

Trochu pohybu nikdy neuškodí. Ľadová plocha zimného štadióna je vám v sobotu k dispozícii od 17:00 do 18:30 h.

Škandinávia na červenom skútri

Terminal SC, Banská Bystrica – 17:00 h

Dych berúce scenérie chladnej Škandinávie, celá krajina z pohľadu červeného skútra a Nórsko zvrchu. Pútavé rozprávanie Tomáša Grígera z dobrodružnej jazdy po úžasnej krajine. Cestovateľský večer sa uskutoční v kaviarni Coffeshop Company.

Clube de esquiar

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20:00 h

Clube de esquiar, banskobystrická post-rocková kapela s prvkami (brazílskeho) jazzu, má zvukom blízko k Radiohead, Sigur rós či Cinematic Orchestra. Jej hlavné inšpirácie sú však Milton Nascimento, Nick Drake, Dežo Ursiny či Brad Mehldau. Bratia Jakub a Juraj Havlíkovci – gitara, bicie a spevy (v portugalčine), Miška Turcerová – soprán saxofón, budú hrať v sobotu večer aj pre vás. Koncert, ako vždy, dotvoria živé projekcie vizuálneho umelca Mariána Vredíka.

Will Sparks v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Austrálsky DJ a producent Will Sparks, rodák z Melbourne, sa v Ministry of Fun predstaví po prvý raz. Zábava sa začína o 21:00 h.

Nedeľa 26. máj

Aqua burza

Hotel Lux, Banská Bystrica 8:00 h

Na medzinárodnej akvaristickej a teraristickej burze si môžete kúpiť rybičky či iné vodné živočíchy, ale aj rastliny, techniku a iné veci potrebné k ich chovu. Ponuka vystavovateľov bude obohatená o kraby geosasarma a čisté formy gupiek, novinkou je ukážka výroby akvária, prístupná pre všetkých návštevníkov burzy (10:30 h).

Rozprávková nedeľa

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Dopoludnia Akvabatolárium (10:00 h) a popoludní stretnutie s Červenou čiapočkou…  alebo večer u Madame d´Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky (16:00 h). Nedeľa bez rozprávky nie je nedeľou. A v Bábkovom divadle na Rázcestí majú rozprávky svoj domov.

Fíha tralala a Baby Band

Aula SZU, Banská Bystrica – 16:00 h

Fíha, ktorá v knihe býva, je milý škriatok, ktorý pobaví všetky detičky, naučí ich pesničky, roztancuje nožičky, hlavičku i ručičky. Detičky si zaspievajú a zatancujú so skupinou Baby Band. Projekt Fíha tralala patrí v súčasnosti medzi najžiadanejšie slovenské detské produkcie.