Týždeň ubehol ako voda. Je tu víkend a my vám už tradične ponúkame niekoľko tipov na podujatia, ktoré sa konajú v Banskej Bystrici a blízkom okolí.

Piatok 12. apríl

Veľkonočné námestie

Nám. SNP, B. Bystrica – 9:00 h

Veľkonočné trhy na banskobystrickom námestí už od stredy lákajú nielen veľkonočnými stánkami  ale aj kultúrnym programom. V piatok o 16:00 h Detský folklórny súbor Radosť príde na námestie s Morenou. V sobotu zahrá Ľudová hudba Matúša Fiľa. V sobotňajších tvorivých dielňach si môžete vyrobiť korbáče či vŕbové píšťalky (15:00 h). V nedeľu bude aj rozprávka, Princ Bajaja, v podaní Divadla z domčeka.

Veľká noc na Námestí SNP bude plná hudby, tanca, jedla a tradičných výrobkov

Zažite chuť majstrovstiev sveta!

Europa SC, B. Bystrica – 11:00 h

Predposlednou zastávkou Trophy Tour k Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji 2019, ktorá sa začala koncom marca v Bratislave, je Banská Bystrica. V piatok od 11:00 do 18:00 h sa v priestoroch SC Europa môžete – okrem iného,  vyfotiť s originálnou trofejou IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, zachytať si ako brankári na majstrovstvách sveta (vďaka virtuálnej realite) a vychutnať  si skvelú hokejovú atmosféru.

Rodinná tvorivá dielňa

Komunitné centrum Fončorda, B. Bystrica – 15:30 h

Vo vzduchu cítiť jar a do Veľkej noci zostáva už len týždeň. Na tvorivých dielňach v Komunitnom centre Fončorda si môžete vytvoriť pekné veľkonočné ozdoby. Stačí si priniesť vajíčka a dobrú náladu.

Besame Mucho a Radošinci

Aula Beliana, B. Bystrica – 16:30 a 19:30 h

Ulica kdesi pred hlavnou stanicou, pred stanicou zvláštni náhodní chodci súčasníci, zabudnutý drahý kufor na chodníku, vedľa kufra bezdomovec, kedysi populárny hudobník a spevák Koki a legendárna sentimentálna latinskoamerická pieseň Besame mucho v jeho interpretácii sú ústrednými témami trpkej komédie Stanislava Štepku.

So Svetlanom  v Klube HaD

Klub Hudby a Divadla, B. Bystrica – 19:00 h

Pesničkár Jano Svetlan Majerčík koncertoval v Klube HaD už viackrát, aj so svojou kapelou Tosúoni, s českým huslistom Petrom Hemmerom či s Martinom Geišbergom. Tentoraz to bude sólový piesňový recitál.

https://bbonline.sk/sutaz-o-vstupenky-vecer-s-pesnickarom-janom-svetlanom-majercikom/

Večer piesní Karla Kryla

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Piesne Karla Kryla sa dnes hrávajú len na pripomienku novembrových udalostí a na ich význam a poetiku sa často zabúda. Karel Kryl bol však básnik a skladateľ. Atmosféru a myšlienky jeho piesní si môžete pripomenúť v piatok večer v Klube 77.

Až do rána…

Farhof Art Club + Národný Disco Bar, B. Bystrica – 22:00 h

Až do rána sa môžete v noci z piatka na sobotu (od 22:00 h) zabávať vo Farhof Art Clube, kde bude znieť simply techno, alebo na Oldies Party v Národnom Disco Bare.

Sobota 13. apríl

Zvolenská Corrida

Nám. SNP, Zvolen – 9:00 h

Šestnásty ročník bežeckých pretekov Zvolenská Corrida začne voľným rodinným behom (9:00 – 10:45 h). Beh matiek s deťmi – Zvolenská Mamacorrida, štartuje o 10:00 h a preteky v hlavných kategóriách o 11:00 h. Pred vyhodnotením pretekov, ktoré je naplánované na 13:00 h, vystúpi kapela ZH Band.

Regionálne trhy v Europe

Europa SC, B. Bystrica – počas otváracích hodín

V sobotu a v nedeľu sa v banskobystrickej Europe koná  jarmok Regionálny produkt, na ktorom nájdete  všeličo tradičné, slovenské a vyrobené s láskou.

Otváranie Banoša

Areál SOŠ Pod Banošom, B. Bystrica – 10:00 h

Poľnohospodársku sezónu v Banskobystrickom kraji už túto sobotu otvorí obľúbené podujatie Otváranie Banoša – Tradičná chuť jari. Čítajte viac v príspevku:

Farmári, remeselníci, tradičné jedlá, ľudová muzika a bohatý sprievodný program. V sobotu sa otvára Banoš!

Jarné tancovanie

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 10:00 h

Príďte si do Komunitného centra Sásová oddýchnuť, spoznať prirodzený tanec, farebné stvárnenie pocitu, ale aj zdieľanie a spoznávanie nových ľudí. Predchádzajúca skúsenosť s tancom nie je potrebná. Príďte aj keď si myslíte, že „neviete tancovať“.

Malý a milý trh vo Zvolene

Park zabudnutých susedov, Zvolen – 10:00 h

Na malom a milom trhu pre regionálnych remeselníkov a milovníkov ručnej práce, ako aj obdivovateľov tvorivosti, nájdete keramiku, drevo, šperky, prírodnú kozmetiku aj rôzne dobroty. Pripravená je tiež módna prehliadka, spoločné hranie na africké bubny, tvorivé dielničky či lahodné koláčiky v kaviarni. Jarný natur trh nájdete v Parku zabudnutých susedov (Tehelná ul., pred budovou Klemo).

Jednoduchá krása z Polichna

Thurzov dom, B. Bystrica – 13:00 h

Prezentácia slovenských krasličiarov a krasličiarok v Thurzovom dome sa chýli ku koncu. V sobotu tu môžete spoznať malebnú slovenskú dedinku Polichno. Uvidíte jednu z tradičných, takmer zabudnutých techník zdobenia vajíčok leptaním a o 13:30 a 15:00 h si môžete vypočuť prednášku etnologičky Emílie Mázorovej. Najmenší sa môžu tešiť na tvorivé dielne a bude aj súťaž o poctivý polichňanský med.

Janko a Marienka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Príbeh o Jankovi a Marienke sa odohrá v sobotu v sídliskovom Divadle pod balkónom. Autor scenára a režisér Martin Vanek sa pri jej písaní inšpiroval známou rozprávkou O perníkovej chalúpke. Deti sa z rozprávky dozvedia, ako sa nestratiť. V rozprávke sa, pravdaže, bude aj spievať.

Requiem v katedrále

Katedrála sv. F. Xaverského, B. Bystrica – 19:30 h

Veľkonočný koncert s Requiem francúzskeho hudobného skladateľa Gabriela Fauré uvedie banskobystrická Štátna opera v sobotu večer v Katedrále sv. Františka Xaverského. V programe okrem Requiem zaznejú aj diela J. S. Bacha a Franza Schuberta.  Účinkujú: Katarína Procházková, Šimon Svitok,  spoluúčinkuje Zbor a orchester Štátnej opery. Dirigent: Marian Vach, zbormajster: Ján Procházka.

Vegánska večera aj koncert

Farhof Art Club, B. Bystrica – 18:00 h

Opäť raz vegánska večera vo Farhofe! Samozrejme, každý/á môže priniesť niečo vegánske. A potom zahrajú kapely rôznych žánrov – Gagarin (elektro screamo), Čistá ryža (old school hardcore), Ďas (hudba) a Hrobár  (thrash crossover).

NoControl a Symfobia

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Na sobotnom spoločnom koncerte v Klube 77 sa stretnú dve úplne odlišné kapely. Nový, výrazný objav na slovenskej metalovej scéne – NoControl a symfonicko-metalová kapela s dvoma speváčkami, ktorá zdieľala pódiá s najväčšími svetovými hviezdami svojho žánru – Symfobia.  Ako support sa predstaví domáca trash-metalová úderka Acid Force.

V Záhrade zahrá Riava

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00

Riava je mladá bratislavská kapela kombinujúca prvky indie rocku a popu so syntetizátormi, minimalistickou gitarovou linkou a údernými bicími. Dôležitým prvkom ich hudby sú tiež lyrické a poetické texty speváčky Hanky. V banskobystrickej Záhrade zahrá Riava v sobotu večer.

Nedeľa 14. apríl

Výstup na Hradište

Obecný úrad, Moštenica – 7:45 h

Turistiku s históriou spája nedeľná prechádzka z Moštenice na Hradište. Zraz účastníkov je o 7:45 h pred Obecným úradom v Moštenici. Prechádzka smeruje do Uhliarskej doliny a potom nasleduje výstup v sprievode archeológa Martina Kvietka, ktorý bude hovoriť o histórii Moštenického hradiska  nachádzajúceho sa na vrchu Hradište (958 m n. m.).

Dobrodružstvo v parku

Mestský park, B. Bystrica – 9:00 h

Parádnu akciu pre deti všetkých vekových skupín a celé rodiny pripravila na túto nedeľu platforma Otcovia a deti. Podujatie s názvom Dobrodružstvo s rozprávkami sľubuje nevšedné zážitky pri hľadaní indícií a tvorbe vlastnej rozprávky. Každé dieťa sa môže stať spisovateľom či ilustrátorom, každý mladý autor bude odmenený a všetky príbehy nedeľu vytvorené, vyjdu v podobe elektronickej knihy. Vstup je voľný a dobrá správa je, že v nedeľu by nemalo pršať. Tak šup, šup do parku!

Rozprávková nedeľa na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Hmatuláci potešia v nedeľu dopoludnia najmenšie detičky. Vydajú sa s nimi na batolivú cestu dotykovo-rozprávkovou krajinou (10:00 h). Popoludní to bude hra o výnimočnom priateľstve, plná humoru a nonsensu, Dobrú chuť, vlk! (16:00 h).

Potulky zákulisím opery

Mariánsky stĺp, Nám. SNP, B. Bystrica – 14:00 h

Aprílové Potulky mestom budú  o zákulisí banskobystrickej Štátnej opery. O tom, čo sa skrýva za jej oponou, sa dozviete z rozprávania Idy Gálusovej.

Tvorivé dielne v Lučatíne

Kultúrny dom, Lučatín – 14:30 h

Aj v Lučatíne sa chystajú na Veľkonočné sviatky. V tvorivých dielňach v Kultúrnom dome sa budú zdobiť kraslice (vyfúknuté vajíčko si treba doniesť), maľovať obrázky, pliesť z prútia a tiež sa budú robiť ikebany. Nebude chýbať ani paličkovanie, keramika, rezbárske výrobky a predaj ovčích výrobkov.

Hron a Söngfjelagiðv kostole

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 17:00 h

Milovníkov zborového spevu nesporne poteší nedeľný koncert v Evanjelickom kostole. Banskobystrický spevácky zbor Hron na ňom vystúpi spoločne so speváckym zborom Söngfjelagið z Islandu.