Prvý júlový víkend je o jeden deň dlhší, keďže v piatok oslavujeme Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda. V Banskej Bystrici a okolí sa opäť koná množstvo podujatí, ktoré prinesú hudbu, kultúru, šport, ale aj dobré jedlo.

Piatok, 5. júl

Víkend na Farme Hiadlovských

Farma Hiadlovských, Slovenská Ľupča – 14:00 h

Farma Hiadlovských v Slovenskej Ľupči bude počas dvoch dní miestom zážitkov, chutí, vôní, hudby a neopakovateľnej atmosféry. Piatkový Vínny festival bude sprevádzať ľudová muzika. Horehronskí chlopi predvedú svoj úžasný, UNESCO-om ocenený viachlasný spev. Pravdaže, bude sa koštovať vínko a tiež prírodný, zrejúci, nepasterizovaný syr Hiadlovec, produkt domácich  farmárov. Sobotu 6. júla odštartujú Farmárske raňajky (8:30 – 11:00 h). O desiatej sa otvorí Náš trh a od 12:00 h bude pokračovať festival vína.

Farma Hiadlovských – miesto zážitkov, chutí, vôní, hudby a neopakovateľnej atmosféry

Kultúrno – športové popoludnie v Selciach

Futbalové ihrisko, Selce – 15:00 h

Obec Selce bude v rámci Cyrilo – Metodských dní hostiť kultúrno – športové popoludnie. Divákov čakajú dva futbalové zápasy. O 16:00 sa uskutoční zápas medzi deťmi a matkami a o 18:00 sa stretnú mužstvá domácich Seliec a hosťujúcej Šálkovej. V rámci kultúrneho programu sa predstavia detské folklórne súbory zo Seliec a Priechoda, ľudová hudba, či skupina Olympic Revival. Všetko zakončí o 21:30 h. diskotéka. Informácie o podujatí a presný program nájdete na stránke obce Selce.

Rozbehnutie letných prázdnin s Majselfom

Alterego Music & Cocktails, Banská Bystrica – 21:00 h

Klub Alterego čaká prestavba a v rámci posledného večera v starom šate si organizátori pripravili pre svojich návštevníkov otvorenie leta s Majselfom. Nebude chýbať množstvo osviežujúcich drinkov, energický DJ, predskokan a párty počas celej noci. Majself patrí medzi najvyhľadávanejších interpretov súčasnosti, aj vďaka povestnej energickej show, ktorú predvedie aj v našom meste. Viac informácií o podujatí a programe nájdete na Facebooku.

Sobota, 6. júl

Na Španej Doline sa bude variť štiarc

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 14:00 h

Penzión Klopačka spolu s obcou Špania Dolina každoročne už osemnásty rok oživujú tradíciu varenia štiarcu. Je to jedlo, ktoré ženy varievali mužom, keď fárali do bane. Štiarc bude hotový popoludní, po 14:00 h. a pre návštevníkov tu bude možnosť kúpiť si porciu na okoštovanie. Súťažiace družstvá však budú štiarc pripravovať v dvoch až troch várkach približne do 16:30 h. Kuchyňa bude v prevádzke aj v reštaurácii Penziónu Klopačka.  Počas podujatia bude znieť ľudová hudba, na heligónke zahrá Jožko Kovaľčík a konferovať bude Ján Haruštiak. 

V sobotu vám Špaňodolinčania ukážu, ako sa varí štiarc 

Relaxačný večer v Sásovej

Komunitné centrum, Sásová – 15:00 h

Témou letného relaxačného večera v Komunitnom centre Sásová bude „dotyk s prírodou, živly v prírode  a v nás“. Na programe budú intuitívne hry, prednášky a besedy o prírodných živloch a symboloch, ukážka práce s koňmi a následné vozenie. Chýbať nebude ani prirodzený tanec a večer sa môžete pri ohni tešiť na hudbu, zábavu a stanovanie v komunitnej záhradke. Informácie o podujatí a kompletný program nájdete na Facebooku.

85-te výročie založenia futbalu v Brusne

Futbalové ihrisko, Brusno – 16:00

Brusno oslavuje 85-te výročie organizovaného futbalu a pri tejto príležitosti si hráči klubu FK 34 Brusno-Ondrej zmerajú sily v priateľskom stretnutí s druholigovým celkom MFK Dukla Banská Bystrica. Organizátori vás srdečne pozývajú na tento zápas, ktorého výkop je naplánovaný na 16:00 h.

Sídliskové večerníčky – Divadlo Clipperton: Aladin

Podlavice – 16:00 h

Aj toto leto prichádzajú za deťmi na sídliská rozprávky

Mesto Banská Bystrica pozýva v rámci Banskobystrického kultúrneho leta na Sídliskové večerníčky. Prvý večerníček sa odohrá v mestskej časti Podlavice a ponúkne  rozprávku Aladin plnú fantázie v podaní divadla Clipperton. Aladin je jednou z najznámejších rozprávok Tisíc a jednej noci. Príbeh o čínskom chlapcovi Aladinovi a jeho čarovnej lampe a čarovnom koberci má vo svojom repertoári aj banskobystrické Divadlo Clipperton. V prvú júlovú zahrá túto krásnu rozprávku deťom na sídlisku v Podlaviciach. Na Čarovnom koberci sa tam lietať asi nebude, ale isté je, že to bude zábava. Okrem Aladina deti na banskobystrických sídliskách navštívia počas prázdnin aj Herkules, Žabí kráľ, Posledný Dinosaurus a z Gramofónie prídu Tonka a Fónka.

Lucie Bílá s Arakainom na banskobystrickom amfiteátri

Amfiteáter, Banská Bystrica – 16:00

Sobota bude na amfiteátri patriť rockovej hudbe. Veľkolepý koncert skupiny Arakin spolu s Luciou Bílou na banskobystrickom Amfiteátri sa uskutoční v sobotu, 6. júla. Pred zlatým klincom večera sa predstavia zaujímaví hostia, ako napríklad RebelSky, Symfobia, Tanja, či Amaranthe. Lístky si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal. Imformácie o koncerte nájdete aj na Facebooku.

Koncert Kaleema

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00

V hudbe Kaleeme-i sa spája organickosť a exotika. Jej piesne obsahujú prvky juhoamerických melódií a afrického folklóru, to všetko zasadené do súčasných elektronických rytmov. Argentínska producentka a skladateľka Heidi Lewandowski má klasické hudobné vzdelanie. V jej tvorbe spája Afro-kolumbijský pulz s klasickými nástrojmi, popom a hip-hopom. Vstupné na koncert sú 2 €. Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Informácie o koncerte nájdete aj na Facebooku.

Nedeľa, 7. júl

Nedeľné tvorivé dielne

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 9:00 h

V nedeľu sa bude najprv tvoriť od 9:00 do 12:00 h. v Tihányiovskom kaštieli, kde si môžete vytvoriť veselú včielku. Uprostred horúceho leta žijú včielky intenzívnym pracovitým životom, ktorý môžete pozorovať aj v našom živom úli v expozícii. V dielni si potom vytvoríte veselú obyvateľku veľkej včelej rodiny. Program bude následne pokračovať od 13:00 do 17:00 v Thurzovom dome, kde si len odvážni budú môcť vytvoriť suvenír menom Tsantsa. Viete, čo toto neznáme slovo znamená? Až z ďalekého Ekvádoru sa k nám dostal zaujímavý suvenír od najväčšieho Slováka. Na čo slúžil a čo je na ňom čarovné sa dozviete v našej dielni. Ale pozor! Naozaj len pre smelých, čo sa neboja čarov a smrti.

Sídliskové večerníčky – Ivan Gontko a Tyátr: Herkules alebo Dobytie pekla

Tihanyiovský kaštieľ, Radvaň – 16:00 h

Mesto Banská Bystrica pozýva v rámci Banskobystrického kultúrneho leta na Sídliskové večerníčky. Hru Herkules alebo dobytie pekla zahrá Ivan Gontko a jeho tyjátr 7.júna o 16:00 hod. v Tihányiovskom kaštieli v Radvani. Rozprávku Herkules alebo Dobytie pekla, inšpirovanú gréckou mytológiou a hrdinskými činmi siláka Herkula, podľa hry známeho ľudového bábkara Antona Anderleho z Radvane zapísal a upravil Juraj Hamar. A deťom v Radvani ju v nedeľu zahrá Tyjátr, tradičné bábkové divadlo Ivana Gontka. Ozaj, a v príbehu nechýba obľúbený Gašparko, ktorý si zo všetkých robí žarty.

Víkendové počasie v Bystrici: Teploty budú príjemné, obloha bude polojasná, miestami zamračená