Teplota vzduchu vonku postupne klesá, no stále nebráni kultúrnemu či športovému vyžitiu. K tomu navyše láka pestrá ponuka akcií, ktoré sú v našom regióne naplánované v najbližších dňoch.

CYKLOJAZDA HISTÓRIE 2015

Banská Bystrica, piatok 4. september o 14.50 h

Cyklojazda histórie píše svoju históriu už od roku 2002. Každý rok zúčastnení cyklisti prekonajú trasu zo Spišského Podhradia do Zvolena, so spoločným výstupom na Pustý hrad. Hlavnou myšlienkou bolo spojiť športový zážitok s históriou – a to prepojením dvoch najväčších hradov na Slovensku a strednej Európe – Spišškého hradu a Pustého hradu.

MÓDNA PREHLIADKA PSÍCH MILÁČIKOV

Záhrada CNK, piatok 4. september o 17. h

Profesionálna módna prehliadka, vystúpenie Faber dance schol a Dog dancing. Výťažok z podujatia bude venovaný Občianskemu združeniu Túlavá labka z Banskej Štiavnice.

Zelené_tóny_septembrový_koncertZELENÉ TÓNY – CYKLUS VÝNIMOČNÝCH KONCERTOV V STREDOSLOVENSKOM MÚZEU

Thurzov dom, piatok 4. september o 18.00 h

Koncert zhudobnenej nemeckej poézie významných skladateľov 19.storočia. Predstaví sa Martin Adámek,  Adam Stráňava a Dominika Doniga. Vstupné je päť eur. Viac v našom článku…

UNDER TARTAROS FEST 9

Tartaros RC, piatok 4. september od 20.00 h, sobota 5. september od 19.00 h

Rockový festival  bude rozdelený na dva dni.  V piatok sa predstavia v rámci  Punk Night kapely ako Skratove Konanie z Banskej Bystrice, Búrka zo Zvolena, PUNK FLOID z Čiech a SITŇAN zo Žiaru nad Hronom. V sobotu punk vystrieda Metal Night s kapelou Witchcry, DRACO HYPNALIS z Čiech, JARUN z Poľska, TISÍC LET OD RÁJE z Čiech a NEGLECTED FIELDS z Lotyšska.

WINNETOU – NA STRIEBORNOM JAZERE

t1_plagat-winnetou3Amfiteáter, piatok 4. september o 20.30 h

Občianske združenie ZA! Amfiteáter uvádza v Banskej Bystrici prvý krát z pôvodných premietačiek po 19. rokoch film Winnetou – poklad na Striebornom jazere. Vstupné je 2,50 / 3 eur.

DNI SVÄTÉHO HUBERTA

Svätý Anton – kaštieľ, sobota 5. september a nedeľa 6. september

Pozývame na jubilejný 25. ročník celoslovenských poľovníckych slávností, ktoré sa uskutočnia v tento víkend v kaštieli vo Svätom Antone. Dni svätého Huberta sú príležitosťou pre priateľské stretnutie poľovníkov aj nepoľovníkov z celého Slovenska i zahraničia. Súčasťou osláv je veľké množstvo atraktívnych sprievodných podujatí: celoslovenské súťaže – ME juniorov vo vábení jeleňov, vo vábení ostatnej zveri, o poľovnícky nôž roka, poľovnícky šperk roka, súťaž v streľbe z historických zbraní „svätoantonský diviak“, v streľbe z kuší na terč i „na vtáka“, humorné súťaže „poľovníckych 5F“, o najdlhšiu a najkrajšiu bradu, v hádzaní flinty do žita … ap., atraktívny rybolov, ukážky sokoliarskeho výcviku, poľovníckej kynológie, ukážky prác remeselníkov, predaj poľovníckych potrieb a pod. Vstupné pre dospelých je šesť eur, deti, ZŤP a dôchodcovia platia tri eurá.

t1_skmbt-c20315081906370MINIMARATÓN PRE DETI

Námestie SNP, sobota 5. september od 8.00 – 12.00 h

Športová zábava pre najmenších bežcov s množstvom disciplín. Nebudú chýbať ani koncerty populárnej hudby priamo na Námestí SNP. To všetko v rámci sprievodného programu Banskobystrického maratónu.

VÝSTUP NA PUSTÝ HRAD

Zvolen – Park Ľ. Štúra, sobota 5. september o 8.00

XXIII. ročník akcie Národný výstup na Pustý hrad, ktorý sa koná pri príležitosti 50.výročia projektu Štúrov Zvolen a 200. výročia narodenia Ľ. Štúra. Viac na našom zvolenskom portáli…

TAJCHOVÁ OSMIČKA

Nová Baňa – rekreačné zariadenie Tajch, sobota 5. september o 8.00 h

Mesto Nová Baňa v spolupráci s nadšencami pre beh pozýva športovcov všetkých vekových kategórií v sobotu na IV. ročník Tajchovej osmičky. Štartovať sa začína z cyklochodníka pri jazere Tajch, registrácia a vyhodnotenie prebehne v amfiteátri.

pk_07PONICKÝMI KIARMI

Obec Šalková – za odbočkou na Poľovnícku ulicu, sobota 5. august o 8.30 h

Obec Poniky pozýva na cyklistické preteky do vrchu. Program podujatia začína ráno od 8.30 hod., kedy prebieha registrácia až do 9.45 hod. Potom nasleduje odvoz batožiny na futbalové ihrisko v Ponikách, o 9.55 povinné poučenie účastníkov pred štartom a o 10. hod. predpoludním hromadný štart kategórií muži a ženy. O 11.hod. čaká na účastníkov občerstvenie na futbalovom ihrisku ŠK OPL Poniky a na pravé poludnie vyhlásenie výsledkov. Súťažiť sa bude na trase Štart – Šalková – za odbočkou na Poľovnícku ulicu a Cieľ – najvyšší bod cesty Šalková – Poniky. Viac sa dozviete v našom predchádzajúcom článku.

JESENNO – ZIMNÁ BURZA DETSKÉHO OBLEČENIA

Podlavice – kultúrny dom, sobota 5. september o 9.00 – 13.00 h

Materské centrum Podlavice s Občianskou radou Podlavice-Skubín organizuje JESENNO-ZIMNÚ BURZU detského ošatenia, obuvi a detských potrieb.

TRH ŠIKOVNÝCH RÚK A TVORIVEJ MYSLE

Záhrada CNK, sobota 5. september o 10.00 – 18.00 h

Trh originálnych výrobkov priamo od ich tvorcov. Šperky, domáce produkty, hračky, sviečky, kozmetika, prírodné produkty, dekorácie, umelecké predmety a mnoho ďalšieho.

fest 2015..II. BADÍNSKY OKTÓBER FEST

Badín – obecný úrad, sobota 5. september od 12.00 h

Klub zberateľov pivovarských suvenírov Bystričan, Obec Badín a Dobrovoľný hasičský zbor Badín srdečne pozývajú na II. Badínsky Októberfest.

DOBRÚ CHUŤ CTIHODNÍ MEŠŤANIA! – WORKSHOPY A OCHUTNÁVKY

Thurzov dom, sobota 5. september o 16.00 h

GASTRO WORKSHOP s Petrom Kulhánym s názvom Cisársky trhanec. Počet návštevníkov na jeden workshop je 50 osôb, účasť na workshope je zahrnutá v cene vstupného na výstavu.

HRADNÉ HUKY 2015 – ZAHRAJ MI GAJDOŠKO 2015

Slovenská Ľupča, sobota 5. september od 16.30 h, nedeľa 6. september

9_Hrad ĽupčaMedzinárodný festival stredovekej a súčasnej gajdošskej hudby. Prvý festivalový deň vystúpi Tamburášsky orchester zo Studénky pri Ostrave, s názvom Brač. Tento ročník festivalu prinesie aj gajdošské tradície z Talianska v podaní talianskeho tria Zampogneria FiumeRapido. Vystúpi tiež združenie z Čiech Ruky na dudy. Zvláštnosťou festivalov bude mladý Austrálčan narodený v Sheffielde v Anglicku, Allen Grace, dnes žijúci v Nemecku. Aj tento rok budú mať možnosť záujemci tancovať macedónske tance a vypočuť si úžasnú ľudovú hudbu v podaní špičkového Ensemble of folk instruments and songs Stefce Stojkovski, ktorý prináša výnimočného ducha a génia macedónskej kultúry. Domáce gajdošské tradície v tomto roku bude v sobotňajšom programe zastupovať Folklórna skupina Bažalička Príbelce- Plachtince, so sólistom na gajdy, Andrejom Veleslavom Barbiarom. V nedeľu v popoludňajších hodinách, vystúpia detské folklórne súbory zo Slovenskej Ľupče, Dratvárik a Drienku, ako aj nedeľný krátky koncertný pozdrav v podaní Ensemble of folk instruments and songs Stefce Stojkovski a Zampogneria FiumeRapido. Na záver tohtoročného festivalu vystúpi Slovenský ľudový umelecký kolektív so svojim programom Krížom-krážom.

DOBRÚ CHUŤ, VLK!

Harmanec – obecné ihrisko, sobota 5. september o 18.00 h

Vystúpenie Bábkového divadla na rázcestí ešte trochu v letnom štýle.

GRABSTEIN – THE FIRST SLOVAK RAMMESTEIN TRIBUTE BAND

Námestie SNP, sobota 5. september o 20.00 h

Marathon Banská Bystrica uvádza koncert Grabstein – The first Slovak Rammstein tribute band.

MarathonBB_maratonska_nedela_9122BANSKOBYSTRICKÝ MARATÓN A ROTARY POLMARATÓN

Banská Bystrica, nedeľa 6. september od 9.00 h

Prvý septembrový víkend bude v Banskej Bystrici jubilejne, už po štvrtýkrát, patriť priaznivcom vytrvalostného behu. Tretie najpočetnejšie podujatie svojho druhu na Slovensku opäť láka do mesta pod Urpínom športovcov všetkých výkonnostných a vekových kategórií, nielen tradičnou výzvou v podobe trate s najväčším prevýšením spomedzi mestských maratónov u nás, ale i neopakovateľnou „rodinnou“ atmosférou a zaujímavý sprievodným programom. Viac sa dozviete v našom staršom článku.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

DIELNETihányiovský kaštieľ, nedeľa 6. september o 9.00 – 12.00 h a 13.00 – 17.00 h

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Lesné poschodia. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 6. september od 14.00 do 18.00 h

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Medovnikári. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

KABARET ŠLÁGROV

Aula SZU, nedeľa 6. september o 18.00 h

Pozývame na hudobné predstavenie Ľudovíta Kašuba, vystúpi aj Katka a dedko Kubačákovci
a Duo Sonet.