Opäť je tu víkend, v septembri predposledný, a s ním opäť aj množstvo podujatí. V Bystrici, vo Zvolene, Brezne aj na Sliači a v okolitých obciach.

Piatok 20. september

Jesenná gruntovačka

Banská Bystrica – 9:00 h

Zvykne sa hovoriť, najskôr práca, potom zábava. Ak vám záleží na vašom meste a jeho okolí, a chcete ho mať pekné, zapojte sa do Týždňa dobrovoľníctva! V piatok zrána sa môžete zúčastniť brigády pri čistení Urpínskych serpentín (o 9:00 h pri malej železničnej stanici), alebo brigády v Sásovskej doline a okolí Náučného chodníka Permon (o 9:00 h na škvárovom ihrisku).

Divadelné podzámčie

Park Ľ. Štúra, Zvolen – 10:30 h

V 14. ročníku medzinárodného festivalu pouličného divadla a hudby Divadelné podzámčie sa vo zvolenskom Parku Ľudovíta Štúra predstavia Divadlo Adam z Hontianskych Nemiec, hriňovské Divadlo z domčeka, Detský folklórny súbor Poľana z Očovej, Základná umelecká  škola z Veľkého Krtíša a Divadlo Vertigo z Budapešti.

FIGA – bystrický streetfood fest

Europa SC, Banská Bystrica – 11:00 h

Priestory pred banskobystrickou Europou budú od piatku do nedele opäť patriť Festivalu Inej Gastronómie (FIGA). Aj tretia edícia festivalu prinesie bohatú ponuku chutného jedla zo svetovej pouličnej kuchyne. V piatok a v sobotu od 11:00 do 21:00 h, v nedeľu od 11:00 do 19:00 h (alebo do vypredania). Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Odlievanie liatiny

Akadémia umení – FVU, Banská Bystrica – 14:00

Medzinárodný workshop odlievania liatiny a experimentálnej keramiky je jedinečný umelecký projekt na Slovensku, počas ktorého budú umelci zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti s návštevníkmi podujatia. Deň otvorených dverí  ponúkne divákom pohľad do zákulisia odlievania plastík z liatiny, experimentálneho výpalu keramiky v drevopeci, ako aj ukážku tavenia skla (do 23:00 h). Projekt organizuje Katedra sochárstva a priestorovej tvorby, Fakulty výtvarných umení AU Banská Bystrica.

Historická cesta skla

Poltár – 15:00 h

Dni obce Poltár potrvajú od piatka do nedele a vzdajú hold sklárstvu. Začínajú sa v piatok o 15:00 h slávnostnou rímskokatolíckou omšou s koncertom vážnej hudby. Kultúrny program na Námestí Osloboditeľov otvoria Trombitáši – FsK Hájiček z Chrenovca (17:00 h) . V obradnej miestnosti Mestského úradu  sa uskutoční diskusia so sklármi na tému História sklárstva (19:00 h). V Kultúrnom dome si návštevníci podujatia môžu v piatok a v sobotu pozrieť výstavu fotografií a výrobkov zo skla. Bohatý program je pripravený aj na sobotu. Regionálny trh (10:00 – 20:00 h) obohatia sklárska, remeselnícka a jarmočnícka cesta. Na veľkom aj malom pódiu na námestí sa bude spievať a tancovať od 10:00 h až do polnoci, a možno ešte dlhšie. Podrobný program nájdete na webe.

Pozvánka na petang

Komunitné centrum Fončorda, Banská Bystrica –  16:00 h

Petang je nenáročná a zábavná spoločenská hra a Guľomet je prvý petangový klub v Banskej Bystrici. No a „guľomeťáci“ pozývajú v piatok popoludní deti aj rodičov do areálu Centra voľného času a Komunitného centra na Fončorde, aby si vyskúšali petang a tým aj koncentráciu, trpezlivosť a taktiku, ktorú si táto hra vyžaduje (od 16:00 h).

Divadelná Chalupka

Brezno – 16:30 h

V Brezne sa v piatok končí jubilejný 15. ročník inšpiratívneho festivalu s medzinárodnou účasťou Divadelná Chalupka. Jedinečnú atmosféru divadelných predstavení si môžete vychutnať ešte na komédii s pesničkami a bábkami Legenda (Jánošíkowa?) v podaní Medzibrodského kočovného divadla (16:30 h, v parku) a na muzikáli Vrabčák a anděl, s ktorým sa v Mestskom dome kultúry predstaví Městské divadlo Brno (19:30 h).

Nech je svetlo

Filmový klub v Múzeu SNP, Banská Bystrica – 18:00 h

Už v piatok  budú mať banskobystrickí filmoví diváci a diváčky výnimočnú šancu vidieť nový slovenský film Nech je svetlo v špeciálnej klubovej predpremiére. Novinku, ktorá mala celosvetovú premiéru v lete na slávnom karlovarskom festivale, uvedie Filmový klub v Múzeu SNP.  Uvedenia filmu sa zúčastní aj delegácia jeho tvorcov – scenárista a režisér Marko Škop,  kameraman Ján Meliš, strihač František Krähenbiel a herci Milan Ondrík a František Beleš.

Zuzana Burianová/Michal Freriks  a “i”

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Tanečná performance „i“, to sú dva svety. Vnútorný, plný vnemov, citov, pocitov a potrieb a ten vonkajší, plný informácií. Do akej miery dokážeme vnímať a reagovať na všetko, čo k nám prehovára? Preinformovanosť často vedie k apatii alebo stresu a následnému kolapsu…

Silné reči na piatkový večer

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

Silné Reči stand-up comedy show je záruka dvoch hodín plných zábavy. V banskobystrickej Aule SZU vás v sobotu večer pobavia Gabo Žifčák, Simona stand-up comedy, Jakub Gulík a Matej Makovický – Stand-up Comedy.

Svetelná cyklojazda

Dolná ulica, Banská Bystrica – 19:30 h

V rámci Európskeho týždňa mobility, vyštartuje v piatok z Dolnej ulice Svetelná cyklojazda (19:30 h). Trasa je vhodná pre veľkých aj malých cyklistov. Banskobystričania slávnostne pokrstia novú cyklotrasu. Na vysvietených cyklistov čaká prekvapenie!

Zvolenský jarmok

Námestie SNP, Zvolen – 20:00 h

Po Banskej Bystrici si jarmočnú atmosféru užijú aj Zvolenčania a návštevníci mesta. Zvolenský jarmok sa koná v piatok a v sobotu. V piatok večer zahrá „jarmočníkom“ zvolenská kapela Nový Orfeus (N.O.5). Stánky budú na námestí, kolotoče sa budú krútiť v Jegorkách.

Od jazzu cez post rock až k black metalu

Kultúrne centrum, Banská Štiavnica – 20:00 h

Kultúrne centrum v Banskej Štiavnici sa opäť premení na hudobný klub s mnohými prekvapeniami. Tretí koncert série Nu Sound of Visegrad ponúkne zaujímavé spojenia.

Sobota 21. september

Bež, a pomôž svojej škole

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 8:00 h

Cieľom projektu Bežím pomáhať svojej škole je zapojiť školákov do športovej aktivity, vďaka ktorej môžu „vybehať“ finančné prostriedky pre svoju školu. Za každé dieťa, ktoré odbehne jedno kolo (450 m), získa škola 2 eurá. Financie získajú prvé tri školy s najväčším počtom zapojených detí. Bežať a pomáhať svojej škole budú deti v sobotu dopoludnia od 8:00 do 10:30 h v Parku pod Pamätníkom SNP. Počas podujatia sa uskutoční aj autogramiáda známych osobností športu.

Okolo Selčianskeho dielu

Fuggerov dvor, Selce – 8:30 h

Aj v Selciach si možno v sobotu zrána zabehať. Horský beh Okolo Selčianskeho dielu si môžu vyskúšať  muži aj ženy, chlapci, dievčatá aj deti. Prezentácia v deň pretekov je od 8:30 do 10:00 h na Fuggerovom dvore, odkiaľ preteky aj štartujú – hlavné kategórie o 10:30 h a deti o 10:45 h. Dospelí absolvujú trať dlhú 10 kilometrov, žiaci a žiačky 1 600 a deti 800 metrov.

V Nemciach o najlepší koláč

Nemce – 10:00 h

 Deň obce v Nemciach bude sprevádzať súťaž o najlepší koláč. Podujatie začína o 10:00 h a o dobrú náladu sa hneď na začiatku postará Andrej Predajniansky, ktorý zaspieva a zahrá na gajdy a píšťalku. Vystúpia aj selčianski fujaristi Svrčinovci a počas celého dňa budú vyhrávať Majo a Mirko. Pre návštevníkov podujatia sú pripravené rôzne súťaže aj tombola a chutné jedlá – kyslé krumple, kapustnica, držky aj guláše.

Ľupčianska luteránska procesia

Slovenská Ľupča – 10:00 h

Luteránska procesia, ak by ste náhodou nevedeli, je polievka, v ktorej nájdete všetko, na čo si len pomyslíte – strukoviny, koreňovú zeleninu, klobásu, údeninu, geršňu… Tradičnú luteránsku procesiu budú v Ľupči variť od 10:00 h, v parku pri Miestnom kultúrnom stredisku.

Ak by ste sa chceli prejsť aj na Ľupčiansky hrad, tak počas víkendu je otvorený od 10:00 do 15:00 h. Prehliadky sa konajú každú celú hodinu.

Banskobystrický chodecký míting

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 11:00 h

V Parku pod Pamätníkom SNP sa v sobotu koná aj 3. ročník medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi Banskobystrický chodecký míting. Príďte povzbudzovať!

Hiadlovský Krumplovník

Hiadeľ – 12:00 h

Ďalšie tradičné a chutné jedlo sa bude vypekať v Hiadli. V sobotu sa tam uskutoční už 14. ročník súťaže o najlepší Hiadlovský Krumplovník. Súťažiť sa bude aj o najdlhšiu zemiakovú šupku, najrýchlejšieho škrabača aj rajbača zemiakov, či o najväčšieho siláka v držaní päťkilového vreca zemiakov.

Výstava ovocia, zeleniny a kvetov

Badín – 13:00 h

V Badíne v sobotu  vystavujú ovocie, zeleninu a kvety a súťažia o najkrajšie jablko, hrušku,  hrozno, kolekciu zeleniny a najkrajší aranžmán kvetov. Súťažiť sa bude aj o najlepší zákusok, tentoraz cuketový. Zároveň na podujatí vyhodnotia súťaž o najkrajšiu predzáhradku a najkrajší kvetinový balkón alebo priečelie v obci. Výstava sa koná v čase od 13:00 do 19:00 h v budove novej školy.

Sliačske jesenné chuťovky

Ihrisko ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 13:00 h

Na jesenné chuťovky okorenené folklórom si môžete odskočiť na Sliač. Bude geršňa, jablkové lievance, domáca štrúdľa, bravčovinky s chlebom, burčiak… Folklór na Sliač donesú folklórne súbory, muziky a skupiny Klokočan, Heligónka – Turanovci, Pohronec, Detvani, Trombitáši Štefánikovci aj Kučeravý Javor. Na fujare zahrá Imrich Oravec a prítomných iste poteší aj vystúpenie sliačskych detí. Súčasťou programu je vyhodnotenie o najkrajšiu výzdobu balkóna, lodžie, či najkrajšie upravené okolie domu. Ďalej je to výstava modrotlače, detská škola varenia, ľudové remeslá aj tvorivé dielne.

Janko a Marienka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Rozprávková inscenácia Janko a Marienka je inšpirovaná známou rozprávkou O perníkovej chalúpke. V Divadle pod balkónom sa deti z v tomto príbehu dozvedia, ako sa nestratiť. Pravdaže, bude sa aj spievať.

Cigánsky barón

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Cigánsky barón Johanna Straussa ml., príbeh o bezhraničnej láske, národnej hrdosti a ľudskej dôstojnosti, je jednou z najhrávanejších operiet. Patrí k stáliciam svetového operetného neba. Prekypuje tým, čím autor vládol najviac − iskrivou hudbou a farebnou symfonickou partitúrou s ľahko zapamätateľnými melódiami.

Spomienka na Hendrixa

Klub 77, Banská Bystrica – 20:00 h

V týchto dňoch uplynulo 49 rokov od smrti najzásadnejšieho rockového gitaristu všetkých čias Jimi Hendrixa. V Klube 77 si toto smutné výročie pripomenú spolu s popredným slovenským bluesovým muzikantom René Lackom a jeho kapelou.

Latino Party s Eusebiom

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Kubánsky spevák a tanečník Eusebio ako špeciálny hosť obľúbenej noci plnej juhoamerických rytmov, tanečných vystúpení a animácií v najväčšom a najmodernejšom klube na Slovensku Ministry of Fun.

Nedeľa 22. september

Aqua burza

Hotel LUX, Banská Bystrica – 8:00 h

Akvaristi a teraristi si určite nenechajú ujsť najväčšiu medzinárodnú akvaristickú a teraristická predajnú výstavu na strednom Slovensku, ktorá sa v nedeľu koná v priestoroch Hotela LUX. Zúčastnia sa jej  vystavovatelia zo Slovenska a okolitých krajín. Burzu môžete navštíviť od 8:00 do 12:00 h. Bude to zážitok!

Nedeľa na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Keď je nedeľa, treba ísť do divadla. Na rozprávku! Najskôr mokré predstavenie Batolárium osvieži a pobaví batoľatá a ich rodičov (10:00 h). Rozprávka Dobrú chuť, vlk!,  ktorá je príbehom o netypickom priateľstve medzi malým zajačikom a starým ušomraným vlkom, začína o 16:00 h.

Potápnik v tvorivej dielni

SSM – Tihányiovský kaštieľ – 10:00 h

V nedeľnej tvorivej dielni si deti môžu vyrobiť vlastné puzzle zaujímavého vodného chrobáka, potápnika. Žije ukrytý pod hladinou a má veľa tajomstiev.