Prvý februárový víkend sa v Banskej Bystrici bude niesť v znamení slovenského Winter Classic. Ale tiež v znamení polročných prázdnin. Hoci sú krátke, možností ako ich stráviť spolu s deťmi, je dosť. Zážitky sú najkrajšou odmenou  za dobré vysvedčenie.

Piatok 1. február

Dobrodružstvo  v múzeu

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 8:00 h

Stredoslovenské múzeum aj počas krátkych polročných prázdnin ponúka deťom a ich rodičom možnosť tvorivo aj dobrodružne prežiť najbližšie voľné dni. Viac informácií o víkendovom programe v Thurzovom domeTihányiovskom kaštieli.

Tvorivé polročné prázdniny v Tihányiovskom kaštieli a Thurzovom dome

Biatlonové majstrovstvá vrcholia

Osrblie – 10:00 h

V Osrblí tento víkend vrcholia Majstrovstvá sveta juniorov a mládeže v biatlone. Fan zóna je aj do konca pretekov otvorená každý deň od 10:00 do 16:00 h. V piatok 1. februára sú na programe preteky v šprinte dorastencov (11:00 h) a dorasteniek (14:00 h), v sobotu šprintujú juniori a juniorky a v nedeľu to budú stíhacie preteky. Informácie o dianí v Osrblí nájdete na stránke podujatia.

Kumšt alebo kam až sa dá zájsť?

Robotnícky dom, B. Bystrica – 19:00 h

Kumšt. Divadelná hra preložená do 35 jazykov a ocenená niekoľkými svetovými cenami patrí bezpochyby medzi najúspešnejšie komédie súčasnej francúzskej dramatičky Yasminy Reza. Škodoradosť najväčšia radosť? Kamaráti navždy, alebo ako blízko je od priateľstva k nenávisti? Komédia plná humorných situácií ale aj dramatických zvratov dýcha atraktívnosťou aj vďaka skvelému hereckému obsadeniu: Csongor Kassai, Martin Mňahončák a Gregor Hološka.

Sólo pre 3 vysávače

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19:00 h

Sólo ženy, ktorú sprevádza Nikto v bizarných obrazoch, ktorá sa pasuje s každodennými starosťami a radosťami v domácnosti. Základná príbehová línia je premena  ženy v matku.  Akými extrémnymi zmenami prechádza žena, keď sa prvý krát stáva matkou po psychickej i fyzickej stránke? Sólo pre 3 vysávače je pohybovo-divadelné predstavenie vytvorené na základe autorského libreta Renaty Ptačin, v úzkej spolupráci s kostýmovým výtvarníkom a scénografom Martinom Kotúčkom, hudobným skladateľom Petrom Grollom a svetelnou dizajnérkou Michaelou Pavelkovou. Tvorivý tím dopĺňa spoluautor pohybového materiálu Daniel Raček a dramaturg Peter Galdík.

Sobota 2. február

Hi-Tech zážitok s hravou technikou

Europa SC, B. Bystrica – počas otváracích hodín

Plne interaktívny Hi-Tech zážitok si môžete užiť s výstavou Hravá technika, ktorá sa začína v sobotu v nákupnom centre Europa. Zábava, ktorá rozvíja fantáziu, je určená pre všetky vekové kategórií. Tešiť sa môžete na 15 interaktívnych exponátov. Výstava potrvá do 16. februára. Viac informácií nájdete na stránke ESC.

Jednotkári lyžujú za euro

SKI Tále – 9:00 h

Žiaci a študenti so samými jednotkami na polročnom vysvedčení môžu v stredisku SKI Tále v piatok lyžovať len za jedno euro. Stačí doniesť originál vysvedčenia a preukázať sa preukazom poistenca. Skipasy sa vydávajú na čipovej karte za vratnú zálohu 2 €. V stredisku sa lyžuje denne v čase od 9:00 do 16:00 h, večerné lyžovanie v piatky a soboty 18:00 – 21:00 h.

Hokej pod Kráľovou hoľou

Šumiac – 9:00 h

Nielen na bystrických Štiavničkách ale aj pod Kráľovou hoľou v Šumiaci sa v sobotu bude hrať hokej pod holým nebom. V nultom ročníku turnaja sa hrá o pohár starostky obce.

Na krnohy v Beňuši

Beňuš – 11:00 h

Slovenský pohár pretekov v krňačkách pokračuje v sobotu v Beňuši. Štart pretekov je o 11:00 h, no zápis pretekárov sa koná už od 8:00 h ráno v miestnom Hostinci Hron. Po vyhlásení výsledkov bude aj tombola.

Prvý SWAP v Bystrici

365.labb, B. Bystrica – 13:00 h

SWAP v preklade z angličtiny znamená výmenu, v tomto prípade je to výmena oblečenia. Stačí prísť, priniesť oblečenie, ktoré nenosíte, a za odmenu si zo spoločného obehu môžete odniesť také, ktoré využijete. Túto sobotu sa SWAP po prvý raz uskutoční aj v Banskej Bystrici.  SWAPovať sa bude od 13:00 do 18:00 h v nových priestoroch 365.labb na Lazovnej 5. Viac o banskobystrickom SWAPe v udalosti na Facebooku.

Detské kino so Snehovou kráľovnou

CINEMAX, B. Bystrica – 13:10 h

Detské kino je jedinečný projekt, kedy sa premietajú obľúbené filmy pre detské publikum za znížené vstupné (4 €). Koná sa každý víkend (s výnimkou letných prázdnin) a v rámci predstavení sa žrebuje aj tombola o detské knižky.  Tento víkend, v sobotu a nedeľu o 13:10 h, sa deti môžu tešiť na ruský animovaný film Snehová kráľovná: Krajina zrkadiel.  V ďalšom pokračovaní populárnej animovanej série sa stretne svet kúziel a kúzelníkov s kráľom Haraldom, ktorý sa rozhodne zbaviť svet všetkej mágie a kúziel. Dokáže mu v tom niekto zabrániť ? Našťastie je tu odvážna Gerda a po jej boku prekvapivo aj Snehová kráľovná, s ktorou Gerda doteraz nemala najlepšie skúsenosti.

Janko Hraško

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V Divadle pod balkónom čaká na deti rozprávka o chlápätku malom ako hrášok, čo sa z hrachového struku vylúpol, aby mamke Hraškovej a otcovi Hraškovi vniesol do života radosť.

Nedeľa 3. február

Hmatuláci, vlk aj zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

K nedeli patrí rozprávka. Bábkové divadlo na Rázcestí pozýva v nedeľu dopoludnia deti a ich rodičov na batolivú cestu dotykovo-rozprávkovou krajinou. Hmatuláci sú batolivé dielko, ktoré skrýva tému hmat (10:00 h). Popoludní je na programe rozprávka o výnimočnom priateľstve medzi vlkom a zajačikom plná humoru a nonsensu Dobrú chuť, vlk! Je to príbeh, ktorý odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starnúci uhundraný vlk (16:00 h).